Zavrieť

Porady

Delenie pozemkov

Prosím viete mi poradiť?
5 osôb chceme kúpiť pozemok od vlastníka, ktorý by nám predal časť zo svojej parcely, bolo by to trochu nad 2000 m, takže zrejme by nám to mohol predať, ale iba ako celok. Je to orná pôda. Ale my by sme nechceli byť spoluvlastníci, ale každý by chcel byť vlastníkom konkrétnej časti a užívať pôdu ako záhradu. Dalo by sa to nejakým spôsobom vybaviť? Tu na porade som čítala, že keď sa pôda prevedie na záhrady, že by to mohlo ísť. V ktorom "štádiu" a kto by to mal previesť na záhrady? Nie je to niečim podmienené?
Ako postupovať?
Nové opatrenia ministra Šimona ktoré pripravuje budú mať nejaký vplyv na možnosť jednoduchšieho delenia pozemkov? A teda či vôbec súvisia s delením pozemkov?
Ďakujem
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Pozri si zákon č. 180/1995 Z.z.
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/...a=k1&skupina=1
6 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ja by som tiež nadviazal na túto tému. Pozeral som ten zákon a jeho ustanovenia veľakrát, ale stále mi nie je jasné nasledovné.

Chápem, že nie je možné delenie takejto pôdy na menšie parcely. Ale ako je to v prípade, že majú viacerí vlastníci nadobudnúť takýto pozemok do spoluvlastníctva. Veď tým, že nejaký pľnh pozemok vlastní jeden majiteľ a po ňom ho majú nadobudnúť do podielového spoluvlastníctva dvaja majitelia (je jedno, na základe akého titulu - dedenie, kúpa, darovanie), tak ten pozemok sa nečlení na menšie pozemky, len miesto jedného vlastníka za na LV zapíšu vlastníci dvaja. Ako to je teda?

Konkrétny prípad - známi, čo boli 4 súrodenci, nenadobudli každý 1/4 takýchto pozemkov, ale nadobudol ich jeden z nich. Momentálne chceme dosiahnuť, aby tento jeden vlastník daroval 1/4 jednému súrodencovi - ochota urobiť tento úkon je aj z jeho strany, len chcem vedieť, či to povolí kataster.

Ak mi budete oponovať, že pozemky v extraviláne nie je možné nadobúdať do spoluvlastníctva viacerých vlastníkov, tak ako príklad prikladám LV vedľajšieho pozemku, kde je nespočetne viac spoluvlastníkov.

Takže podľa mňa by to malo ísť, aby vlastník s podielom 1/1 (LV tiež priložené) daroval 1/4 týchto pozemkov súrodencovi. Alebo sa mýlim?
0 0
aksas2 aksas2

aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

Zaujímavá téma, ja si myslím, že by Ti to kataster nepovolil. Dočítala som sa totižto v katastrálnom bulletine, že existujúce pozemky menšie ako 2000 m2 sa možu prevádzať a nejde o drobenie. Viem, že si spomínal spoluvlastnícky podiel nie pozemok, ale podľa mňa to platí obdobne. Ty však chceš oddeliť 1/4 pozemku, teda by išlo o novovytvorený pozemok a to by bolo drobenie.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

aksas2 Pozri príspevok
Zaujímavá téma, ja si myslím, že by Ti to kataster nepovolil. Dočítala som sa totižto v katastrálnom bulletine, že existujúce pozemky menšie ako 2000 m2 sa možu prevádzať a nejde o drobenie. Viem, že si spomínal spoluvlastnícky podiel nie pozemok, ale podľa mňa to platí obdobne. Ty však chceš oddeliť 1/4 pozemku, teda by išlo o novovytvorený pozemok a to by bolo drobenie.
Presne naopak si ma pochopila. Ja nechcem vytvoriť nový pozemok, ten zostane v pôvodnej výmere.

Príklad:

parcela č. 3685... výmera .... 1514 m2 ....
vlastník: XY v podiele 1/1

chcem aby bolo:

parcela č. 3685... výmera .... 1514 m2 ....
vlastník: XY v podiele 3/4
vlastník: ZA v podiele 1/4

Čiže v žiadnom prípade nejde od drobenie pozemkov.

Ak tvrdíš, že kataster by to zamietol, ako je potom možné, že na tom druhom LV je kopec vlastníkov, ktorí majú aj podiely napr. 5/36 a nadobudli ich tento rok darovacou zmluvou?
0 0
aksas2 aksas2

aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

Sorry, pochopila som to tak, že to chceš odčleniť geometrákom na samostatnú parcelu. Ide o to, či to kataster posúdi ako existujúci pozemok alebo ako novovytvorený pozemok. Viem, že nové pozemky nevytváraš, to už som pochopila, ide teraz o to, či rozdelenie na nové spoluvlastnícke podiely sa bude považovať za drobenie alebo nie. Na vedlajšom LV tie spoluvlastnícke podiely už existovali predtým a len sa posúvali v rovnakej výške na nových nadobudateľov (teda aspoň si myslím).
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

aksas2 Pozri príspevok
Sorry, pochopila som to tak, že to chceš odčleniť geometrákom na samostatnú parcelu. Ide o to, či to kataster posúdi ako existujúci pozemok alebo ako novovytvorený pozemok. Viem, že nové pozemky nevytváraš, to už som pochopila, ide teraz o to, či rozdelenie na nové spoluvlastnícke podiely sa bude považovať za drobenie alebo nie. Na vedlajšom LV tie spoluvlastnícke podiely už existovali predtým a len sa posúvali v rovnakej výške na nových nadobudateľov (teda aspoň si myslím).
Ale tie podiely tých spoluvlastníkov nejako museli predtým vzniknúť...

Keď títo 4 dedili po otcovi (bolo to niekedy v 80- tych rokoch), tak im tvrdili, že to nemôžu zdediť všetci v podielovom vlastníctve, ale že to musí zdediť len jeden.
0 0
aksas2 aksas2

aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

No vznikli pre účinnosťou zákona 180/1995 Z.z., ale k druhej časti to neviem, či v 80-tych rokoch bol zákaz drobenia.
0 0
dan501 dan501

dan501 je offline (nepripojený) dan501

Daj to geometrickým plánom rozdelit na menšie parcely, geodet nech navrhne nové druhy pozemkov záhrady. V zákone o drobení poľnohospodárskej pôody sa píše ze parcely ak su urcene na vystavbu alebo su zahrady možu byt v extravilane menšie ako 2000m. Videl som rozsudok z krajskeho sudu v BB kde kataster nechcel zapisat takto vzniknute zahrady(tvrdil ze je to urcene na zahradkarske osady) a podla toho rozsudku kataster sud prehral a zhrady v extravilane musel zapisat(nebola to zahradkarska osada) . Ak ti to nebudu chcieť zapisať tak sa s katastrom súď.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

dan501 Pozri príspevok
Daj to geometrickým plánom rozdelit na menšie parcely, geodet nech navrhne nové druhy pozemkov záhrady. V zákone o drobení poľnohospodárskej pôody sa píše ze parcely ak su urcene na vystavbu alebo su zahrady možu byt v extravilane menšie ako 2000m. Videl som rozsudok z krajskeho sudu v BB kde kataster nechcel zapisat takto vzniknute zahrady(tvrdil ze je to urcene na zahradkarske osady) a podla toho rozsudku kataster sud prehral a zhrady v extravilane musel zapisat(nebola to zahradkarska osada) . Ak ti to nebudu chcieť zapisať tak sa s katastrom súď.
Toto je bezpredmetné. Tie pozemky sa nebudú rozparcelovávať ani deliť ani to nie je zámer zúčastnených. Nepotrebujú rozdeľovať tie parcely, len potrebujú, aby ten jeden súrodenec bol zapísaný na LV, nakoľko má obavy, že časom, po prededení pozemkov dedičmi majiteľa, stratí akúkoľvek šancu z tých pozemkov niečo mať.

Ak si pozrieš priložený LV v mojom vyššom príspevku, tak ide od viac pozemkov s rôznymi výmerami a to čo radíš, je skoro nemožné. To sú pozemky v hlbokom extraviláne, mimo obce, kde o zriadení záhradkarskej osady sa nedá ani len uvažovať. Niektoré pozemky sú dokonca len lúky.

Škoda, že nikto nemá s tým praktickú skúsenosť. Asi budem musieť zájsť priamo na kataster a tam sa spýtať, či je to možné.
0 0
Jamida Jamida

Jamida je offline (nepripojený) Jamida

V mojom prípade, ako som hore písala, chceme deliť parcely. Ako spravíme z ornej pôdy záhrady (nejedná sa o záhradkovú osadu)? Ako postupovať pri vybavovaní?

Osoba ktorá nám chce časť zo svojej parcely predať a my si chceme túto parcelu rozdeliť má ako postupovať? Ona má dať spraviť nejaký GP a my dáme spraviť ďalší, kde budú parcely rozdelené?

Nám naozaj nepomôže prečítanie si zákona - stalo sa, ale iba konkrétny postup, ako by sa to dalo vybaviť. Nie sme znalí problematiky a neverím, že niekto na katastri nám bude dávať postup ako na to.

Prosím Vás ak viete, popíšte mi jednotlivé kroky ako na to.
0 0
andrej757 andrej757

andrej757 je offline (nepripojený) andrej757

Chobot Pozri príspevok
Toto je bezpredmetné. Tie pozemky sa nebudú rozparcelovávať ani deliť ani to nie je zámer zúčastnených. Nepotrebujú rozdeľovať tie parcely, len potrebujú, aby ten jeden súrodenec bol zapísaný na LV, nakoľko má obavy, že časom, po prededení pozemkov dedičmi majiteľa, stratí akúkoľvek šancu z tých pozemkov niečo mať.

Ak si pozrieš priložený LV v mojom vyššom príspevku, tak ide od viac pozemkov s rôznymi výmerami a to čo radíš, je skoro nemožné. To sú pozemky v hlbokom extraviláne, mimo obce, kde o zriadení záhradkarskej osady sa nedá ani len uvažovať. Niektoré pozemky sú dokonca len lúky.

Škoda, že nikto nemá s tým praktickú skúsenosť. Asi budem musieť zájsť priamo na kataster a tam sa spýtať, či je to možné.
Z vlastnej skusenosti Ti mozem potvrdit ze sa to da. V tvojom pripade parcelu nedelis na mensiu, len sa menia vlastnicke pomery. My sme s bratom kupovali parcelu 3800m2. Povodny majitel mal 1/1 a my s bartom mame teraz podiely po 1/2 a tak je to aj na LV. Bolo to tento rok a bez problemov o na katastri zapisali.
1 0
andrej757 andrej757

andrej757 je offline (nepripojený) andrej757

andrej757 Pozri príspevok
Z vlastnej skusenosti Ti mozem potvrdit ze sa to da. V tvojom pripade parcelu nedelis na mensiu, len sa menia vlastnicke pomery. My sme s bratom kupovali parcelu 3800m2. Povodny majitel mal 1/1 a my s bartom mame teraz podiely po 1/2 a tak je to aj na LV. Bolo to tento rok a bez problemov o na katastri zapisali.
Este som zabudol napisat, ze to bol Trvaly travny porast v extravilane.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

andrej757 Pozri príspevok
Z vlastnej skusenosti Ti mozem potvrdit ze sa to da. V tvojom pripade parcelu nedelis na mensiu, len sa menia vlastnicke pomery. My sme s bratom kupovali parcelu 3800m2. Povodny majitel mal 1/1 a my s bartom mame teraz podiely po 1/2 a tak je to aj na LV. Bolo to tento rok a bez problemov o na katastri zapisali.
Díííky moc, zapálil si svetielko nádeje v prípade. Budem teda v tom konať ďalej a po vyriešení prípadu dám vedieť, ako to dopadlo.
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Pôda, ktorá sa nemôže drobiť je poľnohospodárska pôda, teda orná pôda a trvalé trávne porasty. Napr. ostatná plocha sa môže drobiť.
Z tých pozemkov, ktoré sú na LV 4724 sa drobenie môže robiť na pozemkoch o výmere 4424,6496,4510,4298,8731 m2.
Drobenie pôdy sa nerozumie len zmenšovaním parciel, ale hlavne drobením podielov. Stretla som sa aj s podielom 1/4200-ina. Viem, že tuto by to tak nebolo, ale práve preto, aby sa to nestalo sa drobenie zákonom zakázalo.
Pred rokom 1995 drobenie zakázané nebolo, bolo iba doporučené, no keďže vtedy o pôdu nebol veľký záujem, zväčša s tým ľudia súhlasili. Ako do tej doby boli podiely zapísané, už tak zostali a tak sa ďalej prevádzajú.
Vaša situácia sa dá riešiť tak, že si podelia parcely tak, aby jednému vlastníkovi pripadla tá jeho 1/4. Dostane teda celé parcely tak, aby to tvorilo 1/4 z celého vlastníctva.
Ak súčasný vlastník súhlasí, nech sa dohodnú s tým, ktorý si 1/4 chce dať zapísať. Dohodnú sa, ktoré parcely, ale celé parcely, pripadnú nadobúdateľovi.
Takže napr.:
parcela KNE č. 1648/6 ....výmera 498 m2 ...
vlastník XY v podiele 1/1

potom:
parcela KNE č. 1648/6 ...výmera 498 m2...
vlastník ZA v podiele 1/1

Uskutočniť sa to dá darovacou zmluvou.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

katasterBA Pozri príspevok
Ak máte akýkoľvek problém alebo otázku týkajúcu sa právnych vecí pri nehnuteľnostiach, môžte mi tu kedykoľvek napísať. informácie poskytujem takmer na počkanie
Si priamo pri prameni? Teda na katastri? Už dávnejšie som tu nadhodil jeden problém, ale jednoznačne sa to nikdy nevyriešilo.

Pozrel by si prosím ťa v tejto téme moje zadanie, príspevok č. 3:

http://www.porada.sk/t146129-delenie...ml#post1495730


Díky. Ak treba, upresním v tej téme.
Naposledy upravil Chobot : 05.10.10 at 10:42
0 0
katasterBA katasterBA

katasterBA je offline (nepripojený) katasterBA

Chobotovi: Záleží na tom o aký druh pozemku sa jedná. Keď to je lesný pozemok alebo orná pôda tak to neprejde katastrom. ak to je iný druh pozemku tak to bude bezproblémové.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

katasterBA Pozri príspevok
Chobotovi: Záleží na tom o aký druh pozemku sa jedná. Keď to je lesný pozemok alebo orná pôda tak to neprejde katastrom. ak to je iný druh pozemku tak to bude bezproblémové.
Je to orná pôda v extraviláne. V danej téme je pripojený aj LV.

A ako je možné, že na vedľajšom pozemku sú podiely? Tam to katastru nevadilo? (tiež je LV priložené).
0 0
katasterBA katasterBA

katasterBA je offline (nepripojený) katasterBA

Chobot Pozri príspevok
Je to orná pôda v extraviláne. V danej téme je pripojený aj LV.

A ako je možné, že na vedľajšom pozemku sú podiely? Tam to katastru nevadilo? (tiež je LV priložené).
Tento zákon platí cca 9 mesiacov, dovtedy to bolo možné drobiť. Týka sa len ornej pôdy a lesných pozemkov. niektorý notári pri dedičstvách to ešte podrobia tú pôdu. kataster to síce zapíše ale ohlási notára aj notárskej komore že pochybil
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

katasterBA Pozri príspevok
Tento zákon platí cca 9 mesiacov, dovtedy to bolo možné drobiť. Týka sa len ornej pôdy a lesných pozemkov. niektorý notári pri dedičstvách to ešte podrobia tú pôdu. kataster to síce zapíše ale ohlási notára aj notárskej komore že pochybil
Tak svokra dedila po svojom otcovi v r. 1989 a už vtedy sa museli dohodnúť, že tieto pozemky zdedí len jeden dedič. Preto to bolo napísané len na jedného. Ak to on predá, tak ostaným ani nemusí povedať, že to predal.

Myslím, že ten zákon o zákaze drobenia je dobrá hovadina. Niekto zanechá pole, ktoré zdedí jeden dedič, ktorý vyplatí smiešnu sumu do 30 dní od skončenia ded. konania. Po 10 rokoch predá ten pozemok za nehorázne peniaze a ostatní dediči si len otrú hubu. Prečo by nemohli vlastniť všetci 4 dedičia ten pozemok 10 rokov a potom by ho spoločne predali? Veď zápisom viacerých spoluvlastníkov na jednu parcelu sa táto parcela nedrobí. Jej celková veľkosť zostáva nezmenená, len je tam viac spoluvlastníkov.

A ten zákon existuje trochu dlhšie, než 9 mesiacov... je z roku 1995. A aj predtým muselo niečo existovať, čo to nedovoľovalo.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Chobot Pozri príspevok
Tak svokra dedila po svojom otcovi v r. 1989 a už vtedy sa museli dohodnúť, že tieto pozemky zdedí len jeden dedič. Preto to bolo napísané len na jedného. Ak to on predá, tak ostaným ani nemusí povedať, že to predal.

Myslím, že ten zákon o zákaze drobenia je dobrá hovadina. Niekto zanechá pole, ktoré zdedí jeden dedič, ktorý vyplatí smiešnu sumu do 30 dní od skončenia ded. konania. Po 10 rokoch predá ten pozemok za nehorázne peniaze a ostatní dediči si len otrú hubu. Prečo by nemohli vlastniť všetci 4 dedičia ten pozemok 10 rokov a potom by ho spoločne predali? Veď zápisom viacerých spoluvlastníkov na jednu parcelu sa táto parcela nedrobí. Jej celková veľkosť zostáva nezmenená, len je tam viac spoluvlastníkov.

A ten zákon existuje trochu dlhšie, než 9 mesiacov... je z roku 1995. A aj predtým muselo niečo existovať, čo to nedovoľovalo.
myslim ze to co si napisal je hlupost a znacne zjednoduseny pohlad ... uz po par rokoch a uplynuti jednej generacie moze byz zo 4 vlastnikov jednej parcely kludne aj 20 ... atd ... nasi dedovia dobre vedeli, preco nehnutelnost dedil JEDEN dedic
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať