Zavrieť

Porady

znizenie uvazku

zamestnavatel moze znizit uvazok ucitelke ktora mala napr. 23 hod na 3 hod? staci ustne? a to 30,8.?hoci 30.6.mala slubeny 23 hodin?vdaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    tanicka221 Pozri príspevok
    zamestnavatel moze znizit uvazok ucitelke ktora mala napr. 23 hod na 3 hod? staci ustne? a to 30,8.?hoci 30.6.mala slubeny 23 hodin?vdaka.
    Samozrejme že nemôže a ústne to už vôbec nie.Je tam potrebná ústna komunikácia a podpísanie písomne daného pracovného úväzku obidvomi stranami - teda zamestnávateľom i zamestnancom.

    Trošku ma pletie ten dátum 30.8., lebo ten ešte nebol. Ale vôbec Tvoja otázka je veľmi stručná, nevysvetľuje dôvody, takže len takto stručne odpovedám.

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    tanicka221 Pozri príspevok
    co ak s dohodou zamestannec nesuhlasi?
    Pokiaľ nemá zamestnávateľ pre ňu 1 celý pracovný úväzok, ako píše Sabadka, tak jeho povinnosťou je dať jej Výpoveď z nadbytočnosti § 63, ods.1, písm.b/ZP. Respektíve pokiaľ bude zamestnanec súhlasiť, môže to byť Dohoda o skončení pracovného pomeru § 60 ZP, s výpovedným dôvodom nadbytočnosti § 63, ods.1, písm.b/ ZP.

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    tanicka221 Pozri príspevok
    nema. je jeho povinnostou dat vypoved? co ak ale zamestnanec nechce vypoved? zrejme sa musi potom uspokojit aj s malym uvazkom...
    Áno, je povinnosťou zamestnávateľa dať dotyčnej výpoveď.
    Predsa 3 - hodinový úväzok nenapĺňa hodinový fond pracovnej zmluvy a tiež nemôže uspokojiť hmotné zabezpečenie učiteľky.Nech sa pokúsi jednať so zamestnávateľom, či jej nenájde učiť trebárs aj iné predmety, pokiaľ sa situácia nezlepší.

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    veronikasad Pozri príspevok
    mala = pracovný pomer 30.6. skončil, alebo trvá ?
    Asi myslela, že minulý školský rok mala úväzok 23 hodiny priamej vyučovacej činnosti. Ak ju dajme tomu dal zamestnávateľ učiť na iný stupeň než učila vlani tak tam môže dôjsť k zmene v úväzku priamej vyučovacej činnosti.
    Napríklad 23 hodín úväzku priamej vyučovacej činnosti = 1 celý úväzok, ale aj 22 hodín úväzku priamej výchovnej činnosti = 1 celý úväzok.
    Zadávateľka myslela zníženie tejto priamej výchovnej činnosti na 3 hodiny priamej výchovnej činnosti, ale tým pádom sa jej zníži úväzok celkovo a ten je možný len na základe dohody o zmene pracovných podmienok.
    Naposledy upravil Sabadka : 27.08.10 at 21:25

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    tanicka221 Pozri príspevok
    zamestnavatel moze znizit uvazok ucitelke ktora mala napr. 23 hod na 3 hod? staci ustne? a to 30,8.?hoci 30.6.mala slubeny 23 hodin?vdaka.
    Súhlasím s Terezkou, dala si málo info. Ak ti chce zamestnávateľ znížiť úväzok musí to spraviť písomne - dohodou o zmene pracovných podmienok . Nakoľko je to DOHODA znamená, že s ňou musia súhlasiť obidve strany a svoj súhlas podpisom dohody potvrdiť.

    xixix je offline (nepripojený) xixix

    xixix
    Na 3 hodiny? Však to už ani nie je úväzok!

    judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

    judita1971
    tanicka221 Pozri príspevok
    nema. je jeho povinnostou dat vypoved? co ak ale zamestnanec nechce vypoved? zrejme sa musi potom uspokojit aj s malym uvazkom...
    ja by som sa neuspokojila s 3 hodin. úväzkom, lebo teraz ak to podpíšeš na 3 hod. - budeš mať pracovný pomer na kratší pracovný čas. Platia iné podmienky. Potom sa môže vedenie rozhodnúť, že Ti dá výpoveď, lebo tie 3 hodiny porieši.


    Pracovný pomer na kratší pracovný čas
    § 49
    Na začiatok

    (1) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas.

    (2) Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas.

    (3) Kratší pracovný čas nemusí byť rozvrhnutý na všetky pracovné dni.

    (4) Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času.

    (5) Zamestnanec v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa nesmie zvýhodniť alebo obmedziť v porovnaní s porovnateľným zamestnancom zamestnaným na ustanovený týždenný pracovný čas.

    (6) Pracovný pomer na kratší pracovný čas, v ktorom je rozsah pracovného času menej ako 15 hodín týždenne, môže zamestnávateľ alebo zamestnanec skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Výpovedná doba je 30 dní a začína plynúť dňom, v ktorom sa doručila výpoveď.

    (7) Na pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa odseku 6 sa nevzťahujú ustanovenia § 62, § 64 ods. 1 písm. a), b), d) a e), § 73, § 74 a § 240 ods. 8.

    (8) Zamestnávateľ informuje zrozumiteľným spôsobom zamestnancov a zástupcov zamestnancov o možnostiach pracovných miest na kratší pracovný čas a na ustanovený týždenný pracovný čas.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tanicka221 Pozri príspevok
    zamestnavatel moze znizit uvazok ucitelke ktora mala napr. 23 hod na 3 hod? staci ustne? a to 30,8.?hoci 30.6.mala slubeny 23 hodin?vdaka.
    mala = pracovný pomer 30.6. skončil, alebo trvá ?

    tanicka221 je offline (nepripojený) tanicka221

    tanicka221
    dakujem za odpovede.ano, islo o preradenie na iny stupen,islo len o ustne vyjadrenie zamestnavatela.co moze urobit zamestnanec?samozrejme, ze nesuhlasi, ked sa mu takto zmenil uvazok.datum je nie 30.8, ale par dni pred nim. zamestnanec ma zmluvy na dobu neurcitu.co ak s tym nesuhlasi?moze vovbec nieco robit?

    tanicka221 je offline (nepripojený) tanicka221

    tanicka221
    nema. je jeho povinnostou dat vypoved? co ak ale zamestnanec nechce vypoved? zrejme sa musi potom uspokojit aj s malym uvazkom...

    biosenka je offline (nepripojený) biosenka

    biosenka
    Ak má na dobu neurčitú tak má nárok na odstupné. Na to nech nezabudne a nepodpíše výpoveď bez toho.

    Tezaurus je offline (nepripojený) Tezaurus

    dobra otazka Tezaurus
    v starsich temach na porade.sk som citala o podobnom pripade, a tam sa diskutujuci zhodli ze takyto zamestnanec ma narok na odstupne, skus pohladat

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    judita1971 Pozri príspevok
    ja by som sa neuspokojila s 3 hodin. úväzkom, lebo teraz ak to podpíšeš na 3 hod. - budeš mať pracovný pomer na kratší pracovný čas. Platia iné podmienky. Potom sa môže vedenie rozhodnúť, že Ti dá výpoveď, lebo tie 3 hodiny porieši.
    Suhlasim,
    dnes podpises znizenie uvazku a o mesiac tie 3 hodiny poriesia a tebe daju vypoved s odstupnym vypocitanym na 3hodinovy uvazok.
    Usetria dost penazi a ty budes na tom uplne rovnako ako keby si nepodpisala - budes si hladat pracu.

    Ono nikde nie je napisane, ze dostanes vypoved, ked nebudes suhlasit s takou upravou prac. casu.

    jankkam je offline (nepripojený) jankkam

    jankkam
    Ahoj. Pracujem ako učiteľka v MŠ. Chcela by som požiadať o skrátenie úväzku ale neviem či je to tak ako chcem možné. Párny týždeň by som pracovala na 100% úväzok čiže 7.5 hodín a nepárny ba som pracovala od 8.30 do 14.30hod čiže 6 hodín dalo by sa to tak?
    Ako si to mám vypočítať vychádza mi to spolu na 90% ale neviem či je to správne. A čo plat som zaradená do 9 platovej triedy čo je 499eur mám 4 roky praxe čo je 20eura a poberám triednictvo čo je 31 eur ako by sa mi to krátilo? Koľko by mi vyšil plat ?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    jankkam Pozri príspevok
    Ahoj. Pracujem ako učiteľka v MŠ. Chcela by som požiadať o skrátenie úväzku ale neviem či je to tak ako chcem možné. Párny týždeň by som pracovala na 100% úväzok čiže 7.5 hodín a nepárny ba som pracovala od 8.30 do 14.30hod čiže 6 hodín dalo by sa to tak?
    Ako si to mám vypočítať vychádza mi to spolu na 90% ale neviem či je to správne. A čo plat som zaradená do 9 platovej triedy čo je 499eur mám 4 roky praxe čo je 20eura a poberám triednictvo čo je 31 eur ako by sa mi to krátilo? Koľko by mi vyšil plat ?
    Vsetko sa da, ak to zamestnavatelovi umoznuje chod prevadzky a je ochotny to respektovat.
    V podstate by priemerny denny uvazok bol 6,75 hodiny, teda 90% povodneho.

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    ivka70 Pozri príspevok
    Vsetko sa da, ak to zamestnavatelovi umoznuje chod prevadzky a je ochotny to respektovat.
    V podstate by priemerny denny uvazok bol 6,75 hodiny, teda 90% povodneho.
    Súhlasim s s Ivkou a už len dodávam, že plat by sa krátil rovnako ako úväzok.

    xixix je offline (nepripojený) xixix

    xixix
    Plat sa kráti, ale príplatok za triednictvo nie - ten sa vypláca v plnej výške/viď zákon o pedagogických zamestnancoch/

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.