Zavrieť

Porady

Obchodný zástupca - ako to funguje? (u iných)

Srdečne všetkých pozdravujem.
Moje meno je Lukáš a som tu nový.

Chcem využiť hneď možnosť a opýtať sa jednu vec.
Ak budete mať čas, prosím nájdite si chvíľku na odpoveď.


Otázka:
Ako nová spoločnosť venujúca sa reklame (reklamná agentúra) máme záujem o prijatie obchodných zástupcov. V najbližších dňoch budeme aj podávať inzeráty ale pred tým som chcel zistiť, koľko ponúkajú iné spoločnosti plat a za akých podmienok to u nich funguje. Žiaľ nič som ale nenašiel, tak som sa rozhodol, poradiť sa s vami.
Pre našich obchodných zástupcov máme pripravený plat od 600€ do 3300 €.
Samotná suma je vypočítavaná na základe obratu ktorý obchodník dosiahne.
Pre obchodníkov máme ďalej pripravený ročný bonus vypočítavaný z celkového obratu ktorý dosiahol za rok, ďalej mobilný telefón, notebook, príspevok na obedy, doškoľovacie kurzy a podobne.

Zaujímalo by ma, ako to riešia iné spoločnosti? Čo ponúkajú za akých podmienok a podobne. Máte niekto skúsenosti a viete mi poradiť? Hlavne by ma zaujímalo či všade je obchodník platený na základe výkonu a musí dosiahnuť určitý obrat? Lebo si neviem predstaviť a pochybujem že nejaký obchodník je platený fixne a nemusí dosahovať určitý obrat. (predsa firma nie je charita, však?)

Prosím napíšte mi vaše názory, postrehy, alebo nápady v tomto smere
Vopred ďakujem
Lukáš
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Deiky je offline (nepripojený) Deiky

    Mladý chalan plný cieľov, ktoré chcem pocas svojho zivota dotiahnuť do konca.. Facebook: Dalibor Deiky Kundrat ...viac Deiky
    Spôsob si si stanovil dobre...

    Bezne sa zmluvne stanovuje pevny plat cize hodnota, ktoru dostane mesacne aj ked mesacne neurobi urcity obrat.... a k tomu sa doratava mzda podla výkonu pracovníka.. Je to pre pracovnika motivujuce.. Je to bezny spôsob odmenovania... Vyska mesacneho priplatku k zakladnej mzde sa uruje ako urcite % z vynosu z danej zakazky.. (pozor nie z ceny zakazky ale z vynosu zo zakazky)... zakazka môze amt hodnotu 900€ ale vynos moze pre firmu niest iba 50€

    Pisal si o zmluvných mzdach.. Ano u vyssie postavenych obchodných zástupcov, u takzvaných key manazerov sa stretávame aj so zmluvnou mzdou, kde si samotny manazer navrhne mzdu a podnik mu ju bud schvali alebo nie + samozrejme odmeny a premie

    Ak stanovujes mzdu vylucne na cas nieje motuvujuca ak naopak vylucne na vykon je vycerpavajúca idealne ja kombinovat rôzne formy pracovneho ohodnotenia...

    Novym trendom sa stavaju dohody, kde zastupca dostane urcity podiel iba za ziskaneho klienta v opacnom prípade nedostanen nic.. To ma z kazdeho pohladu aj vyhody aj nevyhody... Mat vlastneho zamestnanca je nakladnejse ale je stalejsi a co donho investujes sa ti vrati ak je ten spravny : )) v pripade druhom ako som pisal platis iba za ziskaneho klienta, rýchlo sa ti môze stat ze ti nebude mat kto zskavat klientov, kedze zastupca je na volnej nohe... a vyber tych spravnych je dost narocny... Casto sa hlasia ludia ktory by to radi robili popri zamestani Vysokej skole a podobne...
    Casto sa s touto formou stretavame prave pri firmach ktore poskytuju reklamu webdesign a webbuilding, SEO/SEM a podobne...
    Naposledy upravil Deiky : 07.09.10 at 10:04

    msweb je offline (nepripojený) msweb

    msweb
    Deiky, pozdravujem ta.
    chceš mi povedať, že firmy platia mesačne nejakému obchodníkovy fixnu mzdu, dajme tomu 500€ a tu mzdu dostane aj keď bude ležať doma? To mysliš vážne? Predstav si, že taký obchodník pride k jednej firme kde dostane fixnu mzdu 500 €, pride k druhej kde dostane dalších 500€, potom ku tretej, kde dostane dajme tomu 300€. cize mesačne zarobí 1300€ a nepohne ani palcom? A kým ho vyhodia (za dva mesiace) zarobí 1300 x 3 a bez akejkoľvek práce? To nemysliš vážne.

    Čo som sa ja stretol, tak praveže firmy požaduju nenormalny obrat od obchodníka aby vobec plat videl. Možno sa piše v zmluve, že dostane obchodník fixný plat 700€ fix, a k tomu percentualne ohodnotenie ale niekde sa tam určite pise, ze musi dosiahnut urcity obrat.
    Totizto sa mi nechce verit, že firma da niekomu plat, bez výsledkov...

    prosim vyjadrite sa aj dalsi k mojej otazke. Vdaka.

    headz je offline (nepripojený) headz

    headz
    Ak chces mat toho obchodnika ako zamestnanca a nie na zivnost, alebo nejak inac tak mu proste musis dat aspon minimalnu mzdu.

    To ze ci on bude lezat doma a nic nezarobi je dalsia vec. Od toho je prave skusobna doba. Nepride do roboty ? Nezhana zakazky ? Vyhodis ho a dostale len to kolko "odpracoval", teda bol u teba zamestnany.

    Neviem ako si prisiel na taky priklad ako si uviedol, ale chcel by som vidiet firmu co by davala cloveku 500eur/mesiac bez akychkolvek vysledkov a bez toho aby sa ukazal v robote. Samozrejme neratajme sem rozne pracky penazi .

    msweb je offline (nepripojený) msweb

    msweb
    Ahoj headz, no ja som to len tak napisal na zaklade toho co napisal deiky len ja som to ponal skor vo vacsom stupni tej vety ze "hodnota, ktoru dostane mesacne aj ked mesacne neurobi urcity obrat."
    Tzn ze pokial donesie jednu objednavku za cely mesiac ktora ani nahodou nebude pokryvat stanoveny obrat, firma ho musi vyplatit ano? tzn ze ked ma stanovenu v zmluve fixnu zlozku dajme tomu 360 € tak on donesie objednavku v hodnote povedzme 20 € ale firma musi vyplatit na konci mesiaca tu fixnu zlozku 360 € aj ked vykon nesplnil?
    Toto mi tym chcete napisat? alebo ako tomu mam rozumiet?
    Predsa tu by malo platit, ze "bez prace niesu kolace"

    Vdaka

    headz je offline (nepripojený) headz

    headz
    Ano firma ho musi vyplatit ak ho uz predtym nevyhodila . O tom je skusobna doba, ked niekoho zamestnavas. Budes vidiet, ze nerobi, nezhana objednavky... tak ho vyhodis.

    Deiky je offline (nepripojený) Deiky

    Mladý chalan plný cieľov, ktoré chcem pocas svojho zivota dotiahnuť do konca.. Facebook: Dalibor Deiky Kundrat ...viac Deiky
    msweb Pozri príspevok
    Ahoj headz, no ja som to len tak napisal na zaklade toho co napisal deiky len ja som to ponal skor vo vacsom stupni tej vety ze "hodnota, ktoru dostane mesacne aj ked mesacne neurobi urcity obrat."
    Tzn ze pokial donesie jednu objednavku za cely mesiac ktora ani nahodou nebude pokryvat stanoveny obrat, firma ho musi vyplatit ano? tzn ze ked ma stanovenu v zmluve fixnu zlozku dajme tomu 360 € tak on donesie objednavku v hodnote povedzme 20 € ale firma musi vyplatit na konci mesiaca tu fixnu zlozku 360 € aj ked vykon nesplnil?
    Toto mi tym chcete napisat? alebo ako tomu mam rozumiet?
    Predsa tu by malo platit, ze "bez prace niesu kolace"

    Vdaka
    Ano presne ako si to napisal preto sa posnaz pri vybere zamestnanca aby si vybral toho spravneho a aby ti doniesol podstatne viac ako len 1 zakazku.. . )) Alebo potom skus formu dohoty ktoru som v hornom príspevku spominal na konci textu...
    Osobne by som siel do vlastneho zamestnanca pri reklame...vyskolis si ho, prejdes s nim pár rokovaní a môzes predpokladat ze v tom takto bude pokracovat aj sam a po skonceni skusobnej doby ma vypovednu lehotu, takze kym odide najdes si noveho zástupcu... Ak si naberies niekoho na zivnost alebo studenta VS tak je to trosku problematické, pretoze oni dokazu z dna na den povedat ze koncia a tých proste nedokazes podrzat a stratit z dna na den obchodneho zástupcu pre zakazky nieje sranda : )

    Jedneho si vychovas akomale dieta (ak sa bude dat : ) ) druhy je lacnejsi a je s nom menej papierovaciek, no nemas v nom istotu... Je to otazne co si vybrat, pritom sa uz musis rozhodnut sam
    Naposledy upravil Deiky : 15.09.10 at 06:17

    msweb je offline (nepripojený) msweb

    msweb
    Deiky, rozumiem, lenze my chceme prave Obchodnikov na zivnost. Ziadnych studentov, ani ludi co zacinaju. Nasim umyslom je najat ludi s viac ako 3 rocnou praxou v obchodnom zastupeni, takych co maju priame skusenosti s vyhladavanim zakaznikov, cize profesionalov. Nie "ucha" co si len myslia ze takuto pracu zvladnu. Tato praca si vyzaduje roky studia, nejaky svoj vlastny system discipliny, prekonanie nechuti navstevovat zakaznikov, ood skvelej organizacii, aby sa pocas praci obchodnik dokazal aj najest, dalej musi mat uz zmaknutu svoju psychiku a byt vypracovany na tolko, ze ho nerozhadze nejaky nespokojny, alebo negativisticky zakaznik. Ludia ktori uz robili priamo v oblasti obchodneho zastupcu roky, toto vsetko maju zmaknute. "ucho" napriklad vysokoskolak, alebo neskuseny, by s tymto musel este len zapasit co som napisal hore a to sa neda naucit za mesiac. Preto sa chceme sustredit na ludi co maju 3 a viac roky praxe v priamej oblasti, obchodovanie face to face.

    Obchodný zástupca - ako to funguje? (u iných)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.