Zavrieť

Porady

Zadržanie tovaru nájomníka

Dobrý deň, som prenajímateľom obchodných priestorov. Mám nájomníka ktorý dlhodobo mešká s úhradov nájomného. Chcem sa vyhnúť situácii, že nájomník sa jednoducho po výpovedi zbalí a odíde bez zaplatenia dlžnej čiastky. Existuje zákonná možnosť zadržať nájomníkovi tovar a vybavenie predajne do zaplatenia celej dlžnej čiastky ? Napríklad zapečatením obchodného priestoru, prípadne výmenou zámku ? Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    1. Vymenit zamok bezdovodne nemozes ak existuje platna najomna zmluva. Vymenit ho mozes az potom ked dojde k jej pravoplatnemu ukonceniu. Ak zakaznik neplati, tak je tu ista moznost odstupit od zmluvy (zavisi od toho ako je zmluva postavena).

    2. Zadrzne pravo je upravene Obcianskym zakonnikom ktory sa v tomto pripade pouzije subsidiarne k Obchodnemu zakonniku. V pripade ak ti je dlzny najomnik financne plnenie, tak mozes vykonat tzv. zadrzanie veci. Ma to niekolko zakladnych podmienok:

    A. Zadrzanie je mozne vykonat iba na veciach v primeranej hodnote k pohladavke koli ktorej zadrzne pravo uplatnujes.

    B. Zadrzanie veci musis pisomne oznamit tomu koho veci zadrziavas.

    C. Zodpovednost za zadrzane veci pocas zadrzania preberas v plnej miere. Takze ak ide napriklad o tovar podliehajuci skaze, moze to byt problem.

    So zadrznym pravom velmi opatrne. Ak neurobis vsetko tak ako mas, skoncis na krku s trestnym stihanim pre zatajenie veci, pripadne kradez.

    Zadržanie tovaru nájomníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.