Zavrieť

Porady

Dlh voci Soc.Poistovni

Zdravím,

dnes mi dosiel list s vyzvou na uhradenie DPO a to vo vyske 422 eur od marca az do juna......skoro som skolaboval.
Hned som tam volal, ze o co vlastne ide, tak pani mi povedala, ze som DPO a ze nemam zaplatene uveden ciastky. Tak som jej vravel, ze od Februara som na plnom ID a ze za mna vlastne plati stat.
Pani v telefone mi povedala ze musim dlh aj napriek tomu uhradit, pritom jul a august este v tej vyzve neboli uvedene.
Samozrejme hned som sa siel do Soc. Poist. odhlasit.

Tak sa chcem spytat ci je vobec mozne odpustenie dlhu, kedze som nevedel, ze sa treba aj odhlasit (bol som v domienke, ze oddelenia na soc.pois.medzi sebou komunikuju).
ak to budem musiet doplatit, tak mam z toho nejake vyhody? Dvihnu mi dochodok?
A mozu vlastne za nieco dostavat 2x platbu? kedze som bol platcom a este aj stat za mna platil.

Dakujem za odpovede

(rovnaku temu som zadal aj do rubriky zakony.... prosim o zmazanie v tamtej teme)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Tvoja registrácia na poistenie bola dobrovoľná - z Tvojej vlastnej vôle. Teta sociálka nemohla (nemala právo) z jej vôle Tvoju registráciu ukončiť bez toho, aby si jej doručil odhlášku z poistenia.
    DPO - o ktorom druhu poistenia píšeš?

    Nokerla je offline (nepripojený) Nokerla

    Nokerla
    Paula Pozri príspevok
    Tvoja registrácia na poistenie bola dobrovoľná - z Tvojej vlastnej vôle. Teta sociálka nemohla (nemala právo) z jej vôle Tvoju registráciu ukončiť bez toho, aby si jej doručil odhlášku z poistenia.
    DPO - o ktorom druhu poistenia píšeš?
    starobne, dochodkove, nemocenske, invalidne a neviem este ake vsetky poistenia su v tom zahrnute.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Súhlas s Paulou. Doplním :
    Štát už na dôchodkové poistenie sa invalidov neplatí. Naďalej platí za invalidov zdravotné poistenie, ale v ZP sa treba prihlásiť na poistenie štátom.

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Žial, toto isté sa stalo môjmu švagrovi po zosnulej manželke. Kedže sa dlhodobo starala o bezvládnu matku, poberala opatrovateľský príspevok a štát za ňu platil odvody z minima, chcela si prilepšiť na dôchodok, tak sa prihlásila ako dobrovolne poistená osoba a platila si navyše ešte zo svojho minima ako DPO. Žial, neskôr vážne ochorela a bolo kopec iných starostí, takže sa akosi pozabudlo platiť ako DPO. Jej manžel fakticky neriešil jej poistenie, možno o tom ani nevedel, že je registrovaná. Šok bol, ked 1/2 roka po tom, čo ju pochoval, mu prišla výzva na zaplatenie dlhu cca 45 000 Sk, ktoré jeho žena neplatila v čase, ked ochorela. Ešte horšie bolo, že nepomáhali ani odvolania, lekárske správy ani známosti, jednoduchý argument - že nebola odhlásená sa nedal vyvrátiť. Nakoniec sa podarilo aspoň na splátkovom kalendári dohodnúť, ale aj tak to bolo velmi nepríjemné. Myslím, že toto je jedno z najväčších úskalí DPO. Ludia si myslia, že ked bude za nich platiť odvody štát, tak automaticky sa im spraví aj odhlásenie z DPO. Podobne sú na tom aj mamičky, ktoré idú na MD alebo RP - ak sú dobrovolne poistené, bez ohladu na ich momentálnu situáciu - ak sa neodhlásia, tam musia nadalej platiť. Takisto aj začínajúci živnostníci - prvý rok povedzme DPOP a ak vznikne povinnosť poistenia, tak ak sa z DPO neodhlásia, musia platiť aj naň. Najhoršie však je, že peniaze, čo švagor za nebóhú ženu zaplatili, doslova "uleteli do luftu", lebo na jeho vlastný dôchodok to vplyv nemalo a na vdovský ak to vôbec nejaký vplyv malo, tak len minimálny.
    Ja všetkým známym len jednu radu dávam, vždy ak Vám aj niekto ponúkne, že Vás zaregistruje alebo odhlási, ohlási zmenu a pod. je najlepšie sio to po pár dňoch preveriť. vela nechýbalo a aj sestra by mala dlžobu. Našťastie sme sa o tom bavili, tak sa sama odhlásila včas.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    BTW: je to založená duplicitná téma (viď Rodinné, občianske, spotrebiteľské právo)! Prosím admina, aby to upravil.

    Nokerla je offline (nepripojený) Nokerla

    Nokerla
    Ze to bude treba zaplatit mi je uz teraz jasne, skor by som chcel vediet ci je mozne platit za jednu sluzbu 2x?
    Kedze za mna platil stat a este aj ja za jednu a tu istu sluzbu.

    Prirata sa mi to platenie poistneho do dochodku?

    Dakujem za odpovede.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Za poberateľa ID štát neplatí dôchodkové poistenie.
    Tvoje platby tiež neovplyvnia dôchodok (podľa dnešného zákona)

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Nokerla Pozri príspevok
    Ze to bude treba zaplatit mi je uz teraz jasne, skor by som chcel vediet ci je mozne platit za jednu sluzbu 2x?
    Kedze za mna platil stat a este aj ja za jednu a tu istu sluzbu.

    Prirata sa mi to platenie poistneho do dochodku?

    Dakujem za odpovede.
    Kedže za teba ako ID štát na DP neplatil, nešlo o duplictnú platbu v rovnakej veci.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nokerla Pozri príspevok
    Betina2
    Co vlastne vsetko plati za mna stat ked som ID?

    dakujem
    Koľko % postih máš priznaný v SP ?

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    V 1.príspevku píše, že je plný invalid.

    Nokerle : štát je za Teba platiteľom na zdravotné poistenie ak nie si zamestnancom alebo SZČO.
    Bol si oznámiť v zdrav.poisťovni, že Ti priznali invaliditu ? (lebo to treba nahlásiť a odovzdať fotokópiu rozhodnutia zo SP)

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Nokerla Pozri príspevok
    Ano na zdravotnej poistovni som bol.....
    a nemocenske za mna stat neplati?


    Neplatí.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nokerla Pozri príspevok
    Ano na zdravotnej poistovni som bol.....
    a nemocenske za mna stat neplati?
    Štát neplatí za inv.dôchodcov nem. poistenie. Môžeš si ho nechať z dobrovolného poistenia (ostatné zrušiť). V prípade PN-ky, budeš mať nárok na nemocenské.

    ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

    ErinErin
    V Sociálnej poisťovni je možné zdarma získať grid kartu pre prístup k vlastnému účtu poistenca, kde by mal byť prehľad o situácii:

    https://esluzby.socpoist.sk/SocPEkrW...c/Default.aspx

    Ak si niekto nie je istý, kde je zamestnaný...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.