Zavrieť

Porady

Nákup tovaru v zahraničí a jeho predaj na SVK

Ahojte poraďáci, plánujem spustiť e-shop s tovarom, ktorý by som chcel nakupovať za VO ceny v Čechách, a následne predávať na Slovensku.

Som živnostník, s jednoduchým účtovníctvom, niesom platcom DPH.

Je potrebné vykonať zmeny v mojej firme, alebo je možné túto formu obchodovania prevádzkovať aj takto?

Pokiaľ mi dáte aj odkaz na zákon, ktorý sa touto témou zaoberá budem vám vďačný.

Ďakujem

E.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    21miki Pozri príspevok
    Mam tomu chapat tak,
    ze ak nakupis tovar pod danu sumu (13941,45 €/rok), DPH zaplatit musis.
    Ale ked ju prekrocis, tak DPH neplatis?
    Lebo v tom pripade si trochu protirecis.
    tovar za velkoobchodnu cenu stoji v cechach 120 czk - teda 100 + 20 dph.

    pokial nie si platitel dph, tak v cechach budes nakupovat tento tovar za 120 czk.
    Ak budes platitelom DPH (- bud ako dobrovolny platitel,
    -alebo celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura. ,
    -alebo prekrocis obrat na povinnu registráciu 49 790€ za 12 mesiacov)
    tak, v cechach budes nakupovat za 100 czk. Na slovensku potom v ramci vykazu DPH urobis samozdanenie

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    Dáša_ Pozri príspevok
    tovar za velkoobchodnu cenu stoji v cechach 120 czk - teda 100 + 20 dph.

    pokial nie si platitel dph, tak v cechach budes nakupovat tento tovar za 120 czk.
    Ak budes platitelom DPH (- bud ako dobrovolny platitel,
    -alebo celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura. ,
    -alebo prekrocis obrat na povinnu registráciu 49 790€ za 12 mesiacov)
    tak, v cechach budes nakupovat za 100 czk. Na slovensku potom v ramci vykazu DPH urobis samozdanenie
    Doplním ešte:
    ak prekročíš tú hranicu 13 941,45 € - nákup z krajín EU, tak sa musíš zaregistrovať na DÚ a budeš nakupovať zo zahraničia bez DPH (ako keby si bol platca DPH). A tovar potom zdaníš na Slovensku a odvedieš daň 20% z nákupu. Preto je v tomto prípade výhoda byť platcom DPH, pretože vtedy nič neplatíš lebo robíš samozdanenie ako písala Dáša.

    Zhrnutie:
    a) nie si platca DPH, nie si registrovaný podľa § 7 - nakupuješ z krajín EU s DPH, ktorú platíš prostredníctvom dodávateľa do ŠR krajiny z ktorej nakupuješ

    b) nie si platca DPH, si registrovaný podľa § 7 - nakupuješ z krajín EU bez DPH, na Slovensku zaplatíš 20% DPH do ŠR Slovenska

    c) si platca DPH - nakupuješ z krajín EU bez DPH, samozdaňuješ, neplatíš navyše žiadnu daň (z nákupu z EU) - svoj predaj musíš zaťažiť DPH, ale máš zároveň nárok na odpočet pri nákupoch od slovenských platcov DPH

    Ericsoft je offline (nepripojený) Ericsoft

    Ericsoft
    Buď je to veľmi ťažká alebo veľmi ľahká otázka, keďže mi nikto neporadil..
    Snáď sa nájde nejaká dobrá duša.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    ak máš živnosť na maloobchod a ide o tovar bežný, ktorý nepodlieha nejakej špecialnej evidencii, tak možeš začať bez problémov.

    Akurát otázka, čo sú VO ceny? Nemajú podmienku, že musíš byť platiteľom DPH?

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    Ericsoft Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci, plánujem spustiť e-shop s tovarom, ktorý by som chcel nakupovať za VO ceny v Čechách, a následne predávať na Slovensku.

    Som živnostník, s jednoduchým účtovníctvom, niesom platcom DPH.

    Je potrebné vykonať zmeny v mojej firme, alebo je možné túto formu obchodovania prevádzkovať aj takto?

    Pokiaľ mi dáte aj odkaz na zákon, ktorý sa touto témou zaoberá budem vám vďačný.

    Ďakujem

    E.
    Daj si pozor aké ceny ti ponúkajú. Keďže nie si platca DPH, dodávateľ z ČR ti musí fakturovať s českou DPH. Poznám prípady, kedy si podnikatelia naivne mysleli, že aj keď nie sú platcami DPH, nakúpia zo zahraničia bez DPH a na Slovensku to predajú s väčším ziskom. Takže pozor na tie ceny.

    Ericsoft je offline (nepripojený) Ericsoft

    Ericsoft
    Su to modely (auta, lode, atd), takze nic zvlastne.

    Pre istotu som sa opytal ako je to s tou DPH, dam sem potom info.

    Vdaka

    Ericsoft je offline (nepripojený) Ericsoft

    Ericsoft
    Napísal som na DÚ, nech mi poradia, keď sa tu nenájde nikto, lebo vraj môžem od štátu žiadať späť DPH, ktorú som v zahraničí zaplatil..

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    Ericsoft Pozri príspevok
    Napísal som na DÚ, nech mi poradia, keď sa tu nenájde nikto, lebo vraj môžem od štátu žiadať späť DPH, ktorú som v zahraničí zaplatil..
    O vrátenie dane môže požiadať len osoba identifikovaná pre daň, to znamená osoba, ktorá má pridelené IČ DPH.

    Ericsoft je offline (nepripojený) Ericsoft

    Ericsoft
    Ano, ale vraj (píšm vraj lebo to nemám overené) ak môj obrat nedosiahne 14273 € ročne, tak mám nárok na vrátenie DPH, samozrejme sa musím prihlásiť na DÚ a teda zrejme budem platcom DPH, ale len z tejto činnosti..

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Ericsoft Pozri príspevok
    Ano, ale vraj (píšm vraj lebo to nemám overené) ak môj obrat nedosiahne 14273 € ročne, tak mám nárok na vrátenie DPH, samozrejme sa musím prihlásiť na DÚ a teda zrejme budem platcom DPH, ale len z tejto činnosti..
    no ale keď budeš platiteľom DPH, tak rovno môžeš nakupovať bez DPH, nie?

    Nejak presne nerozumiem, kam svojimi otázkami mieriš.

    Len chcem ťa upozorniť, že neexistuje kombinácia, že nakúpiš bez DPH (buď priamo, alebo tak, že ti DPH vratia) a budeš na domácom trhu predavať koncovým spotrebiteľom bez DPH.

    Ericsoft je offline (nepripojený) Ericsoft

    Ericsoft
    Dáša_ Pozri príspevok
    no ale keď budeš platiteľom DPH, tak rovno môžeš nakupovať bez DPH, nie?

    Nejak presne nerozumiem, kam svojimi otázkami mieriš.

    Len chcem ťa upozorniť, že neexistuje kombinácia, že nakúpiš bez DPH (buď priamo, alebo tak, že ti DPH vratia) a budeš na domácom trhu predavať koncovým spotrebiteľom bez DPH.
    Ale ja nebudem platcom DPH, len ide o nejakú formu, kedy do určitého ročného obratu môžem žiadať od štátu DPH-čku bez toho, aby som bol registrovaný ako platiteľ DPH.

    Na domácom trhu to budem predávať s DPH. A nakupovať budem buď s DPH, a zisk bude len marža, alebo potom využijem možnosť, kedy mi štát vráti DPH zaplatenú v zahraničí.

    Ale toto sa ja pýtam, lebo neviem ako to funguje, čakal som tu odpoveď..

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    Ericsoft Pozri príspevok
    Ale ja nebudem platcom DPH, len ide o nejakú formu, kedy do určitého ročného obratu môžem žiadať od štátu DPH-čku bez toho, aby som bol registrovaný ako platiteľ DPH.

    Na domácom trhu to budem predávať s DPH. A nakupovať budem buď s DPH, a zisk bude len marža, alebo potom využijem možnosť, kedy mi štát vráti DPH zaplatenú v zahraničí.

    Ale toto sa ja pýtam, lebo neviem ako to funguje, čakal som tu odpoveď..
    To čo si teraz popísal vôbec neexistuje. Ak predávaš s DPH, musíš byť platca. Vtedy odvádzaš štátu rozdiel medzi daňou na výstupe a na vstupe, resp. dostaneš rozdiel ak máš vstup vyšší ako výstup. Toto ale platí pre platiteľov DPH. Ak chceš nakupovať v zahraničí bez DPH, musíš byť buď klasickým platcom DPH, vtedy platí to čo som napísal, alebo durhá možnosť je že sa zaregistruješ podľa § 7, kedy dostaneš IČ DPH, ale to použiješ len pri zdanení tovaru nakúpeného v zahraničí. To znamená, že ak nakúpiš tovar v Čechách, vyfakturujú ti ho bez dane, ale ty musíš daň odviesť na Slovensku. Ďalej potom predávaš bez DPH. Tú daň čo si ale zaplatil si nemôžeš odpoíčatať, čiže ti ju nik nevráti. Preto je tento spôsob nákupu nevýhodný. To sa oplatí len pri jednorázovom nákupe, ktorý presiahne hranicu 13941,45 Eur.

    Takže zhrnuté: ak chceš nakupovať v zahraničí bez DPH dlhodobo, oplatí sa byť platcom DPH. Ak nie tak si treba strážiť hranicu 13491,45 € ročne, aby si nemusel odvádzať štátu daň, ktorú ti potom nik nevráti.

    21miki je offline (nepripojený) 21miki

    21miki
    Lubo44 Pozri príspevok
    To sa oplatí len pri jednorázovom nákupe, ktorý presiahne hranicu 13941,45 Eur.

    Takže zhrnuté: ak chceš nakupovať v zahraničí bez DPH dlhodobo, oplatí sa byť platcom DPH. Ak nie tak si treba strážiť hranicu 13491,45 € ročne, aby si nemusel odvádzať štátu daň, ktorú ti potom nik nevráti.

    Mam tomu chapat tak,
    ze ak nakupis tovar pod danu sumu (13941,45 €/rok), DPH zaplatit musis.
    Ale ked ju prekrocis, tak DPH neplatis?
    Lebo v tom pripade si trochu protirecis.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Svojho času som uvažoval,že budem dovážať cartridge a tonery do tlačiarní,

    potreboval by som na to nejaké zvlaštne povolenia, resp. musel by som ziskať nejaký certifikat povodu, certifikat zhody a podobné certifikaty ?

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Indeed Pozri príspevok
    Svojho času som uvažoval,že budem dovážať cartridge a tonery do tlačiarní,

    potreboval by som na to nejaké zvlaštne povolenia, resp. musel by som ziskať nejaký certifikat povodu, certifikat zhody a podobné certifikaty ?
    Odkial, z EU alebo mimo EU ?

    Mirel je offline (nepripojený) Mirel

    Mirel
    Dobrý deň,
    neviete mi poradiť, či za dovezený tovar z tretích krajín za ktorý zaplatím DPH a clo a následne ho vrátim späť dodávateľovi v rámci záruky (reklamácie) je možné požadovať od štátu vrátenie DPH a cla?
    Ďakujem.

    annna je offline (nepripojený) annna

    annna
    Prosím o radu.
    Chcem nakúpiť potraviny v inom štáte EU za účelom predaja na slovensku, stačí mi doklad z ERP?
    (jedná sa o malé množstvá, nie som platca DPH)
    Ďakujem
    Naposledy upravil annna : 01.02.11 at 18:15

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.