Zavrieť

Porady

Aké DT-ečka do zakladovej dosky ak je mur tehla 44cm

chcem sa spytat aky rozmer-sirka DT je vhodna ak idem davat mur tehla 44cm,7-10cm bude pretrcat cez dosku....da sa dat aj sirka DT 30cm???
Usporiadat
vladoziak vladoziak

vladoziak je offline (nepripojený) vladoziak

Ja som vychadzal iba z toho clanku,pre mna osobne je ten casopis dost doveryhodny.Tam sa pise o konstrucnej podmienke vylozenie max o 1/6.Obrazok c.10,11.Nie som sice stavbar,ale pre mna mat na svojom dome tehlu pretrcenu zo zakladu 10 cm von je nemyslitelne a moc dovery to vo mne nevzbudzuje a aj keby mi to 20 statikov potvrdilo,ze je to ok tak to tak neurobim.Ten clanok som cital niekolkokrat,ked som zacinal murovat,takze nemajte obavy,ze som ho necital.Ale kazdy nech si urobi ako vie robi pre seba a za svoje.
0 0
Harris Harris

Harris je offline (nepripojený) Harris

A práve preto pokladám ten článok za zmätočný, pretože ak už idem čitateľov strašiť obrázkami č.10,11 tak tam aspon napíšem akou silou som testovaný kus zaťažil. (pri danom vyložení). Možno by ste bol veľmi prekvapený čo to tá tehla vlastne vydržala. Normy sú na tehlu veľmi prísne (ved sa nato aj výrobcovia tehliarskych prvkov sťažujú). V skutočnosti v realnych podmienkach má oveľa vyššiu únosnosť ako je tá, ktorú Vám vypočíta statik. Z tehly postavíte 5poschodák, ked nato dojde. Báť sa o 10cm vyloženie pri nejakom bungalove skutočne nie je na mieste.
Samozrejme statik v tom dome bývať nebude, preto so zvyškom príspevku súhlasím. Ak niečomu neverím, nebudem riskovať,to je ok.
Lenže tuná ja nepresviedčam Vás, aby ste si vykonzolovali nosné murivo.
Ja vyvraciam vašu vetu:
"ten link bol iba nazorna ukazka ako to moze dopadnut." Pretože je závadzajúca, pokiaľ nevieme aké boli vstupné údaje toho testu.
A ako Vám už ciners napísal, problem ak chceme riešiť so všetkými následkami, tak je treba si nakresliť kompletnú statickú schému, pretože v RD nemáte vymurované dva rady tehal ale 11-12. A tiež sa zabudlo nato, ako je v hlave muriva uložená doska, resp veniec. Pretože, predstavme si jednoduchý detail, kde na murive 44 máme deku. Kvoli tep.mostu dám do debnenia 10-12cm styrodur. Okamžite neplatí to, že sila pôsobí v strede muriva, je posunutá viac do interieru. A ked si tie pôsobiace sily nakreslíte, zistíte, že už vonkoncom nič nehrozí.
Ale opakujem, ja v tom nebudem bývať, takže kto má pochybnosti..nie je o čom.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Podla mna nie je norma prisna v zmysle bezpecnosti, ale v zmysle chybajucich merani. Okrem Wienerbergeru tehliarne moc nemaju podklady pre staticke navrhovanie hlavne co sa tyka merani pevnosti muriva (nie tehly). A potom to v tej norme tak je, sucinitel pre rozne diery, roznu kvalitu prace (to je zaujimavy sucinitel, ktory velmi ovplyvnuje vyslednu pevnost) a kopa inych vplyvov. Hlavne ta kvalita prace a nedostatok merani podla mna vedu k tomu, ze je ta norma taka chudobna. Murivo je kompozitny material a bez merani tazko vypoctovo urcit pevnost muriva nejako adekvatne.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať