Zavrieť

Porady

špeciálny prací prach na nepremokavú bundu ?

Ahojte,včera som si kúpila športovú nepremokavú bundu a predavačka mi povedala, že ju nemám prať v tekutom pracom prostriedku, ale len v nejakých obyčajných, alebo v špeciálnom pracom prostriedku na takéto veci. Čo je to obyčajný prášok ? Nemôžem prať v Arieli ? V čom takéto veci periete vy ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    AlenockaS Pozri príspevok
    Ahojte,včera som si kúpila športovú nepremokavú bundu a predavačka mi povedala, že ju nemám prať v tekutom pracom prostriedku, ale len v nejakých obyčajných, alebo v špeciálnom pracom prostriedku na takéto veci. Čo je to obyčajný prášok ? Nemôžem prať v Arieli ? V čom takéto veci periete vy ?
    Alebo to oper v normálnom prášku, ktorý síce tú impregnáciu (špeciálne ošetrenie vrchnej látky tak, aby bola nepremokavá) bundy naruší, ale môžeš si kúpiť impregnačný sprej (dostať ho v predajňách obuvi), ktorým následne bundu nastriekaš a opäť bude nepremokavá. My tým sprejom ošetrujeme aj topánky, ale aj nepr. detský kočík. Ak sa dobre naimpregnuje, tak také poprchanie ani nezamočí látku kočíka a kvapky vody stečú z látky (nevsiaknu).

    Sprej je bezfarebný a nezanecháva fľaky, navyše oživuje farby - sú potom také sýtejšie.

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    ked som davala tie bundy do cistiarne, tak som ich dala aj naimpregnovat takze keby nieco, vzdy sa daju zaniest do cistiarne, kde ich len naimpregnuju... vychadzalo to tusim na 2-3eura za kus? ale potom je zase pravda, ze samotny speci prasok vychadza menej

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    AlenockaS Pozri príspevok
    Ahojte,včera som si kúpila športovú nepremokavú bundu a predavačka mi povedala, že ju nemám prať v tekutom pracom prostriedku, ale len v nejakých obyčajných, alebo v špeciálnom pracom prostriedku na takéto veci. Čo je to obyčajný prášok ? Nemôžem prať v Arieli ? V čom takéto veci periete vy ?
    Periem ich v špeciálnom pracom prostriedku určenom na technické bundy, ktoré sú drahé jak sviňa , napr. 750 ml cca 20 EUR a vydržia možno aj tých 7 praní. Na bundu by som ti odporúčala kúpiť špeciálny prostriedok na pranie, lebo v ňom je aj nejaká "prísada", ktorá obnovuje nepremokavú vrstvu.
    Najmä ich neper v ničom, čo obsahuje aviváž. (Naša práčka je nejaká divná alebo je divný tlak vody, lebo z nej niekedy pri praní neodtečie aviváž, tak ešte aj tu násypku s avivážou pred praním takýchto vecí vypláchnem.)
    (Športové tričká, tepláky, spodné prádlo, periem občas aj v prášku (asi v Bonuxe) - ale len vtedy, ak nemám špeciálny prostriedok na pranie.)
    Naposledy upravil Llívia : 23.09.10 at 07:09

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    a tiez pozor na cistiarne!!!

    mne naposledy oprali bundy v geli a jednej to dost uskodilo... uz z nej neni zimna bunda ale taka tenka prechodna a to nebola paperova...

    a ked som prisla reklamovat, ze cim to prali, tak tetuska s udivom na mna, ze vzdy vsetko perie v geli!!! a ze pani majitelka ma cistiaren 15 rokov... tak dakujem pekne... riesila to tym, ze mi tu bundu znovu operie a na moju ziadost teda v prasku, ale ze inak v prasku nic neperu...

    moja mama perie bundy doma v prasku... je jedno aky, len nesmie obsahovat avivaz a rovnako nepridavat avivaz ak ho prasok neobsahuje

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Technické bundy je lepšie prať v špeciálnom prášku (ktorý je tiež tekutý). Nepremokavá ochrana na bunde sa po čase môže vyprať a tieto prášky ju obnovujú.
    http://hiking.sk/hk/ar/242/ako_prat_vybavenie.html Periem ich v prášku, čo je na tejto www vľavo hore na obrázku. Mala som ešte aj iný prášok, ale jeho názov si nepamätám.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    To som netušila, že čistiarne poskytujú aj takúto službu (periem doma, čistiarne vôbec nevyužívam).

    AlenockaS je offline (nepripojený) AlenockaS

    stále sa učím AlenockaS
    Tak ten prášok vychádza pomaly toľko ako moja bunda v akcii :-o)) Ale napadá ma teda, tuším existujú aj nejaké mydlové vločky, možno by to šlo s niečím takým.....lebo, kôli jednej bunde kupovať taký drahý prach sa mi ozaj nechce.....a napríklad, rybárske oblečenie (akoby pogumovaný povrch) periem len v čistej vode, lebo to treba ako by len umyť....avšak moja nová bunda je žltá, takže tam bude treba nejaký prostriedok predpokladám..

    AlenockaS je offline (nepripojený) AlenockaS

    stále sa učím AlenockaS
    impregnačný sprej mám,na topánky...a síce je univerzálny...na oblečenie som to ešte nikdy neskúšala...tak teda vyskúšam po prvom opraní.....ďakujem za rady priatelia :-)

    Zewa je offline (nepripojený) Zewa

    Zewa
    ak ti je luto dat peniaze na odporucany praci prostriedok urceny na nepremokave oblecenie, mozes ho nahradit ekologickym saponatom na riad - tekutym - je menej agresivny ako klasicky prasok a tak je tam sanca ze nerozrusi ochrannu vrstvu na tvojej bunde.. per v pracke na menej ako na 30 stupnoch, pripadne rucne, kazdopadne podla pokynov od vyrobcu ako su oznacene na stitku/vysacke bundy...

    ekologicky saponat pouzivam iba ked som na treku/kempujem, nudzovo...inac pouzivam odporucany praci roztok, aj koli zaruke na oblecenie co pouzvam...nejdem robit reklamu, je ich viacej druhov a maju rozne vlastnosti.

    Viper je offline (nepripojený) Viper

    Viper
    Ako tu uz bolo spominane pouzi praci prostriedok na nepremokave oblecenie.
    Klasicke prasky a gely ti mozu bundu znicit.Ja som si kupil tento - Tarrago High Tech Performance Wash+
    Stal cca 9eur,vypral som v tom moju bundu + nohavice a zeninu bundu a este tam zostalo .
    Co som oblecenie skusal,tak nepremokavost zostala zachovana(80km v dazdivom pocasi)
    Ak si raz znicis membranu, bunda uz nikdy nebude mat rovnake vlastnosti ako nova.

    daria29 je offline (nepripojený) daria29

    daria29
    existuje prací prostriedok na šport oblečenie- čistí a stará sa o všetky textílie so špecialnou polopriepustnou membránou- goretex, sympatex,aťd..možno prať i obuv. 250 ml je na 10 praní.info

    pe.pe je offline (nepripojený) pe.pe

    optimista pe.pe
    Najmä sa uisti, či máš len impregnovanú bundu, alebo je vyrobená z membránového materiálu, ten dodatočnou impregnáciou poškodíš, resp. stratí svoje vlastnosti.
    Ja mám bundu z (podľa ceny) zázračnej membrány a tiež mi predavač strkal tuším holmenkol za neviem koľko €. Ale podľa pokynu na bunde sa dá prať v práčke na 40, jemný cyklus, bez aviváže a odstreďovania. Tak som to riskol a...žiadna ujma. Už má pár praní za sebou a slúži ako nová

    betak je offline (nepripojený) betak

    betak
    V Poprade som bol v sportovej predajni , kde predaval sportové oblecenie nejakej norskej firmy (drahé ako svina ) a k tomu doporucoval a aj predaval pracie orechy , vravel , ze ho vyrobcovia nutia to predavat , pretoze nenici odev. Kilo vylupanych orechov (skrupin) stalo cca 12 euro a je to na velmi dlho.

    jjakr je offline (nepripojený) jjakr

    žena jjakr
    nepremokavé sa podľa mňa nemá prať...ved tam máš štítok, ktorý Ťa naviguje, ako ju udržiavať....
    JanaK

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.