Zavrieť

Porady

Vrátenie daru-bytu

Chcem požiadať súdnou cestou o vrátenie daru bytu. Daroval som ho dcére ako vysporiadanie dedičstva ešte za môjho života. Okrem toho hom dcére pomáhal ako som len mohol a nebolo toho málo. Dopadol som tak, že dnes ma dcéra ani nepozdraví, dokonca aj vnúčatám zakazala zdraviť ma. NECHCEM ZOZPISOVAť PODROBNOSTI, CHCEM SA LEN OPýTAť, čI Má NIEKTO SKúSENOSTI S TAKOUTO žALOBOU a aká je asi možnosť získania bytu späť? V´daka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    zabavac Pozri príspevok
    Chcem požiadať súdnou cestou o vrátenie daru bytu. Daroval som ho dcére ako vysporiadanie dedičstva ešte za môjho života. Okrem toho hom dcére pomáhal ako som len mohol a nebolo toho málo. Dopadol som tak, že dnes ma dcéra ani nepozdraví, dokonca aj vnúčatám zakazala zdraviť ma. NECHCEM ZOZPISOVAť PODROBNOSTI, CHCEM SA LEN OPýTAť, čI Má NIEKTO SKúSENOSTI S TAKOUTO žALOBOU a aká je asi možnosť získania bytu späť? V´daka

    Vzor žaloby - údaje sú fiktívne:


    Žaloba o vrátenie daru
    (§ 630 OZ)
    Okresnému súdu
    v Trenčíne

    Žalobca: Ing. Ladislav Polák, nar. 19. februára 1936, staviteľ, bytom v Trenčianskych Tepliciach, Dlhá č. 28
    Žalovaný: Peter Polák, nar. 10. novembra 1954, automechanik,
    bytom v Banskej Bystrici, Tatranská č. 58

    o vrátenie daru
    I.
    Darovacou zmluvou zo dňa 30. júna 1993 daroval som žalovanému záhradu zapísanú v katastri nehnuteľností u Správy katastra v Trenčíne na liste vlastníctva č. 1050, kat. úz. Trenčianske Teplice, parc, č. 255/2 vo výmere 1000 m2.

    Dôkaz: Darovacia zmluva z 30. júna 1993
    List vlastníctva č. 1050, kat. úz. Tr. Teplice

    II.
    V rokoch 1994-1995 žalovaný záhradu neobrobil, ovocné stromy a kríky neošetril. Keď som mu to v máji tohto roku vytýkal, silno ma udrel päsťou do tváre, v dôsledku čoho som spadol a zlomil si nohu.
    Pre tento skutok sa vedie proti žalovanému trestné konanie na Okresnom súde v Trenčíne pod sp. zn. T 345/95.

    Dôkaz: Výsluch účastníkov
    Spis Okresného súdu v Trenčíne zn. T 345/95

    III.
    Som presvedčený, že uvedeným konaním žalovaný naplnil skutkovú podstatu ustanovenia § 630 OZ; vzniklo mi tak právo na vrátenie daru, čo som žalovanému oznámil listom zo 7. júla 1995. Žiadal som o okamžité vrátenie daru. Žalovaný na moju výzvu reagoval tak, že záhradu mi nevydá.

    IV.
    S ohľadom na uvedené žiadam vydať tento

    rozsudok:
    Žalovaný je povinný vydať žalobcovi parc. č. 255/2 – záhradu vo výmere 1000 m2 v kat. úz. Trenčianske Teplice, parc. č. zapísanú v LV č. 1050 Správy katastra v Trenčíne.
    Žalovaný je povinný zaplatiť žalobcovi náhradu trov konania do troch dní.

    V Trenčianskych Tepliciach 10. júla 2002
    Ladislav Polák

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    monnica Pozri príspevok
    Nie sú na to len 2 alebo 3 roky?
    Je tam premlčacia doba 3 roky - ale obdarovaný sa jej musí dovolať.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    ešte by som doplnil .... najprv by som dcéru písomne vyzval, aby dar vrátila ... až potom by som podával žalobu

    oriesok je offline (nepripojený) oriesok

    žena-optimista oriesok
    Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.( Obč.zák. § 630 )
    Takže doporučujem riešiť cestou právnika.
    Darovacia zmluva sa môže zrušiť kedykoľvek, počas života.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.