Zavrieť

Porady

JÚ, platba kartou v CZ z Eur účtu

Prosím Vás o pomoc pri účtovaní platby kartou z EUR účtu v CZK. Zamestnanec kúpil phm v Čechách, ktoré nám odpísali z EUR účtu v sume 200,52 Eur, čo je 4900 CZK. Ako zaúčtovať takúto platbu ? Prosím všetkých o pomoc. Ďakujem.

Ja mám takýto nápad:
1/ výpis z BÚ - výdaj do priebežnej položky 200,52 Eur
2/ ID/doklad o platbe kartou/ - príjem z prieb. položky 200,52 Eur
3/ ID/doklad o nákupe PHM/ - nákup PHM /celá suma aj s DPH/ 200,52 Eur.
Len neviem, ako účtovať o 4900 CZK ?
Naposledy upravil Dav : 14.10.10 at 10:34
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    monikago je offline (nepripojený) monikago

    monikago
    takže ja to účtujem nasledovne:
    - výpis z účtu - priebežná položka
    - doklad/bloček zapíšem do ostatných záväzkov - pozriem kurz podľa NBS, prepočítam a nahrám
    - potom cez ID zúčtujem priebežnú položku s ostatným záväzkom a ak vznikne rozdiel, tak ten dám tiež cez ID ako prevádzkovú réžiu resp. ostatné zdaniteľné príjmy s tým, že si do textu napíšem kurzový rozdiel

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    no, trošku je mi to nie jasné v časti
    - doklad/bloček zapíšem do ostatných záväzkov - pozriem kurz podľa NBS, prepočítam a nahrám - to nahráš znamená, že prepočítaš 4900 CZK s kurzom NBS predchádzajúceho dňa a nahráš do záväzkov v EUR ?

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    - potom cez ID zúčtujem priebežnú položku s ostatným záväzkom a ak vznikne rozdiel, tak ten dám tiež cez ID ako prevádzkovú réžiu resp. ostatné zdaniteľné príjmy s tým, že si do textu napíšem kurzový rozdiel

    Toto by si mi mohla bližšie vysvetliť s mojimi číslami ? - čo to znamená, že zaúčtuješ priebežnú položku s ostatným záväzkom ?

    monikago je offline (nepripojený) monikago

    monikago
    alicacka Pozri príspevok
    no, trošku je mi to nie jasné v časti
    - doklad/bloček zapíšem do ostatných záväzkov - pozriem kurz podľa NBS, prepočítam a nahrám - to nahráš znamená, že prepočítaš 4900 CZK s kurzom NBS predchádzajúceho dňa a nahráš do záväzkov v EUR ?

    - áno, treba to prepočítať na eurá, pozrieš na na bloček aký máš dátum, vyhladáš kurz z toho dňa, vydeliš a dostaneš, kolľko je to v Eurách a to si zapíšeš

    monikago je offline (nepripojený) monikago

    monikago
    alicacka Pozri príspevok
    - potom cez ID zúčtujem priebežnú položku s ostatným záväzkom a ak vznikne rozdiel, tak ten dám tiež cez ID ako prevádzkovú réžiu resp. ostatné zdaniteľné príjmy s tým, že si do textu napíšem kurzový rozdiel

    Toto by si mi mohla bližšie vysvetliť s mojimi číslami ? - čo to znamená, že zaúčtuješ priebežnú položku s ostatným záväzkom ?
    - no budeš mať 4 zápisy:

    ID 1 stĺpec Priebežné položky na strane výdavok
    ID 2 stĺpec Výdavky celkom a stĺpec réžia /ak si eviduješ - tak analytika pohonné hmoty/
    ID 3 doúčtovanie kurzového rozdielu

    na základe výpisu z BÚ - Banka výdaj a Priebežná položka na strane príjmu.

    monikago je offline (nepripojený) monikago

    monikago
    trošku komplikované a neprehľadné, ten kto to vymyslel, to asi moc neskúšal v praxi, v podvojnom účte to je jednoduchejšie, tam to vidíš, ale tuto v JU je to trošku odveci - môj názor

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Prepáč, že tak neskoro reagujem,musela som odcestovať. Takaže už to chápem. Je to to isté, ako keď platím u nás kartou, len doúčtujem ešte kurzový rozdiel - ktorý predpokladám bude výdavok mimo základ dane - nepeňažná operácia ?
    Len nechápem - potom nemusím účtovať do záväzkov, ale dám do nákup PHM,keďže pôjde o bloček. Nie ?

    alicacka je offline (nepripojený) alicacka

    alicacka
    Podľa môjho najnovšieho zistenia, sa účtuje len o sume v Eur, keďže je to platba kartou, tak účtujeme všetko akoby sme platili u nás kartou - viď zadanie otázky.Neúčtuje sa ani žiadny kurzvý rozdiel, keďže v Jú sa kurzové rozdiely neúčtujú. Ak s týmto názorom nesúhlasíte, prosím vyvráťte ho. Ďakujem.

    JÚ, platba kartou v CZ z Eur účtu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.