Zavrieť

Porady

starobny dochodok - da sa zvysit pracou popri invalidnom dochodku?

starobny dochodok - da sa zvysit pracou popri invalidnom dochodku (50% znizena prac. schopnost) pred dovrsenim dochodkoveho veku?
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Smutnosmiešne pritom je, že najsolidárnejším účastníkom dôchodkového systému sú invalidní dôchodcovia, ktorí popri poberaní invalidného dôchodku pracujú. Súčasné pravidlá hry sú také, že časti z nich sa odvody z ich pracovnej aktivity nijako neprejavia na zvýšení starobného dôchodku v budúcnosti.

Rozumiem tomu, že iba časti z pracujúcich invalidných dôchodcov sa to neprejaví na zvýšení - asi tým, čo majú osobný bod nižší ako 0,3 či čo. Vychádzam z podobnosti s § 255 ods 3 a 4. Podľa ods. 3 za náhradnú dobu (štúdium, vojenská služba) je koeficient 0,3. Ak však počas tej doby pracoval, platí ods. 4:
(4) Ak sa kryje doba zamestnania získaná podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 s náhradnou dobou alebo dobou štúdia, ktoré sa do 31. decembra 2003 hodnotia ako doba zamestnania, na určenie sumy dôchodkovej dávky sa zohľadní osobný mzdový bod za obdobie, v ktorom je vyšší.

Ak by skutočne tým invalidom nezapočítavali odvody na starobný dôchodok, je to nehoráznosť, pretože sa to dá pomerne ľahko odstrániť - ako v § 255. Prečo by to doteraz nikto nenavrhol (vrátane Mihála, ktorý robil poradcu)? Nie je to trestuhodné - pre všetkých, ktorí o tom vedeli?
To nie je systémová chyba, ktorú by odstrániť nevedeli, ako napr. to, že keď niekto robí len časť roka pre nezamestnanosť, hoci časť roka robil a odvádzal poistné, získa osobný bod nižší ako 1 a prakticky pri násobení si zníži dôchodok, čo by sa mu nestalo, keby v tom roku neodviedol ani korunu (nepočítal by sa mu osobný bod).

Keď som pred pár rokmi viedla súdny spor (po dvoch rokoch sociálka prehrala), poznala som zákon takmer naspamäť. Vtedy v § 62 ešte ods. 2 nebol. Teraz sú tie rôzne výklady preto, že nie je zákon dôsledne napísaný a schválený. Je náprava aspoň v návrhu novely?

Aj keby ten výpočet bol zákonný, je to protiústavné! Už aj vzhľadom na § 255 - rovnaké podmienky.
7 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Jana Motyčková Pozri príspevok

Len pre upresnenie, Mihál nerobil nikdy poradcu na MPSVaR, robil krátko na MZ. .
Netvrdím, že tam pracoval alebo robil plateného poradcu. Viem však, že keď sa robila nejaká novela, býval v TV a vysvetľoval návrh.
Ale hlavne z čoho vychádza, v mojich začiatkoch na porade som položila jednu otázku do témy, kde bol aj on zapojený. Išlo o chybnú štylizáciu vety v zákone, ktorá mohla mať dopad na zlý výpočet zvyšovania dôchodku. Následne v prvej novele bola veta opravená. Že by to navrhol niekto iný z poraďákov? Ja som to pripísala jemu. Vtedy mi svoju skúsenosť (skutočnosť) napísala myslím cactus.

Konkrétne ide o vetu (je myslím vo viacerých paragrafoch):
§ 66 ods. 9 znel
(9) Sociálna poisťovňa určí sumu starobného dôchodku podľa odsekov 3 a 4 za kalendárny rok len raz.

Pýtala som sa, či po ukončení pracovného pomeru na jar a začatia znovu na jeseň, sa mu jesenné odvody nezapočítajú, keďže je tam "za kalendárny" nie "v kalendárnom".

Dnes tá veta znie:
(9) Sociálna poisťovňa určí sumu starobného dôchodku podľa odsekov 3 a 4 v kalendárnom roku len raz.
6 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Skutočne bude najlepšie, ak sem niekto napíše, komu to bolo vyrátané.
Prikláňam sa však ku Kvake: ak je priznaný bod 0,3 za obdobie invalidity a zároveň je vyrátaný za odvody, nikde nie je napísané, že pri prekrývaní období sa berie len jeden z nich (napr. vyšší), musia sa spočítať.
Ten bod 0,3 je priznaný v každom prípade asi za to, že je chorý a nemôže pracovať naplno. Veď bol poistený na invaliditu, má naň právo. Keby sedel doma a nepracoval, tiež by ho dostal. Dostane ho aj keď pracuje,ale zároveň musí dostať aj taký bod, na ktorý si odviedol odvody. Inak by to bolo obohatenie - neústavné.
5 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Kvaka Pozri príspevok
To je pravda, aj ja som už v minulosti zaslala pripomienku k chybe v návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ako súkromná osoba priamo mailom na ministerstvo. Ale teraz sú zákony, o ktorých sa tu zmieňujeme, už v NRSR, v novembri budú v druhom čítaní, nevieme, aké úpravy urobil výbor NRSR, ktorému tento zákon pridelili, dozvieme sa to, až bude spoločná správa príslušného výboru s pripomienkami na stránke NRSR zverejnená.
Preto si myslím, že by bolo vhodné upozorniť na príslušné nezrovnalosti alebo nejasnosti, nech sa opravia tak, aby boli jednoznačné, a to myslím, môže len ten, kto je v styku s ministrom. Pán Mihál určite nemá čas, aby to tu teraz čítal.
Ja som mu už dávnejšie poslala link na túto tému, aj s inými pripomienkami k zákonu. Uvidím, ak bude treba, ešte mu to pripomeniem.
5 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Kvaka Pozri príspevok
Janka, pozri aj § 79a Suma starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku poistenca, ktorý poberá alebo poberal invalidný dôchodok, sa nesmie určiť z nižšieho priemerného osobného mzdového bodu, než z ktorého sa určila suma invalidného dôchodku.
Plus v § 81 je to napísané, že sa mu porovná suma oboch dôchodkov (invalidný a starobný) a vypláca sa vyššia.

§ 81
Súbeh nárokov na výplatu dôchodkových dávok


(1) Ak poberateľ invalidného dôchodku splní podmienky nároku na výplatu starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku, vypláca sa dôchodková dávka, ktorej suma je vyššia. Pri rovnakej sume týchto dôchodkových dávok vypláca sa dôchodková dávka, ktorú si poistenec zvolil. Dňom úpravy výplaty dôchodkových dávok pre súbeh ich nárokov zaniká nárok na dôchodkovú dávku, ktorá sa nevypláca. Ak poistenec splnil podmienky nároku na invalidný dôchodok podľa § 70 ods. 1 a 2 alebo podľa § 70 ods. 1 a poberá invalidný dôchodok podľa § 266, vypláca sa invalidný dôchodok, ktorého suma je vyššia; druhá veta a tretia veta platia rovnako.
4 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Mária27 Pozri príspevok
To je nehoráznosť! Ako môžu anulovať § 61? Ako to, že to nikto ešte nenapadol? A ako môže potom nastať prípad, že pri súbehu starobného a invalidného dôchodku by bola dávka starobného vyššia?

Mohli by sa vyjadriť tí, ktorí takto mali takto určený starobný dôchodok?
Keďže som už doma, pozrela som sa na rozhodnutie SP, ktorým mi priznali starobný dôchodok. Bolo to v roku 2006, vtedy ešte neplatilo ustanovenie § 62 ods. 2, ani § 60 ods. 4 zákona o sociálnom poistení. Mne k OMB len dopočítavali náhradnú dobu podľa starého zákona (nemocenské, OČR). Určili mi za jednotlivé roky osobné vymeriavacie základy, na základe príslušných všeobecných vymeriavacích základov mi určili OMB a k takto určeným OMB mi za dobu PN alebo OČR alebo obdobia nezamestnanosti pripočítali pomernú časť OMB 0,3.

Dnes som sa pozerala trochu na novelu zákona, ktorá zaviedla zmeny v súvislosti s hodnotením obdobia poberania ID.
Ustanovenie § 60 ods. 4 Obdobie dôchodkového poistenia je aj obdobie poberania invalidného dôchodku priznaného a vyplácaného Sociálnou poisťovňou, a to do dovŕšenia dôchodkového veku alebo priznania predčasného starobného dôchodku
a ustanovenie § 62 ods. 2 Za obdobie dôchodkového poistenia podľa § 60 ods. 4, ktoré trvalo celý kalendárny rok, patrí osobný mzdový bod vo výške 0, 3. Ak toto obdobie trvalo len časť kalendárneho roka, osobný mzdový bod sa určí ako súčin pomernej časti osobného mzdového bodu a počtu dní tohto obdobia...... nadobudli účinnosť 1.1.2008 zákonom č. 555/2007)

Zmena bola navrhnutá aj v súvislosti s tým, že od 1.1.2008 poistencovi, ktorý do 31. decembra 2007 bol povinne dôchodkovo poistený na účely starobného poistenia z dôvodu poberania invalidného dôchodku, zaniká od 1. januára 2008 povinné dôchodkové poistenie z tohto dôvodu.

V dôvodovej správe k tejto zmene som našla, citujem:
V súvislosti s navrhovaným vylúčením fyzických osôb, ktorým sa vypláca invalidný dôchodok, z osobného rozsahu dôchodkového poistenia, ktorému podliehajú do 31. decembra 2007 výlučne z dôvodu poberania invalidného dôchodku, navrhuje sa s uplatnením princípu solidarity považovať na účely získavania nárokov na dôchodkové dávky ako obdobie dôchodkového poistenia aj obdobie poberania invalidného dôchodku.
Navrhuje sa ustanoviť výšku osobného mzdového bodu za obdobie poberania invalidného dôchodku, ktoré sa považuje za obdobie dôchodkového poistenia rovnako ako v § 255 ods. 3.

Rovnako ako v § 255 ods. 3, kde za náhradnú dobu, dobu štúdia a dobu výkonu civilnej služby, ktoré sa hodnotia ako doba zamestnania získané podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 a ktoré trvali celý kalendárny rok, patrí osobný mzdový bod vo výške 0,3.

V § 63 ods. 9 je však uvedené Ak v rozhodujúcom období sú len obdobia uvedené v § 62 ods. 2 prvej vete alebo § 255 ods. 3, priemerný osobný mzdový bod je 0, 3. Toto by teda v prípade invalidného dôchodcu znamenalo, že len vtedy, ak nepracuje ale len poberá ID, má len obdobie poberania ID, za kalendárny rok takéhoto obdobia mu naozaj patrí OMB 0,3.
Ale pracujúci invalidný dôchodca má súbežne aj obdobie poistenia z dôvodu príjmu.
Nikde v zákone však neviem nájsť, či je riešený súbeh práce a poberania ID tak, ako je to riešené pre doby uvedené v § 255 ods. 3, ak sa kryjú. V § 255 ods. 4 je jasne napísané: Ak sa kryje doba zamestnania získaná podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 s náhradnou dobou alebo dobou štúdia, ktoré sa do 31. decembra 2003 hodnotia ako doba zamestnania, na určenie sumy dôchodkovej dávky sa zohľadní osobný mzdový bod za obdobie, v ktorom je vyšší..

Preto si ja myslím, že by sa k OMB zistených z príjmu mohli pripočítať aj OMB 0,3 za obdobie poberania ID. Ale môže to byť aj inak, z vlastnej skúsenosti to teda nemôžem posúdiť. Viem len, že za náhradnú dobu, keď som mala PN alebo OČR mi určili pomernú časť OMB 0,3. Vtedy som však príjem nemala, bola to náhrada príjmu, nemocenské dávky.
Možno by tu mohol napísať niekto, komu vznikol nárok na starobný dôchodok po roku 2008, aspoň by sme vedeli, ako to naozaj je.
4 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Janka, pozri aj § 79a Suma starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku poistenca, ktorý poberá alebo poberal invalidný dôchodok, sa nesmie určiť z nižšieho priemerného osobného mzdového bodu, než z ktorého sa určila suma invalidného dôchodku.
3 0
keram.m keram.m

keram.m je offline (nepripojený) keram.m

tak dnes som telefonoval na Socialnu pistovnu a ich odpoved je takato:
"Samozrejme sa do osobneho mzdoveho bodu (OMB) pre vypocet starobneho dochodku zapocita vymeriavaci zaklad zo zamestnania popri invalidnom dochodku a k takto vypocitanemu OMB sa este pripocita 0,3 za invalidny dochodok...." , ale podla coho to tak urobia(?), ostava zahadne.... tak PODLA COHO TO TAK MOZE BYT???
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Presne k tomu sme doteraz dospeli (teda aspoň my dve). Ten mizerný 0,3 patril vždy tým čo nerobili, ale štát za nich platil. Kedykoľvek však zarobíš a odvedieš viac - na vyšší bod, musia ti ho priznať, ak by ich už aj nespočítavali. Kedy môže poberať len časť roka tých 0,3? Len keď začne poberať ten invalidný, prípadne keď sa vylieči, alebo aj keď začne pracovať? V zákone je niečo chybne napísané.

Ked máš čas, popozeraj ešte prechodné ustanovenia. Ak nie je vyslovene niečo v zákone (najmä v prechodných) uvedené, vždy platia výhodnejšie podmienky. Prečo by to malo byť práve v tomto prípade inak?
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

veronikasad Pozri príspevok
v konečnom výpočte mám priemerný osobný mzdový bod z obdobia ku dňu vzniku nároku na ID, "dopočet" je len v období dôch. poistenia.
Veronika, tebe vypočítali zatiaľ len invalidný dôchodok. Keď dovŕšiš dôchodkový vek, až potom ti budú počítať starobný dôchodok týmto spôsobom, ako sme tu rozoberali. Ak máš POMB na výpočet ID napr. 1, v roku odchodu do starobného dôchodku bude výpočet tvojho starobného dôchodku 1xADHxpočet rokov poistenia. Ten počet rokov poistenia bude rovnaký, aký máš s dopočítaním rokov pri výpočte ID. Keďže ADH bude za pár rokov vyššia (predpokladám), tak tvoj starobný dôchodok vypočítaný z POMB použitého na výpočet ID bude určite vyšší, ako máš teraz, okrem toho nebude už násobený % mierou postihnutia. Druhý výpočet by bol z určených OMB zo zaplateného poistenia. Ak by ti tam vyšiel POMB vyšší, ako ten, čo máš teraz, tak takto vypočítaný starobný dôchodok by si mala vyšší a vyplácali by ti ten.
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Myslím, že starobný dôchodok v tomto prípade vypočítajú aj inak. Priemerný OMB vypočítajú z rokov, z ktorých sa vypočítal invalidný dôchodok. Priznajú potom ten dôchodok, ktorý je vyšší. Mne to tak vypočítali.
Naposledy upravil Kvaka : 15.10.10 at 21:15
2 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Do roku 2007 (od r.2004) boli invalidi poistencami štátu, pričom štát za nich platil z vymeriavacieho základu určeného :
- u ID do 70% z POMB získaného pri výpočte ID krát percento invalidity krát priemerná mzda
- u ID nad 70% z POMB získaného pri výpočte ID krát priemerná mzda
Ak ID v tom čase (2004-2007) pracoval, bez ohľadu na to, koľko zarobil sa jeho VZ zo zamestnania pripočíta ku VZ získaného z poistenia štátom a z toho sa vypočíta starobný dôchodok. T.j. aj keby zarobil iba 1000 Sk mesačne, ovplyvní to jeho starobný dôcodok.
V súčasnosti sa ID prizná najmenej z POMB získaného pri priznaní invalidity. Ak by pracoval alebo sa dobrovoľen poistil, a OMB zo zamestnania (szčo, dobr.p.) by bol nižší ako POMB, starobný dôchodok to neovplyvní.
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Jana Motyčková Pozri príspevok
Do roku 2007 (od r.2004) boli invalidi poistencami štátu, pričom štát za nich platil z vymeriavacieho základu určeného :
- u ID do 70% z POMB získaného pri výpočte ID krát percento invalidity krát priemerná mzda
- u ID nad 70% z POMB získaného pri výpočte ID krát priemerná mzda
Ak ID v tom čase (2004-2007) pracoval, bez ohľadu na to, koľko zarobil sa jeho VZ zo zamestnania pripočíta ku VZ získaného z poistenia štátom a z toho sa vypočíta starobný dôchodok. T.j. aj keby zarobil iba 1000 Sk mesačne, ovplyvní to jeho starobný dôcodok.
V súčasnosti sa ID prizná najmenej z POMB získaného pri priznaní invalidity. Ak by pracoval alebo sa dobrovoľen poistil, a OMB zo zamestnania (szčo, dobr.p.) by bol nižší ako POMB, starobný dôchodok to neovplyvní.
Takže sa započítava koeficient vyšší. Len z ktorého paragrafu v zákone tento výklad vyplýva?
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

p. Motyčková, pozerám svoje rozhodnutie o výpočte ID, ktorý mi bol priznaný vlani.
Priemerný osobný mzdový bod mi vypočítali len z dôchodkového poistenia ku dňu vzniku nároku na ID. Keďže bol nižší ako 1.00, pripočítali mi k nemu 24 % z rozdielu medzi 1.00 a mojim priemerným osobným mzd.bodom.

Dobu poistenia do dovršenia dôchodkového veku (2255 dní) pripočítali len k celkovej dobe poistenia, ktorá ovplyvnila celkový výpočet ID.

Nevidím nikde koeficient 0,3, ktorý by sa prejavil v priemernom osobnom mzdovom bode. Týmto koeficientom sú prepočítavané len náhradné obdobia počas poistenia do vzniku nároku na ID
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

To je kruté! A keby robil na dohodu, nemá ani tých 0,3? Keď je 50% invalid, mohli by priznať aspoň 50% z osobných bodov. Kde je v §§§ tých 0,3? To musím naštudovať. Menia to už od roku 2004, každý rok.
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

§ 60
(6) Ak má poistenec v tom istom období viacero dôchodkových poistení, započítava sa takéto obdobie dôchodkového poistenia len raz.

§ 61
Osobný vymeriavací základ je úhrn vymeriavacích základov za kalendárny rok, z ktorých sa zaplatilo poistné na dôchodkové poistenie alebo z ktorých sa poistné na dôchodkové poistenie podľa § 60 ods. 1 druhej vety považuje za zaplatené.

§ 62
(1) Osobný mzdový bod na určenie sumy dôchodkovej dávky sa určí ako podiel osobného vymeriavacieho základu a všeobecného vymeriavacieho základu. Osobný mzdový bod sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

§ 20
Povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca vzniká
a) fyzickej osobe v pracovnom pomere odo dňa vzniku pracovného pomeru a zaniká dňom skončenia pracovného pomeru,




Som presvedčená, že osobný mzdový bod 0,3 sa použije len vtedy, ak nie je tak poistený, že odvádza poistné.
1 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Vzhľadom na rôzne názory na výpočet ID pri prechode na SD prečítajte tento príspevok
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009...zaj-zasluhove/
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Mária27 Pozri príspevok
Smutnosmiešne pritom je, že najsolidárnejším účastníkom dôchodkového systému sú invalidní dôchodcovia, ktorí popri poberaní invalidného dôchodku pracujú. Súčasné pravidlá hry sú také, že časti z nich sa odvody z ich pracovnej aktivity nijako neprejavia na zvýšení starobného dôchodku v budúcnosti.
Tak, tak. Nuž tak naša najsociálnejšia vláda polepšila invalidom.

Mária27 Pozri príspevok
Ak by skutočne tým invalidom nezapočítavali odvody na starobný dôchodok, je to nehoráznosť, pretože sa to dá pomerne ľahko odstrániť - ako v § 255. Prečo by to doteraz nikto nenavrhol (vrátane Mihála, ktorý robil poradcu)?
Len pre upresnenie, Mihál nerobil nikdy poradcu na MPSVaR, robil krátko na MZ. Myslím, že k tomu nejaký blog napísal, ale kým sa niečoho nechytia novinári, akoby to neexistovalo. (Na druhej strane, niečoho sa chytia, aj keď to neexistuje). Na druhej strane v súčasnom návrhu tiež takáto zmena nie je, zrejme preto, že by sa musela naspäť zaviesť platba štátu za invalidov, alebo sa na to nemyslelo, môžem to skúsiť ešte pripomenúť.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

keram.m Pozri príspevok
tak dnes som telefonoval na Socialnu pistovnu a ich odpoved je takato:
"Samozrejme sa do osobneho mzdoveho bodu (OMB) pre vypocet starobneho dochodku zapocita vymeriavaci zaklad zo zamestnania popri invalidnom dochodku a k takto vypocitanemu OMB sa este pripocita 0,3 za invalidny dochodok...." , ale podla coho to tak urobia(?), ostava zahadne.... tak PODLA COHO TO TAK MOZE BYT???
No je to presne podľa ustanovení § 62. Obdobia dôchodkových poistení sa síce prekrývajú, obdobie sa však započíta len raz, ale OMB obidvoch období sa sčítavajú. Podmienka poklesu zárobku sa u neskúma, takže vypočítaný starobný dôchodok môže byť aj vyšší, ako je invalidný dôchodok. U určitej časti invalidných dôchodcov, ktorí majú nižší príjem, bude pri výpočte starobného dôchodku po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok vyšším dôchodok invalidný, takže ich dôchodok sa nezmení a v tomto prípade práca popri invalidnom dôchodku neovlyvní výšku starobného dôchodku.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

keram.m Pozri príspevok
no § 62 ods. 2 ustanovuje "Za obdobie dôchodkového poistenia podľa § 60 ods. 4, ktoré trvalo celý kalendárny rok, patrí osobný mzdový bod vo výške 0, 3." Nikde v zakone 461/2003 nevidím zmienku o možnosti zvýšenia tejto hodnoty, alebo jej kumulácie s OMB získaným zo zamestnania.
(pozn: § 60 ods. 4 znie: Obdobie dôchodkového poistenia je aj obdobie poberania invalidného dôchodku priznaného a vyplácaného Sociálnou poisťovňou, a to do dovŕšenia dôchodkového veku alebo priznania predčasného starobného dôchodku.)
Podľa § 61 osobný vymeriavací základ je úhrn vymeriavacích základov za kalendárny rok, z ktorých sa zaplatilo poistné na dôchodkové poistenie alebo z ktorých sa poistné na dôchodkové poistenie podľa § 60 ods. 1 druhej vety považuje za zaplatené.
Podľa § 62 ods. 1 sa osobný mzdový bod na určenie sumy dôchodkovej dávky určí ako podiel osobného vymeriavacieho základu a všeobecného vymeriavacieho základu.
Podľa § 62 ods. 2 patrí za obdobie dôchodkového poistenia podľa § 60 ods. 4, ktoré trvalo celý kalendárny rok, osobný mzdový bod vo výške 0, 3. Ak toto obdobie trvalo len časť kalendárneho roka, osobný mzdový bod sa určí ako súčin pomernej časti osobného mzdového bodu a počtu dní tohto obdobia.
Ak by mal pre pracujúceho invalidného dôchodcu platiť výlučne ods. 2, teda OMB 0,3, bolo by v § 62 ods. 1 napísané, ak tento zákon neustanovuje inak, a to inak by bol odsek 2.

To by vysvetľovalo odpoveď sociálnej poisťovne, ako ju tu napísal keram.m. v príspevku 24, citujem:
tak dnes som telefonoval na Socialnu pistovnu a ich odpoved je takato:
"Samozrejme sa do osobneho mzdoveho bodu (OMB) pre vypocet starobneho dochodku zapocita vymeriavaci zaklad zo zamestnania popri invalidnom dochodku a k takto vypocitanemu OMB sa este pripocita 0,3 za invalidny dochodok...." , ale podla coho to tak urobia(?), ostava zahadne.... tak PODLA COHO TO TAK MOZE BYT???
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Kvaka Pozri príspevok
Ak by mal pre pracujúceho invalidného dôchodcu platiť výlučne ods. 2, teda OMB 0,3, bolo by v § 62 ods. 1 napísané, ak tento zákon neustanovuje inak, a to inak by bol odsek 2.
Dôležité je, že nikde tam nie je uvedené, že by sa osobné mzdové body mohli spočítať. Vymeriavacie základy pre výpočet osobných mzdových bodov sa spočítajú podľa §61, ale v §62 nie je určený vymeriavací základ, ale osobný mzdový bod. A v §62 ods.2 nie je napísané, že osobný mzdový bod zistený podľa ods.1 sa navýši o 0,3 u invalidov.
Aj ohraničenie OMB na 3 v ods.3 - na to tiež nie je v ods.1 napísané, ak zákon neustanovuje inak a predsa sa to používa.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať