Zavrieť

Porady

teplovodny krb alebo pec

zdravim poradaci.chcem sa opytat ci je lepsie a lacnejsie kupit kachlovu pec s vymennikom alebo teplovodnu vlozku.chcem tym vykurovat len obcas,ked budem doma, nie ako hlavny ohrev.co sa viac oplati?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    jozefor Pozri príspevok
    zdravim poradaci.chcem sa opytat ci je lepsie a lacnejsie kupit kachlovu pec s vymennikom alebo teplovodnu vlozku.chcem tym vykurovat len obcas,ked budem doma, nie ako hlavny ohrev.co sa viac oplati?
    Dosť málo informácií si dal, čo vlastne potrebuješ, na čo to chceš využívať, príp. aké máš iné možnosti kúrenia, či ohrevu vody...

    Ak chceš iba občas prikúriť, tak Ti je lepšie iba samotný krb, či krbové kachle. Takéto kúrenie je výhodné na mimo-vykurovaciu sezónu a občasné prikurovanie.
    Čo sa týka ceny, určite je oveľa lacnejšie kúpiť krb. kachle , splnia účel. Ku krbu si prirátaj min. 50 000sk za obstavbu.

    Zaujíma ťa aj cena. Pri kúpe krb. vložky či krb.pece s teplovodným výmenníkom si nezabudni pripočítať aj ostatné financie na montáž, napojenie a pod. Potrebuješ k tomu kúrenára, ktorý Ti vysvetlí, čo všetko k tomu potrebuješ a koľko to bude stáť , ako to skombinovať s terajším tvojim vykurovaním a ohrevom vody.

    Potom budeš mať v tom jasnejšie, či sa Ti oplatí viac teplovzdušné, alebo teplovodné vykurovanie pri občasnom použití...

    matotam je offline (nepripojený) matotam

    matotam
    zdravim, ako tu uz bolo pisane, je nezmyselne robit teplovodne prerusovane vykurovanie. voda ma velku tepelnu zotrvacnost. okrem toho teplovodna vlozka ma velmi neefektivne spalovanie, kedze voda priamo ochladzuje ohnisko a znizuje teplotu horenia.
    ja by som odporucal klasicku murovanu pec na hlinu(kachle,samot, pripadne ostro palene tehly). rano zakuris, vratis sa do tepleho a zakuris na noc. prijemne teplo, minimalna udrzba, efektivne spalovanie. ani teplovzdusne vykurovanie nie je bohvieco, to len viry prach, hore ti je teplo a dole zima. akurat keby si potreboval velmi rychlo ohriat nejaku miestnost(do 1h), raz za cas(vikend), tak by to mozno malo zmysel.
    ak chcete vykurit cely dom(vacsi) z jedneho miesta, potom ma zmysel aj teplovodne vykurovanie cez nejaky automaticky kotol s regulaciou.

    matotam je offline (nepripojený) matotam

    matotam
    asi sme sa nerozumeli. kachlova pec sa stavia, muruje. je postavena z keramickeho materialu(kachlice, samotove tehly, osto palene tehly,...).
    jedine liatinove(prip. nerezove) komponenty na peci su prikladacie a popolnikove dvierka(prip. este klapky a vymetacie dvierka).
    vy ste zrejme mali na mysli krbove vlozky, prip. samostatne liatinove pece.
    tieto maju nevyhody v tom, ze maju dost male ohnisko, malu akumulacnu schopnost, malu vykurovaciu plochu, takze sa tam musi priebezne prikladat palivo(raz za 1-2 hodiny), co ako ste pisali nemozete zabezpecit.
    na 80m2 a prikladanie 2x za den budete potrebovat murovanu pec(potrebujete dostatok akumulacnej hmoty) s plochou stien cca 8m2(ak nemate prilis velke tepelne straty). to znamena podorys cca 1m2 a vyskou pece 2m. ak nemate vela penazi a nevadi vam vyzor tehly, mozete si to postavit z ostro palenych tehal, len ohnisko a pripadne prvy tah vymurujete zo samotiek. budete na to potrebovat cca 400 ostro palenych tehal, 100 samotovych tehal, 200kg hliny a tolko isto piesku na hlinenu maltu. ak sa na to necitite, tak potom si najdite nejakeho peciara co vam to postavi.

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    jozefor Pozri príspevok
    cez tyzden po praci a vykend
    A preco zrovna teplovodny? Ak das teplovzdusny, tak vykuris, a nemusis sa starat o trojcestne ventily a zlozitu regulaciu.

    jozefor je offline (nepripojený) jozefor

    jozefor
    dakujem za rady trocha mi to pomohlo v rozhodovani a pouzijem zrejme nejaku kachlovu pec bez vymennika.aky by mali mat vykon aby neboli zbytocne silne,izba ma 80 m2.staci 7 kw.

    benzoo1 je offline (nepripojený) benzoo1

    benzoo1
    neviem ci vam poradim ale ja mam na plane kupit v buducnosti krbovu vlozku alebo kachle na pelety ziadne starosti s drevom s prikurovanim je to vsetko automatika ako aj peletovy kotol pohybuju sa kachle okolo 1500 a vye a vlozky okolo 2000 eur a vyse ale to pohodlie a ta navratnost ............

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.