Zavrieť

Porady

Kúpa pozemku, na ktorom stojí neoprávnená stavba

Dobrý deň, chcem si odkúpiť pozemok od vlastníka pozemku, ktorý má právoplatnú kúpno-predajnú zmluvu. Na danom pozemku sa však nachádza rodinný dom cca na ploche 120 m2, majitel stavby však nie je vlastníkom pozemku, pozemok - parcela typu C (vo výmere 1000 m2), bol vo vlastníctve rodiny, ktorá ho riadne predala do vlastníctva ďalšej osoby, ani tak sa však nepodarilo vyriešiť nahnutú situáciu, rodina, ktorá postavila túto stavbu na danom pozemku dokonca žaluje bývalých vlastníkov pozemku, za to, že pozemok im nedarovali a chcú ho vydržať.. Odmietli dohodu o odkúpení pozemku a tak isto odmietli i predaj svojho domu. Ďalšia dôležitá informácia je, že stavba je približne z roku 1965 a stavebné povolenie vydal národný výbor v roku 2003. Stavbu využíva rodina, ktorá ju zriadila. Pozemok je predmetom súdneho sporu už približne 10 rokov, čiže majitelia stavby týmto asi nespľňajú podmienky pre vydržanie, vedia o vlastníkovi pozemku. MOja otázka znie, čo mi hrozí v prípade ak tento pozemok odkúpim, či na ňom ako vlastník budem môcť stavať bez komplikácií a ako sa v takomto prípade budem môcť dohodnúť s majiteľmi stavby, prípadne ak ma zahrnú do súdneho konania, ktoré sa ťahá už niekoľko rokov, aký Ďalší problém pre mňa z tohto súdneho konania môže vzísť. Pozemok si majitelia neoprávnenej stavby taktiež oplotili, tzn. prístup naň by mi i ako novému vlastníkovi nemusel byť umožnený.
Prosím o Vás o radu, názor, ďakujem.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Zápis vlastníctva v katastri je pravdivý dovtedy, kým sa nepreukáže opak.

  Ak by si nadobudol vlastníctvo pozemku v dobrej viere, že by si nevedel o súdnom spore, aj keby to majitelia stavby vyhrali, mohli by len žiadať odškodnenie od tvojho predchodcu, ty by si majetok nemusel vydať. Ale ak o tom vieš, musel by si im pozemok vydať a sám si žiadať peniaze späť.

  V každom prípade by ten dom tam stál ďalej, ak by nevyhrali súd - súd by im zriadil vecné bremeno.

  Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

  Flinstone
  ak nechceš problém so susedmi tak by si musel kúpiť, dať zamerať časť pozemku ktorý majú oplotený a darovať im ho... Stavať dom na pozemku, kde je časť predmetom súdneho sporu je blbosť. Už asi aj pôvodný vlastník má toho plné zuby (a sporom vyprázdnenú peňaženku) tak ho predáva. Ak Tvoje hobby chodenie po súdoch, fajn. Inak nekupuj.

  Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

  človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
  Len názor: NEkupovať........

  Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

  človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
  Kupovať pozemok, ktorý je predmetom súdneho sporu 10 rokov, a koniec je v nedohľadne..... Je to samovražda.
  A myslím si, že na takýto pozemok ani stavebné povolenie nevydajú, kým nie je jasné, kto je, resp. bude majiteľom.
  A keď je predmetom sporu, najprv by som zistil či nie je náhodou na pozemok plomba.
  Ano chápem, ale ešte by som chcela podotknúť dôležité info, terajší majiteľ pozemku, ktorý je vyznačený ako stavebný pozemok má k pozemku list vlastníctva a i na katastrálnom úrade je riadne zapísaný ako vlastník parcely.
  ďakujem, získala som ďalšie poznatky o pozemku, pozemok je rozdelený na 2 parcely, prvá parcela je označená ako zastavané plochy a nádvoria, tam stojí stavba, ktorá nepatrí vlastníkovi parcely a druhá parcela je označená ako "záhrady". Neznamená to to, že na druhú parcelu teoreticky nemajú už majitelia stavby vôbec žiadny nárok? ani šancu uspieť na súde? prosím pomôžte, zaujímam sa o tento pozemok, pretože mi ho ponúkajú za mimoriadne zaujímavú cenu, ale samozrejme sa nechcem dostať do väčších problémov vďaka neuváženému rozhodnutiu. Nemám totiž žiadne skúsenosti v tomto smere. Budem veľmi vďačná za akékoľvek rady..

  Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

  Flinstone
  ak tá druhá parcela nieje predmetom sporu, tak by nemal byť problém... ale daj si vypracovať kúpno-predajnú zmluvu právnikovi, aby tam bolo aj vyhlásenie predávajúceho, že predmetný pozemok nieje predmetom súdneho sporu.

  vratnik je offline (nepripojený) vratnik

  vratnik
  V minulosti sa predavali pozemky podanim ruky, alebo vymenou predchadzajucej kupnej zmluvy. Moze to byt tento pripad, ked majitel stavby odmieta mozno druhykrat zaplatit za ten isty pozemok. Ak by to bolo jednoznacne, tak sud by uz davno rozhodol. Mimoriadne cena tiez svedci o niecom. Ja by som sa snazil ziskat info aj z druhej strany - majitelov stavby. Pravda nie je len jedna a nerad by som sa citil ako hyena. Ziskat maximum o podstate sudneho sporu, ist za predavajucim a nech vam ukaze listiny zo sudneho sporu, akych parciel sa tyka, atd. Na zaklade tychto informacii ist za pravnikom a popytat sa ho, ktora strana ma sancu vyhrat, kolko sa este moze tahat sud, ake su rizika.

  Kúpa pozemku, na ktorom stojí neoprávnená stavba

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.