Zavrieť

Porady

Nakup od platcu a predaj ako neplatca DPH

Dobry den, potreboval by som poradit v nasledujucej veci...

Do pripravovaneho e-shopu som nakupil tovar od platcu DPH, teraz chcem tovar nahodit do obchodu, ja som registrovany ako neplatca DPH, neviem ako mam preratat ceny, mam ku nakupnym cenam vyrobkov s DPH iba priratat svoju marzu, alebo je to inak ? Ako to bude s danou s prijmu a zo zisku ?

Vopred sa ospravedlnujem mozno za primitivne otazky ale v tychto veciach okolo dani som zaciatocnik...

vdaka, rewood
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pre teba je cena obstarania tovaru cena včítane DPH. K nim pripočítaj svoju maržu tak, aby zahrnovala všetky ostatné súvisiace náklady, réžiu a tvoj zisk. Za tút zvýšenú cenu budeš ďalej predávať, pričom ako neplatiteľ DPH už neriešiš DPH v cene. Tvoje ceny DPHčku skryto obsahujú, ty ju už nikde neuvádzaj. Aj cenník musí obsahovať výlučne ceny konečné, teda ceny s DPH.
    Obrat - realizované predaje musíš mesačne sčítavať a vyhodnocovať - ak by obrat prekročil za 12 mesiacov cc 49 tis.EUR, si povinný sa registrovať za platiteľa DPH.
    =========
    tvoj zisk bude rozdiel príjmov a výdavkov, ak si SZČO
    Z rozdielu odrátaš ešte nezdaniteľnú sumu viac ako 4 tis.EUR. Predpokladám, že odvody zatiaľ žiadne neplatíš, ak áno, tak odpočítaš aj tie a zvyšok zdaníš.

    Jano69 je offline (nepripojený) Jano69

    :-) Jano69
    Hurá, konečne som to aj ja asi pochopil tak ako treba. Takže ak sa zaoberám len kúpou a predajom tovaru a nakupujem od platcu DPH a ja som neplatca a ak môj ročný obrat neprekročí 49 000€, tak potom si nemusím pri daňovom priznaní odpočítať 19% daň. Je to tak? Vopred veľmi pekne ďakujem KEJKA

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Jano69 Pozri príspevok
    Hurá, konečne som to aj ja asi pochopil tak ako treba. Takže ak sa zaoberám len kúpou a predajom tovaru a nakupujem od platcu DPH a ja som neplatca a ak môj ročný obrat neprekročí 49 000€, tak potom si nemusím pri daňovom priznaní odpočítať 19% daň. Je to tak? Vopred veľmi pekne ďakujem KEJKA
    ak si neplatca DPH, o akom daňovom priznaní píšeš ? Žiadne DP DPH nepodávaš.

    Daňové priznanie k Dani z príjmov je úplne iná kapitola - nesúvisí s DPH.

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    KEJKA Pozri príspevok
    Tvoje ceny DPHčku skryto obsahujú, ty ju už nikde neuvádzaj. Aj cenník musí obsahovať výlučne ceny konečné, teda ceny s DPH.
    Moj osobny nazor je ze cennik u neplatcu DPH nemoze obsahovat ceny s DPH, kedze DPH je nula a teda sa nikde neuvadza, ci sa mylim?
    Momentalne aj na fakturach uvadzam napr.
    "suma celkom 100 €
    Nie som platca DPH"

    nakolko som v tom, ze ja sa tvarim akokeby dph vobec neexistovala, predajna cena je len jedna a nakupna je cena celkom aj s dph...
    robim chybu?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Jano69 Pozri príspevok
    Hurá, konečne som to aj ja asi pochopil tak ako treba. Takže ak sa zaoberám len kúpou a predajom tovaru a nakupujem od platcu DPH a ja som neplatca a ak môj ročný obrat neprekročí 49 000€, tak potom si nemusím pri daňovom priznaní odpočítať 19% daň. Je to tak? Vopred veľmi pekne ďakujem KEJKA
    mýliš alebo si zamieňaš DPH a DPPO
    Obe dane majú sadzbu 19%, ale každá má svoj zákon a je na to osobitná registrácia.
    veronikasad Pozri príspevok
    ak si neplatca DPH, o akom daňovom priznaní píšeš ? Žiadne DP DPH nepodávaš.

    Daňové priznanie k Dani z príjmov je úplne iná kapitola - nesúvisí s DPH.
    podávaš teda len DPPO

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    blavaciko Pozri príspevok
    Moj osobny nazor je ze cennik u neplatcu DPH nemoze obsahovat ceny s DPH, kedze DPH je nula a teda sa nikde neuvadza, ci sa mylim?
    Momentalne aj na fakturach uvadzam napr.
    "suma celkom 100 €
    Nie som platca DPH" takto to môže byť.

    nakolko som v tom, ze ja sa tvarim akokeby dph vobec neexistovala, predajna cena je len jedna a nakupna je cena celkom aj s dph...
    robim chybu?
    aj predajné aj nákupné ceny obsahujú v sebe DPH.

    Stefan23 je offline (nepripojený) Stefan23

    Stefan23
    Dobrý deň

    Som neplatca dph a chcem nakupovať a predávať palivové drevo, brikety a pelety. mal by som predávať platcom aj neplatcom dph . je lepsie sa mi stať platcom dph ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Stefan23 Pozri príspevok
    Dobrý deň

    Som neplatca dph a chcem nakupovať a predávať palivové drevo, brikety a pelety. mal by som predávať platcom aj neplatcom dph . je lepsie sa mi stať platcom dph ?
    Kto budú prevažní odberatelia ? Súkromné osoby alebo firmy (platitelia DPH) ?

    Stefan23 je offline (nepripojený) Stefan23

    Stefan23
    väčšinou asi to budú firmy všetko sa bude brať vo veľkých množstvách. som začiatočník a mam v tom kus zmätok. Jedná sa mi o to aby som kvôli dph alebo iným veciam nezaplatil viac ako zarobím

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Stefan23 Pozri príspevok
    väčšinou asi to budú firmy všetko sa bude brať vo veľkých množstvách. som začiatočník a mam v tom kus zmätok. Jedná sa mi o to aby som kvôli dph alebo iným veciam nezaplatil viac ako zarobím
    Velmi zjednodušene - ak nebudeš plátca DPH, celý rabat z predaja zostane tebe.
    Ak budeš plátca DPH, 20 % zo svojho rabatu odvedieš DU.

    Kým neprekročíš povinný obrat - ak neplánuješ väčšie investície do zariadenia, a zákazníci budú väčšinou občania, nie je pre teba výhodné byť platitelom DPH.

    Ak ťa do registrácie budú tlačiť firmy, nič s tým neurobíš, ak nechceš prísť o zákazníkov

    Stefan23 je offline (nepripojený) Stefan23

    Stefan23
    potom by bolo lepšie byť platiteľom dph ak aj ostaní budu platitelia.
    a ešte toto : výrobca palivového dreva uvedie cenu cca 45 eur za paletu bez dph. ja ako neplatca zaplatim s danou čiže 54 ? tak potom už nie je možne predať za napriklad 47 eur bez dane. lebo neplatitelia dph ako ja predavaju, vystavujú faktúru bez dane? lebo ja niekedy som z toho vôl doslova

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Stefan23 Pozri príspevok
    potom by bolo lepšie byť platiteľom dph ak aj ostaní budu platitelia.
    a ešte toto : výrobca palivového dreva uvedie cenu cca 45 eur za paletu bez dph. ja ako neplatca zaplatim s danou čiže 54 ? tak potom už nie je možne predať za napriklad 47 eur bez dane. lebo neplatitelia dph ako ja predavaju, vystavujú faktúru bez dane? lebo ja niekedy som z toho vôl doslova
    Ak nakúpiš drevo od platitela, zaplatenú DPH ti štát (cez DP) vráti. Súčasne odvedieš tvoju daň pri fakturácii. (uhrádzaš budeš DU vlastne rozdiel medzi DPH od dodávatela a tvoju DPH). Velmi zjednodušene je to 20 % z tvojho zisku.

    Je nevýhodné pre teba nakupovať drevo od neplatitelov DPH, lebo tu ti DU nevráti nič, ale pri fakturácii z neho rovnako odvedieš 20 % daň. (tu treba cenu nastaviť tak, aby si neprerobil).

    Stefan23 je offline (nepripojený) Stefan23

    Stefan23
    takže v takom to prípade ako chcem podnikať sa mi oplatí stať platcom dph,že ? dobre som pochopil (dúfam :-D)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Stefan23 Pozri príspevok
    takže v takom to prípade ako chcem podnikať sa mi oplatí stať platcom dph,že ? dobre som pochopil (dúfam :-D)
    Ak budú odberatelia prevažne platitelia DPH - donútia ťa k dobrovolnej registrácii (lebo nákup od neplatitela DPH je pre nich nevýhodný)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.