Zavrieť

Porady

Čo je lepšie pre SZČO?

Ahojte poradaci, prosim vas o radu,lebo po dlhom hladani som tu nic podobne nenasla. Živnostník zamestnava zamestnanca na dohodu, ale zamestnanec sa dožaduje toho aby bol na TPP, kvôli tomu ze sa mu dohoda nezapočítava do dôchodku. A živnostník teraz rozmysla co je lepsie. Zamestnať ho na trvaly PP alebo nech si zamestnanec otvori živnosť?
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mzdové predpisy platia rovnako pre každého živnostníka.
Súčasťou mzdovej evidencie dohodára sú výplatné listiny, mesačné výkazy do sociálnej poisťovne, prehľady na DU.

Ak ti takéto "neporiadne" mzdové účtovníctvo prebrala, treba výkazy spätne dorobiť. Predtým však ale upozorni živnostníka, že môže čakať pokuty, za ktoré nie si ty zodpovedná (ak spracovavaš účto na živnosť, treba si to "ošetriť" v zmluve).
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Teraz trošku : veronikasad, poradis mi ako by to malo vyzerat v zmluve? Myslim ta veta. Malo by to byt tak, ze za nespravne vedene učtovn.a mzdy som zodpovedna,ale za tie predosle mesiace nie?
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Lianka Pozri príspevok
Zamestnavatel ma rovnake povinnosti voci samotnemu zamestnacovi, ako aj voci uradom bez rozdielu, ci je zamestnavatelom SZCO alebo sro, ci ina spolcnost.

Zakony su rovnake pre vsetkych, ako tu uz opakovane bolo spomenute.

Aj SZCO, aj sro, su v pozicii zamestnavatela, ak zamestnavaju aspon 1 osobu a ich povinnosti (danove, odvodove, administrativne) su rovnake.
ďakujem lianka, to som potrebovala vediet.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nikulik Pozri príspevok
Teraz trošku : veronikasad, poradis mi ako by to malo vyzerat v zmluve? Myslim ta veta. Malo by to byt tak, ze za nespravne vedene učtovn.a mzdy som zodpovedna,ale za tie predosle mesiace nie?
Zhotovitel nezodpovedá za príp. pokuty a penále, ktoré vznikli za porušenie mzdových, účtovných a iných predpisov pred nadobudnutím účinnosti zmluvy.
3 0
zuziku zuziku

zuziku je offline (nepripojený) zuziku

veronikasad Pozri príspevok
Zhotovitel nezodpovedá za príp. pokuty a penále, ktoré vznikli za porušenie mzdových, účtovných a iných predpisov pred nadobudnutím účinnosti zmluvy.
pokiaľ máš zmluvu datovanú napríklad od oktobra, tak samozrejme nezodpovedáš za predchádzajúce chyby v účtovníctve. ale z vlastnej skúsenosti, povolaj si do sociálky a na danový úrad či je tam zaregistrovany a nechybaju im nejaké výkazy alebo na DU prehlady, lebo mne sa to ťahalo aj rok, čo sa vždy ozvali s niečím novým čo nemali
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

zuziku Pozri príspevok
pokiaľ máš zmluvu datovanú napríklad od oktobra, tak samozrejme nezodpovedáš za predchádzajúce chyby v účtovníctve. ale z vlastnej skúsenosti, povolaj si do sociálky a na danový úrad či je tam zaregistrovany a nechybaju im nejaké výkazy alebo na DU prehlady, lebo mne sa to ťahalo aj rok, čo sa vždy ozvali s niečím novým čo nemali
no zuziku, to si musim poriadne pozriet, to je pravda, lebo vykazy tam niesu tak som zvedava co vsetko budem musiet dorabat.
takisto som mu vravela naposledy ked tu bol, ze nema minule roky vôbec popodpisovane doklady, a po dalsie nema ku tankovaniu vôbec VPD vystavene. takze som zvedava ako to spätne spravim...ved to sa musi preniest aj do penazn.dennika a do KZ. no super...ja to hodim do zmluvy ze ake boli ZS a bude. aby som nebola zodpovedna.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať