Zavrieť

Porady

Zrušenie poistnej zmluvy

Ahojte mal by som otázku ako je to zo zrušením poistenia ak napr uzavriem zmluvu 1.11.2010 ale o týždeň zistím že som sa trocha OJEKABÁTIL a chcem ju zrušiť. Tak ako je to môj prvotný vklad mi už nikto nevráti ? a su tam aj nejaké sankcie ?
Usporiadat
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/obciansky-zakonnik/

§800 ods. 2 - poistovna vrati zaplatene poistne znizene o alikvotnu cast za obdobie od vzniku do zaniku poistenia

§802a - poistenie sa rusi od pociatku, poistovna vrati cele zaplatene poistne
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

pozri aj §803 ods. 4
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Lukkyyy Pozri príspevok
Ahojte mal by som otázku ako je to zo zrušením poistenia ak napr uzavriem zmluvu 1.11.2010 ale o týždeň zistím že som sa trocha OJEKABÁTIL a chcem ju zrušiť. Tak ako je to môj prvotný vklad mi už nikto nevráti ? a su tam aj nejaké sankcie ?
Nepíšeš, o akú poistku ide. Ak je to životné poistenie, tak pre teba je pozitívne, že v tomto roku sa menila legislatíva (Obč. zákonník) - bol pridaný ten spomenutý § 802a:
(1) V prípade poistenia osôb s výnimkou poistenia pre prípad úrazu môže osoba, ktorá s poistiteľom uzavrela poistnú zmluvu, najneskôr do tridsať dní odo dňa uzavretia poistnej zmluvy od tejto zmluvy odstúpiť.

podľa ktorého môžeš do 30 dní od uzavretia zmluvy od nej odstúpiť a dostaneš celé poistné naspäť.

Ak je to neživotné poistenie (napr. PZP, havarijné, úrazové poistenie), tak môžeš poistku zrušiť len v súlade s Obč. zákonníkom, prípadne podľa Všeobecných poistných podmienok.
0 0
Lukkyyy Lukkyyy

Lukkyyy je offline (nepripojený) Lukkyyy

Zdravým chcel by som sa spýtať či sa niekto nestretol z týmto Mal som poistenie poistná doba začala 28.10 ja som zaplatil prvý poplatok 27 a k 29 som tu poistku zrušil teda poslal som žiadosť o zrušenie z poisťovne mi poslali oznámenie že poistka zanikne k 11.11. a dnes mi prišiel šek že mi vracajú
1 Euro chcel by som vedie ako je to možné kedže ja som im zaplatil 50 eur
0 0
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
http://www.porada.sk/t150356-zruseni...ej-zmluvy.html
3 0
Lukkyyy Lukkyyy

Lukkyyy je offline (nepripojený) Lukkyyy

No hej to som tiež písal ja, ale
Chobot tam píše že ak od zmluvy odstúpim do 30 dni tak dostanem celé poistne naspäť a keďže ja som im dal 50 eur tak cele poistné je 1 euro ? lebo oni mi poslali šek na vrátenie 1 eura tak ako to je ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Lukkyyy Pozri príspevok
No hej to som tiež písal ja, ale
Chobot tam píše že ak od zmluvy odstúpim do 30 dni tak dostanem celé poistne naspäť a keďže ja som im dal 50 eur tak cele poistné je 1 euro ? lebo oni mi poslali šek na vrátenie 1 eura tak ako to je ?
Ale si nenapísal, o aké poistenie ide! Je to životné? Alebo neživotné (poistenie auta, domácnosti, úrazové)?

Ak je to životné, napíš reklamáciu alebo sťažnosť, kde sa odvoláš na ten § 802a, prípadne im ho odcituj a potom § 803 ods. 4:

(4) Ak zanikne poistenie odstúpením od zmluvy podľa § 802a, vráti poistiteľ osobe, ktorá s poistiteľom uzavrela poistnú zmluvu, bez zbytočného odkladu, najneskôr však do tridsať dní od odstúpenia, zaplatené poistné; pritom má právo si od zaplateného poistného odpočítať, čo už plnil. Ak poskytnuté poistné plnenie, presahuje výšku zaplateného poistného, vráti osoba, ktorá s poistiteľom uzavrela zmluvu alebo poistený, poistiteľovi výšku poistného plnenia, ktorá presahuje zaplatené poistné.

Ono ale je možné, že poisťovňa si odpočítala náklady súvisiace s uzatvorením poistky, ale to by nemala. Uvidíš, čo ti odpovedia na reklamáciu.
Naposledy upravil Chobot : 24.11.10 at 10:56
1 0
Lukkyyy Lukkyyy

Lukkyyy je offline (nepripojený) Lukkyyy

životné poistenie Investičné
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Lukkyyy Pozri príspevok
životné poistenie Investičné
Tak hore máš postup.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Lukkyyy Pozri príspevok
Zdravým chcel by som sa spýtať či sa niekto nestretol z týmto Mal som poistenie poistná doba začala 28.10 ja som zaplatil prvý poplatok 27 a k 29 som tu poistku zrušil teda poslal som žiadosť o zrušenie z poisťovne mi poslali oznámenie že poistka zanikne k 11.11. a dnes mi prišiel šek že mi vracajú
1 Euro chcel by som vedie ako je to možné kedže ja som im zaplatil 50 eur
poistovna postupovala podla § 800 ods. 2
(2) Možno tiež dohodnúť, že poistenie môže vypovedať každý z účastníkov do dvoch mesiacov po uzavretí poistnej zmluvy. Výpovedná lehota je osemdenná; jej uplynutím poistenie zanikne.

akurat ze oni pocitali 8 pracovnych, nie kalendarnych dni ...

dolezite je ako si formuloval vypoved, ci ako a) vypoved do dvoch mesiacov, alebo ako b) odstupenie od zmluvy ... podla toho co pises chcel si b) ale urobil si a)
0 0
Lukkyyy Lukkyyy

Lukkyyy je offline (nepripojený) Lukkyyy

takže im mam poslať poštou to čo píšeš hore že sa odvolávam na
§ 802a a § 803 ods. 4 správne som to pochopil ?
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Lukkyyy Pozri príspevok
takže im mam poslať poštou to čo píšeš hore že sa odvolávam na
§ 802a a § 803 ods. 4 správne som to pochopil ?
Podľa mňa poisťovňa postupovala správne a už žiadny doplatok nedostaneš spať...
0 0
Lukkyyy Lukkyyy

Lukkyyy je offline (nepripojený) Lukkyyy

Správne ? to si nemyslím
ja som im napísal takto
Dole podpísaný XY, žiadam o zrušenie PZ č. xxxxxxxxxxxxxx
k dňu 29.10.2010
A ďalej, žiadam o vyplatenie hodnoty zmluvy poštovou poukážkou na
moju hore uvedenú adresu.

podotýkam že poistne začalo plinut 28.10.2010
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Podľa mňa poisťovňa postupovala správne a už žiadny doplatok nedostaneš spať...
Stano, mnohé poisťovne nepostrehli tú dôležitú zmenu v Občanovi, kde spotrebiteľovi umožnili odstúpiť od zmluvy do 30 dní od uzatvorenia. V tomto prípade sa nejedná ani o výpoveď ani o zánik, ale o odstúpenie od začiatku, preto poisťovne sú povinné vrátiť celé poistné.

Je to zrejmé aj zo samotného § 802a:

(1) V prípade poistenia osôb s výnimkou poistenia pre prípad úrazu môže osoba, ktorá s poistiteľom uzavrela poistnú zmluvu, najneskôr do tridsať dní odo dňa uzavretia poistnej zmluvy od tejto zmluvy odstúpiť.

(2) Prejav vôle osoby, ktorá s poistiteľom uzavrela poistnú zmluvu, urobený do tridsať dní odo dňa uzavretia poistnej zmluvy a smerujúci k jej zrušeniu sa považuje za odstúpenie od zmluvy podľa odseku 1.


Takže je jedno, ako klient formuluje žiadosť, či už ako výpoveď, alebo ako žiadosť o zrušenie, ak tak urobí do 30 dní, má sa za to, že od začiatku odstupuje od zmluvy.

My to už máme zapracované vo VPP a dosť klientov už takto od zmluvy odstúpilo.
2 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Lukkyyy Pozri príspevok
Správne ? to si nemyslím
ja som im napísal takto
Dole podpísaný XY, žiadam o zrušenie PZ č. xxxxxxxxxxxxxx
k dňu 29.10.2010
A ďalej, žiadam o vyplatenie hodnoty zmluvy poštovou poukážkou na
moju hore uvedenú adresu.

podotýkam že poistne začalo plinut 28.10.2010
ziadal si zrusenie zmluvy, nie odstupenie od pociatku ... keby si aspon datum uviedol "k 28.10." tak by sa to dalo vykladat tak ze si myslel odstupenie od pociatku ...
ale ty si napisal vypoved k datumu 1 den po zaciatku, takze ani nahodou to nemoze byt vykladane ako odstupenie od pociatku ...

jedine co mozes skusit je odvolat sa voci datumu zrusenia 11.11., kedze OZ hovori vseobecne o 8 dnoch, nie o pracovnych dnoch ... ale aj tak to nebude mat vplyv na vratene 1€, OZ hovori ze poistovna vrati "zvysujucu cast poistneho" ... a nikde sa nepise ako sa pocita ... takze poistovna si odpocitala vsetky naklady ktore mala s uzavretim poistky a vratila ti 1 €, ktore by ti vratila aj keby sa zmluva zrusila spravne k 6.11.
0 0
Lukkyyy Lukkyyy

Lukkyyy je offline (nepripojený) Lukkyyy

Takže podľa teba bubkoch som v Pr**li a už stým veľa nenarobím
alebo podľa teba chobot mám ešte nejakú nádej ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bubkoch Pozri príspevok
ziadal si zrusenie zmluvy, nie odstupenie od pociatku ... keby si aspon datum uviedol "k 28.10." tak by sa to dalo vykladat tak ze si myslel odstupenie od pociatku ...
ale ty si napisal vypoved k datumu 1 den po zaciatku, takze ani nahodou to nemoze byt vykladane ako odstupenie od pociatku ...

jedine co mozes skusit je odvolat sa voci datumu zrusenia 11.11., kedze OZ hovori vseobecne o 8 dnoch, nie o pracovnych dnoch ... ale aj tak to nebude mat vplyv na vratene 1€, OZ hovori ze poistovna vrati "zvysujucu cast poistneho" ... a nikde sa nepise ako sa pocita ... takze poistovna si odpocitala vsetky naklady ktore mala s uzavretim poistky a vratila ti 1 €, ktore by ti vratila aj keby sa zmluva zrusila spravne k 6.11.
bubkoch, spotrebiteľ nemusí vedieť, či ide o výpoveď odstúpenie alebo zrušenie. Prečítaj si ten druhý odstavec § 802a, je tam jasne napísané, že stačí prejav vôle smerujúci k zrušeniu poistky. A je jedno, ako to klient nazve.

Je to novinka v Obč.Z. od 1.1.2010, treba sa na zmeny prispôsobiť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Lukkyyy Pozri príspevok
Takže podľa teba bubkoch som v Pr**li a už stým veľa nenarobím
alebo podľa teba chobot mám ešte nejakú nádej ?
Ja by som to nevzdal. Ten list - sťažnosť ťa nebude stáť veľa, maximálne poštovné. A získať môžeš 49 EUR.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Chobot Pozri príspevok
Stano, mnohé poisťovne nepostrehli tú dôležitú zmenu v Občanovi, kde spotrebiteľovi umožnili odstúpiť od zmluvy do 30 dní od uzatvorenia. V tomto prípade sa nejedná ani o výpoveď ani o zánik, ale o odstúpenie od začiatku, preto poisťovne sú povinné vrátiť celé poistné.

Je to zrejmé aj zo samotného § 802a:

(1) V prípade poistenia osôb s výnimkou poistenia pre prípad úrazu môže osoba, ktorá s poistiteľom uzavrela poistnú zmluvu, najneskôr do tridsať dní odo dňa uzavretia poistnej zmluvy od tejto zmluvy odstúpiť.

(2) Prejav vôle osoby, ktorá s poistiteľom uzavrela poistnú zmluvu, urobený do tridsať dní odo dňa uzavretia poistnej zmluvy a smerujúci k jej zrušeniu sa považuje za odstúpenie od zmluvy podľa odseku 1.


Takže je jedno, ako klient formuluje žiadosť, či už ako výpoveď, alebo ako žiadosť o zrušenie, ak tak urobí do 30 dní, má sa za to, že od začiatku odstupuje od zmluvy.

My to už máme zapracované vo VPP a dosť klientov už takto od zmluvy odstúpilo.
Tibor život nieje mojou prioritou( však vieš,že ja som predsa len na tie autá ), ALE- si si istý,že sa to týka aj investičného poistenia? Totiž to nieje klasické poistenie,tak si myslím,že od investičného sa asi nedá odstúpiť od počiatku- ale nehádam sa- len si to myslím...
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Chobot Pozri príspevok
bubkoch, spotrebiteľ nemusí vedieť, či ide o výpoveď odstúpenie alebo zrušenie. Prečítaj si ten druhý odstavec § 802a, je tam jasne napísané, že stačí prejav vôle smerujúci k zrušeniu poistky. A je jedno, ako to klient nazve.

Je to novinka v Obč.Z. od 1.1.2010, treba sa na zmeny prispôsobiť.
ano mas pravdu, ale tu nie je problem v tom ze explicitne uviedol ze ziada zrusenie k 29.10. ? teda jasne uviedol ze nerusi od pociatku ...

keby neuviedol ziaden datum tak vtedy by sa mohlo aplikovat to co pises ...
potom naco by bolo ustanovenie o vypovedi do 2 mesiacov, keby sa to tykalo len vypovede presne v druhom mesiaci ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať