Zavrieť

Porady

Ako predat svoj podiel na pozemku?

Dobry den,

chcel by som sa poradit s vami, ako by ste riesili problem, ked som spoludedicom pozemku, pricom by som chcel predat svoj podiel dalsiemu spoluvlatnikovi, ktory mi ale ponuka velmi nizku cenu za podiel.

S touto sumou ja nesuhlasim, pretoze podla znalca ma vyssiu hodnotu.

Poradte mi, ake by bolo ine vhodne riesenie, na predanie svojho podielu za rozumnu cenu. Ide o pozemok.

Dakujem!
Naposledy upravil Dav : 22.04.12 at 13:26
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    buchač Pozri príspevok
    Len jeden zádrhel je tam ešte ...
    Pokiaľ ešte dobre vychádzajú spoluvlastníci , všetko je O.K.
    Ak si čo i len jeden z nich postaví hlavu , tak už je problém , nepodpíše "Dohodu o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní" a je po obchode...

    Akurát teraz som presne takúto situáciu riešil ...u nás k dohode došlo ...

    Dva týždne nazad , čo som zavkladoval do katastra rozdelenie nehnuteľnosti , nakoľko spoluvlastník neakceptoval moju cenu ...
    Nemusí ísť o dohodu spoluvlastníkov - tá sa rieši v tom § 141. Ak sa rozhodne previesť (predať, darovať) svoj podiel len jeden spoluvlastník podľa § 140, môže ho previesť osobe blízkej bez ďalšieho, ale inému len po ponúknutí spoluvlastníkov (-om). Ak nebudú spoluvlastníci súhlasiť s podmienkami prevodu, môže podiel previesť na tretiu osobu, nie však za výhodnejších podmienok ako ponúkol spoluvlastníkom.

    § 140 (Prevod podielu)

    Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    hľadajúci Pozri príspevok
    ...ved to je to, najradsej by som sa sudom vyhol a preto hladam rozne riesenia, nechcem si rodinu pohnevat, ale zaroven najst vhodny sposob, aby boli obe strany spokojne...
    Nič nemusíš dávať na súd. Spoluvlastníkom pošleš ponuku so sumou, akú za svoj podiel požaduješ. Pošli to s doručenkou. Ak ti do dvoch mesiacov písomne neodpovedia, alebo odpovedia, že to chcú lacnejšie (to je vlastne nesúhlas a protinávrh), môžeš to predať hocikomu za tú ponúknutú cenu alebo drahšie. Na súd by to museli dať oni, ale by ho aj tak nevyhrali, lebo by nedokázali, že si to predal lacnejšie ako si im ponúkol.
    Spoluvlastníci majú len predkupné právo (nie odkupné), nemôžu o tvojom podiele rozhodovať, ak ho nekúpia.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    jahoszmsk Pozri príspevok
    Mám na vás otázku: Ak mám podiel na RD napríklad 5/6, ako by som mal vyrátať hodnotu zvyšného podielu 1/6 ak ten spolumajiteľ získal podiel dedením,nebýval nikdy v tom dome, ja tam bývam možno 20 rokov, prispievam aj na opravy aj na údržbu?
    Ak teraz investujem do zateplovania, výmeny okien, a pod.,zvýši sa cena jeho podielu?
    Zvýši sa aj cena jeho podielu. Zhodnotenie od neho však môžeš požadovať až pri vyporiadaní spoluvlastníctva. Daj si ohodnotiť dom pred rekonštrukciou.
    Za opravy a údržbu spoločnej veci môžeš žiadať náhradu - premlčuje sa to za tri roky. On by však od teba mohol žiadať úhradu za užívanie celej nehnuteľnosti, teda aj jeho podielu.

    peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

    peterknazeje
    buchač Pozri príspevok
    Nie , nikde nie je napísané ...
    ak by to chcel predat druhemu spoluvlastnikovi, potom sa nepyta tu na porade. Ale ide o to ako ziska najvyssiu cenu. A tahat sa s rodinou po sudoch neprida na dobrej nalade.
    Svoj podiel mozete ponukat komukolvek, nic Vas neobmedzuje. Ked Vam cena bude vyhovat, podiel najprv ponuknete spoluvlastnikovi, ktory ma predkupne pravo ale za rovnakych podmienok ako iny zaujemca. Ked spoluvlastnik predkupne pravo nevyuzije, potom to mozete predat inemu.

    peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

    peterknazeje
    Jedna vec je, co na pozemok povie znalec a druha vec, kolko su ochotni zaplatit dalsi zaujemcovia. Podiel mozete ponuknut niekomu uplne inemu a za cenu, aka sa Vam paci. Nikde nie je napisane, ze podiel moze kupit iba dalsi spoluvlastnik.
    ..hmm, znamena to, ze ako prvemu musim predkupne pravo ponuknut spoluvlastnikovi, v pripade, ze by sme sa nedohodli, mozem predkupne pravo na cast podielu ponuknut aj tretej osobe?

    Samozrejme, ze v pripade, ze by sa taka osoba nasla, neviem sice, ci je to realne a ci existuju nejake developerske spolocnosti, kt. odkupuju casti podielov napr. z pozemkov, ako je aj moj pripad.

    Sucastou pozemku nie je nehnutelnost.

    peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

    peterknazeje
    hľadajúci Pozri príspevok
    Sucastou pozemku nie je nehnutelnost.
    Nehnuteľnosťami sú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom.

    peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

    peterknazeje
    buchač Pozri príspevok
    Pokiaľ ešte dobre vychádzajú spoluvlastníci , všetko je O.K.
    suhlasim, ked spolu dobre vychadzaju, vsetko je OK
    hmm, no rodina moj podiel neodkupi, kedze sa jej javi cena vysoka, co z objektivneho hladiska je predajna trhova cena...

    ... to znamena, ze sme sa nedohodli...preto je moja uvaha predat svoj podiel tretej osobe, v pripade, ze by som samozrejme taku nasiel....

    ....ale asi tu vidim zadrhel, podla toho, co ste napisali, ze moja rodina nepristupi na to, aby som previedol svoj podiel - cisto hypoteticky - na tretiu osobu, ale ani mi nezaplati sumu, ktoru ziadam. Z cisto pragmatickych dovodov, by sa nechceli o pozemok delit s cudzim clovekom.
    Ale ani mne vyplatit pozadovanu sumu.

    Co robit potom, ostava jedine sud? Alebo ako ich primät k tomu, aby pristupili bud na moju podmienku, ale ako mam ja najst niekoho tretieho, kto by mal zaujem o cast podielu a aj v pripade, ze by som nasiel - cisto teoreticky- oni s tym mozu nesuhlasit....

    Aka je tu este nejaka mozna alternativa, ked sa dohodnut nechcu?
    ...ved to je to, najradsej by som sa sudom vyhol a preto hladam rozne riesenia, nechcem si rodinu pohnevat, ale zaroven najst vhodny sposob, aby boli obe strany spokojne...

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    hľadajúci Pozri príspevok
    hmm, no rodina moj podiel neodkupi, kedze sa jej javi cena vysoka, co z objektivneho hladiska je predajna trhova cena...

    ... to znamena, ze sme sa nedohodli...preto je moja uvaha predat svoj podiel tretej osobe, v pripade, ze by som samozrejme taku nasiel....

    ....ale asi tu vidim zadrhel, podla toho, co ste napisali, ze moja rodina nepristupi na to, aby som previedol svoj podiel - cisto hypoteticky - na tretiu osobu, ale ani mi nezaplati sumu, ktoru ziadam. Z cisto pragmatickych dovodov, by sa nechceli o pozemok delit s cudzim clovekom.
    Ale ani mne vyplatit pozadovanu sumu.

    Co robit potom, ostava jedine sud? Alebo ako ich primät k tomu, aby pristupili bud na moju podmienku, ale ako mam ja najst niekoho tretieho, kto by mal zaujem o cast podielu a aj v pripade, ze by som nasiel - cisto teoreticky- oni s tym mozu nesuhlasit....

    Aka je tu este nejaka mozna alternativa, ked sa dohodnut nechcu?
    Ak podielníci (nezáleží či je to tvoja rodina) nevyužijú predkupné právo, predáš svoj podiel tretej osobe, tam už podieľníci nemajú čo súhlasiť alebo nesúhlasiť. Jednoducho, ak najdeš kupca na svoj podiel, pošleš podieľníkom výzvu na využitie predkupného práva, určíš im lehotu, do kedy sa majú rozhodnúť, ak ju nevyužijú majú podiel predáš tretej osobe.

    Samozrejme je tu aj možnosť vyporiadania podielového spoluvlastníctva a to buď
    a) dohodou napr. že sa parcela rozdelí na časti zodpovedajúce podielom a ty sa staneš výlučným vlastníkom novovzniknutej parcely o veľkosti tvojho podielu
    b) zrušenie a vyporiadanie vykoná súd podľa ust. §142

    "(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov."

    jahoszmsk je offline (nepripojený) jahoszmsk

    jahoszmsk
    Mám na vás otázku: Ak mám podiel na RD napríklad 5/6, ako by som mal vyrátať hodnotu zvyšného podielu 1/6 ak ten spolumajiteľ získal podiel dedením,nebýval nikdy v tom dome, ja tam bývam možno 20 rokov, prispievam aj na opravy aj na údržbu?
    Ak teraz investujem do zateplovania, výmeny okien, a pod.,zvýši sa cena jeho podielu?

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Ale tú 1/6 od neho rýchlo odkúp (ak nebude súhlasiť tak súdnou cestou), lebo odstupom času sa len veľmi ťažko dokazuje kto čo do domu investoval a teda platiť znalcov nie je 2 x lacné.
    Nechce ti tú 1/6 predať? Alebo pýta nereálnu cenu za tú svoju 1/6?

    jahoszmsk je offline (nepripojený) jahoszmsk

    jahoszmsk
    problém je ten, že majiteľ podielu zomrel pred cca 15 rokmi, čiže teraz by mali byť spoluvlastníci jeho 2 deti. neviem či má z jeho podielu nejakú časť aj jeho vtedy manželka, keď on svoju časť zdedil pred svadbou? na LV stále figuruje meno zomretého, neviem prečo, či neprebehlo dedičské konanie? alebo kvôli tomu že deti boli v tom čase maloleté?
    úhradu za užívanie by asi žiadať nemohli, nakoľko som spolumajiteľom len od tohto roku a pôvodný majiteľ (otec) tam má vecné bremeno dožitia.
    ak by som zistil ich adresy, mám ponúknuť cenu ešte pred rekonštrukciou na základe znaleckého posudku, alebo podľa trhovej ceny? lebo asi je rozdiel v hodnote.

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Ako im chceš ponúknuť cenu keď nie sú deti majiteľmi, ale majiteľom je na LV stále zomrelý? Čo ak to ponúkneš úplne iným ľuďom ako tým ktorí sú jeho dedičmi? Požiadať o vysporiadanie dedičstva môžeš aj ty: dáš na súd v obvode ktorého mal zomrelý trvalé bydlisko žiadosť o novoobjavené dedičstvo, kolok 6,50 € a súd bude konať. Ak dedičia budú rozumní uzavriete dohodu o vyporiadaní dedičstva, vyplatíš dedičom podiel a až potom by som robila opravy a investovala už do svojho domu.

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    V tomto prípade, ak v čase jeho smrti žila jeho manželka a dve deti, dedičia sú všetci traja. Dedia v prvej skupine manželka a deti. Podiel v dome sa neprededil možno i preto, že pozostalí nevedia o tomto vlastníctve. Treba ich osloviť a po prededení ich podiel odkúpiť. Investovať je treba až keď bude celý dom tvoj.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    hľadajúci Pozri príspevok
    Dobry den,

    chcel by som sa poradit s vami, ako by ste riesili problem, ked som spoludedicom pozemku, pricom by som chcel predat svoj podiel dalsiemu spoluvlatnikovi, ktory mi ale ponuka velmi nizku cenu za podiel.

    S touto sumou ja nesuhlasim, pretoze podla znalca ma vyssiu hodnotu.

    Poradte mi, ake by bolo ine vhodne riesenie, na predanie svojho podielu za rozumnu cenu. Ide o pozemok.

    Dakujem!
    peterknazeje Pozri príspevok
    Jedna vec je, co na pozemok povie znalec a druha vec, kolko su ochotni zaplatit dalsi zaujemcovia. Podiel mozete ponuknut niekomu uplne inemu a za cenu, aka sa Vam paci. Nikde nie je napisane, ze podiel moze kupit iba dalsi spoluvlastnik.
    Nie , nikde nie je napísané ...to je fakt ale podľa

    OZ.§ 141
    Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

    pričom na predkupné právo má práve ten spoluvlastník ....


    PONUKA na výkon predkupného práva k nehnuteľnosti
    OZ § 140
    Predkúpne právo spoluvlastníkov upravené v § 140 Občianskeho zákonníka

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    peterknazeje Pozri príspevok
    ak by to chcel predat druhemu spoluvlastnikovi, potom sa nepyta tu na porade. Ale ide o to ako ziska najvyssiu cenu. A tahat sa s rodinou po sudoch neprida na dobrej nalade.
    Svoj podiel mozete ponukat komukolvek, nic Vas neobmedzuje. Ked Vam cena bude vyhovat, podiel najprv ponuknete spoluvlastnikovi, ktory ma predkupne pravo ale za rovnakych podmienok ako iny zaujemca. Ked spoluvlastnik predkupne pravo nevyuzije, potom to mozete predat inemu.
    Len jeden zádrhel je tam ešte ...
    Pokiaľ ešte dobre vychádzajú spoluvlastníci , všetko je O.K.
    Ak si čo i len jeden z nich postaví hlavu , tak už je problém , nepodpíše "Dohodu o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní" a je po obchode...

    Akurát teraz som presne takúto situáciu riešil ...u nás k dohode došlo ...

    Dva týždne nazad , čo som zavkladoval do katastra rozdelenie nehnuteľnosti , nakoľko spoluvlastník neakceptoval moju cenu ...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Mária27 Pozri príspevok
    Nemusí ísť o dohodu spoluvlastníkov - tá sa rieši v tom § 141. Ak sa rozhodne previesť (predať, darovať) svoj podiel len jeden spoluvlastník podľa § 140, môže ho previesť osobe blízkej bez ďalšieho, ale inému len po ponúknutí spoluvlastníkov (-om). Ak nebudú spoluvlastníci súhlasiť s podmienkami prevodu, môže podiel previesť na tretiu osobu, nie však za výhodnejších podmienok ako ponúkol spoluvlastníkom.

    § 140 (Prevod podielu)

    Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.
    Lenže my nevieme , či a akeho vôbec nejakú blízku osobu má ...

    To za prvé ...

    Na druhej strane , no ďakujem pekne ...ak by som to ja takto mal riešiť ...zbohom rodina ...pri tej mojej kauzičke ...
    Ešte dobre , že náprotivok vie / nevie vôbec / trt o týchto veciach ...

    Kua , šak aj kvôli tomuto som sem / Porada / onoho času vliezol ...he , zmúdrel som ....teda čiastočne v oných veciach...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.