Zavrieť

Porady

Darovacia, či kúpno-predajná zmluva?

Dobrý deň, rád by som požiadal o radu.

Matka chce na svoje tri deti previesť nehnuteľnosť (byt), ktorej je vlastníkom ona sama (1/1), aby sa deti vyhli rôznym poplatkom pri dedičskom konaní. Pýtam sa: je lepšie uzatvoriť darovaciu, alebo (symbolickú) kúpno-predajnú zmluvu?
Na nehnuteľnosti je ťarcha - doživotné právo obývania matkinho druha. Dá sa prevod nehnuteľnosti vykonať aj bez upovedomenia osoby zapísanej v Ťarche?
Ak by niekto mal k dispozícii aj nejaké vzory zmlúv (darovacia, kúpno-predajná, návrh na vklad do katastra) podobné tomuto prípadu, bol by som veľmi vdačný.
Vopred ďakujem. :-)
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Mária27
anyone12 Pozri príspevok
Mária27
Vďaka za komentár.

Ano som tu nový, aj som hľadal, ale nenašiel som tu podobný prípad s mojim. Nikde som nenašiel, ako sa daruje nehnuteľnosť s už existujúcim bremenom (ťarchou).
V darovacej zmluve môžeš napísať jeden článok alebo odsek o tom, že na nadobúdatelia daru sú si vedomí, že na nehnuteľonosti je zriadené vecné bremeno doživotného bývania .... (vidia to aj z listu vlastníctva).

Vecné bremeno osobnostného charakteru by sa za života oprávneho dalo zmeniť len s jeho súhlasom alebo rozhodnutím súdu. Tá oprávnená osoba bude mať k nehnuteľnosti také isté užívacie práva pri každom majiteľovi, nemusí dávať súhlas k nehnuteľnosti ani sa k tomu vyjadrovať.
Keby sa menil vlastník nehnuteľnosti bývajúci v dome, minimálne z morálneho hľadiska by sa to oprávnenému ako spolubývajúcemu oznámiť malo. Vo vašom prípade však ide skôr o formálnu právnu zmenu vlastníka, takže - ak by to malo spôsobovať nepríjemné situácie - mu to oznámiť nemusíte.

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Chobot
anyone12 Pozri príspevok

Mal by som ešte otázku: môže si osoba z vecného bremena nárokovať podiel z tej nehnuteľnosti, alebo nadobudla nejaké dedičné práva, prípadne môže nejako napadnúť tú darovaciu zmluvu? Má v tom byte už dlhé roky trvalý pobyt.

Vopred ďakujem za odpoveď.
Nie, osoba, ktorá má výhody z ťarchy (napr. doživotné užívanie nehnuteľnosti) nemá žiadny nárok na spoluvlastníctvo ani na žiadny podiel či už vlastnícky alebo finančný z toho, že v jeho prospech je vecné bremeno. On má len tú výhodu, že má právo doživotne užívať nehnuteľnosť.

Ani v prípade dedenia nehnuteľnosti (napr. ak vlastník zomrie, ale ten, v prospech koho je VB ešte žije) nemá tento nárok na dedičský podiel, pokiaľ nie je dedičom zomretého vlastníka. Teda vecné bremeno z neho dediča neurobí.

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Mária27
Tieto otázky tu boli položené stokrát. Si tu nový (či nová), daj si naprr. "darovacia zmluva" do vyhľadávača úplne hore a stlač "hľadať".

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
majkii Pozri príspevok
Nerozumiem v čom je problém, tak jednoduchú vec ako je doplnenie údajov o účastníkoch vzťahu a predmete darovania do vzoru darovacej zmluvy a návrhu na vklad. Ak by aj návrh alebo zmluva obsahovala nejaké nedostatky, kataster ťa vyzve na ich odstránenie.
Notár alebo advokát neurbí nič ine, ako to, že do vzoru doplní tieto údaje a napíše návrh na vklad. Alen tak medzi nami, tiež nemaš istotu, že to urobí správne, lebo zvyčajne si to nechá pripraviť koncipientom.
možno preto je lepšie ísť za notárom alebo advokátom, že napr.
a) za tú zmluvu zodpovedajú
b) ak ju robí notár vo forme notárskej zápsinice, má vyšiiu právnu silu, je to verejná listina
c) autorizovaná zmluva advokátom alebo zmluva vo forme notárskej zápisnice sa zapisujú do 20 dní za rovnaký poplatok
d) možnosť elektronického podania a zníženie poplatku až na 18 EUR

nevýhody: za tú zmluvu budeš platiť.

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Chobot
anyone12 Pozri príspevok
Dobrý deň, rád by som požiadal o radu.

Matka chce na svoje tri deti previesť nehnuteľnosť (byt), ktorej je vlastníkom ona sama (1/1), aby sa deti vyhli rôznym poplatkom pri dedičskom konaní. Pýtam sa: je lepšie uzatvoriť darovaciu, alebo (symbolickú) kúpno-predajnú zmluvu?
Na nehnuteľnosti je ťarcha - doživotné právo obývania matkinho druha. Dá sa prevod nehnuteľnosti vykonať aj bez upovedomenia osoby zapísanej v Ťarche?
Ak by niekto mal k dispozícii aj nejaké vzory zmlúv (darovacia, kúpno-predajná, návrh na vklad do katastra) podobné tomuto prípadu, bol by som veľmi vdačný.
Vopred ďakujem. :-)
JA ti len v bodoch:

1. Ak sa to bude darovať, tak DAROVACIU ZMLUVU, ak kupovať, tak KÚPNU ZMLUVU. Symbolická kúpna zmluva je podvod. Napr. tu:

http://www.porada.sk/t74308-kupit-alebo-darovat.html

2. dá sa darovať aj s ťarchou - tá potom prechádza na nového majiteľa.

3. vzory zmlúv sú na porade, ak si ju trúfneš upraviť pre vlastné potreby. Ak to ale nevieš, tak to daj radšej spraviť fundovaným, aby si nedopadla, ako pisateľ tohto príspevku:

http://www.porada.sk/t150816-mozu-na...ml#post1553493

anyone12 je offline (nepripojený) anyone12

anyone12
Mária27
Vďaka za komentár.

Ano som tu nový, aj som hľadal, ale nenašiel som tu podobný prípad s mojim. Nikde som nenašiel, ako sa daruje nehnuteľnosť s už existujúcim bremenom (ťarchou).

anyone12 je offline (nepripojený) anyone12

anyone12
[QUOTE=Chobot;1553500]JA ti len v bodoch:

1. Ak sa to bude darovať, tak DAROVACIU ZMLUVU, ak kupovať, tak KÚPNU ZMLUVU. Symbolická kúpna zmluva je podvod. Napr. tu:



2. dá sa darovať aj s ťarchou - tá potom prechádza na nového majiteľa.

3. vzory zmlúv sú na porade, ak si ju trúfneš upraviť pre vlastné potreby. Ak to ale nevieš, tak to daj radšej spraviť fundovaným, aby si nedopadla, ako pisateľ tohto príspevku:


Chobot, ďakujem za rady, aj linky

1. prikláňam sa radšej k tej Darovačke

2. rozumiem

3. vzory som našiel, ale ani jeden podobný nášmu prípadu a upraviť si ich podľa potreby si netrúfam. Takže mi neostáva, ako ísť za notárom.


Mal by som ešte otázku: môže si osoba z vecného bremena nárokovať podiel z tej nehnuteľnosti, alebo nadobudla nejaké dedičné práva, prípadne môže nejako napadnúť tú darovaciu zmluvu? Má v tom byte už dlhé roky trvalý pobyt.

Vopred ďakujem za odpoveď.

anyone12 je offline (nepripojený) anyone12

anyone12
Mária27 Pozri príspevok
V darovacej zmluve môžeš napísať jeden článok alebo odsek o tom, že na nadobúdatelia daru sú si vedomí, že na nehnuteľonosti je zriadené vecné bremeno doživotného bývania .... (vidia to aj z listu vlastníctva).

Vecné bremeno osobnostného charakteru by sa za života oprávneho dalo zmeniť len s jeho súhlasom alebo rozhodnutím súdu. Tá oprávnená osoba bude mať k nehnuteľnosti také isté užívacie práva pri každom majiteľovi, nemusí dávať súhlas k nehnuteľnosti ani sa k tomu vyjadrovať.
Keby sa menil vlastník nehnuteľnosti bývajúci v dome, minimálne z morálneho hľadiska by sa to oprávnenému ako spolubývajúcemu oznámiť malo. Vo vašom prípade však ide skôr o formálnu právnu zmenu vlastníka, takže - ak by to malo spôsobovať nepríjemné situácie - mu to oznámiť nemusíte.

Sám si na tu darovaciu zmluvu netrúfam, takže to asi nechám na notára, či inú kvalifikovanú osobu.
Vďaka za užitočné informácie.

majkii je offline (nepripojený) majkii

majkii
anyone12 Pozri príspevok
Sám si na tu darovaciu zmluvu netrúfam, takže to asi nechám na notára, či inú kvalifikovanú osobu.
Vďaka za užitočné informácie.
Nerozumiem v čom je problém, tak jednoduchú vec ako je doplnenie údajov o účastníkoch vzťahu a predmete darovania do vzoru darovacej zmluvy a návrhu na vklad. Ak by aj návrh alebo zmluva obsahovala nejaké nedostatky, kataster ťa vyzve na ich odstránenie.
Notár alebo advokát neurbí nič ine, ako to, že do vzoru doplní tieto údaje a napíše návrh na vklad. Alen tak medzi nami, tiež nemaš istotu, že to urobí správne, lebo zvyčajne si to nechá pripraviť koncipientom.

majkii je offline (nepripojený) majkii

majkii
doktor23 Pozri príspevok
možno preto je lepšie ísť za notárom alebo advokátom, že napr.
a) za tú zmluvu zodpovedajú
b) ak ju robí notár vo forme notárskej zápsinice, má vyšiiu právnu silu, je to verejná listina
c) autorizovaná zmluva advokátom alebo zmluva vo forme notárskej zápisnice sa zapisujú do 20 dní za rovnaký poplatok
d) možnosť elektronického podania a zníženie poplatku až na 18 EUR

nevýhody: za tú zmluvu budeš platiť.
darovacia zmluva je jednoduchý právny úkon, a myslím si, že ak takémuto úkonu porozumie 99% ludí, rovnaké percento ho dokáže aj vykonať. Ľudia len spohodlnenli alebo si zbytočne neveria. stačí trochu potrápiť bunky, alebo sa opýtať aj tu na porade , sem tam sa najdú aj poradáci čo poradia

a) čo sa týka zodpovednosti, pravdou je že notár vysoko zodpovedá za totožnosť účastníkov a obsah, ale pravdou aj je že množstvo podvodov s nehnuteľnosťami sa udeje práve na notárskych úradoch a otázkou aj je vymáhanie si takejto zodpovednosti.
b) v prípade zápisu do katastra vyššia právna sila notárskej zápisnice má rovnaké hmotnoprávne účinky ako zmluva,
c) či zápis je vykonaný do 20 alebo 30 dní je vo väčšine prípadov jedno
d) súhlasím (asi jediné čo považujem za výhodu)

výhody sú? za cenu služby, je to na každom ako sa rozhodne, ja odporúčam takúto jednoduchú zmluvu, aby si pripravil a podali účastníci sami

tu je nap. vzor darovaej zmluvy
http://www.pravnik.aaainfo.sk/vzory/darovacia-zmluva/

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.