Zavrieť

Porady

Porusenie kupno-predajnej zmluvy, skryta vada na nehnutelnosti

mame takyto problem:

V Marci 2010 sme si kupily byt. Nastahovali sme sa do neho od aprila 2010. Byvaly majitelia nas vsak oklamali a zamlcali nam,takuto skrytu vadu na byte. Ked sa pani z realitky pri obhliadke pytala byvalej majitelky na susedov, tak ta povedala, ze su tu dobry susedia. Kedze tyto "dobry susedia" maju stare drevene okna, tak ked prsi, tak im cez tie okna prudom tecie voda po stene, a samozrejme tecie az do naseho bytu a my mame celu stenu mokru, a este aj rozvody na radiatoroch maju nejake popraskane, takze ako zacali na jesen kurit odvtedy mame nonstop mokru stenu. A oni s tym nemienia nic robit, vraj na to nemaju peniaze a im nevadi, ze maju mokru stenu. A to nieje vsetko, oklamali nas aj v inych veciach, ale tie nas az tak netrapia, lebo tie sa dali dat do poriadku, ale s tymto susedmi, asi nepohneme. Byvaly majitelia to urcite vedeli, pretoze stena ktora zateka bola nanovo premalovana, aby sme si pri obhliadke nevsimli, ze je tu takyto problem. To, ze tu zateka sme si vsimli, az ked sme uz mali byt zaplateny a oni nam ho odovzdavali. Vtedy len byvaly majitel povedal, ze to zateka medzi paneli, a vraj je to bol uz riesit na bytovom a pridu to opravit. Tak sme cakali, kedy to pridu opravit. Uz je to aj opravene ale nam stale zateka a ked som sa minuly tyzden vo stvrtok bola informovat na bytovej sprave, ze preco to zateka ked to opravovali, tak mi oznamili, ze to je od susedov, a presne vedeli o ktorych susedov sa jedna, tak mi bolo jasne, ze asi aj byvaly majitelia to uz boli riesit. Tuto informaciu nam potvrdil aj sused, ktory byva pod nami, vraj to tieklo aj ked tu byvali byvaly majitelia a dokonca to stekalo az susedovy pod nami. Zatajili nam aj to, ze susedia nad nami su strasne hlucny a 5 x do tyzdna maju party do 1:00 hodiny v noci.
Tak vas chcem poprosit o radu.

V zmluve mame v clanku V.: (1)Predávajúci vyhlasujú, že im nie sú známe také závady a poškodenia bytu, spoločných častí a spoločných zariadení domu, na ktoré by mali kupujúcich osobitne upozorniť.

A v clanku IX:

(4) Predávajúci prehlasujú a súčasne sa zaväzujú, že neutajujú žiadne im známe skryté vady na predmete zmluvy

Dakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    No asi vás moc nepoteším...zákony a paragrafy sú na to, aby sa dodržiavali, ale žiaľ realita je často mimo práv a povinností....Ak ste to kupovali a riešili všetko cez realitku, tak to musíte riešiť s nimi....No ako vidím, máte pekné body v článkoch, len škoda, že zmluva je podpísaná a prešlo 6mesiacov od podpisu....je mi divné, že po obhliadke bytu ste si neoverili cez bytovu spravu o tento byt viac informácií (ved realitka a majitelka bytu nebude vyzdvihovat negatíva nehnutelnosti ked sa jej chce zbaviť asi do slova a do písmena)...my sme pred kúpou nehnutelnosti išli na byt.podnik kde sme si zistili aj či su tam nejaké nedoplatky a pod. a potom sme riešili podpis zmluvy....To, že máte hlučných susedov, treba riešiť s políciou- po 22.hod je nočný klud...

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Dolezite je ci vies preukazat ze k zatekaniu dochadzalo este pred kupu bytu. Napriklad papiermi od spravcu, druzstva a pod.
    Ak ano, tak je mozne vyhlasit tuto zmluvu za neplatnu z dovodu ze doslo k zamlcaniu tzv. neopomenutelnych skutocnosti.

    Ak teda vies preukazat ze tam zatekalo, mozes podat na sud navreh na vyjlasenie neplatnosti kupnej zmluvy. Ak sud vyhlasi na zaklade tohto zmluvu za neplatnu, tak kataster prevedie vlastnictvo na povodnych majitelov a oni budu musiet vratit peniaze.
    Problemom bude ak tie peniaze mat uz nebudu. Moze sa velmi lahko stat ze nebudes mat ani byt ani peniaze a iba pohladavku ktora bude realne nevymozitelna.

    Alebo mozes zatlacit na susedov s tym ze zavolas znalca, das urobit posudok ze vlhnutie steny sposobuje zatekanie od nich a pisomne ich vyzves k naprave a nahrade skody vratane nahrady nakladov na znalecky posudok.
    Ak nebudu ochotni zaplatit a veci dat do stavu aby nezatekalo, mozes to dat cele na sud..

    Porusenie kupno-predajnej zmluvy, skryta vada na nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.