Zavrieť

Porady

zmena priezviska po sobasi pre moje dieta?

Moj syn sa narodil vo Velkej Britanii a ma moje priezvizko. S priatelom planujeme svatbu,a chcela by som si zmenit meno a takziet pre moje dieta. Tu je preregistrovanie dietata teda jeho rodneho listu celkom jednoduche,len neviem ako to bude s vybavovanim na SR. Pri narodeni toho bolo dost. Chcem sa opytat,ci nahodou niekto nema dake skusenosti s tymto?? neviem ci je mozne postupovat tak,ze na zaklade sobasneho listu,samozrejme uz zo Slovenska,by stacilo zajst len na matriku,kde dieta je nahlasene a poziadat o zmenu mena,alebo to budem musiet vybavovat tym zdlhavym postupom,ako pri narodeni??
Prosim o radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak majú rodičia maloletého rôzne priezviská, zmena priezviska rodiča, ktorého priezvisko má maloletý, sa vzťahuje na maloletého, ak s tým súhlasí druhý z rodičov.
    Povolenie na zmenu priezviska nie je potrebné, ak ide o zmenu priezviska maloletého dieťaťa, ktorého otec nie je známy, na priezvisko určené pre ostatné deti jeho matky a jej manžela.

    Zmena mena alebo zmena priezviska dieťaťa, na ktorú nie je potrebné povolenie, sa v matrike vykonáva na základe písomného vyhlásenia jeho zákonného zástupcu.

    Podľa Ústredného portálu verejnej správy SR:
    Žiadosť o zmenu mena alebo zmenu priezviska musí byť písomná a musí obsahovať:
    -meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia a rodné číslo osoby, ktorej sa žiadosť týka, a dátum a miesto uzavretia manželstva, ak osoba je ženatý muž alebo vydatá žena,
    -miesto trvalého pobytu v SR, miesto posledného trvalého pobytu v SR alebo miesto obvyklého pobytu v cudzine osoby, ktorej sa žiadosť týka,
    -meno alebo priezvisko, ktoré si osoba, ktorej sa žiadosť týka, zvolila,
    -meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia manžela alebo maloletých, ak sa vzťahuje zmena priezviska aj na tieto osoby,
    údaj o štátnom občianstve osoby, ktorej sa žiadosť týka,
    odôvodnenie žiadosti.

    K žiadosti o zmenu mena alebo zmenu priezviska je potrebné predložiť originál alebo osvedčenú kópiu týchto dokladov:

    - rodný list osoby, ktorej sa žiadosť týka,
    - sobášny list, ak osoba, ktorej sa žiadosť týka, je ženatý muž alebo vydatá žena,
    - právoplatné rozhodnutie súdu o rozvode manželstva, ak osoba, ktorej sa žiadosť týka, je rozvedená,
    - úmrtný list manžela, ak osoba, ktorej sa žiadosť týka, je vdovec alebo vdova,
    - občiansky preukaz osoby, ktorej sa žiadosť týka, ak ho má mať,
    iný doklad totožnosti osoby, ktorej sa žiadosť týka,
    - doklad o štátnom občianstve SR osoby, ktorej sa žiadosť týka, ak ho má mať,
    - verejná listina alebo doklad o štátnom občianstve aj iného štátu, ak ide o zmenu mena alebo zmenu priezviska občana SR, ktorý je súčasne aj občanom iného štátu a zmenou sa má dosiahnuť meno a/ alebo priezvisko, ktoré je v súlade s právnym poriadkom tohto štátu alebo tradíciou tohto štátu.

    Praktická rada: Na povolenie zmeny mena alebo zmeny priezviska je príslušný obvodný úrad podľa trvalého, prípadne posledného trvalého pobytu štátneho občana Slovenskej republiky na území Slovenskej republiky.

    V prípade, že štátny občan SR takýto pobyt nemal, na povolenie zmeny mena alebo zmeny priezviska je príslušný Obvodný úrad Bratislava.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    alla66, katarina.j, Flinstone, Rozalka, ivka70, arizona, terezamaria, verkaz
    8

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    so zmenou priezviska MUSÍ súhlasiť aj otec dieťaťa aj napriek tomu, že dieťa má tvoje priezvisko.

    stanka9 je offline (nepripojený) stanka9

    stanka9
    dakujem za informacie

    este by ma zaujimalo,ked budem ziadat o slovensky sobasny list cez ambasadu,moje meno sa zmeni automaticky po zapisani do osobitej matriky,alebo je tam iny postup?
    chcem sa spytat moj syn ma moje priezvisko ale z jeho biologickym otcom sa chceme zobrat.takze ta zmena priezviska by mala byt bez problemov??a kolko sa za to plati?

    zmena priezviska po sobasi pre moje dieta?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.