Zavrieť

Porady

novely zákona o spotrebnej dani z liehu a zákona....

Vraj ma nadobudat platnost nejake Zmena novely zakona o spotrebnej dani z liehu.

Nevie niekto blizsie informcie ci sa to bude tykat len vyrobcov liehu alebo aj predajcov ako potraviny, krcmy, restauracie...atd.

Viem, ze doteraz sa povinne hlasie o liehu zrusilo. Bude teda opat obnovene?
Usporiadat
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

KEJKA Pozri príspevok
Tiež ma to zaujíma. prečo by sa to nedalo poslať poštou?
Ešte lepšie elektronicky, ale uznajú to, ak iba formou mailu s prílohou?
a dá sa to vôbec?
Kamaráti môjho klienta - krčmári vraj všetci odovzdali inventúry osobne, ved tam musia byť rady.
Ak posiela oznámenie o inventarizácii ten, kto už má oprávnenie na distribúciu, ten komunikuje s colnou správou už len elektronicky, má zaručený elektronický podpis a takto bude ďalej podávať aj mesačné hlásenia. Držiteľ povolenia na predaj môže inventarizáciu poslať akýmkoľvek spôsobom, poštou, aj elektronicky, rozhodujúci bude dátum pečiatky na pošte. Ak to pošle elektronicky, musí potom do 5 dní aj poštou, podľa zákona o správe daní, inak sa podanie bude považovať za nedoručené.
3 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Nie, nič sa nepripravuje. Od 1. januára len nadobudne účinnosť nové ustanovenie § 44a a súčasne sa ruší ustanovenie § 44. Pozri zákon č. 474/2009 Z. z.
2 0
dark32 dark32

dark32 je offline (nepripojený) dark32

[QUOTE=Pepoxxx;1558886]Dakujem za odpoved.
Len akurat dnes som este cital nejake info o tej zmene v zakone a vychadza mi z toho nasledovny zaver :

1.) Distributori liehu musia do 31.12.2010 elektronicky oznamit colnemu uradu
obch. nazov SBL, EAN SBL, objem SBL a objem koncetracie liehu v SBL za kazdy druh SBL, ktory vyraba, prijima z ineho clenskeho statu alebo 3 statu.

2.) Predajcovia liehu (myslim ze sa to tyka malych potravin, krciem, restauracii...atd) musia k 31.12.2010 urobit inventarizaiu zasob a vysledky inventarizacie oznamit najneskor do 25.1.2011. ano

§ 51j ods. (2) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá má vydané povolenie na predaj podla § 44 v znení úcinnom do
31. decembra 2010, je povinná k 31. decembru 2010 vykonat inventarizáciu zásob liehu v súlade s osobitným
predpisom /48/ a najneskôr do 25. januára 2011 oznámit colnému úradu zistený stav zásob liehu v clenení
podla obchodného názvu,
ciarového kódu EAN spotrebitelského balenia,
objemu spotrebitelského balenia a
objemovej koncentrácie v spotrebitelskom balení.

Z toho mi teda plynie, ze az som napr. majitel krcmy musim urobit invetarizaiu zasob a do 25. januara poslat vysledky colnej sprave.
inventarizáciu musíš urobiť k 31.12.2010 stav tovaru k 31.12.2010
Ale nikde sa nepise, ze sa takto inventarizacia ma robit aj nadalej za kazdy dalsi mesiac. nie len raz, ale evidenciu si musiš viesť nadalej
Takze staci ked to urobim len raz do 31.12.2010 a to je vsetko?
Ako sa budu v invetarizacii zohladnovat otvorena balenia, kedze v krcme predsa nepredavam len cele flase ale ich rozlievam?? To som nikde nenasiel. je to na tebe na zaciatku si sa mal rozhodnut ako budes brat otvorenu flasu či ako uz predanu pri prvom otvorení alebo ako predanu pri uplnom vyprázdnený[/QUOTE] ...
2 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Pepoxxx Pozri príspevok
Tak nastudoval som si to znenie ale aj tak stale nemam jasno v :

Drzitel povolenia na predaj si ma viest dennu evidenciu spotrebitelskych baleni podla uct. dokladov a EAN kodov.
Spomina sa evidencia SBL (co je evidencia celych SBL) ale ja nemusim ako majitel restauracie predat hostovi cele SBL ale mozem mu napr. predat 0,12l.
Ako to potom zapisem do evidencie kedze sa ma robit evidencia podla uct. dokladu a za dany doklad pre zakaznika som vydal 0,12l a nie cele SBL???

Ako ma vobec vyzerat tlacivo na tuto evidenciu?
Nie je predpísané, ako má to tlačivo vypadať, je dôležité to, čo musí obsahovať (§ 44 ods. 12). V prílohe prikladám vzor. Potrebné je príjem a výdaj alkoholu uvádzať v ks a aj v prepočte na l.a. (liter čistého alkoholu)
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Pepoxxx Pozri príspevok
Tak nastudoval som si to znenie ale aj tak stale nemam jasno v :

Drzitel povolenia na predaj si ma viest dennu evidenciu spotrebitelskych baleni podla uct. dokladov a EAN kodov.
Spomina sa evidencia SBL (co je evidencia celych SBL) ale ja nemusim ako majitel restauracie predat hostovi cele SBL ale mozem mu napr. predat 0,12l.
Ako to potom zapisem do evidencie kedze sa ma robit evidencia podla uct. dokladu a za dany doklad pre zakaznika som vydal 0,12l a nie cele SBL???

Ako ma vobec vyzerat tlacivo na tuto evidenciu?
Naďalej budeš viesť evidenciu, len podľa nového ustanovenia § 44a ods. 7 písm. b), kde je uvedené, že držiteľ povolenia na predaj SBL je povinný viesť dennú evidenciu spotrebiteľských balení podľa účtovných dokladov a čiarového kódu EAN v členení podľa odseku 15 písm. a), d), e) a f); túto evidenciu je povinný držiteľ povolenia mať k dispozícii v prevádzkarni.

Členenie v evidencii je určené teda takto:
a) počet prijatých spotrebiteľských balení v kusoch, identifikačné údaje dodávateľa spotrebiteľského balenia a jeho čísla oprávnenia na distribúciu,
d) počet vydaných spotrebiteľských balení v kusoch konečnému spotrebiteľovi,
e) stav zásob spotrebiteľských balení v kusoch k poslednému dňu kalendárneho mesiaca,
f) zistené manko alebo prebytok v počte prijatých a vydaných spotrebiteľských balení a dôvod jeho vzniku.
Ako budeš viesť evidenciu načatých fliaš, je na tebe, buď ako celé SBL v stave zásob alebo ako vydané SBL. Ten spôsob, ktorý si vyberieš, musíš stále dodržiavať.
2 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
lenkak Pozri príspevok
áno všetko čo sa nakúpilo aj sa predalo. Ja všetkému rozumiem, jedine to, že mám inventúru nulovú, teda žiaden tovar, žiaden alkohol na sklade, či aj to treba nahlásiť na CU, teda, že nemám žiadnu fľašu na sklade k 31.12.2010 a ani k 01.01.2011. Prvý nákup v novom roku je 04.01.2011.
V každom prípade nahlás, pretože colný úrad to v opačnom prípade posúdi podľa § 35 ods. 15 zákona č. 511/1992 Zb. ako nesplnenie povinnosti nepeňažnej povahy.
2 0
anka_p anka_p

anka_p je offline (nepripojený) anka_p

tak, našla som to !

poprad.colnasprava.sk/lieh/data/tlaciva/vzor/vzor.doc
2 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Aby sme všetci vedeli, čo je EAN kód:
http://sk.wikipedia.org/wiki/European_Article_Number
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Od 1.9.2011 platí novela http://www.porada.sk/1812381-post6.html
2 0
dark32 dark32

dark32 je offline (nepripojený) dark32

hlásenia v elektronickej forme budú povinný zasielať colnému úradu len držitelia povolenia na distribúciu liehu - veľkosklady
potravín, krčiem, reštaurácií sa to netýka
1 0
evuša evuša

evuša je offline (nepripojený) evuša

Neexistuje žiadne tlačivo na hlásenie colnému úradu. Jednoducho to spíšeš podľa zákona a odovzdáš na colný úrad. Teda k 31.12.2010 urobíš inventúru, spracuješ si tabuľku do ktorej uvedieš obchodný názov, čiarový kód EAN, objem balenia, koncentráciu a stav k 31.12.2010. Potom si budeš viesť evidenciu na prevádzke každý deň v tomto členení, len doplníš príjem výdaj a zostatok. V prípade, že ťa navštívi kontrola z colného úradu a túto evidenciu im nepredložíš, spíšu záznam a máš po ptákoch. Evidencia musí byť reálna nakoľko podľa tejto evidencie ti budú robiť kontrolu, či náhodu nenájdu nejakú flaštičku naviac - čo je prúser, alebo ti chýba, čo je tiež prúser. Takže zasa nejaký nedorobenec od našej vlády.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

beatad Pozri príspevok
Ahojte, robím účtovníctvo firmám :
1.FO ktorá má krčmu
2.FO potraviny
3.PO potraviny
4.PO ktorá predáva alkohol druhej PO.
1.-3. musia do 25.1.2011 nahlásiť stav alkoholu k 31.12.2010
4. - sa musí prihlásiť ako distribútor, a mesačne elektronicky posielať výkazy?

ĎAkujem za pomoc
1. Ak PO, ktorá predáva alkohol druhej PO, má iba povolenie na predaj SBL, mala podľa prechodných ustanovení písomne požiadať colný úrad o vydanie oprávnenia na distribúciu najneskôr do 15. októbra 2010.
Ak tak neurobila, musí požiadať o vydanie tohto oprávnenia na distribúciu podľa § 44a, účinného od 1.1.2011. Kým nezíska oprávnenie na distribúciu, nemôže ďalej predávať SBL inej PO. Musí nahlásiť do 25.1.2011 stav zásob alkoholu rovnako, ako krčmári a potraviny.
2. PO, ktorá je výrobca, dovozca alebo oprávnený príjemca, je povinná oznámiť elektronicky colnému úradu obchodný názov spotrebiteľského balenia, objem spotrebiteľského balenia, objemovú koncentráciu liehu v spotrebiteľskom balení a čiarový kód EAN za každý druh spotrebiteľského balenia, ktoré vyrába, prijíma z iného členského štátu alebo dováža z tretieho štátu najneskôr do 31. decembra 2010.
3. Ak by PO, ktorej robíš účtovníctvo, bola prevádzkovateľ daňového skladu alebo dovozca alebo oprávnený príjemca spotrebiteľského balenia liehu, mala by mať už oprávnenie na distribúciu od colného úradu. Ten ho mal vydať takejto PO do 30.10.2010.
4. Distribútor liehu bude mať povinnosť oznamovať colnému úradu údaje podľa § 44a ods. 15 elektronicky mesačne, vždy do 25. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa údaje oznamujú, a to na tlačive, ktorého vzor zverejní colné riaditeľstvo.
1 0
mailer23 mailer23

mailer23 je offline (nepripojený) mailer23

Povedz krčmárom, že zákon je protiústavný, diskriminačný, obmedzuje hospodársku súťaž, obmedzuje volný pohyb tovarov v eurozóne. Nakoľko ho nezastaví náš kvalitný ústavný súd a kvalitná generálna prokuratúra veríme, že to spraví európska komisia aj s pokutou a tú by sme mali dať socialnodemokratickým tvorcom zákona potom zosobniť. Kdesi na webe som čítal komentár vyššie štátneho úradníka z colnej správy kde vysvetloval, že kedže sa im tažko veci kontrolujú, bude lepšie množstvo obchodníkov zrušiť v mene zákona, zakázať im činnosť a keď ich bude menej lepšie sa vykoná diktatúra. Podobnú filozofiu mal aj jeden pán západne od nás v rokoch 1938 - 1945.

EAN daj ten čo je na fľaši, to čo je na stranke si nevšímaj, nebudeš predsa kopírovať chyby *****, majú postupovať podľa zákona, lebo aj sankcie ich čakajú podľa zákona.
1 0
Luboslava 101 Luboslava 101

Luboslava 101 je offline (nepripojený) Luboslava 101

dobrý den.
takže ak so dobre pochopila budem postupovat takto
napr. Vodka nicolaus- EAN kod ......., objem 0,7 L, 38%.koľko kusov? či každa flaša ma iný EAN kód? to bude podané do 25.1 a potom už každodenné pohyby a na konci mesiaca zase doplnené do tabulky. Je to správne?
žiadne dalšie prepočty ich už nezaujmajú, tak ako to bolo doteraz?
Dakujem
1 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Excise Duty Pozri príspevok
V každom prípade nahlás, pretože colný úrad to v opačnom prípade posúdi podľa § 35 ods. 15 zákona č. 511/1992 Zb. ako nesplnenie povinnosti nepeňažnej povahy.
ja som to radšej podala, kvôli tomu, aby mi neprišla pokuta za nepodanie resp. nenahlásenie aj keď nulového stavu. Ďakujem za potvrdenie.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

anka_p Pozri príspevok
Takže je v poriadku, ked evidujem načatú fľašu ako už spotrebovanú? Kde nájdem nejaké usmernenie k tomu? V zákone som to nenašla.
Skús sa pozrieť aj na stránku colnej správy, napr. http://www.colnasprava.sk/wps/portal...s.7_0_A/7_0_PC
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

anka_p Pozri príspevok
Takže je v poriadku, ked evidujem načatú fľašu ako už spotrebovanú? Kde nájdem nejaké usmernenie k tomu? V zákone som to nenašla.
Môžeš to odôvodniť aj tým, že v stave zásob eviduješ spotrebiteľské balenie liehu. A v zákone je napísané, že spotrebiteľským balením liehu sa na účely tohto zákona rozumie uzavretý spotrebiteľský obal naplnený liehom určeným na priamu ľudskú spotrebu.
Takže načatú fľašu eviduješ ako spotrebovanú, už nebude v stave zásob.
1 0
Excise Duty Excise Duty

Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

ten, čo už nemusí do roboty
Huta Pozri príspevok
Stala sa mi takáto zaujímavosť.V metre sme kúpili celé balenie Fernetu (6 fliaš). Na faktúre je zadaný EAN kód, ktorý nie je rovnaký s kódom na samotných fľašiach. Je toto vôbec možné
a čoho sa ja mám teraz držať?
Nič sa nedeje, EAN kód na kartóne je kódom celého balenia, ak predáš naraz celý, nevybalený kartón, uvedieš tento kód. Ak budeš predávať jednotlivé flaše, uvedieš EAN kód na etikete jednotlivých fliaš. Máš predsa doklad o legálnom nadobudnutí tovaru. Faktúra z METRA je v poriadku a METRO ju celkom určite nebude upravovať.
1 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

romiada Pozri príspevok
Ahojte Poraďáci,

po prečítaní viacerych prispevkov k tejto teme mi vyvstala jedna otazka na ktoru zatiaľ neviem odpoveď.

Ak sme reštauracia, ktora ponuka alkohol v minimalnom množstve a občas ho teda aj nakupime vo vedľajšich potravinach za tym učelom, tak je to po novom nespravne? Keďže neviem či je napr. taky Carrefour iba predajca alebo distribútor, nerobím chybu ak nakúpim u nich fľašu vodky trebars a rozlejem ju zákazníkom?
Dík za radu.
Môžeme nakupovať len od disribútorov liehu, teda v obchodoch nie. https://liehweb.colnasprava.sk//inde...eg=30&chid=clr tu nájdeš, či patria medzi distribútorov.
1 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Kvaka,všetko čo píšeš je pravda, takto by to malo fungovať v normálnych prevádzkach a myslím si,že v tých to fungovalo aj doteraz a pritom aj bez toľkej zbytočnej evidencii. Ja som chápala,že zákon mal pritvrdiť tým,ktorí napr.predávajú alkohol na čierno, no ale takto sme na to doplatili zase len tí poctivci,pretože tí druhí môžu predať fliaš koľko chcú a keby prišla kontrola budú hovoriť,že je to z toho kartónu na ktorí majú doklad.
1 0
mailer23 mailer23

mailer23 je offline (nepripojený) mailer23

adam Pozri príspevok
Tie utorkové fľaše ste už mali zapísané?
OK, pripájam svoje skúsenosti...v dvoch pohostinstvách sme mali kontrolu, nahliadli do evidencie, sucho skonštatovali, že takú evidenciu ešte nevideli, pobehali po sklade ako to už býva tradícia, jeden prevádzkár im požičal pravítko,aby si odmerali....písmenka na obmedzujúcich opatreniach...na akékoľvek otázky dostali odporúčanie položiť ich písomne a no coment. Sa pozdravili česť práci a šli. Evidencia sa vyplňa posledný deň v kalendárnom mesiaci, čiže celý mesiac leží nevypísaná a nedotknutá v prevádzkárni, na konci mesiaca sa vyplna v členení denne a v členení podľa zákona podla účtovných dokladov a denných správ PLU. Žiadny prevádzkár nie je právnik, aby sa vyjadroval na špekulatívne otázky spravodajského charakteru a nie je ani kompetentný,aby niečo čomu vôbec nerozumie podpisoval. Prevádzkár je povinný byť nápomocny pri výkone kontroly, otvorí dvere, podá pravítko, požičia kalkulačku ak niekto chce niečo niekedy rátať niekde, slušne sa správa, slušne sa pozdraví na začiatku i na konci a dbá, aby etický kódex bol dodržaný,t.j. ak si vypýta uplatu za niečo čo si práve vymyslel slušne ho upozorní na spomínaný kódex. Na slovensku máme právnikov plné regále. Na takéto veci im stačia aj dva semestre. Odporúčam každému, aby vo svojej prevádzkárni výslovne dbal na to, aby všetko mal v súlade so zákonom a nezamýšlal sa nad tým čo ako kto kde komu kedy povedal a nešpekuloval nad tým čo je logické a jednoduchšie a potom v prípade, že je to potrebné s chuťou do práce a čistou myslou využíval služby advokátskych kancelárií.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať