Zavrieť

Porady

podnikanie

Prosím o radu. Mam to troska zložitejsie,ale snad mi niekto poradí.Som zamestnana,momentalne na PN pol roka,lekari ma pre zdravotne problemy posielaju na dôchodok,ale to este neviem kolko mi schvalia,možno tak 50%.Nakolko pracu nemozem vykonavat aj zo zdrav,dôvodov,tak by som chcela dat vypoved.a začať podnikať.Teraz neviem ako postupovat,keby som dala vypoved,a az potom mozem požiadať o inv.dôchodok,tak možem sa zaevidovat aj na UP?Kedže by som chcela začať podnikať,a chcela by som aj dotaciu na začatie,tak to asi musim byt evidovana na UP,a myslim ze nie menej ako 3 mesiace.Aku mam zvoliť postupnosť pri vybavovani? Dufam ze som to spravne napisala a hlavne ze tomu aj niekto porozumie.Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

    Danielle369
    Maja ked chceš bistro vo vlastnom dome, tak v prvom rade zájdi na hygienu, tam ti povedia čo všetko budú od teba žiadať a poradia ti kde čo máš všetko vybaviť...a medzičasom si trošku pozisťuj aj reakcie susedov na otvorenie bistra aby si nebola potom nejako nemilo zaskočená..susedov máme všelijakých

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    arizona, truch, akina, Mária27, Lubaba, vieraaaa
    6

    Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

    Danielle369
    Nechápem tvojej otázke...hore píšeš že nemôžeš vykonávať prácu predavačky zo zdravotných dôvodov a teraz chceš otvoriť bistro a chceš tam predávať?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    21 maja Pozri príspevok
    Prosím o radu. Mam to troska zložitejsie,ale snad mi niekto poradí.Som zamestnana,momentalne na PN pol roka,lekari ma pre zdravotne problemy posielaju na dôchodok,ale to este neviem kolko mi schvalia,možno tak 50%.Nakolko pracu nemozem vykonavat aj zo zdrav,dôvodov,tak by som chcela dat vypoved.a začať podnikať.Teraz neviem ako postupovat,keby som dala vypoved,a az potom mozem požiadať o inv.dôchodok,tak možem sa zaevidovat aj na UP?Kedže by som chcela začať podnikať,a chcela by som aj dotaciu na začatie,tak to asi musim byt evidovana na UP,a myslim ze nie menej ako 3 mesiace.Aku mam zvoliť postupnosť pri vybavovani? Dufam ze som to spravne napisala a hlavne ze tomu aj niekto porozumie.Dakujem
    Ak ti lekári odporúčajú inv. dôchodok, tak oň požiadaj. V čase spisovania žiadosti (po schválení ID posudkovou komisiou) by si nemala byť PN.

    Na Úrade práce ťa počas PN-ky nezaevidujú. Ak budeš mať priznaný ID, môžeš požiadať o dotáciu na samostatne zárobkovú činnosť pre občanov so zdravotným poistihnutím (je podstatne vyššia ako dotácia pre "obyčajného" SZČO). Informuj sa na UP, či aj tam je potrebná doba evidencie min. 3 mesiace.

    21 maja je offline (nepripojený) 21 maja

    21 maja
    To že nesmiem byť PN keď, si budem davať žiadosť na inv.dôchodok,viem,ale ja som ešte stale zamestnana,a neviem ako mam postupovať po skončení PN.Mam dať vypoveď? Ja už zo zdravotnych dôvodov nemožem vykonavať pracu ktoru robim,tak by som sa tam už nechcela vratit.Poinformujem sa na UP,ako to je,či musim byt evidovana 3 mesiace,alebo nie,keby mi schvalili inv.dôchodok.Ďakujem za každu radu.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    21 maja Pozri príspevok
    To že nesmiem byť PN keď, si budem davať žiadosť na inv.dôchodok,viem,ale ja som ešte stale zamestnana,a neviem ako mam postupovať po skončení PN.Mam dať vypoveď? Ja už zo zdravotnych dôvodov nemožem vykonavať pracu ktoru robim,tak by som sa tam už nechcela vratit.Poinformujem sa na UP,ako to je,či musim byt evidovana 3 mesiace,alebo nie,keby mi schvalili inv.dôchodok.Ďakujem za každu radu.
    Nekonči prac. pomer kým si PN, resp. do konania posudkovej komisie v SP.
    (nič ti nebráni skončiť pracovný pomer na žiadosť zamestnanca aj počas PN - ale na UP ťa nezaevidujú).
    Ak sama požiadaš o skončenie prac. pomeru, nemáš nárok na odstupné.
    Ak by si po skončení PN priniesla zamestnávatelovi potvrdenie, že doterajšiu prácu nemôžeš zo zdravotných dôvodov vykonávať a zamestnávatel nemá pre teba vhodnú prácu, musí ti dať výpoveď s nárokom na odstupné.

    Rovnako, ak by ťa do 15 dní od doručenia potvrdenia od lekára nepreradil na vhodnú prácu, môžeš okamžite skončiť pracovný pomer a máš nárok na náhradu príjmu vo výške dvojmesačného zárobku.

    Neunáhli sa so skončením prac.pomeru.

    21 maja je offline (nepripojený) 21 maja

    21 maja
    Nechcem sa unáhliť s ukončením prac.pomeru,len by som chcela postupovať spravne,a hlavne v svoj prospech,nakolko nemam v takych veciach veľa šťastia.Ale inu pracu ako predvačky mi ani nedaju.POsudkar mi povedal že ma necha na PN do konca roka,a po novom roku si mam požiadať o inv.dochodok,a keď donesiem aj napisane že nemožem vykonavť pracu predvačky pre zdrav.dôvody,tak keď mi nič ine neponuknu,čo ani nemaju,tak mam navrhuť ja aby mi dali vypoveď? Ďakujem.

    21 maja je offline (nepripojený) 21 maja

    21 maja
    Potrebovala by som poradiť.Chcem si otvoriť živnosť,prevadzku by som chcela mať BYSTRO s občerstvením a nejakym jedlom,ako su hamburger a bagety.Som vyučena predavčka rozlišneho tovaru.Potrebujem prax v obore,v reštauračnych zariadeniach aby som si mohla živnosť otvoriť na svoje meno?

    21 maja je offline (nepripojený) 21 maja

    21 maja
    Potrebovala by som poradiť,mam už schvaleny ID na 60%.Možem popri tom podnikať? A môžem dostať aj dotaciu z úradu prace na začatie podnikania? Ďakujem.

    21 maja je offline (nepripojený) 21 maja

    21 maja
    Je to take trocha zamotane,ale vysvetlim.PRiestory mam v rodinnom dome,a mam syna ktory konči hotelovu školu,ako kuchar,takže to chcem vlastne pre neho,a ja s nejakymi skusenostami by som mu pomahala,lebo cely den by som ja už taku pracu nezvladala.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.