Zavrieť

Porady

Originálne kompetencie 2011

Začiatkom roka bola na Porade diskusia ohľadne financovania - normatívov pre originálne kompetencie - materská škola, školská jedáleň a školský klub.
Predpokladám, že kompetentní už vedia princíp výpočtu príspevku pre svoje zariadenia z podielových daní.
Koeficienty sa nemenia - prílohy v nariadení vlády SR č.668/2004 Z.z., ale dávam na vedomie hlavný koeficient - suma pripadajúca na 1 žiaka na rok 2011

H = 60 / 1 žiak

Je to zatiaľ predbežná hodnota ( informácia z ministerstva ), ktorá sa ešte môže zmeniť, ale asi o veľa nie.
Doporučenie:
1. Vypočítať si príspevok, ktorý dostane obec - normatívy pre jednotlivé zariadenia
2. Pripraviť svoj vlastný rozpočet na rok 2011 - z toho si určím normatív aký potrebujem
3. Porovnať tieto dve hodnoty, a ak je rozpočet menší ako príspevok tak je to v poriadku - obec by nemala robiť problémy, ak je rozpočet väčší ako príspevok, tak nasleduje dohodovacie konanie s obecným úradom o navýšenie príspevku - normatívov tak, aby škola resp. školské zariadenia boli finančne zabezpečené.
4. Obec by mala vydať o tom VZN - resp. Dodatok k VZN kde stanoví normatívy pre jednotlivé zariadenia.

Usporiadat
JaPoPo JaPoPo

JaPoPo je offline (nepripojený) JaPoPo

Zmena koeficienta !!!!

H = 62,56 - suma pripadajúca a jedného žiaka.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
JaPoPo JaPoPo

JaPoPo je offline (nepripojený) JaPoPo

Opravujem.

H = 62,52
0 0
xixix xixix

xixix je offline (nepripojený) xixix

Tá hodnota - 62,52 je hodnata v € ?
0 0
JaPoPo JaPoPo

JaPoPo je offline (nepripojený) JaPoPo

Upresnenie.

Suma pripadajúca na jedného žiaka H=62,52 € / 1 žiak
0 0
JaPoPo JaPoPo

JaPoPo je offline (nepripojený) JaPoPo

Pozdravujem.
Na základe výpočtu z údajov na stránke MF je koeficient pre výpočet originálnych kompetencií pre MŠ, ŠJ a ŠKD:

H = 61,39 eur / 1 žiak

V priebehu roka 2011 sa to bude meniť
0 0
timike1971 timike1971

timike1971 je offline (nepripojený) timike1971

Dobrý večer prajem, a odkedy bude koeficient platný/oficiálny?
Naposledy upravil timike1971 : 06.01.11 at 21:11
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

JaPoPo Pozri príspevok
Pozdravujem.
Na základe výpočtu z údajov na stránke MF je koeficient pre výpočet originálnych kompetencií pre MŠ, ŠJ a ŠKD:

H = 61,39 eur / 1 žiak

V priebehu roka 2011 sa to bude meniť
Môžete uviesť postup ako ste to vypočítali?
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

0,40 x 1228255000/8002902,90 =61,39
Je to takto?
0 0
JaPoPo JaPoPo

JaPoPo je offline (nepripojený) JaPoPo

Ano Ivča, Tvoj výpočet je správny. Pre ostatných - tieto údaje sú na stránke Min. fin. - verejné financie - fiškálna decentralizácia - vých. údaje pre obce na rok 2011 a na konci je súmar - údaje, ktoré použila Ivča pri výpočte.
Tento koeficient nie je definitívny na celý rok 2011, ale sa bude meniť od výšky podielových daní v roku 2011( tak ako sa menil v r. 2010 - zo 71 až na 55,11 )
Pozn.: uvádza sa, že 40% z podielových daní čo dostane obec je pre originálne kompetencie - MŠ. ŠKD, ŠJ. Nie je tomu vždy tak!!!!
Každá obec resp. každá škola a škol. zariad. si môže vypočítať z údajov, koľko % je určených z rozpočtu obce pre orig. komp.
Príklad výpočtu:
prepočítaný počet žiakov v obci (údaj je v tabuľke) x 61,39 = podiel. dane pre orig. komp. a tento udaj slúži na výpočet % z celkových podielových daní obce.
U nás v obciach je to aj 25,22 %, aj 31,3%,35,94%,37% - je to räzne, čiže nie striktne 40% z podielových daní čo dostane obec ide pre orig. komp. pre školy a škol. zariad.
Dúfam, že je to zrozumiteľné.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

JaPoPo Pozri príspevok
Ano Ivča, Tvoj výpočet je správny. Pre ostatných - tieto údaje sú na stránke Min. fin. - verejné financie - fiškálna decentralizácia - vých. údaje pre obce na rok 2011 a na konci je súmar - údaje, ktoré použila Ivča pri výpočte.
Tento koeficient nie je definitívny na celý rok 2011, ale sa bude meniť od výšky podielových daní v roku 2011( tak ako sa menil v r. 2010 - zo 71 až na 55,11 )
Pozn.: uvádza sa, že 40% z podielových daní čo dostane obec je pre originálne kompetencie - MŠ. ŠKD, ŠJ. Nie je tomu vždy tak!!!!
Každá obec resp. každá škola a škol. zariad. si môže vypočítať z údajov, koľko % je určených z rozpočtu obce pre orig. komp.
Príklad výpočtu:
prepočítaný počet žiakov v obci (údaj je v tabuľke) x 61,39 = podiel. dane pre orig. komp. a tento udaj slúži na výpočet % z celkových podielových daní obce.
U nás v obciach je to aj 25,22 %, aj 31,3%,35,94%,37% - je to räzne, čiže nie striktne 40% z podielových daní čo dostane obec ide pre orig. komp. pre školy a škol. zariad.
Dúfam, že je to zrozumiteľné.
Úplne!!!!!!!!
0 0
Fany1000 Fany1000

Fany1000 je offline (nepripojený) Fany1000

JaPoPo, veľmi pekne ďakujem. Je to zrozumiteľné.
0 0
1gabika1 1gabika1

1gabika1 je offline (nepripojený) 1gabika1

Dobrý deň, ja by som Vás chcela poprosiť o radu ohľadne financovania originálnych kompetencií. Sme ZŠ s MŠ zriadení obcou a máme právnu subjektivitu. Je možné aby na plat riaditeľa, účtovníčky, školníka, ktorí vlastne vykonávajú prácu aj pre ZŠ aj pre MŠ prispieval zriaďovateľ v rozpočte na originálne kompetencie?
0 0
JaPoPo JaPoPo

JaPoPo je offline (nepripojený) JaPoPo

Zaujímavá otázka a aj téma.
Nebudem sa venovať preneseným komp. - platenie učiteľov a zamestnancov vykonávajúcich práce súvisiace s prenes. komp.
K originálnym kompetenciám:
Príspevok obce z podielových daní na orig. komp. je určený na prevádzku a mzdy pre MŠ,ŠKD a ŠJ t.j. na úhradu prevádzkových nákladov a mzdy zamestnancov vykonávajúcich orig. komp., ale sú zamestnanci, ktorí vykonávajú aj orig.komp. aj prenesený výkon.
a) ŠKD - vychovávateľka - pracuje v ŠKD a dopĺňa si úväzok v ZŠ - podľa počtu hodín je platená z prenesených aj orig. komp.- nie je problém
b) školník - je platený z obidvoch zložiek a koľko z ktorých určí Riaditeľ vo vnútornom predpise školy
c) účtovníčka-mzdárka -podobne ako školník (ak by sme chceli presne, tak napr. počet všetkých zamestnancov v škole - 100%, na prenesený výkon x% a na orig.komp. x%)
d) riaditeľ - tiež by mal byť platený z obidvoch zložiek ( počet všetkých žiakov - z toho v MŠ v ŠKD ... dalo by sa to vypočítať. Záleží od zriaďovateľa ako to rozdelí - či áno, alebo nie - pravidlom je, že riaditeľ je platený z prenesených kompetencií.
Doteraz to bola teória, ale aká je prax.
Všeobecne je známe, že príspevok z podielových daní často nepostačuje na mzdy zamestnancov v orig. komp. a nie to ešte aj na úhradu určitého % zamestnancom zabezpečujúcich orig. aj prenesené komp. a veľa činností v orig. komp. sa uhrádza z prenesených komp.
Napr. prevádzkové náklady - energie, voda ... atď.
Ak ZŠ s MŠ je jeden objekt a nie sú inštalované podružné merače energií v jednotlivých zariadeniach ( obec na to nemá financie ), nie je možné určiť presné % rozdelenia na jednotlivé zložky a prax je taká, že viac sa používajú finančné prostriedky z prenesených kompetencií. Vedenie školy s účtovníčkou si určia nejaké rozdelenie aby finančné príspevky určené na celý rok boli postačujúce.
Odpoveď na otázku (ak som dobré pochopil) či obec prispieva na platy zamestnancov vykonávajúcich prenesené aj orig. komp.
N I E - je to v príspevku obce z podielových daní - v normatíve na orig. komp. a žiadny iný príspevok obec nedáva ( veď nemá z čoho )!!!
Dúfam, že je to postačujúce a zrozumiteľné.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Dobrý deň, máme takýto problém. Náš zriaďovateľ si nedal veľkú námahu a na rok 2011 schválil vo VZN koeficienty pre školské zariadenia podľa roku 2010. Tým vzniklo to, že napr. v MŠ kde majú teraz viac detí oproti r. 2010 majú veľa financií a napr. na ŠKD kde dosť klesol počet detí, nemá vychovávateľka ani na základný plat. V mesiaci november som ako účtovníčka predložila návrh rozpočtu pre všetky zariadenia s tým, že to použijú pri stanovení koeficientov. Lenže moja práca bola zbytočná, vôbec to nebrali do úvahy. Čo môžme v takomto prípade robiť? Ďakujem za pomoc.
0 0
JaPoPo JaPoPo

JaPoPo je offline (nepripojený) JaPoPo

Ťažko radiť Ivča, ak VZN a normatívy sú schválené. Ale k veci:
1. Normatívy pre škol. zariadenia na rok 2011 nemôžu byť rovnaké ako v roku 2010 - mení sa základný koeficient -61,39 !!! Tebe to je jasné, ale tvoj zriaďovateľ buď to nevie ako na to, alebo sa mu nechce tým detailnejšie zaoberať a urobil to čo urobil.
2.Snáď chybou bolo, že si ( nie je to povinnosť účtovníčky ) predložila zriaďovateľovi "len" rozpočet pre všetky zariadenia. Mohla si z rozpočtov spätným výpočtom určiť normatívy pre MŠ,ŠKD a ŠJ (predpokladám, že ich máte) a týmto vlastne škola urči normatívy do VZN.
Pozn.:Ja som robil VZN a nakoľko máme malú školu pre mňa bol rozhodujúci rozpočet školy a z tohto som určil normatívy pre MŠ,ŠJ a ŠKD - obec doplatí zo svojho rozpočtu pre škol. zar. ročne 4.265,- eur - 128.510,- Sk. Ak by to zriaďovateľ neodsúhlasil, tak ŠJ končí v auguste a ŠKD v septembri z dôvodu nedostatku fin. prostriedkov.Náš zriaďovateľ a OZ to bez problémov schválil.(Ak by si chcela, tak Ti môžem poslať emailom moje materiály - ozvi sa.)
2. Píšeš, že MŠ má veľa fin. prostriedkov a ŠKD a ŠJ málo.Ale škola dostáva mesačný príspevok na orig. komp.ako balík a rozdelenie je na škole.Podstatné je, či ten balík peňazí je postačujúci pre všetky zariadenia alebo nie. Ak je postačujúci, tak škola rozdeľuje peniaze - MŠ zoberiem a dám pre ŠKD a ŠJ. No horšie je, ak financie sú nepostačujúce - napíš ako to je v skutočností.
3. Čo na záver. Môj návrh:
- vypočítať normatívy z rozpočtu školy - MŠ, ŠKD a ŠJ
- vypracovať nové VZN - prílohu k VZN
- riaditeľ ZŠ, predseda rady školy , členovia rady škola z poslancov a argumentovať u zriaďovateľa
Neviem, či som Ti pomohol - poradil, ale všetko závisí od zriaďovateľa, aký postoj záujme k tejto problematike.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ďakujem za odpoveď. Pri predložení druhého návrhu rozpočtu, ktorý som predkladala začiatkom januára (keď novembrový nebrali do úvahy) som na konci uviedla, že žiadame o úpravu VZN a priložila som aj výpočet s tým koeficientom 61,39, ešte som tam vypočítala aj koeficienty ktoré žiadame schváliť vo VZN. Ja "musím" robiť návrh rozpočtu na jednotlivé zariadenia - pán starosta si to vyžaduje aby videl koľko žiadame na ktoré zariadenie. Celková suma na OK by sa nezmenila, len to z MŠ by sa presunulo na ŠKD a ŠSZ. Ale nechce ani počuť, vyjadril sa, že sa máme snažiť tam získať žiakov. Zasadala finančná komisia a tam sa povedalo, že sa uvidí v mesiaci september, kedy sa bude robiť vyúčtovanie a posudzovanie k stavu k 15.9. Na druhý týždeň sa budú robiť výplaty za január a ja nebudem mať peniaze na výplatu vychovávateľky. Vôbec nemá záujem si o tom pohovoriť. Je to proti logike, ale on je šéf a dáva financie. A to som musela robiť v priebehu 2 mesiacov 3 návrhy rozpočtu lebo v každom si želal niečo upraviť, a teraz povie že VZN je už schválené pôvodné, a všetky 3 návrhy boli úplne zbytočné. Veľmi som sa rozpísala, ale ja sa už aj v noci budím s tým, že nebudem mať v ŠKD na výplatu. Čo ty na to? Stretol sa už niekto s takýmto prístupom?
0 0
JaPoPo JaPoPo

JaPoPo je offline (nepripojený) JaPoPo

Pozdravujem Ivča.
S odstupom času, ale reagujem.
Predpokladal som, že sa do tejto diskúsie zapoja viacerí, ale ako vidno nikto nemá takéto problémy so zriaďovateľom ako Ivča-to len tak naokraj.
K tomu čo píšeš.
1. V tvojom príspevku nespomínaš všetky zariadenia školy - máte MŠ, ŠKD, ŠJ a ŠSZ??? ( ŠSZ to je škol. stred. záuj. činnosti??) Hlavne nespomínaš škol. jedáleň, lebo tá je veľmi stratová - vychádza malý normatív-je nepostačujúci.
2.Píšeš, že zasadala fin. komisia a že sa uvidí v septemri, keď sa bde robiť vyučtovanie - aké vyučtovanie??? - a posudzovanie k 15 9.?????
Normatívy prijaté teraz platia na rok 2011 a počty k 15.9. slúžia na výpočet normatívov na rok 2012. (pozn. norm.prijaté sa v priebehu roka môžu zmeniť zmenou VZN).
3.Nepíšeš, či stanovené normatívy - mesačný príspevok ako celok z orig. komp.pre školu je postačujúci pre všetky zariadenia.Ak áno, tak si to rozdeľ sama podľa potreby na všetky zariadenia, taka je prax a tak to robia učtovníčky.(Píšeš, že príspevok pre MŠ je väčší ako potrebuješ - zvyšné peniaze vrátiš zriaďovateľovi???)
4.Nespomínaš činnosť - aktivitu riaditeľa/ľky, robí v tom niečo alebo ťa nechá v tom samú??? - veď on/ona je zodpovedná za riadny chod školy atď.. a nie aby takéto veci riešila učtovníčka.

Neviem čo Ti ešte poradiť, ak budeš mať chuť a čas ozvi sa ako sa to poriešilo.
0 0
bababulka bababulka

bababulka je offline (nepripojený) bababulka

Dobry vecer prajem.

Mala by som taku otazku, ze ako sa da vypocitat, kolko dostane obec z dani na skolsku jedalen, ked mame 11 deti. Mame malu skolu, pocet obcanov 349. Zato ma zaujima, lebo som v zastupitelstve prvy krat, a chcem mat prehlad o tom.
Ako sa to vypocita? Dakujem.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Už som ani nedúfala že sa ozveš. Prestala som to tu aj sledovať. Tiež zisťujem, že takéto problémy nemá nikto, čo ma aj potešilo, lebo robiť v takýchto podmienkach je niečo hrozné. Riaditeľ si to nechce so starostom rozhádzať a keď, tak povie, že veď sú to jeho zariadenia. Lenže ja to musím účtovať. ŠSZ ide len vďaka vlastným príjmom, ktoré idú celé na energie. ŠKD je každý mesiac v mínuse, lebo tam zo schválenej 1/12 rozpočtu nevychádza ani na základný plat. V MŠ nevedia čo s financiami. Neviem o tom že by som si mohla sama previesť prostriedky z jedného zariadenia na druhé, to všetko musí ísť cez zriaďovateľa a ten, ako som už spomínala, nechce na také niečo pristúpiť. Majú si v klube zháňať deti aby mali dosť peňazí. Pritom sme malá dedinská škola, kde keď nemajú doma rodičov tak majú starých rodičov a deti si nedávajú do klubu. Teraz ešte nám zriaďovateľ poslal fa za poistenie budovy, ktorú on uzavrel, a dal nám ju celú uhradiť. Keďže sme túto fa neprevzali, s tým, že my sme žiadnu zmluvu neuzavreli a budova je majetkom obce, tak by si mali oni platiť poistku a nemali sme to ani v rozpočte, tak o tú sumu nám znížili originálne kompetencie a zaplatili z toho poistku. Komunikácia u nás - žiadna. Šťastné obce, kde majú rozumných starostov.
0 0
urad.skol urad.skol

urad.skol je offline (nepripojený) urad.skol

posielam materiál,ktorí dostali moji starostovia:

V súčasnosti je tento jednotkový koeficient na rok 2011 - 61,39.
Vypočíta sa takto :
v prehľade Východiskové štatistické údaje a podiel obcí na výnose DPFO pre rok 2011 na konci máte za SR spolu : počet obyvateľov 5 424 769; počet obyvateľov 62 + (821 118); prepočítaný počet žiakov (8 002 902,9), z toho prepočítaný počet žiakov neštátnych ZUŠ a ŠZ (712 982,9) a podiel na dani z príjmov FO pre rok 2011 v € (1. 228 255 000)
- z týchto údajov - podiel na dani z príjmov FO pre rok 2011 v € vydelíme prepočítaným
počtom žiakov a násobíme 40 (40 % pre školy), čiže :
1 228 255 000 : 8 002 902,9 x 40 = 61,39

Aktuálny jednotkový koeficient 61,39 je dôležitý pre výpočet dotácie pre jednotlivé školy a školské zariadenia - pri rozpise finančných prostriedkov (tvorbe rozpočtu).

Uvádzam vám pomôcku - vzor ako sa vypočíta dotácia pre:
Materské školy
MŠ má spolu 45 detí (príklad),
- z toho 40 detí vo veku od 3 rokov - koeficient pre také deti (tabuľka v prílohe č. 3 k NV
č.668/2004) je 31,0
- 5 detí vo veku do 3 rokov - koeficient je 61,0
Jednotkový koeficient je 61,39
Výpočet : 40 x 31 x 61,39 = 76 123,60
5 x 61 x 61,39 = 18 723,95
–––––––––––-
94 847,55
MŠ by mala dostať 94 847, 55 €

Školská jedáleň
Potenciálny stravník -žiak ZŠ (je každý žiak školy na území obce = celkový počet žiakov spolu) - má koeficient 2,0 .
Spolu má škola 200 žiakov (príklad)
Výpočet : 200 x 2,0 x 61,39 = 24 556, 00 €

Školská jedáleň by mala dostať 24 556, 00 €

Základná umelecká škola
Počet detí v individuálnej forme vyučovania: 30 koeficient 13,0
Počet detí v skupinovej forme vyučovania : 50 koeficient 8,0
Výpočet : (30 x 13 ) + ( 50 x 8 ) x 61, 39 = 48 498,10

Základná umelecká škola by mala dostať 48 498,10 €

Takto by sme narátali ešte - školský klub detí - s koeficientom 6,0
- potenciálne dieťa v centre voľného času a v školskom
stredisku záujmovej činnosti - s koeficientom 1,1


Ak všetky finančné prostriedky za školy a školské zariadenia spočítame, to sú vlastne finančné prostriedky, ktoré obec na originálne kompetencie dostane (čiže 40 %) z podielu obce na výnose dane.
Na výpočet podielu obce na výnose dane je daný vzorec v nariadení vlády č. 531/2010 Z.z..s účinnosťou od 1.1.2011.
Samozrejme platí § 5 ods. 3 zákona č. 583/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy, že o použití vlastných príjmov rozpočtu obce rozhoduje obec samostatne, to je obec môže dať väčšiu alebo menšiu dotáciu jednotlivým školám a školským zariadeniam v originálnej pôsobnosti obce.

Zdôrazňujem, že obce sú povinné v zmysle § 6 ods. 12 písm. c, d, e, f) zákona č 596/2003 Z.z. určiť výšku dotácie na prevádzku a mzdy na príslušný kalendárny rok všeobecným záväzným nariadením obce na žiaka ZUŠ, dieťa MŠ a školského zariadenia . VZN – dotáciu na žiaka môžu obce v priebehu kalendárneho roka zvýšiť alebo znížiť aj v závislosti od zmeny jednotkového koeficientu, ktorý sa v priebehu roka môže zmeniť (v závislosti od výnosu dane).

Tak co pomohlo?http://www.porada.sk/images/smilies/confused.gif
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať