Zavrieť

Porady

Co mam robit,zly predaj auta?

Poradte prosim,predal som v lete auto,teraz po 5 mesiacoch sa ozve pan ze mu mam preplatit doklad zo servisu lebo sa mu pokazil vyfuk,menil olej,klimu este nejake prkotinky proste veci co su opotrebovatelne,hovorime o 12 rocnom aute.Po motorovej stranke je auto ok,ved s tym vedomim som ho aj predaval som sukromna osoba ziaden autickar.A ak mu nezaplatim chce napadnut kupnu zmluvu.A ziadat vratenie penazi.V kupnej zmluve podpisal ze zaplatenim a podpisanim zmluvy nadobudne ulpne vlastnicke pravo a sucastne aj akekolvek nebezpecenstvo zmeny stavu alebo skody na osob.autom. Potvrdil ze technickym stavom je oboznameny a stav ku dnu predaja zodpoveda ubehnutym km a roku vyroby.Myslite ze moze proti mne nieco?Ved to by si kazdy mohol uplatnovat 6mesacnu zaruku a dat si auto do generalky svojmu mechanikovy a pytat peniaze od byvaleho majitela.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Nič mu neplať. Nech to skúsi napadnúť na súde, a potom sa bude čudovať ako pochodil.

    Ak podpísal v kúpnej zmluve, že je vedomí technického stavu 12 ročného auta, tak si zobral na seba aj riziko prípadných opráv.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    citronik2010 Pozri príspevok
    Poradte prosim,predal som v lete auto,teraz po 5 mesiacoch sa ozve pan ze mu mam preplatit doklad zo servisu lebo sa mu pokazil vyfuk,menil olej,klimu este nejake prkotinky proste veci co su opotrebovatelne,hovorime o 12 rocnom aute.Po motorovej stranke je auto ok,ved s tym vedomim som ho aj predaval som sukromna osoba ziaden autickar.A ak mu nezaplatim chce napadnut kupnu zmluvu.A ziadat vratenie penazi.V kupnej zmluve podpisal ze zaplatenim a podpisanim zmluvy nadobudne ulpne vlastnicke pravo a sucastne aj akekolvek nebezpecenstvo zmeny stavu alebo skody na osob.autom. Potvrdil ze technickym stavom je oboznameny a stav ku dnu predaja zodpoveda ubehnutym km a roku vyroby.Myslite ze moze proti mne nieco?Ved to by si kazdy mohol uplatnovat 6mesacnu zaruku a dat si auto do generalky svojmu mechanikovy a pytat peniaze od byvaleho majitela.
    Nech ide do kelu aj s jeho požiadavkami- takých akože faktúr mu zoženiem 200
    Stale sa ohraza tym ze za 5 mesiacov nemohol odist vyfuk keby bol v poriadku.Ja som mu povedal ze ked som si ja kupil auto bolo pre mna samozrejmostou vymenit si olej a filtre bez toho kedy to bolo robene na posledy,a on to ziada odomna ze mu v servise povedali ze ked auto predavam som povinny dat urobit generalku.Pri predaji som ho netlacil neobmedzoval mal som na neho cely den aj skusobnu jazdu mohol kolo chcel,prisiel popozeral popital sa na auto radio a klimu stahovanie okien atd proste hovadiny ja som mu popritom rozpraval co som menil ze motorovo je spolahlive a to aj je,mal som ho kontrolovane aj ked nie v servise ale kamarat robi auta a staral sa mi on.

    GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

    GABAZ
    Nedavno sme tiez predavali auto, nemalo vela rokov, ale skoro 200.000 ubehnutych km. Bol to sused, dali sme mu moznost prehliadnut auto jeho znamemu automechanikovi, mal na to niekolko dni. Zakotvili sme tuto skutocnost o prehliadke do kupnej zmluvy, ako aj to, ze dnom prevodu vozidla prechadzaju na neho vsetky naklady na opravy vozidla. Snazili sme sa mu dat vsetky informacie, aby sa mohol rozhodnut.

    S kupou ojazdenych aut je vo vseobecnosti dost problem, brat mal takto smolu uz pri dvoch, ale to bolo hned po kupe. My sme tiez kupovali uz dvakrat ojazdene, ale vzdy cez znameho, takze sme mali vsetky informacie pravdive.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    citronik2010 Pozri príspevok
    Stale sa ohraza tym ze za 5 mesiacov nemohol odist vyfuk keby bol v poriadku.Ja som mu povedal ze ked som si ja kupil auto bolo pre mna samozrejmostou vymenit si olej a filtre bez toho kedy to bolo robene na posledy,a on to ziada odomna ze mu v servise povedali ze ked auto predavam som povinny dat urobit generalku.Pri predaji som ho netlacil neobmedzoval mal som na neho cely den aj skusobnu jazdu mohol kolo chcel,prisiel popozeral popital sa na auto radio a klimu stahovanie okien atd proste hovadiny ja som mu popritom rozpraval co som menil ze motorovo je spolahlive a to aj je,mal som ho kontrolovane aj ked nie v servise ale kamarat robi auta a staral sa mi on.
    Však keď kupoval auto, vedel, že výfuk nie je nový!! A u staršieho auta nie je vôbec divné, ak sa prederavý výfuk. Jedine, že by si mu pri predaji tvrdil, že si tam dal nový výfuk (napr. týždeň pred predajom) a preukázalo by sa, že to nebol nový výfuk. Ty si ho ale so stavom auta oboznámil, tak nech ide do bažin.
    Toto bol moj prvy predaj,a aby si vzal mechanika odmietol lebo ze uz raz kupoval s mechanikom a ma zlu skusenost ze mu staci ked si pozre sam a taketo su s nim teraz problemy.Som s toho vystresovany,neviem co moze proti mne podniknut,uz mi to od neho pride poriadna spekulacia.
    Chobot Pozri príspevok
    Však keď kupoval auto, vedel, že výfuk nie je nový!! A u staršieho auta nie je vôbec divné, ak sa prederavý výfuk. Jedine, že by si mu pri predaji tvrdil, že si tam dal nový výfuk (napr. týždeň pred predajom) a preukázalo by sa, že to nebol nový výfuk. Ty si ho ale so stavom auta oboznámil, tak nech ide do bažin.
    Povedal som mu iba to co naozaj menene bolo a vziadnom pripade som ho nezavadzal,kupcov som mal dvoch jeden aj druhy chcely auto na isto,on bol prvy tak aj mal prvy moznost si ho prist pozriet vyskusat a rozhodnut sa, a ani nevedel ze mam aj druheho kupcu ze by ho to nejak tlacilo ze ak sa rychlo nerozhodne.Naozaj islo o jeho rozhodnutie a posudenie ci je to pre neho vhodna kupa atd,ale on skace ako by mal kupene auto z vyroby.Keby som jasnovidec a viem ze o 4 ci 5 mesiacov mu odide vyfuk tak mu to poviem.

    jelalim je offline (nepripojený) jelalim

    jelalim
    Vobec nebud vystresovany a v ziadnom pripade mu neplat vobec nic.

    Je to 12 rocne auto, kupujuci musi ratat s tym, ze je to 12 rocne auto a 12 rocne auto ma plne pravo na vymenu vyfuku, servis klimatizacie.
    O tom, ze musel vymenit olej ani nehovorim. Ved to aj ked kupis uplne nove auto Ti hned povedia, ze musis kazdy rok chodit a platit prehliadky, olej, filtre, remene a to aj v pripade ak mas auto v uplne riadnej zaruke.

    Neda sa hovorit o ziadnych skrytych vadach (iba ak by si mal v zmluve, ze auto ma 2 roky).

    Kupujucemu treba slusne, ale RAZNE vysvetlit, ze nic mu nepreplatis, ze je to 12 rocne auto. A uplne kazde 12 rocne auto si vyzaduje servis.

    Tym to pre teba konci. bodka.
    Na sud to neda a aj ak by dal, dokazovat by musel on. A on nema co dokazovat, nema co k tomu povedat. Je to 12 r. auto.
    jelalim Pozri príspevok
    Vobec nebud vystresovany a v ziadnom pripade mu neplat vobec nic.

    Je to 12 rocne auto, kupujuci musi ratat s tym, ze je to 12 rocne auto a 12 rocne auto ma plne pravo na vymenu vyfuku, servis klimatizacie.
    O tom, ze musel vymenit olej ani nehovorim. Ved to aj ked kupis uplne nove auto Ti hned povedia, ze musis kazdy rok chodit a platit prehliadky, olej, filtre, remene a to aj v pripade ak mas auto v uplne riadnej zaruke.

    Neda sa hovorit o ziadnych skrytych vadach (iba ak by si mal v zmluve, ze auto ma 2 roky).

    Kupujucemu treba slusne, ale RAZNE vysvetlit, ze nic mu nepreplatis, ze je to 12 rocne auto. A uplne kazde 12 rocne auto si vyzaduje servis.

    Tym to pre teba konci. bodka.
    Na sud to neda a aj ak by dal, dokazovat by musel on. A on nema co dokazovat, nema co k tomu povedat. Je to 12 r. auto.
    DAKUJEM URCITE SA MI PO TYCHTO RIADKOCH BUDE LEPSIE ODOLAVAT JEHO UTOKOM.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    citronik2010 Pozri príspevok
    Stale sa ohraza tym ze za 5 mesiacov nemohol odist vyfuk keby bol v poriadku.Ja som mu povedal ze ked som si ja kupil auto bolo pre mna samozrejmostou vymenit si olej a filtre bez toho kedy to bolo robene na posledy,a on to ziada odomna ze mu v servise povedali ze ked auto predavam som povinny dat urobit generalku.Maximálna blbosť., žiadny servis takéto tvrdenie si nedovolí vypustiť z úst.Pri predaji som ho netlacil neobmedzoval mal som na neho cely den aj skusobnu jazdu mohol kolo chcel,prisiel popozeral popital sa na auto radio a klimu stahovanie okien atd proste hovadiny ja som mu popritom rozpraval co som menil ze motorovo je spolahlive a to aj je,mal som ho kontrolovane aj ked nie v servise ale kamarat robi auta a staral sa mi on.
    Tebe ako argumentácia úplne stačí, že v podpísanej zmluve je uvedená kluzula o tom, že bol o technickom stave oboznámený a berie na vedomie ten stav vzhľadom na vek auta.

    day je offline (nepripojený) day

    day
    [QUOTE=citronik2010;1571442]Stale sa ohraza tym ze za 5 mesiacov nemohol odist vyfuk keby bol v poriadku.QUOTE]

    po 5tich mesiacoch nie, ale po 12rokoch ano, nic neplat, nekupil 5mesacne auto, ale 12rocne

    heja3 je offline (nepripojený) heja3

    heja3
    Naozaj nič neplať. Veď ti určite neplatil za to auto ako za nové, takže sa tam zohľadnilo aj opotrebenie. Keď chcel auto v 100% poriadku, mal si kúpiť 100% nové a za adekvátnu cenu 100%-nú. Mám rada takýchto špekulantov, chcieť sa voziť 5 mesiacov na lacnom aute jazdenom a ešte si dať platiť za servis niekomu inému.... A čo keď za tých 5 mesiacov najazdil napr. 10 - 15 tisíc KM? Aké by tam bolo podľa neho opotrebenie?

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Neplať, zmluva nepustí. V nej podpísal, že bol oboznámený s technickým stavom (a ako sám píšeš - vykonal niekoľkonásobné skúšobné jazdy), takže sa s ním dokonale oboznámil. Nemá nárok. Vyhlásenia servisu si môžem aj ja vycucať z palca.
    Ak by to dal k súdu - prehrá. Naopak - potom ty ho môžeš žalovať pre pokus o podvod (kúpil auto s tým, že ho použije a následne bude žiadať vrátenie kúpnej ceny za auto, ktoré používal a poškodil).

    gurbalka je offline (nepripojený) gurbalka

    fyzioterapeutka a raz snad zarabajuca sama na seba ...viac gurbalka
    Dobry den, mame podobny problem.Predali sme 5 rocne auto.Na jar sme menili rozvod, kedze uz bo, znacne opotrebovany ale nadali sme tam uplne novy, kedze mame znamych mechanikov zohnali nam lacnejsie pouzity ale po technickej stranke v poriadku.Menili sme si ho sami.Auto sme predali pred 3 tyzdnami a teraz sa nam kupca ozval ze mu mame poslat 280 eur na novy rozvod lebo im v servise povedali ze rozvod meneny nebol.A ze im odisiel rozvod a tym je auto nepojazdne.Zaujimave je aj to ze to ze vraj nebol meneny rozvod im povedali asi po 3 dnoch od kupi.A akonahle sme auto odhlasili a poslali im velky technicky preukaz tak nam volal nech im posleme peniaze na novy rozvod inac nam auto vrati a chce peniaze spat. Povedali sme ze ziadne peniaze nevratime, to auto je uz ich a nie nase. Pokial viem tak rozvod moze preskocit ak sa pocas jazdy vypne motor a hodi s atam rychlost.A kedze to auto pouzivala zena a je zma nic nie je nemozne.Moze nam auto vratit?Je pravo na jeho starne alebo na nasej?S technickym stavom vozidla bol oboznameny pri kupe ale iba ustne a asi to nie je ani v zmluve.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    gurbalka Pozri príspevok
    Dobry den, mame podobny problem.Predali sme 5 rocne auto.Na jar sme menili rozvod, kedze uz bo, znacne opotrebovany ale nadali sme tam uplne novy, kedze mame znamych mechanikov zohnali nam lacnejsie pouzity ale po technickej stranke v poriadku.Menili sme si ho sami.Auto sme predali pred 3 tyzdnami a teraz sa nam kupca ozval ze mu mame poslat 280 eur na novy rozvod lebo im v servise povedali ze rozvod meneny nebol.A ze im odisiel rozvod a tym je auto nepojazdne.Zaujimave je aj to ze to ze vraj nebol meneny rozvod im povedali asi po 3 dnoch od kupi.A akonahle sme auto odhlasili a poslali im velky technicky preukaz tak nam volal nech im posleme peniaze na novy rozvod inac nam auto vrati a chce peniaze spat. Povedali sme ze ziadne peniaze nevratime, to auto je uz ich a nie nase. Pokial viem tak rozvod moze preskocit ak sa pocas jazdy vypne motor a hodi s atam rychlost.A kedze to auto pouzivala zena a je zma nic nie je nemozne.Moze nam auto vratit?Je pravo na jeho starne alebo na nasej?S technickym stavom vozidla bol oboznameny pri kupe ale iba ustne a asi to nie je ani v zmluve.
    NEdá sa posúdiť, na koho strane je právo a pravda. Faktom je, že oni kúpili ojazdené auto, kde nemôže predávajúci garantovať zárukou, že bude fungovať 2 roky po kúpe a že sa niečo nepokazí z dôvodu opotrebenia. To je riziko ojazdených áut. Ty si im asi nepovedal, že boli rozvody menené za nové. Povedal si len, že bol menený. A v tom si neklamal.

    Ak si myslí kupujúci, že je v práve, môže to skúsiť riešiť súdnou cestou. Zatiaľ nemusíš nič platiť ani prevziať auto späť. Si vo výhode, dôkazné bremeno v prípade súdneho sporu bude na druhej strane.

    day je offline (nepripojený) day

    day
    gurbalka znamy mechanik by mal Vam vyplatit spominanych 280€, menit zly rozvod za pouzity rozvod moze len sarlatan, to sa jednoducho nerobi uz ani na Slovensku!

    rozvod sa porusil z dovodu, ze ste menili zly za zly. vo Vasom pripade by som sa snazil dohodnut a uhradit aspon 50%, samozrejme zalezi co je v zmluve a ako ste odprezentovali predaj, v pripade, ze ste povedali, ze menene rozvody tak sa dohodnite aspon na ciastocnej kompenzacii, je to na Vasom svedomi

    ale ako pisem, vymenit zly za pouzity = zly, je sarlatanstvo, mechanik znamy alebo neznamy s Vami poriadne vybabral.

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    gurbalka Pozri príspevok
    Dobry den, mame podobny problem.Predali sme 5 rocne auto.Na jar sme menili rozvod, kedze uz bo, znacne opotrebovany ale nadali sme tam uplne novy, kedze mame znamych mechanikov zohnali nam lacnejsie pouzity ale po technickej stranke v poriadku.Menili sme si ho sami.Auto sme predali pred 3 tyzdnami a teraz sa nam kupca ozval ze mu mame poslat 280 eur na novy rozvod lebo im v servise povedali ze rozvod meneny nebol.A ze im odisiel rozvod a tym je auto nepojazdne.Zaujimave je aj to ze to ze vraj nebol meneny rozvod im povedali asi po 3 dnoch od kupi.A akonahle sme auto odhlasili a poslali im velky technicky preukaz tak nam volal nech im posleme peniaze na novy rozvod inac nam auto vrati a chce peniaze spat. Povedali sme ze ziadne peniaze nevratime, to auto je uz ich a nie nase. Pokial viem tak rozvod moze preskocit ak sa pocas jazdy vypne motor a hodi s atam rychlost.A kedze to auto pouzivala zena a je zma nic nie je nemozne.Moze nam auto vratit?Je pravo na jeho starne alebo na nasej?S technickym stavom vozidla bol oboznameny pri kupe ale iba ustne a asi to nie je ani v zmluve.
    Skúsim sa na vec pozrieť z druhej strany. Meniť rozvody za použité sa nevypláca, a v tvojom prípade sa to ukázalo nanešťastie pre kupujúceho ako veľmi zlé rozhodnutie. Nie len, že má zvýšené náklady na opravy, ale aj vzniká mu škoda, že vec je dočasne neupotrebiteľná.

    Ak by si kupoval auto a predávajúci by ťa ubezpečil, že boli menené rozvody ale neuviedol alebo zatajil by ti podstatnú skutočnosť, že rozvody sú použité či staré, kupujúci tým mohol byť uvedený do omylu. Predávajúci si zároveň nesplnil povinnosť vyplývajúcu z ustanovenia §596 upozorniť kupujúceho na vady o ktorých vie t.j. že vo vozidle sú staré rozvody. Ak predávajúci uviedol, že rozvody menil, mohol vzniknúť dojem, že rozvody sú nové. Všeobecné prehlásenie o tom, že sa kupujúci oboznámil so stavom vozidla nepostačuje, obzvlášť ak bola zatajená podzstatná skutočnosť. Podľa ustanovenia §597 ods.2) ObZ. má právo kupujúci odstúpiť od zmluvy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.
    Podľa môjho názoru, má kupujúci nárok na odstúpenie od zmluvy podľa ustanovenia §597 ods.2) ObZ. V každom prípade však má právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcej povahe a rozsahu vady podľa §597 ods.1) ObZ.
    Odporúčam pri uzatváraní zmluvy uvieť skutočný stav vozidla, nič nezatajovať, je to ochrana najmä predávajúceho, pretože uvedením všetkých známych vád sa zbavuje zodpovednosti za ne.

    ngitu je offline (nepripojený) ngitu

    ngitu
    kúpil som auto a chlapík mi nepovedal,že to má nabehaných viac kilometrov ako uvádza tachometer.terz sa vyhovára že o tom nevedel.viete mi niekto poradiť čo by som mohol podniknúť?auto som kúpil asi pred mesiacom.
    tictac7 ad 1. Zadaj si samostatnú otázku
    ad 2 Odkiaľ vieš, že je stočený tachometer?
    draik Ak ste mali v zmluve iba údaj "stav tachometra", tak to sedí, s tým nenarobíte nič.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.