Zavrieť

Porady

Doručenie písomností bankou

obyčajná žena, napriek všetkému optimista ...viac
Prajem všetkým dobrý večer,
Prosím Vás, viete mi niekto odpovedať na otázku:
Kde by som našla nejaké info o povinnosti dodržať zákon pri doručovaní dôležitých písomností aj zo strany trebárs úradu, alebo banky?
Ide o to, že sme v totálne patovej situácii - dom v dražbe. Celé sa to stalo vlastne preto, pretože nám banka všetky dôležité písomnosti ohľadne hypotéky tvrdohlavo posielala na starú adresu, hoci už tri roky sme v banke mali prepísanú novú korešp. adresu, na ktorú nám aj chodili aj výpisy.
Keďže sme nemali žiadne informácie o mimoriadnom spoplatnení úveru, nemali sme ako reagovať, ani sa brániť. O celej veci sme sa dozvedeli, až keď nám prišiel " líbesbríf " z dražobnej spoločnosti.
Budem Vám vďačná za každú odpoveď.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Majuš, velmi výnimočne s tebou nesúhlasím- podla mňa banka je po právnej stránke OK- určite to majú dobre ošetrené v podmienkach,že pošta sa zasiela na poslednú známu adresu alebo podobne...
Súhlasím s tebou Stano. FAktom stále je, že Karuša niekoľko mesiacov neplatila. To by sa mohlo v reportáži obrátiť voči nej a ešte si vyrobí skutočne nálepku neplatiča.

Už boli reportáže, kde sa klient sťažoval, počas nakrúcania sa ukázalo, že to klient bol ten, čo porušil podmienky a nedodržal to čo mal. Potom klient chcel zrušiť reportáž, ale redaktori už mali zaujímavý materiál na vysielanie, tak to odvysielali. Na hanbu prišiel klient, nie subjekt, na ktorý sa sťažoval.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Chobot Pozri príspevok
Súhlasím s tebou Stano. FAktom stále je, že Karuša niekoľko mesiacov neplatila. To by sa mohlo v reportáži obrátiť voči nej a ešte si vyrobí skutočne nálepku neplatiča.

Už boli reportáže, kde sa klient sťažoval, počas nakrúcania sa ukázalo, že to klient bol ten, čo porušil podmienky a nedodržal to čo mal. Potom klient chcel zrušiť reportáž, ale redaktori už mali zaujímavý materiál na vysielanie, tak to odvysielali. Na hanbu prišiel klient, nie subjekt, na ktorý sa sťažoval.
S tým stiahnutím sťažnosti máš tibore pravdu- ja som sa na nete sťažoval na Tatrabanku-oni ich oslovili- a tatrabanka mi zavolala a uznali dovod mojej sťažnosti a vyplatili mi, čo som od nich chcel- ale ten príspevok sa už nedal stiahnuť, uverejnili to aj tak...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Majuš, velmi výnimočne s tebou nesúhlasím- podla mňa banka je po právnej stránke OK- určite to majú dobre ošetrené v podmienkach,že pošta sa zasiela na poslednú známu adresu alebo podobne...
Stanislav,
iste si si vedomý toho aké informácie poskytla zadávateľka na začiatku, a ako sa situácia vyvrbila teraz.
Na začiatku to vyznelo úplne ináč a aj preto prišla odo mňa rada na ombudsmanku a aj na zverejnenie v televízii.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Chobot Pozri príspevok
...Ak naozaj hrozí exekúcia, skúste nájsť vy kupcu za lepších podmienok (niekoho, kto to kúpi za viac). NEviem, akú skutočné trhovú hodnotu má tá tvoja nehnuteľnosť, ale ak je hodná oveľa viac, než tých 65 tisíc EUR, tak ja by som tie peniaze aj spod zeme vyhrabal...
Karuša písala o dražbe. Nie som si istá, ale myslím si, že keď raz dostali upovedomenie o začiatku dražby, tak s domom už nič neurobia, že je zapísaná nejaká "plomba" v katastri a oni ako vlastníci s domom už nakladať nemôžu (t.j. nemôžu ho predať). (Skúsim nájsť list, ktorý prišiel na naše SVB od exekútora k dražbe jedného bytu, čo je tam napísané.)
Nie som si istá ani tým, či im teraz nejaké peniaze pomôžu. Treba pozrieť v zákone, ako a či vôbec sa dá zastaviť dražba.

K tomu nízkemu oceneniu: znalci, ktorý ho robia, majú "tabuľky", podľa ktorých presne "obodujú" polohu, rozlohu, stav atď. (ak nájdem iný list od exekútora, doplním). No a potom im vyjde taká hodnota, ako napr. v Karušinom prípade, kde je v podstate smiešna cena. Ale podľa zákona je to cena trhová.
Naposledy upravil Llívia : 07.12.10 at 18:35
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Dražba sa dá zastaviť,
tým že sa vyplatia všetky záväzky veriteľovi. Tj. vyplatiť celý úver, a banka dá pokyn dražobnej spoločnosti aby dražbu zrušila. Bežne to čítavam pri vyhlásených dražbách.
2 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Pozrela som narýchlo v exekučnom poriadku v časti o dražbách a našla som tam toto:
Zastavenie exekúcie § 57
(1) Exekúciu súd zastaví, ak
c) zastavenie exekúcie navrhol ten, kto navrhol jej vykonanie,


A v zákone o dobrovoľných dražbách je zase toto:
§ 19 Upustenie od dražby
(1) Dražobník je povinný upustiť od dražby najneskôr do jej začatia
a) na základe písomnej žiadosti navrhovateľa dražby,


Je to možnosť toho, kto exekúciu navrhol, nie povinnosť, nenašla som (pri tom pozeraní narýchlo), že by bol ten, čo navrhol dražbu (exekúciu) povinný požiadať o jej zastavenie, ak mu je vyplatená dlžoba.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

A na základe čoho by sa dražba konala, ked by veriteľ bol uspokojený?
Ked by dostal zaplatenú svoju dlžobu?
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Xanti, v tom zákone som nenašla povinnosť zastaviť dražbu. Čo ja viem, možno by banka vrátila peniaze zaplatené dlžníkom späť na jeho účet a dražba by pokračovala ďalej. Karuša písala, že banka s nimi nechce komunikovať (ani mimoriadne splátky im nechcela banka povoliť), tak by som sa ani nedivila, keby im ani vyplatenie úveru nepomohlo zastaviť dražbu.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Jasne,
funguje to tak, že banka musí súhlasiť s vyplatením. Dlžník nemôže len tak si zmyslieť a poslať peniaze. Takže ak by banka súhlasila tak nevidím dôvod prečo by nemala zastaviť dražbu ak by bola jej pohľadávka uspokojená.
Bavíme sa o slovíčkach, pre zadávateľku to význam nemá. Lebo nemá na vyplatenie daného dlhu a tým zbavenie sa dražby.

Detto ak by zadávateľka našla kupca za vyššiu sumu tak môže požiadať banku o priamy predaj tomu kupcovi, aby bola v prvom rade uspokojená banka a potom zvyšok dostanú oni. Ale aj s tým musí banka súhlasiť.
1 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

http://drazobnaspolocnost.sk/index.p...396&Itemid=594


Takže je to asi tak ako píše xanti...
2 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Karuša Pozri príspevok
ďakujem Vám za odpovede, je to celé choré, s manželom sme už fakt zrelí na guľku do hlavy. Veď nám chcú predať krásnu novostavbu - tento rok skolaudovanú, veľký bungalov, samostatnú dvojgaráž a 1000 m2 pozemku za 63 000 € ! Celé je to v krásnom prírodnom prostredí 10 km od krajského mesta. A to sme boli banke dlžní pár splátok. Ani už nemám slov...
Karuša Pozri príspevok
Ahoj Oliwa,
skúsim to trošku lepšie vysvetliť - áno, mimoriadne splatenie úveru bol následok nepravidelne splácaných splátok. na to má banka právo - O.K., boli sme nedisciplinovaní. Pokiaľ to bola Istrobanka, ako som už vyššie spomínala, boli s našou situáciou uzrozumení, vždy sme dlžné splátky jednorázovo doplácali. Boli sme v stálom kontakte s riaditeľkou pobočky, aj s právnikom na centrále. Problém vznikol až po prevzatí Istrobanky ČSOB.
Trošku ma mrzí, že si to pochopila tak, že hráme mŕtveho chrobáka. Veď som písala, že manžel po doručení líbesbrífu okamžite odcestoval do BA, aby sa to pokúsil nejako vyriešiť. Navrhovali sme trojnásobné splátky, ale pán bankový JUDr sa s ním odmietol o čomkoľvek baviť. Jednoducho chcel celý úver naspäť a hotovo. Navyše mu nechcel dať žiadne oficiálne vyúčtovanie, nám to vychádza min. o 10000 € menej, ako jemu.
Doteraz to vyúčtovanie nemáme.
A čo sa týka toho doručovania - v banke minimálne 3 roky mali zmenenú adresu, na novom dome, kde bývame. Ako asi vieš, nahlásenie zmeny adresy slúži na to, aby ťa pošta našla. A keďže takéto listy sa posielajú do vlastných rúk, pošta takéto zásielky nepreposiela. Ak to viem ja, mal by to asi vedieť aj pán JUDr.
Ako sa tá pošta vracala banke, to neviem, pretože aj to manželovi odmietli ukázať.
A ešte na záver - s dražobnou sa dohodnúť nedá, pretože oni sú len sprostredkovateľmi predaja. S bankou sa dohodnúť nedá
( resp. s pánom JUDr ). Máme vážny záujem to ďalej splácať, žiaľ takúto možnosť nám nikto nedal. Navyše, znalecký posudok je absolútny nezmysel, ušitý banke na mieru.
Našťastie, náš právnik to vidí optimisticky, tak uvidíme, ideme na súd.
Ak by som sa mala vrátiť k meritu pôvodnej témy, ešte raz doporučujem www.csob.sk -všeobecné obchodné podmienky i osobitné obchodné podmienky pre poskytovanie hypotekárnych úverov platné od 1. 10. 2010, ktoré presne definujú, kedy považuje banka písomnosť za doručenú. Podľa uvedených info sú po zlúčení Istrobanky a ČSOB tieto podmienky totožné.

Aj keď je to v kontexte tejto témy takmer irelevantné, z uvedeného nie je celkom jasné, či:
a/ ak ste aj bývali minimálne 3 roky v neskolaudovanej stavbe, nemohli ste mať predsa pridelené súpisné číslo - to sa prideľuje až po kolaudácii...
c/ kam teda doručovala banka poštu 3 roky - na stavenisko?
d/ nevylučujem možnosť, že na pozemku existovala iná staršia stavba /čo však nepredpokladám/, ktorej číslo slúžilo ako korešpodenčná adresa...
e/ aj keď to nie je podstatné, neviem, či krásna novostavba - tento rok skolaudovaná je to isté ako dom, v ktorom sa býva minimálne 3 roky...
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Llívia Pozri príspevok
Karuša písala o dražbe. Nie som si istá, ale myslím si, že keď raz dostali upovedomenie o začiatku dražby, tak s domom už nič neurobia, že je zapísaná nejaká "plomba" v katastri a oni ako vlastníci s domom už nakladať nemôžu (t.j. nemôžu ho predať). (Skúsim nájsť list, ktorý prišiel na naše SVB od exekútora k dražbe jedného bytu, čo je tam napísané.)
Nie som si istá ani tým, či im teraz nejaké peniaze pomôžu. Treba pozrieť v zákone, ako a či vôbec sa dá zastaviť dražba.

K tomu nízkemu oceneniu: znalci, ktorý ho robia, majú "tabuľky", podľa ktorých presne "obodujú" polohu, rozlohu, stav atď. (ak nájdem iný list od exekútora, doplním). No a potom im vyjde taká hodnota, ako napr. v Karušinom prípade, kde je v podstate smiešna cena. Ale podľa zákona je to cena trhová.


Každá banka má register súdnych znalcov na oceňovanie nehnuteľností, ktorí sa spravidla členia na 3 kategórie:
- znalci, s ktorými aktívne spolupracuje, resp. ich klientom doporučuje,
- znalci, ktorých posudky akceptuje, ak si ich dá klient vypracovať sám,
- znalci, ktorých posudky neakceptuje /kvôli sťažnostiam, resp. vylúčeniu z komory znalcov.../
Ak máte podozrenie, že hodnota Vašej nehnuteľnosti je evidentne podhodnotená, možno by stálo za pokus dať si vypracovať na vlastné náklady posudok znalcovi, ktorého by banka akceptovala. Znalci by sa mali riadiť tabuľkami, veď kto z nich chce prísť o okrúhlu pečiatku a zákaz činnosti, ale ktovie... Ak by rozdiel v oboch posudkoch bol výrazný, eventuálne existuje možnosť podať sťažnosť na znalca na ministerstvo spravodlivosti. Je to síce na dlhé lakte, ale ako vraví príslovie "topiaci sa aj slamky chytá..."
Zoznam znalcov je napr. nawww.portal.gov.sk.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Xanti Pozri príspevok
Jasne,
funguje to tak, že banka musí súhlasiť s vyplatením. Dlžník nemôže len tak si zmyslieť a poslať peniaze. Takže ak by banka súhlasila tak nevidím dôvod prečo by nemala zastaviť dražbu ak by bola jej pohľadávka uspokojená.
Bavíme sa o slovíčkach, pre zadávateľku to význam nemá. Lebo nemá na vyplatenie daného dlhu a tým zbavenie sa dražby.

Detto ak by zadávateľka našla kupca za vyššiu sumu tak môže požiadať banku o priamy predaj tomu kupcovi, aby bola v prvom rade uspokojená banka a potom zvyšok dostanú oni. Ale aj s tým musí banka súhlasiť.
Môže sa na tokom postupe dohodnúť exekútor s bankou? Teda, že už bola vyhlásená dražba, veritelia boli oboznámení, kedy a kde sa bude dražba konať, bol spravený posudok na ohodnotenie nehnuteľnosti, boli s konaním dražby oboznámené aj ďalšie štátne orgány (zdravotná + sociálna poisťovňa, daňový úrad, obecný úrad, kataster...) a exekútor (alebo banka) zastaví dražbu a predá dom priamo niekomu bez toho, aby prebehla samotná dražba?

(Na podobnú vec som sa pýtala tu: http://www.porada.sk/1586765-post21.html , ale zatiaľ nikto neodpovedal.)
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Llívia Pozri príspevok
Môže sa na "tokom" postupe dohodnúť exekútor s bankou? Teda, že už bola vyhlásená dražba, veritelia boli oboznámení, kedy a kde sa bude dražba konať, bol spravený posudok na ohodnotenie nehnuteľnosti, boli s konaním dražby oboznámené aj ďalšie štátne orgány (zdravotná + sociálna poisťovňa, daňový úrad, obecný úrad, kataster...) a exekútor (alebo banka) zastaví dražbu a predá dom priamo niekomu bez toho, aby prebehla samotná dražba?

(Na podobnú vec som sa pýtala tu: http://www.porada.sk/1586765-post21.html , ale zatiaľ nikto neodpovedal.)
Odbornú radu ohľadom exekúcie poradiť neviem , ale keďže sa jedná o nemalé finančné toky, myslím, že dohodnúť sa dá vždy... ide len o to, či majú zúčastnené strany záujem...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Oliwa Pozri príspevok
Odbornú radu ohľadom exekúcie poradiť neviem , ale keďže sa jedná o nemalé finančné toky, myslím, že dohodnúť sa dá vždy... ide len o to, či majú zúčastnené strany záujem...
Oliwa, to je exekúcia dražbou nehnuteľnosti (podľa exekučného poriadku). Dohodnúť sa dá vždy, len dá sa to aj bez súhlasu dlžníkov? A s tým, že za nehnuteľnosť dostanú cca 40 % z hodnoty, aká bola stanovená v znaleckom posudku?
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Llívia, odkiaľ máš tých 40%? To je z exekučného poriadku, či zo SS...? Pisateľka spomína predsa len 63 000 €...
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Škoda dumať nad tým, či dražba je forma exekúcie alebo je realizáciou záložného práva. To Karuša nikde neuviedla. Skôr si myslím, že ide o realizáciu záložného práva dražobnou spoločnosťou. Isté je, že ak celý dlh nebude splatený, tak dom bude predaný. A ak dražobná spoločnosť neurobí nejakú fatálnu chybu pri dražbe, ktorá by ju robila neplatnou, tak na tom fakte sa nedá nič zmeniť.


Xanti Pozri príspevok
Jasne,
funguje to tak, že banka musí súhlasiť s vyplatením. Dlžník nemôže len tak si zmyslieť a poslať peniaze.

..................................................
Pre Xanti
Nedaj sa pomýliť. Veriteľom je stále banka a dlžník nepotrebuje jej súhlas k tomu, aby mu splatil dlh. Ak dlh zanikne splnením, zanikne aj záložné právo a niet právneho dôvodu na výkon dražby.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Oliwa Pozri príspevok
Llívia, odkiaľ máš tých 40%? To je z exekučného poriadku, či zo SS...? Pisateľka spomína predsa len 63 000 €...
40 % sa týka toho, na čo som sa pýtala ja, nie zadávateľka témy.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

O.K. Veď preto...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať