Zavrieť

Porady

Usporiadat
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
mimi 0283 Pozri príspevok
môžem od nich žiadať kópiu overovacie listu prístroja radaru?
Samozrejme , že môžeš ...prečo by aj nie ???

ALE
Máš v poriadku lekárničku ?
Máš rezervu ?
Máš ......
Ovládaš prvú pomoc ?


Alebo



P.S.:
Ozaj ...poker ovládaš , respektíve iné hazardné hry ...?????
Nakoľko to "právne - správne konanie " je tiež jeden veľký hazard ...
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

myslím, že zbytočne by si tým zdržiaval. Každý okres má plateného jedného darmožráča, ktorý má na starosti aby všetky prístroje išli na certifikáciu pred uplynutím platnosti starého. takže či ti namerajú rýchlosť, alebo alkohol ver tomu že zariadenie nebude po platnosti overenia.
3 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

buchač Pozri príspevok
Samozrejme , že môžeš ...prečo by aj nie ???

ALE
Máš v poriadku lekárničku ?
Máš rezervu ?
Máš ......
Ovládaš prvú pomoc ?..
To vodič musí ovládať aj prvú pomoc? Podľa ktorého zákona, §? (Viem, že teraz pri robení si vodičáka, musí byť absolvovaný aj kurz prvej pomoci, ale mať kurz prvej pomoci a ovládať prvú pomoc sú dve rozdielne veci.)
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Llívia Pozri príspevok

To vodič musí ovládať aj prvú pomoc? SAMOZREJME, DOKONCA SI POVINNA PRVU POMOC POSKYTNUT, KED IDES OKOLO HAVARIE
Podľa ktorého zákona, §? (Viem, že teraz pri robení si vodičáka, musí byť absolvovaný aj kurz prvej pomoci, ale mať kurz prvej pomoci a ovládať prvú pomoc sú dve rozdielne veci.)
BEZ OVLADANIA PRVEJ POMOCI BY TI NEMALI DAT POTVRDENIE A TEDA ANI VODICAK ....
V TEXTE
2 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Llívia Pozri príspevok

To vodič musí ovládať aj prvú pomoc? Podľa ktorého zákona, §? (Viem, že teraz pri robení si vodičáka, musí byť absolvovaný aj kurz prvej pomoci, ale mať kurz prvej pomoci a ovládať prvú pomoc sú dve rozdielne veci.)
Hm , nedá mi ...ja si tiež potrpím na detaily , nie raz ...

Ale myslím si , že TY na detailoch bazíruješ ...

Bazírovanie a potrpenie si na detaily sú dve odlišné termíny ...nehovoriac o význame ...

Ale v kontexte môjho príspevku som naznačoval , že vodič , ktorý je neznalý si svojich práv , nemá dostatočné vedomosti a znalosti aj z iných oblastí , tak v podstate veľký výber nemá ...
Buď zacvaká pokutu na mieste , alebo začne vymýšľať a zacvaká na priestupkovom konaní ešte viac ...

P.S.:
Správu o nehode ?....máš ???




A ozaj ....prvá pomoc ...
Právne dôsledky neposkytnutia prvej pomoci
§ 177 Trestného zákona
(1) Kto osobe, ktorá je v nebezpečenstve smrti alebo javí príznaky ťažkej ujmy na zdraví, neposkytne potrebnú pomoc, hoci tak môže urobiť bez nebezpečenstva pre seba alebo iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Kto osobe, ktorá je v nebezpečenstve smrti alebo javí príznaky ťažkej ujmy na zdraví, neposkytne potrebnú pomoc, hoci je podľa povahy svojho zamestnania povinný takú pomoc poskytnúť, potrestá sa odňatím slobody na ‘esť mesiacov až tri roky.
§ 178 Trestného zákona
Vodič, ktorý po dopravnej nehode, na ktorej mal účasť, neposkytne osobe, ktorá pri nehode utrpela ujmu na zdraví, potrebnú pomoc, hoci tak môže urobiť bez nebezpečenstva pre seba alebo iného, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
§11 Zákona o zdravotnej starostlivosti
(12) Každý je povinný poskytnúť alebo sprostredkovať nevyhnutnú pomoc každej osobe, ktorá je v nebezpečenstve smrti alebo javí známky závažnej poruchy zdravia, ak tým závažným spôsobom neohrozí svoj život alebo zdravie.
§418 Občianskeho zákonníka
(1) Kto spôsobil ‘kodu, keď odvracal priamo hroziace nebezpečenstvo, ktoré sám nevyvolal, nie je za ňu zodpovedný, okrem toho, ak toto nebezpečenstvo za daných okolností bolo možné odvrátiť inak alebo ak spôsobený následok je zrejme rovnako závažný alebo e‘te závažnej‘í ako ten, ktorý hrozil.
2 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

buchač Pozri príspevok
Hm , nedá mi ...ja si tiež potrpím na detaily , nie raz ...

Ale myslím si , že TY na detailoch bazíruješ ...

Bazírovanie a potrpenie si na detaily sú dve odlišné termíny ...nehovoriac o význame ...

Ale v kontexte môjho príspevku som naznačoval , že vodič , ktorý je neznalý si svojich práv , nemá dostatočné vedomosti a znalosti aj z iných oblastí , tak v podstate veľký výber nemá ...
Buď zacvaká pokutu na mieste , alebo začne vymýšľať a zacvaká na priestupkovom konaní ešte viac ...

P.S.:
Správu o nehode ?....máš ???...
Správu o nehode? Šalieš? Na bicykel?
Ty koxo, nevinná otázka a že bazírovanie na detialoch.
Nemám ani vodičák, ani auto, a zákon o cestnej premávke + vyhlášku som čítala len v časti, ktorá sa týkala priamo cyklistov a tam som nenašla nič o tom, že mám vedieť poskytnúť prvú pomoc, nie ešte tak, že by ma z nej policajti mali skúšať pri kontrole.
(Inak, vieš, niekedy sú tie detaily podstatné )
A ozaj, pýtala som sa NA POVINNOSŤ VEDIEŤ POSKYTNÚŤ PRVÚ POMOC, nie na POVINNOSŤ POSKYTNÚŤ PRVÚ POMOC - detail, ale podstatný. To, že som povinná poskytnúť prvú pomoc (nielen pri dopravnej nehode), viem.

ivka70 Pozri príspevok
Pôvodca textu príspevku: Llívia

To vodič musí ovládať aj prvú pomoc? SAMOZREJME, DOKONCA SI POVINNA PRVU POMOC POSKYTNUT, KED IDES OKOLO HAVARIE
Podľa ktorého zákona, §? (Viem, že teraz pri robení si vodičáka, musí byť absolvovaný aj kurz prvej pomoci, ale mať kurz prvej pomoci a ovládať prvú pomoc sú dve rozdielne veci.)
BEZ OVLADANIA PRVEJ POMOCI BY TI NEMALI DAT POTVRDENIE A TEDA ANI VODICAK ....
V TEXTE
Ivka70, povinnosť poskytnúť prvú pomoc je iné ako povinnosť vedieť ju poskytnúť. A vodičák nemám, ale preto, že ja nechcem.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Llívia Pozri príspevok

Správu o nehode? Šalieš? Na bicykel?
Ty koxo, nevinná otázka a že bazírovanie na detialoch.
Nemám ani vodičák, ani auto, a zákon o cestnej premávke + vyhlášku som čítala len v časti, ktorá sa týkala priamo cyklistov a tam som nenašla nič o tom, že mám vedieť poskytnúť prvú pomoc, nie ešte tak, že by ma z nej policajti mali skúšať pri kontrole.
(Inak, vieš, niekedy sú tie detaily podstatné )
A ozaj, pýtala som sa NA POVINNOSŤ VEDIEŤ POSKYTNÚŤ PRVÚ POMOC, nie na POVINNOSŤ POSKYTNÚŤ PRVÚ POMOC - detail, ale podstatný. To, že som povinná poskytnúť prvú pomoc (nielen pri dopravnej nehode), viem.
Ivka70, povinnosť poskytnúť prvú pomoc je iné ako povinnosť vedieť ju poskytnúť. A vodičák nemám, ale preto, že ja nechcem.
TÉMA znie :
ak ma zastavia policajti s tým že som prekročil povolenú rýchlosť
......ej bisťu ...na bicykli ???
Hm , ale aj to sa v pohode dá , niekde aj 40 km ...aj nižšia existuje ...
Pokuta ?
Selepiky by som Ti vzal ....

Nad detailnými otázkami , ktoré bazírujú na , pre mňa , nepodstatných hlúpostiach v bazírovaní , sa už nemá význam zapodievať ....

A ozaj ...jedno z druhým hádam súvisí ...
§ 66, zákon č. 8/2009 Z.z.:

(2) Účastník dopravnej nehody je povinný
b) poskytnúť podľa svojich schopností a možností zranenej osobe prvú pomoc a bezodkladne privolať záchrannú zdravotnú službu,
2 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Buchač, viem, že s mojou otázkou som , preto som ju aj označila týmto Tém je tu do aleluja, tak som nechcela na nevinnú otázku zakladať novú tému, prišlo mi to zbytočné. Kde inde som sa mala spýtať, keď si začal o tom tu? A skutočne som sa s tebou nechcela naťahovať za slovíčka. Fakt ma zaujíma, či je vodič povinný ovládať prvú pomoc, lebo ako vodič je definovaný aj cyklista.
(Prekročenie rýchlosti - len raz na 30 som išla 40 (dolu z kopca) - kto by si značku v takej rýchlosti všimol . Trochu neskôr tá značka "30" zmizla.)
Naposledy upravil Llívia : 07.12.10 at 20:51
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Vodič áno ...
Mám aj za to , že táto povinnosť sa vzťahuje na každého občana ...a je úplne jedno o akú situáciu ide ..
Na ceste , v horách , v robote ...na strelnici ...
Predpokladám , že nižšie uvedené platí aj na spomenuté situácie..

Citácia z iného fóra - aj s výkladom :
Odpovedá jeden JUDr. X.Y ...sudca - trestné právo

Neposkytnutie pomoci po dopravnej nehode je v prvom rade priestupkom. Zákon však výslovne ustanovuje, že účastník DN má poskytovať pomoc "podľa svojich schopností a možností" . Možnosti sú výbava autolekárničky a schopnosti sú vedomosti, ktoré má o poskytovaní prvej pomoci. Teda aby neurobil viac škody ako úžitku.
zák. č. 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách
§ 51
Povinnosti účastníka dopravnej nehody
(1) Účastník dopravnej nehody je osoba, ktorá sa priamo aktívne alebo pasívne zúčastnila na dopravnej nehode.
(2) Účastník dopravnej nehody je povinný
b) poskytnúť podľa svojich schopností a možností zranenej osobe potrebnú prvú pomoc a bezodkladne privolať odbornú zdravotnícku pomoc,
zák.č. 372/1990 Zb. o priestupkoch
§ 22
Priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky
(1) Priestupku sa dopustí ten, kto:
d) ako vodič sa zúčastnil na dopravnej nehode, bezodkladne nezastavil motorové vozidlo alebo si nesplnil povinnosť účastníka dopravnej nehody ustanovenú v osobitnom zákone (zák. č. 315/1996),
Neposkytnutie pomoci však môže byť aj trestným činom. Podmienkou je, že musí ísť o vodiča, ktorý mal účasť na nehode a poskytnutím pomoci sa on sám nevystavuje nebezpečenstvu. Resp. nevystaví nebezpečenstvu iné osoby. Teda napr. nemusíš ťahať osobu z horiaceho auta. Ale mal by si sa pokúsiť aspoň o šetrné vyprostenie zraneného (ak je to možné) a uloženie do stabilizovanej polohy. Prípadne o zastavenie krvácania.

Preložené do ľudskej reči

- ak vodič dopravného prostriedku (auta, bicykla, konského povozu, štvorkolky etc.) mal dopravnú nehodu (je jedno, či ju zavinil on alebo iný vodič) a nezastane, prípadne odíde z miesta nehody pretože vidí, že už pomoc poskytuje niekto iný dopúšťa sa priestupku. Rovnako sa dopúšťa priestupku ak nezastane alebo odíde a nikto nie je poranený.

- ak odíde alebo nezastaví a nikto v tom čase neposkytoval pomoc poranenej osobe pôjde o trestný čin.

zák. č. 300/2005 Z.z. (Trestný zákon)
§ 178 Neposkytnutie pomoci

Vodič, ktorý po dopravnej nehode, na ktorej mal účasť, neposkytne osobe, ktorá pri nehode utrpela ujmu na zdraví, potrebnú pomoc, hoci tak môže urobiť bez nebezpečenstva pre seba alebo iného, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
Ak neposkytne pomoc napr. spolujazdec, na toho sa vzťahuje iné ustanovenie Trestného zákona. V takom prípade však musí preukázateľne hroziť nebezpečenstvo smrti alebo obeť javí príznaky ťažkej ujmy na zdraví.
Neposkytnutie pomoci
§ 177
(1) Kto osobe, ktorá je v nebezpečenstve smrti alebo javí príznaky ťažkej ujmy na zdraví, neposkytne potrebnú pomoc, hoci tak môže urobiť bez nebezpečenstva pre seba alebo iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Kto osobe, ktorá je v nebezpečenstve smrti alebo javí príznaky ťažkej ujmy na zdraví, neposkytne potrebnú pomoc, hoci je podľa povahy svojho zamestnania povinný takú pomoc poskytnúť, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Len tak mimochodom ....takto by som si predstavoval právne rady prítomných ...

AJ S VÝKLADOM ...

Zákon si vie prečítať každý sám ...
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

vsetci ste tu iplne mimo svojimi odpovedami, pretoze livia sa pytala na nieco uplne ine ...

buchac v prispevku 2 napisal otazku "Ovládaš prvú pomoc ?" v kontexte toho, ze po jej ziadosti o certifikat meradla ju moze policajt buzerovat kontrolou lekarnicky, kontrolou rezervy, kontrolou/skusanim poskytovania prvej pomoci, resp. overovat si ci to vie ..

a livia otazkou "To vodič musí ovládať aj prvú pomoc?" myslela to, ci ju fakt moze policajt pri kontrole skusat z ovladania poskytovania prvej pomoci ... teda ci ma vodic povinnost pri kontrole preukazovat policajtovi vedomosti z poskytovania prvej pomoci
0 1
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

buchač Pozri príspevok
Vodič áno ...
Mám aj za to , že táto povinnosť sa vzťahuje na každého občana ...a je úplne jedno o akú situáciu ide ..
Na ceste , v horách , v robote ...na strelnici ...
Predpokladám , že nižšie uvedené platí aj na spomenuté situácie..

Citácia z iného fóra - aj s výkladom :
Odpovedá jeden JUDr. X.Y ...sudca - trestné právo



Buchač, ďakujem ti za ochotu odpovedať a za citáciu z iného fóra, ale z väčšej časti odpovedáš na niečo, na čo sa nepýtam, t.j. (naposledy opakujem) nepýtam sa na povinnosť poskytnúť prvú pomoc, ale na povinnosť vedieť poskytnúť prvú pomoc. Takže tvoja vyššie uvedená odpoveď je , na čo som sa pýtala. Z tej citácie sa k moje odpovedi vzťahuje len toto:
Zákon však výslovne ustanovuje, že účastník DN má poskytovať pomoc "podľa svojich schopností a možností" . Možnosti sú výbava autolekárničky a schopnosti sú vedomosti, ktoré má o poskytovaní prvej pomoci. Teda aby neurobil viac škody ako úžitku.
Teda nie som povinná ovládať poskytnutie prvej pomoci (ale keď budem pri nejakej dopravnej nehode, som povinná v rámci svojich schopností a možností poskytnúť prvú pomoc tak, aby som neurobila viac škody ako úžitku + zavolať pomoc (112).
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Bubkcoh, presne tak som to myslela, ako píšeš.
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Radsej by som to pri zastaveni uhral na to, ze som nebol pred polozenim prvej otazky veducej k objasneniu priebehu priestupku a identifikacii jeho pachatela pouceny o procesnych pravach podla Spravneho poriadku a Zakona o priestupkoch, nakolko prejednanie priestupku na mieste je ukonom priestupkoveho konania. A zakon o priestupkoch je forma spravneho konania. A teda policajt ma povinnost pred prvym ukonom poucit osobu podla jej procesneho postavenia o jej procesnych pravach. V opacnom pripade ak tak neurobi, tak samotne spravne resp. priestupkove konanie trpi takymi vadami, kedy nebude mozne v konani uspesne ulozit sankciu v pravoplatnom skonceni konania ktorym sa uklada sankcia.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
bubkoch Pozri príspevok
vsetci ste tu iplne mimo svojimi odpovedami, pretoze livia sa pytala na nieco uplne ine ...

buchac v prispevku 2 napisal otazku "Ovládaš prvú pomoc ?" v kontexte toho, ze po jej ziadosti o certifikat meradla ju moze policajt buzerovat kontrolou lekarnicky, kontrolou rezervy, kontrolou/skusanim poskytovania prvej pomoci, resp. overovat si ci to vie ..

a livia otazkou "To vodič musí ovládať aj prvú pomoc?" myslela to, ci ju fakt moze policajt pri kontrole skusat z ovladania poskytovania prvej pomoci ... teda ci ma vodic povinnost pri kontrole preukazovat policajtovi vedomosti z poskytovania prvej pomoci
si ty. Pýtala sa mimi 0283
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Pýtala som sa v príspevku č. 4 + nasledujúce.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ale v takom Rakúsku by ti za prekročenie rýchlost mohli zobrať bicykel, pokiaľ by si nezaplatila pokutu. Možno to príde aj k nám. Takže z kopca opatrne.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Tam, kde som prekročila rýchlosť, značka "30" už nie je A pod iným kopcami som "30" nevidela.
0 0
patrixo patrixo

patrixo je offline (nepripojený) patrixo

patrixo :)
fu ha tu sa to nejak rozbehlo samozrejme ze mozes ziadat ty mozes policajta poziadat aj o ruku ale on nemusi tvojej ziadosti vyhoviet a co sa tyka takychto srand.... na to su ine organy aby presetrovali a kontrolovali ci si policajti nevymyslaju rychlosti vodicov .... preco sa to pytas nas? spytaj sa policajta podla zakona 171/1993 je povinny ta poucit o tvojich pravach
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Náš vodič zaplatil pokutu mýtnej polícii za nedodržanie rýchlosti-išiel pomenej ako je určené na dialnici. Podľa mňa to nie je správne,viem,že zdržuje premávku,ale viezol náklad z ktorým musel ísť ozaj opatrne.Podľa mňa je lepšie ísť opatrne ako spôsobiť nehodu,no ale stálo nás to 50,- €.Váš názor?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať