Zavrieť

Porady

Poprosila by som pomoc ohladom výživného

Dobrý den, je to asi trochu neobvyklé ked vám napíše samo dieťa, mám síce pomaly 19 rokov, ale problémy ktoré neviem riešiť sama poprípade nemám s kým ich riešit...mám rozvedených rodičov, už asi 4roky...mali majetkové s ktorým som nesúhlasila, mama dostala peniaze s čím som tak isto nesúhlasila a od mojich 18rokov som nedostala ani korunu od nej. Bývam u nej a študujem na strednej škole, dostávam výživné od otca ktoré my nepokrýva všetky výdavky tak som nútená si od neho pýtat niekedy viac. S tým že moja mama mi neprispieva lebo povedala že nieje povinná lebo u nej bývam. Myslím si že v tom nemá velmi pravdu kedže som na intráku a doma som len cez víkendy a niekedy idem radšej k otcovi lebo máme doma aj hádky koli tomu. V poslednom čase som nútená si aj zarobit...lebo myslím že je nefer ked mam rodičov 2 a iba jeden mi prispieva finančne, niesom typ človeka ktorý vyžmýkava s penazí, mala som pre nu už vela návrhov s ktorými najprv súhlasila a o dva dni už nie. Nedá sa s nou osobne dohodnut...chcela som to dat na súd ale ona tvrdí že to nemá význam lebo nemám od nej nárok ani na korunu. Má mimochodom už 3roky priatela a maju spolu dieta tak je aj na materskej, ani na možnost zárobku sa nechytá...je stále len doma. Prosím poradte mi ako mám postupovat a či má také niečo ako súd význam....Ďakujem velmi pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    podaj to na súd, ako ti tu už bolo poradené. Len taká drobnosť: návrh na určenie výživného je oslobodený od poplatku. A podľa môjho názoru máš veľkú šancu, že ten súd vyhráš. A v neposlednom rade máš aj podporu od otca tak sa toho neobávaj.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    daj si na súd návrh na určenie výživného aj od mamy, uveď všetky skutočnosti, ktoré si popísala tu a poddaj to. Vzťahy vyzerajú aj tak narušené takže v tom horšom prípade ti výživné nepriznajú a v tom lepšom ano.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    BSM je záležitosťou rozvedených manželov, tvoj (ne)súhlas súd nebude brať do úvahy.

    Si plnoletá, výživné od matky - ak sa nedohodnete - si musíš uplatniť na súde.

    lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

    lujza.j
    Adny Pozri príspevok
    Dobrý den, je to asi trochu neobvyklé ked vám napíše samo dieťa, mám síce pomaly 19 rokov, ale problémy ktoré neviem riešiť sama poprípade nemám s kým ich riešit...mám rozvedených rodičov, už asi 4roky...mali majetkové s ktorým som nesúhlasila, mama dostala peniaze s čím som tak isto nesúhlasila a od mojich 18rokov som nedostala ani korunu od nej. Bývam u nej a študujem na strednej škole, dostávam výživné od otca ktoré my nepokrýva všetky výdavky tak som nútená si od neho pýtat niekedy viac. S tým že moja mama mi neprispieva lebo povedala že nieje povinná lebo u nej bývam. Myslím si že v tom nemá velmi pravdu kedže som na intráku a doma som len cez víkendy a niekedy idem radšej k otcovi lebo máme doma aj hádky koli tomu. V poslednom čase som nútená si aj zarobit...lebo myslím že je nefer ked mam rodičov 2 a iba jeden mi prispieva finančne, niesom typ človeka ktorý vyžmýkava s penazí, mala som pre nu už vela návrhov s ktorými najprv súhlasila a o dva dni už nie. Nedá sa s nou osobne dohodnut...chcela som to dat na súd ale ona tvrdí že to nemá význam lebo nemám od nej nárok ani na korunu. Má mimochodom už 3roky priatela a maju spolu dieta tak je aj na materskej, ani na možnost zárobku sa nechytá...je stále len doma. Prosím poradte mi ako mám postupovat a či má také niečo ako súd význam....Ďakujem velmi pekne
    ťažko sa vyjadriť k tvojmu problému. jedna vec je čo si napísala a druhá vec môže byť skutočná pravda tvojej situácie.tvoj vzťah s matkou je pravdepodobne dosť narušený je možné že si voči nej zaujatá a v takejto situácii sa ťažko riešia problémy.prepáč ,ale ja mám tiež 19r dcéru a jej bio-otec prispieva presne 33,19e, je maturitnom ročníku a tiež sa chystá na vysokú. a keďže nechodím na obedy s Onassisom, šľak ma ide trafiť že si nevie nájsť brigádu s pravidelným príjmom, takže ako píšeš, že si nútená si aj zarobiť, je jednoducho v dnešnej dobe úplne normálne a prirodzená vec.

    Adny je offline (nepripojený) Adny

    Adny
    takže myslíte si že to nemá význam? dávat to na súd? aj napriek tomu že mám 19 a stále študujem nemusím od nej nič dostávat? pravdou je že si doma prerába dom, moj brat ktorý má 22 rokov od nej dostáva peniaze bez problémov mu platí 200€ účty za telefon, a mne nechcela prispiet sumou 50€ na stravu na internát...keby od nej odídem mám právo na nejaké výžívné od nej?...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Adny Pozri príspevok
    takže myslíte si že to nemá význam? dávat to na súd? aj napriek tomu že mám 19 a stále študujem nemusím od nej nič dostávat? pravdou je že si doma prerába dom, moj brat ktorý má 22 rokov od nej dostáva peniaze bez problémov mu platí 200€ účty za telefon, a mne nechcela prispiet sumou 50€ na stravu na internát...keby od nej odídem mám právo na nejaké výžívné od nej?...
    Aj keď od mamy neodídeš, môžeš požiadať o výživné na súde. Skôr než to urobíš, porozmýšlaj, kde sa stala chyba, že sa na prispievaní na štúdium neviete dohodnúť bez súdu.

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    kľudne podaj návrh na súd na určenie výživného od matky. Súd vo svojom rozhodnutí zohľadní aj to, že tam cez víkendy bývaš, aj prípadnú starostlivosť a určí akou sumou ti musí prispievať. Predpokladám, že vaše vzťahy sú aj tak narušené, takže prípadné súdne konanie už to zásadne nezmení. A možno na súde uzavriete zmier. Za pokus to stojí. A otec ťa v tomto zrejme tiež podporí.

    Adny je offline (nepripojený) Adny

    Adny
    O zmierenie sa nebojím to určite nehrozí, mama sa zmenila odvtedy ako sa rozviedla. Asi pred rokom si vzala priatela a už su manželia, majú spolu 3ročné dieta, to je jedine čo ju teraz zaujma. Ja už u nej nič neznamenám nie raz mi to dala najavo. Určite asi pristanem na súd lebo inak sa s nou dohodnut nedá...už som to raz mala skoro aj podané a nakoniec sa somnou dohodla, čo už po krátkom čase nebola pravda. V tomto prípade už určite neustúpim,...a dakujem vám za rady...

    Adny je offline (nepripojený) Adny

    Adny
    veronikasad Pozri príspevok
    BSM je záležitosťou rozvedených manželov, tvoj (ne)súhlas súd nebude brať do úvahy.

    Si plnoletá, výživné od matky - ak sa nedohodnete - si musíš uplatniť na súde.

    viem že súd by moj názor nebral do úvahy, tým že som napísala že som s tým nesúhlasila bolo o tom že viem aká bola situácia, a viem že dostala peniaze len preto lebo mala na papieri meno ale nič viac. Keby to meno tam nemá tak by nedostala ani cent.

    betrix je offline (nepripojený) betrix

    betrix
    V prvom rade - je to fakt smutné, že to dospelo to takého štádia, ale po druhé, čo to tu radíte, o brigáde a podobne, nech sa dievča na internáte stará o seba samo, je tiež smutné. Veď na to, že rodičia majú deti podporovať v ich štúdiu do istého veku sú už dnes zákony. Na internáte v istom čase musia sedieť v študovni a učiť sa, v istom čase musia byť na izbách, v istom čase musia zhasnúť svetlo, čo jej tu radíte o tom, že v takých podmienkach má ešte brigádovať.
    Mala by si sa porozprávať o celej situácii s otcom, ak sa s mamou nedá, s právnikom, s niekým z rodiny, lebo naozaj nie je normálne, ak matka nechce vlastnej dcére financovať internát či jedlo.

    Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

    Darina1234
    Vieš betrix, čo v normalnych rodinach je samozrejme, v iných nie, zvlašť v tých rozvedných, kde rozvodom trpia hlavne deti, ktore su ICH

    Adny je offline (nepripojený) Adny

    Adny
    betrix Pozri príspevok
    V prvom rade - je to fakt smutné, že to dospelo to takého štádia, ale po druhé, čo to tu radíte, o brigáde a podobne, nech sa dievča na internáte stará o seba samo, je tiež smutné. Veď na to, že rodičia majú deti podporovať v ich štúdiu do istého veku sú už dnes zákony. Na internáte v istom čase musia sedieť v študovni a učiť sa, v istom čase musia byť na izbách, v istom čase musia zhasnúť svetlo, čo jej tu radíte o tom, že v takých podmienkach má ešte brigádovať.
    Mala by si sa porozprávať o celej situácii s otcom, ak sa s mamou nedá, s právnikom, s niekým z rodiny, lebo naozaj nie je normálne, ak matka nechce vlastnej dcére financovať internát či jedlo.
    Moj ocino bol hned zato aby som to dala na súd...mne to bolo v prvom rade lúto urobit lebo je to predsa moja mama a mám ju rada, na druhej strane sa to s nou inak nedá...nemám už na to síl, nepýtam od nej nič naviac som jej dieta a jej je lúto mi niečo prispiet, ona sa mi hned vysmiala že ak to na súd dám tak nevyhrám ho určite, a budem musiet celý súdny proces zaplatit, preto som chcela hlavne radu že či by to malo význam dávat na súd, alebo to nemá význam ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.