Zavrieť

Porady

Starobný dôchodca a práca na dohodu

Pekný deň prajem všetkým poraďákom a súčasne prosím o radu :
Môže od 1.1.2011 pracovať pre s.r.o. starobný dôchodca na dohodu? - koľko hodín za mesiac a koľko eur za mesiac?
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ano, ako doteraz - dohoda o pracovnej činnosti 10 hodín týždenne, dohoda o vykonaní práce 350 hodín ročne v jednej firme. Peňazí - koľko mu dajú.
5 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

zuzana Pozri príspevok
Starobný dôchodca ak pracuje na dohodu o vykonaní práce nemusí byť prihlásený do zdravotnej poisťovne ako samoplatiteľ, ak má len tento zdan.príjem?Niekde som čítala že ak pracuje človek len na dohodu a nemá iný zdan.príjem musí plaťiť do zdravotnej poisťovne odvody vo výške ako samoplatiteľ??Týka sa to napr.študentov po 26.roku a netýka sa to i dôchodcov?
Starobný dôchodca je poistencom štátu, prečo by mal byť samoplatiteľ? Pri dohode o VP nemá ani zamestnávateľ, ani zamestnanec - dôchodca povinnosť prihlásiť sa na zdravotné poistenie
5 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzana Pozri príspevok
Starobný dôchodca ak pracuje na dohodu o vykonaní práce nemusí byť prihlásený do zdravotnej poisťovne ako samoplatiteľ, ak má len tento zdan.príjem?Niekde som čítala že ak pracuje človek len na dohodu a nemá iný zdan.príjem musí plaťiť do zdravotnej poisťovne odvody vo výške ako samoplatiteľ??Týka sa to napr.študentov po 26.roku a netýka sa to i dôchodcov?
Starobný dôchodca je poistencom štátu, ak pracuje na dohodu - zamestnávatel ho neprihlasuje v ZP. Výška príjmu nie je obmedzená, nepodáva RZZP.
5 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

neck Pozri príspevok
mne vyplacaju dochodok aj z ciech aj zo slovenska, zo slovenska nepresiahne a z ciech myslim, ze tiez nie (ja to zistujem pre svoju mamu), ak by sa tie dva zratali tak by to asi uz presiahlo
neck Pozri príspevok
ja som sa pomylila, za april 2010 som dostala len 109 €, lebo som nerobila cely mesiac, takze preto mam na tom potvrdeni uvedene 3600 €, lebo som pracovala vlastne az od maja - decembra 2010 (8 x 450 = 3600 €). No potom ale neviem, preco na tom potvrdeni nie aj tych 109 ? To si este preverim u mzdarky. Zatial podla tohoto mi vyplyvaju dake povinnosti voci DU, ZP alebo SP ? Na dochodku som uz dlho, nepoberam predcasny dochodok. dakujem
K tomu, aby ti tu niekto správne odpovedal, potrebuje správne a kompletné údaje, predovšetkým z potvrdenia o príjme a zrazenej dani, ale aj o poberaní dôchodkov. Je potrebné vedieť nielen úhrn vyplatených dôchodkov v roku 2010, ale aj to, či k 1.1.2010 bola mama poberateľom dôchodkov, alebo jej k tomuto dňu boli spätne priznané, ale v každom prípade, odpoveď "poberá už dlho" nepostačí.
Na stránke DRSR je editovateľné tlačivo, ktoré má aj poučenie, skús si to tam vyplniť, samo to vie spočítavať, len treba nahodiť údaje podľa poučenia, potom uvidíš.
2 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

alusa783 Pozri príspevok
chcela by som si zhrnúť

starobný dôchodca alebo predčastný môže na dohodu pracovat stanovený počet hodin áno alebo dni, nie
zarobiť môže neobmedzene,áno nemá z toho žiadne povinnosti ani on ani zamestnavateľ (iba garančné a úrazové poistenie a príjem sa ovšem dani)áno

poprosím aby mi to niekto osuhlasil aj je to tak dik
Odpovede v texte
2 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

alusa783 Pozri príspevok
chcela by som si zhrnúť

starobný dôchodca alebo predčastný môže na dohodu pracovat stanovený počet hodin alebo dni,
zarobiť môže neobmedzene, nemá z toho žiadne povinnosti ani on ani zamestnavateľ (iba garančné a príjem sa ovšem dani)

poprosím aby mi to niekto osuhlasil aj je to tak dik
Zamestnávateľ ho prihlási RL FO a platí odvod na garančné a úrazové poistenie. Zamestnanec 19% daň. To či mu budete preplácať cesťák alebo nie, záleží od zamestnávateľa.
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

neck Pozri príspevok
to odvadza zamestnavatel nie zamestnanec, je to tak ? A zamestnanec (dochodca) ma daku povinnosti voci social. poistovni alebo zdravotnej poistovni ?
nie, nemá
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

balunka Pozri príspevok
a voči daňovému uradu?Koľko môže zarobiť,aby nemusel podávať DP a platiť nejakú daň?Aj pre dôchodcov platí suma 2012,85 €
Dôchodca (ak bol poberatelom SD, PSD a VD k 1.1.) nemá nárok na mesačnú NČZD. Zamestnávatel mu strháva daň, ktorú odvádza DU.
Ak bol príjem nižší ako 1/2 ročnej NČZD, môže podať DP a DU mu zrazenú daň vráti (nie je to jeho povinnosťou, nesleduje sa výška dôchodku).

Pri vyššom príjme ako 1/2 ročnej NČZD má povinnosť podať DP alebo môže do 15.2. požiadať zamestnávatela o vykonanie RZD. Má nárok len na NČZD vo výške rozdielu medzi ročnou NČZD a vyplateným dôchodkom.

Doporučujem preštudovať aj prísl. §§ ZoDzP - ako účtovníkovi sa ti to určite zíde.
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

alusa783 Pozri príspevok
a ešte ma napadla jedna otázka.. ked firma zamestnava dohodára - dôchodcu ktorému sa nepáči že by mal platit dan z prijmu ... da sa z toho vyklučkovat formou cesťakou však? ak dohodár donesie techničák od auta ktoré bude napríklad na jeho dcéru.. (aby nemusela firma zas platit dan z mot. vozidiel) cez cestak mu bude vyplatená len náhrada za naftu a opotrebovanie vozidla nič iné v tom prípade mu tento príjem (dôchodcovi) nikde nevstupuje či?
Ak dohodárovi preplatíte CP, musíte to mať ošetrené v dohode, treba tam písomne uviesť, že bude používať súkromné auto na služobné účely. Máš pravdu v tom, že ak je držiteľkou auta dcéra, firma nemá povinnosť platiť DzMV.
Či bude dôchodca platiť daň, záleží aj od výšky ročného príjmu, ak sa zmestí do 1/2 NČZD, daň sa mu pri podaní DP vráti.
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

alusa783 Pozri príspevok
z čoho dohodár platí 19%dan z cesťákou??? či to bolo myslené ak by mal príjem z práce z dohody? ved cesťáky by boli len nahrada za opotrebovanie auta a preplatenie nafty
Dohodár platí 19% daň z príjmu na základe dohody, z CP sa daň neplatí
1 0
neck neck

neck je offline (nepripojený) neck

dobry den, chcem vas poprosit o radu. Som dochodca v riadnom dochodkovom veku, od aprila 2010 pracujem na dohodu, moj mesacny prijem je 450 € brutto. Vyplyva mi daka povinnost voci danovemu uradu (podanie dan. priznania z prijmu), voci socialnej poistovni alebo zdravotnej poistovni?
dakujem za odpoved
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

neck Pozri príspevok
dobry den, chcem vas poprosit o radu. Som dochodca v riadnom dochodkovom veku, od aprila 2010 pracujem na dohodu, moj mesacny prijem je 450 € brutto. Vyplyva mi daka povinnost voci danovemu uradu (podanie dan. priznania z prijmu), voci socialnej poistovni alebo zdravotnej poistovni?
dakujem za odpoved
Uveď prosím celkovú výšku hrubej mzdy (z potvrdenia o zdan. mzde). Výkon práce u zamestnávatela ešte trvá ?
0 0
neck neck

neck je offline (nepripojený) neck

dobry den, praca este trva, a na potvrdeni o zdan. mzde je uvedeny ciastkovy zaklad dane 3.600 € za obdobie od aprila - decembra 2010 (cize 9 mesiacov) ak ste mali na mysli toto.
0 0
neck neck

neck je offline (nepripojený) neck

prosim mohli by ste mi odpovedat ?
dakujem
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

neck Pozri príspevok
prosim mohli by ste mi odpovedat ?
dakujem
Aké údaje máš na tom potvrdení o príjmoch? Mne to vychádza, že 9x450=4050€, to je tvoj hrubý príjem, alebo nie? Dôchodok poberáš od kedy?
0 0
neck neck

neck je offline (nepripojený) neck

ja som sa pomylila, za april 2010 som dostala len 109 €, lebo som nerobila cely mesiac, takze preto mam na tom potvrdeni uvedene 3600 €, lebo som pracovala vlastne az od maja - decembra 2010 (8 x 450 = 3600 €). No potom ale neviem, preco na tom potvrdeni nie aj tych 109 ? To si este preverim u mzdarky. Zatial podla tohoto mi vyplyvaju dake povinnosti voci DU, ZP alebo SP ? Na dochodku som uz dlho, nepoberam predcasny dochodok. dakujem
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

neck Pozri príspevok
ja som sa pomylila, za april 2010 som dostala len 109 €, lebo som nerobila cely mesiac, takze preto mam na tom potvrdeni uvedene 3600 €, lebo som pracovala vlastne az od maja - decembra 2010 (8 x 450 = 3600 €). No potom ale neviem, preco na tom potvrdeni nie aj tych 109 ? To si este preverim u mzdarky. Zatial podla tohoto mi vyplyvaju dake povinnosti voci DU, ZP alebo SP ? Na dochodku som uz dlho, nepoberam predcasny dochodok. dakujem
výška dôchodku za rok 2010 bola väčšia ako 4025,70?
0 0
neck neck

neck je offline (nepripojený) neck

mne vyplacaju dochodok aj z ciech aj zo slovenska, zo slovenska nepresiahne a z ciech myslim, ze tiez nie (ja to zistujem pre svoju mamu), ak by sa tie dva zratali tak by to asi uz presiahlo
0 0
sultanko sultanko

sultanko je offline (nepripojený) sultanko

Pri zamestnani starobneho dochodcu na Dohodu o vykonaní práce alebo na Dohodu o pracovnej činnosti su odvody do ZP a SP rovnaké?
Do socialnej poistovne sa odvadza len 0,25 % na garanc.p. za organizaciu a 0,8 % na uraz.p.?
Do Zdravotnej poistovne sa neodvadza nic?
0 0
sultanko sultanko

sultanko je offline (nepripojený) sultanko

Je to spravne, prosim?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať