Zavrieť

Porady

Ako si zabezpecit autorske prava - dokazat, ze dany software je moj

Dobry den,

najprv nacrtnem moj problem:

Poskladal som tym spoluziakov/kamosov, a ideme sa pustit do tvorby weboveho portalu, potreboval by som si zaistit, ze ak niekto z nich vypadne, alebo proste opusti tym, tak doposial vytvoreny software patril mne, respektive zvysnym osobam, ktore v tyme ostanu. teda zabezpecit nejako autorske prava. dalej potreboval by som uzavriet nejaku dohodu, ze zo vsetkych ziskov, pripadne danej osobe tolko a tolko %. teda nieco ako podiel na software-y.

to vsetko by som najradsej vyriesil bez vytvarania pravnickej osoby, teda s.r.o.-cky, alebo niecoho podobneho. danu s.r.o.-cku by som rad vytvoril az ked sa portal spusti a to moze byt za pol roka ale aj za rok.

existuje nieco take? da sa to nejako spravit? pripadne ak to nejde bez vytvarania pravnickej osoby, tak co je najvhodnejsie?

dakujem za akekolvek rady (tykajuce sa temy).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Autor uzatvára s objednávateľom dve zmluvy: o vytvorení diela a licenčnú. Uzatvorte si zmluvu o vytvorení diela s tým, že ak niekto dielo nevytvorí - teda nedokončí, nebude spoluautorom podľa autorského zákona (§ 8), vyplatí sa mu len odmena za prácu.

    Podľa § 39 ods. (6) Zmluvou o vytvorení diela ani odovzdaním veci, ktorej prostredníctvom je dielo vyjadrené, nenadobudne objednávateľ právo použiť toto dielo, ak nie je uvedené inak, len ak súčasne so zmluvou o vytvorení diela alebo po tomto momente uzatvorí s autorom licenčnú zmluvu.

    V licenčnej zmluve uvedieš všetky podmienky použita diela, čas, odmenu ...
    Ešte pripomínam, že autorom je vždy fyzická osoba (osobnostné práva), právnická osoba by mohla získať len majetkové práva. Nemusíte vytvárať právnickú osobu.

    § 8
    Dielo spoluautorov je dielo, ktoré vzniklo vlastnou tvorivou duševnou činnosťou dvoch alebo viacerých autorov ako jediné dielo, ku ktorému patria práva všetkým autorom spoločne a nerozdielne.

    Licenčná zmluva
    § 40
    Základné ustanovenia
    (1) Licenčnou zmluvou udeľuje autor nadobúdateľovi súhlas na použitie diela (ďalej len "licencia"). Licenčná zmluva musí obsahovať spôsob použitia diela, rozsah licencie, čas, na ktorý autor licenciu udeľuje, alebo spôsob jeho určenia a odmenu alebo spôsob jej určenia, ak sa autor s nadobúdateľom nedohodol na bezodplatnom poskytnutí licencie.
    ....
    čítaj ďalšie paragrafy o licenčnej zmluve.

    huzvak je offline (nepripojený) huzvak

    huzvak
    A ak som objednavatelom aj autorom ja? teda ta ista osoba? plus este autormi budu aj zvysny clenovia tohto tymu. da sa takto ta zmluva vytvorit? alebo sa mam uviest len ako objednavatel a oni ako autori? ma sa stanovit cena do tejto zmluvy? alebo sa to riesi az potom?

    proste skusim to este raz nejak lepsie popisat lebo si nesom isty ci sa dobre chapeme.

    dostal som napad na jeden projekt. kontaktoval som kamosov, ci do toho chcu ist. tak sme sa nejako dohodli. ja potrebujem zariadit to, aby mi tento napad/projekt nemohol nikto "ukradnut" a aby som dopredu nejak stanovil podiela na ziskoch, aby sa nasledne nemohol nikto domahat vacsich podielov ako sme sa dohodli teraz.

    riesi tieto veci tato autorska a licencna zmluva? ak ano, tak to mi staci, nastudujem si uz tie zakony sam. pripadne dakujem za nejake blizsie info, ale aj tak si ich nasledne sam rpestudujem.

    ak to tieto zmluvy neriesia, tak co by to potom mohlo riesit?

    Dakujem za odpoved a prepacte za moju otravnost/nechapavost. :-)

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Licenčná zmluva je na používanie diela inou osobou ako autorom. Autor však môže vytvoriť dielo aj bez objednávok, aj viacerí autori (najčastejší prípad umelcov).

    Ak si chcete uzatvoriť nejakú zmluvu medzi sebou, môže to byť zákonom neupravená a nepomenovaná zmluva (§ 51 obč. z.) a možete si tam dať čokoľvek - akýkoľvek záväzok, čo zákon nezakazuje. Pomenovať si ju môžete napr. o spolupráci ...

    Ako si zabezpecit autorske prava - dokazat, ze dany software je moj

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.