Zavrieť

Porady

zápis do katastra - na základe čoho?

Dobrý deň,

na úvod chcem zaželať poraďákom všetko dobré v novom roku, a teraz poďme k veci. Priateľka minulý rok nadobudla pozemok. V katastri je pozemok zatial napísaný len na ňu. Teraz sa rozhodujeme, že by sme v priebehu tohto roku začali stavať dom práve na tomto pozemku. Zaujíma ma, čo treba spraviť, aby bol pozemok napísaný aj na mňa. Samozrejme treba urobiť zápis do katastru, že sa stávam spoluvlastníkom aj ja, lenže tento zápis treba urobiť na základe nejakej zmluvy. Chceli by sme to spraviť tak, aby to bolo čo najlacnejšie, čiže aby sme neplatili zbytočne vysokú daň. Čiže ma zaujíma či je vhodnejšie to realizovať darovacou zmluvou alebo kúpno-pradajnou zmluvou alebo existuje len nejaký zápis do katastra, že sa stávam spoluvlastníkom pozemku??? Samozrejme chcem to spraviť tak, aby som bol na 100% poistený, teda aby bol oficiálne pozemok aj môj, keby sa náhodou niečo „nepredvídané“ stane,človek nič neprivoláva, ale hovorí sa, že čert nikdy nespí. Ešte ma zaujíma či bude potrebné pozemok znovu zamerať geodetom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Priateľka ti môže 1/2 pozemku previesť ako podiel do podielového spoluvlastníctva.
    Ak ti ho predá, bude platiť daň z príjmov. Pri nízkej predajnej cene bude platiť nižšiu daň. Ale pri "nepredvídateľných" okolnostiach by si jej reálnu cenu nemusel doplatiť.
    Pozemok môžete dať aj zamerať a reálne rozdeliť, kedy by ste sa stali každý vlastníkom jednej časti.
    Pozemok (či časť) ti môže aj darovať. Tu je to riziko, že pri "nepredvídateľných" okolnostiach by za určitých okolností (§ 630 obč. zákonníka) mohla dar žiadať späť.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Pozrite si staršie diskusie. Už sa o tom dosť písalo, aj o rizikách, keď dvaja idú stavať. Pozemok sa zameriavať znovu nemusí, zmení sa vlastníctvo na podielové (jednoducho povedané, zmenia sa údaje na liste vlastníctve, kde budete figurovať obaja ako spoluvlastníci podľa podielov). Ani to však nezabráni "nepredvídateľným" okolnostiam. Dôležité bude aj to, či bude stavebník len jeden z vás a ako budete mať usporiadané vzťahy pre prípad, že sa stane niečo "nepredvídateľné".

    jhanco je offline (nepripojený) jhanco

    jhanco
    Mária27 Pozri príspevok
    Priateľka ti môže 1/2 pozemku previesť ako podiel do podielového spoluvlastníctva.
    Ak ti ho predá, bude platiť daň z príjmov. Pri nízkej predajnej cene bude platiť nižšiu daň. Ale pri "nepredvídateľných" okolnostiach by si jej reálnu cenu nemusel doplatiť.
    Pozemok môžete dať aj zamerať a reálne rozdeliť, kedy by ste sa stali každý vlastníkom jednej časti.
    Pozemok (či časť) ti môže aj darovať. Tu je to riziko, že pri "nepredvídateľných" okolnostiach by za určitých okolností (§ 630 obč. zákonníka) mohla dar žiadať späť.

    Čiže keď tomu dobre rozumiem je to najlepšie spraviť kúpno-predajnou zmluvou. Tu zase však nastáva problém, keď nechceme dať pozemok zamerať geodetom a reálne rozdeliť, čo uviesť do kúpnopredajnej zmluvy aby som sa stal podielovým spoluvlastníkom. A ešte sa chcem spýtať, že keď tam bude uvedená nízka cena toho pozemku v zmluve, nebudú s tým problémy? nemusí tá cena byť stanovéná podľa znaleckého posudku, alebo nieje tam nejaká minimálna cena??

    Ďakujem za info a pekné ráno :-)

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    jhanco Pozri príspevok
    Čiže keď tomu dobre rozumiem je to najlepšie spraviť kúpno-predajnou zmluvou. Tu zase však nastáva problém, keď nechceme dať pozemok zamerať geodetom a reálne rozdeliť, čo uviesť do kúpnopredajnej zmluvy aby som sa stal podielovým spoluvlastníkom. A ešte sa chcem spýtať, že keď tam bude uvedená nízka cena toho pozemku v zmluve, nebudú s tým problémy? nemusí tá cena byť stanovéná podľa znaleckého posudku, alebo nieje tam nejaká minimálna cena??

    Ďakujem za info a pekné ráno :-)
    Pozemok nemusíte fyzicky rozdeľovať na 2 časti. Ona ti môže darovať 1/2 celkového pozemku (tzn., že budeš vlastniť polovicu každého metra štvorcového).

    Ak ti pozemok daruje, teda nebudeš platiť nič, použite darovaciu zmluvu. Kúpna zmluva bez kúpy je obchádzanie podstaty právneho úkonu, nezodpovedá skutočnosti.

    Nájdi si staršie témy o kúpnej zmluve a darovacej zmluve, bolo toho popísaného neúrekom.

    zápis do katastra - na základe čoho?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.