Zavrieť

Porady

Čo merajú merače tepla na radiátoroch

Ahojte,

mám takú otázočku. Čo vlastne merajú merače tepla na radiátoroch? Merajú teplo podľa tepla v miestnosti alebo len keď je radiátor pustený? Ide o to, že zvyknem pri vyšších vonkajších (0-10°C) teplotách vykurovať klimatizačnými jednotkami a radiátory mám vtedy vypnuté. Nemerajú mi tie merače aj vtedy? Nerád by som totiž platil za teplo 2x. Mám digitálne merače SIEMENS.
Usporiadat
patrixo patrixo

patrixo je offline (nepripojený) patrixo

patrixo :)
Mňa by úplne najviac zaujímalo, prečo kúriš klimatizačnou jednotkou...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
JaDo JaDo

JaDo je offline (nepripojený) JaDo

CITUJEM:
http://www.porada.sk/t19068-p110-mer...eficienty.html

Príspevok 1091:
„Poměrové měřidlo prostřednictvím bezrozměrného čísla vyjadřuje intenzitu využívání otopného tělesa.“
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

ricksyth Pozri príspevok
Ahojte,

mám takú otázočku. Čo vlastne merajú merače tepla na radiátoroch? Merajú teplo podľa tepla v miestnosti alebo len keď je radiátor pustený? Ide o to, že zvyknem pri vyšších vonkajších (0-10°C) teplotách vykurovať klimatizačnými jednotkami a radiátory mám vtedy vypnuté. Nemerajú mi tie merače aj vtedy? Nerád by som totiž platil za teplo 2x. Mám digitálne merače SIEMENS.
Práve takým spôsobom, akým vykuruješ, zvyšuješ svoje náklady na vykurovanie svojho bytu.
0 0
ricksyth ricksyth

ricksyth je offline (nepripojený) ricksyth

netvrdil by som, ze si zvysujem naklady na teplo. Prave tento rok to prvy krat skusam a meriam presne spotreby el. energie a vychadzaju zaujimave vysledky pri kureni klimou.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ricksyth Pozri príspevok
netvrdil by som, ze si zvysujem naklady na teplo. Prave tento rok to prvy krat skusam a meriam presne spotreby el. energie a vychadzaju zaujimave vysledky pri kureni klimou.
... počkaj, keď uvidíš sumu za fixné náklady na teplo v ročnom vyúčtovaní...

Akým máte pomer medzi fixnými a variabilnými nákladmi na teplo?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

ricksyth Pozri príspevok
Ahojte,

mám takú otázočku. Čo vlastne merajú merače tepla na radiátoroch? Merajú teplo podľa tepla v miestnosti alebo len keď je radiátor pustený? Ide o to, že zvyknem pri vyšších vonkajších (0-10°C) teplotách vykurovať klimatizačnými jednotkami a radiátory mám vtedy vypnuté. Nemerajú mi tie merače aj vtedy? Nerád by som totiž platil za teplo 2x. Mám digitálne merače SIEMENS.
Pozri si túto prezentáciu, tam nájdeš odpoveď. Máš na radiátoroch naozaj merače tepla alebo sú to pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov?
3 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Chobot Pozri príspevok
... počkaj, keď uvidíš sumu za fixné náklady na teplo v ročnom vyúčtovaní...

Akým máte pomer medzi fixnými a variabilnými nákladmi na teplo?
Keby tušil, že existuje nejaký fix, určite by nekúril klímou.
Bude sa čudovať, ak budú náklady na elektriku podobné, ako fixná zložka ceny dodaného tepla.
0 0
ricksyth ricksyth

ricksyth je offline (nepripojený) ricksyth

Viac menej to len tento rok skusam. viem, ze je fixna zlozka nakladov za teplo. Len aby mi nezapocitali aj z tej pohublivej o to mi ide. skusam to, kedze potrebujem prepocitat presne spotreby aby som vedel ake je to nakladne pri pouziti napr. v RD.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ricksyth Pozri príspevok
Viac menej to len tento rok skusam. viem, ze je fixna zlozka nakladov za teplo. Len aby mi nezapocitali aj z tej pohublivej o to mi ide. skusam to, kedze potrebujem prepocitat presne spotreby aby som vedel ake je to nakladne pri pouziti napr. v RD.

Samotné číslo na pomerovom merači ti nič nepovie. Dokonca sa môže stať, že v roku budeš mať menej jednotiek, ako v predchádzajúcom a predsa budeš platiť viac za spotrebované teplo. Údaje z jedného bytu nezohľadňujú celkovú spotrebu tepla v celom obytnom dome, takže asi veľa nezistiš.

Jediné, čo by si mohol meraním zistiť, je to, či si radiátormi v niektorom roku kúril viac, ako v minulom roku alebo či ich mal viac vypnuté. Ale aj keby si nekúril, tak budeš vykurovaný susedmi, preto klimatizáciou nemusíš kúriť toľko, ako v RD. V RD je to úplne iné, tam nie je žiadny prestup tepla a keby si celé kúrenie zabezpečoval klimatizačnými jednotkami, tak bude odber úplne iný, ako v bytovke. Netvrdím, že to nemôže byť lacnejšie. Záleží od ceny elektriny v regióne a ceny toho paliva, ktoré by si porovnával (napr. plyn).
0 0
janovajano janovajano

janovajano je offline (nepripojený) janovajano

Len dodám že pomerové rozdelovače nákladov sú dosť "múdre". Vedia aký je čas a dátum a podľa toho začínajú "merať". V lete merajú nad 35 v zime nad 25 st teploty ohrevného telesa. Pamätajú si spotrebu v týždňoch,niektoré dokonca podľa dní.Niektoré majú jeden snímač, niektoré dva a podľa nich sa určitým algoritmom preratáva výsledok. Všetko záleží od typu...
1 0
JaDo JaDo

JaDo je offline (nepripojený) JaDo

Veľmi zaujímavé vysvetlenie:

http://www.kbsoft.sk/doc/prvn.pdf
4 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

janovajano Pozri príspevok
Len dodám že pomerové rozdelovače nákladov sú dosť "múdre". Vedia aký je čas a dátum a podľa toho začínajú "merať". V lete merajú nad 35 v zime nad 25 st teploty ohrevného telesa. Pamätajú si spotrebu v týždňoch,niektoré dokonca podľa dní.Niektoré majú jeden snímač, niektoré dva a podľa nich sa určitým algoritmom preratáva výsledok. Všetko záleží od typu...
Máš pravdu, že sú "múdre".
Ale určite nepoznajú, či ich ofukuješ ventilátorom, alebo nie.
Určite nevedia, že pri zvýšenej cirkulácii vzduchu, majú väčšiu schopnosť odovzdať teplo do priestoru. Rovnako nechápu, že výkonnosť a zároveň aj dodávka teplej vody do radiátoru stúpla.
------------------------------------------
Jednoducho povedané, nevedia, že to dodané teplo, rozúčtovávajú aj ostatným susedom.
0 0
janovajano janovajano

janovajano je offline (nepripojený) janovajano

Neviem ako je myslené to nechápu že výkonnosť stúpla. Ale výkon telesa zohľadňuje nejaký koeficient ktorým sa prepočítava počet nameraných jednotiek. K tej teplote vody v radiátoroch... Tú predsa merajú, a samotná regulácia teploty je automatická a vykurovacia krivka je súčasťou zmluvy o dodávke tepla, teplota vykurovacej vody nie je hocijaká, teda aspoň v našom meste... Určite nie sú super spravodlivé,ale nič nie je nikdy na 100%.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

janovajano Pozri príspevok
Neviem ako je myslené to nechápu že výkonnosť stúpla. Ale výkon telesa zohľadňuje nejaký koeficient ktorým sa prepočítava počet nameraných jednotiek. K tej teplote vody v radiátoroch... Tú predsa merajú, a samotná regulácia teploty je automatická a vykurovacia krivka je súčasťou zmluvy o dodávke tepla, teplota vykurovacej vody nie je hocijaká, teda aspoň v našom meste... Určite nie sú super spravodlivé,ale nič nie je nikdy na 100%.
Myslené je to tak, že keď pustíš na radiátor prúd vzduchu, klesnú namerané jednotky, lebo stúpne účinnosť radiátora.
(Znení sa tým tvoj koeficient, ale jednotka o tom nevie)
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Čo merajú prístroje ( merače ? ) na radiátoroch? Nič!!! Prečo??? Číslo, ktoré sa na prístroji objaví, nevyjadruje žiadnu technickú jednotku.

Otázka by skôr mala znieť: Na čo slúžia, prístroje na radiátoroch? Na čo??? Na získanie iného čísla, ako je podiel z nákladov domu na technickú jednotku m2. Podľa ktorej sa rozdeľovali náklady na teplo v bytových domoch.

Ako? Na rovnakom mieste radiátorov zaznamenáva a vyhodnocuje pôsobenie teploty vody a času, ktoré vyjadrí číslom. To číslo, čísla všetkých prístrojov vyjadrujú pri celkovom pohľade na všetky čísla v dome, kde sa potrebovalo viac tepla, nie spotrebovalo. Spotreba tepla sa dá na základe týchto čísel objektívnejšie rozpočítať na jednotlivé byty.

Áno, získajú sa iné čísla, ale nepoužívajú sa na rozdelenie dodaného tepla. Rozpočítavajú sa podľa nich náklady za teplo, podľa teórie teploty, ta je v podstate v bytoch rovnaká, maximálna s odchýlkou do mínusu. Neberie sa do úvahy pri rozpočítavaní, že určití vlastníci s teplom plytvajú a iní zneužívajú vykurovací systém domu vo svoj prospech. Takýmto spôsobom rozpočítania nákladov za teplo ich len podporujú, všetci čo so spôsobom súhlasia.

Príloha JaDo. Dokonca podľa tepelnej pohody, pre tú sa budú ľudia vždy dohadovať, aj v jednom byte. No a o náklady sa nebudú len dohadovať, sú schopný sa aj pobiť o ne. Až im bude horúco. Tak nejak. Asi tak.

Podstatné je ako sa využijú získané čísla v prospech celého domu, všetkých, alebo aspoň väčšiny vlastníkov bytov v dome!!!
3 0
Zvalik Zvalik

Zvalik je offline (nepripojený) Zvalik

večná optimistka, ale už na hrane ... ...viac
Ahoj! Prosím Vás, ja sa chcem spýtať, až mi to vie niekto vysvetliť, vopred ďakujem! My máme tie termostatické hlavice, podľa ktorých regulujeme teplo v byte. A na radiátoroch máme namontované digitálne merače. Na schôdzi hovorili, že najlepšie je mať ten radiátor na najvyššej teplote a kludne kedykoľvek vetrať. Že vypínať a znovu zapínať radiátor /čiže regulovať teplotu/ sa neoplatí, lebo vlastne viac spálime toho tepla.
Je to pravda? Ďakujem.
Naposledy upravil Zvalik : 02.02.11 at 07:50
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Teoreticky vám povedali pravdu, ale??? Ale je to trochu inak. Je pravdou, že dodávateľ tepla zabezpečuje maximálnu dosiahnuteľnú teplotu. Ale podstatné je nastavenie tej termostatickej hlavice, aby pri optimálnom nastavení pri tej maximálnej teplote, prípadne nižšej nastavenej, hlavica uzatvorila prietok vykurovacej vody radiátorom.

Ak sa vetrá, hlavicu treba dať na nulu vetrať 5 - 10 minúť a hlavicu treba dať na pôvodné miesto na dva krát. Ak nie? Vykurujete aj exteriér, zbytočne.

Potom bude menšia spotreba domu a aj menšie náklady za teplo. Aj menší podiel bytu na úhrade z nákladov domu.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Prečo treba dať hlavicu na pôvodné miesto na dvakrát?
0 0
Zvalik Zvalik

Zvalik je offline (nepripojený) Zvalik

večná optimistka, ale už na hrane ... ...viac
sito Pozri príspevok
Teoreticky vám povedali pravdu, ale??? Ale je to trochu inak. Je pravdou, že dodávateľ tepla zabezpečuje maximálnu dosiahnuteľnú teplotu. Ale podstatné je nastavenie tej termostatickej hlavice, aby pri optimálnom nastavení pri tej maximálnej teplote, prípadne nižšej nastavenej, hlavica uzatvorila prietok vykurovacej vody radiátorom.

Ak sa vetrá, hlavicu treba dať na nulu vetrať 5 - 10 minúť a hlavicu treba dať na pôvodné miesto na dva krát. Ak nie? Vykurujete aj exteriér, zbytočne.

Potom bude menšia spotreba domu a aj menšie náklady za teplo. Aj menší podiel bytu na úhrade z nákladov domu.
Ahoj sito! Vieš nám vôbec nedali návod ako sa tá termostatická hlavica nastavuje /prisťahovali sme sa/. Snažili sme sa návod si aj stiahnuť niekde z internetu, ale sme nič nenašli. Čo to znamená "hlavicu treba dať na pôvodné miesto na dva krát"! Ďakujem za vysvetlenie.
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Zvalik Pozri príspevok
Ahoj sito! Vieš nám vôbec nedali návod ako sa tá termostatická hlavica nastavuje /prisťahovali sme sa/. Snažili sme sa návod si aj stiahnuť niekde z internetu, ale sme nič nenašli. Čo to znamená "hlavicu treba dať na pôvodné miesto na dva krát"! Ďakujem za vysvetlenie.
Môžem aj ja zastúpiť sita?
Napíš akú hlavicu máte.
No to že treba dať hlavicu na pôvodné miesto na dva krát je myslené to, že ju treba vrátiť do polohy nastavenia pred zatvorením tak, že ju tam posuniem na dva krát, pretože ak by to bolo naraz, otvoril by ventil naplno a zbytočne by ste mali veľkú spotrebu.
Je to tým, že hlavica je ochladená a požaduje otvoriť ventil.
Naposledy upravil Gapo : 02.02.11 at 19:37
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať