Zavrieť

Porady

účasť na súdnom procese

Má zamestnanec nárok na platené voľno v prípade, že je predvolaný na súd?
Podľa zákonníka práce mi vychádza, že má nárok iba na neplatené voľno.

Čo vy na to?
Usporiadat
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Ďakujem, myslela som si, no nebola som si istá
0 0
svecova svecova

svecova je offline (nepripojený) svecova

zamestnanec je predvolany ako svedok na sud. doniesol potvrdenie, chce si narokovat od sudu uslu mzdu.je to v praci prekazka podobna darovaniu krvi?alebo co si ma vziat v praci?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

svecova Pozri príspevok
zamestnanec je predvolany ako svedok na sud. doniesol potvrdenie, chce si narokovat od sudu uslu mzdu.je to v praci prekazka podobna darovaniu krvi?alebo co si ma vziat v praci?
Nie, nie je to ako darovanie krvi, pri darovaní krvi má platené voľno. Pri účasti na súde je voľno neplatené, on si náhradu uplatní na súde.

Darovanie krvi je voľno podľa § 138 ods. 2:

(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty na odber a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty na odber. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.


kým účasť na súde je neplatené voľno podľa § 136 a 137:

§ 136


(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na výkon verejných funkcií, občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak túto činnosť nemožno vykonať mimo pracovného času. Pracovné voľno poskytne zamestnávateľ bez náhrady mzdy, ak tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak.

§ 137

(4) Občianska povinnosť je najmä činnosť

a) svedka, tlmočníka, znalca, iných osôb predvolaných na konanie na súde alebo inom štátnom orgáne alebo orgáne územnej samosprávy,
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Prosím poraďákov o radu
mam zamestnanca, ktorý sa zúčastnil na vlastnom rozvodovom konaní (doniesol potvrdenie o účasti z okresného súdu )
Na aké pracovné volno má nárok tento zamestnannec??
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Arava Pozri príspevok
Prosím poraďákov o radu
mam zamestnanca, ktorý sa zúčastnil na vlastnom rozvodovom konaní (doniesol potvrdenie o účasti z okresného súdu )
Na aké pracovné volno má nárok tento zamestnannec??
§ 141 ZP
(3) Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy, alebo mu môže poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.
Alebo to riešiť jednoducho dovolenkou.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Súrne potrebujem poradiť v tomto prípade. Zamestnanec je predvolaný na súd ako účastník konania. Priniesol mi potvrdenie zo súdu s tým, že si bude žiadať náhradu straty na zárobku. Citujem z Potvrdenia: "Zamestnanec má hodinový zárokok (po zrážke poistného a dane z príjmov) ........ €, resp. má mesačný zárobok, z ktorého pripadá po zrážke z príjmov na jednu hodinu pracovného času ....... €. Ušlý zárobok za prácu sa mu zrazí jeho mzdy".
Neviem, ktorú časť potvrdenia mám vypísať. Zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou. Pri výpočte straty na zárobku mám vychádzať z jeho čistého priemerného zárobku alebo z jeho mesačnej mzdy, ktorú by zarobil, keby pracoval? Zamestnanec pracuje v zmenách a ak sa pojednávania súčastní iba časť dňa napr.: 4 h - účasť na súde a 7,5 h odpracuje v zmene, tak SP ani ZP sa nič neoznamuje? Ďakujem.
Naposledy upravil milanr : 26.09.11 at 06:25
0 0
keri keri

keri je offline (nepripojený) keri

Dobry den,
nastala takato situacia: zamestnanecn bol predvolany na sud ako svedok. Uplatnil si narok na nahradu uslej mzdy, ale zamestnavatel nedopatrenim dany den svedectva zaratal ako odpracovany den, cize nie ako neplatene volno. Ako postupovat dalej? Dakujem.
0 0
keri keri

keri je offline (nepripojený) keri

keri Pozri príspevok
Dobry den,
nastala takato situacia: zamestnanecn bol predvolany na sud ako svedok. Uplatnil si narok na nahradu uslej mzdy, ale zamestnavatel nedopatrenim dany den svedectva zaratal ako odpracovany den, cize nie ako neplatene volno. Ako postupovat dalej? Dakujem.
Nevie nikto poradit?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať