Zavrieť

Porady

prispevok ŤZP na automobil

Ahoj poradaci potreboval by som pomoct s mojim problemom.Som plne invalidny cize mam 100% invalidny dochodok Dg,C34.9.Odpisujem odpoved aby odbornik vedel presne o co ide:nakolko mierou funkcnej poruchy 100%podla prilohy č.3,čast IX.,bod6 b)k zakonu č447/2008Zz.a o pen.prispevkoch na kompenzaciu tzp v zmysle § 2ods.3citov.zak.Podla par.14ods10 je odkazana na sprievodcu a t d .No ja dodam ze ma poslali z nemocnice zomriet ako viacerych urcite-no chcem podotknut trochu som sa z toho vystrebal nemat družky tak som pod drnom ale chcem o tom ze neviem ci tato diagnoza pojednava o tom ze mam rozdrveny treti stavec L3 ale aj pluca v čudu ahlavne rakovinu preto ma nemohli otvorit zrastlo sa to nejakym systemom ze beriem na to len tabletky a moje otazky su:mam narok na mot vozidlo lebo v TN mi povedali ze nie ale psychyka je myslim stejne dolezita ak nie horsia ako co kolvek ine a za druhe ako mozem robit ked nemozem.Napriklad mam lave rameno take ze nezodvihnem ruku samotnu nad hlavu.Zobral som na to 5x oziarenie ale nepomohlo chemoterapiu musim odmietat schudol som behom chvilky zo 70kg na 55.Som v domacej opatere.Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    treba pozrieť zák 447/2008 vyberám z neho ..
    (6) Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím
    je odkázaná na individuálnu prepravu osobným
    motorovým vozidlom, ak nie je schopná na rovnakom
    základe s ostatnými fyzickými osobami a pri rešpektovaní
    jej prirodzenej dôstojnosti
    a) premiestniť sa k vozidlu verejnej hromadnej dopravy
    osôb a k prostriedku železničnej dopravy a späť,
    b) nastupovať do vozidla verejnej hromadnej dopravy
    osôb a do prostriedku železničnej dopravy, udržať sa
    v ňom počas jazdy a vystupovať z vozidla verejnej
    hromadnej dopravy osôb a z prostriedku železničnej
    dopravy alebo
    c) zvládnuť z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia
    inú situáciu vo vozidle verejnej hromadnej dopravy
    osôb a v prostriedku železničnej dopravy najmä z dôvodu
    poruchy správania pri duševných ochoreniach,
    vertebrobasilárnej insuficiencie s ťažkými závratmi,
    straty dvoch končatín, kardiopulmonálnej
    nedostatočnosti ťažkého stupňa alebo ťažkej poruchy
    sfinkterov.


    .. a konkrétne, kedy sa poskytuje príspevok na auto - hovorí §34 - treba to pozrieť.
    (zjednodušene .. keď chodí do školy, je zamestnaný, alebo pravidelne navštevuje - dochádza do DSS, prípadne iného špecializovaného zariadenia..) + záujmové aktivity

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Mako77,
    dobre ťa upozornili. Príspevok na OMV by otec dostal ak by bol zamestnaný, alebo by chodil do školy, alebo do denného stacionára.
    Ono nie je problém mať zamestnanie v čase žiadosti o príspevok, ak by ho potom prepustili. Ale kým je na PN tak ho neprehodnotia.
    A navyše otec ak má vodičák tak by mal chodiť potom sám, treba požiadať o príspevok na OMV a detto na prerobenie vozidla. Ale hovorím dôležité je aby pracoval alebo mal živnosť.
    Na behanie po lekároch mu auto nedajú, maximálne preplatia taxíka alebo zdravotnú službu.
    A tiež je dôležitý príjem aký dosiahne rok predtým ako požiada o tento príspevok. Známy ho nedostal lebo mal rok pred žiadosťou vysoký príjem, odchod zo zamestnania a vyplatené odstupné urobilo svoje a tiež mal nohu odrezanú od predkolenia.

    A vôbec nie je pravda, že ak je poskytnutý príspevok na úpravu bytu nedajú na auto. Dajú, aj na byt bezbarierový aby bol, aj na auto, aj na úpravu OMV na ručné ovládanie. Podľa toho kt. noha je postihnutá tak sa dá prerobiť OMV na ručné riadenie, ak je predpoklad že príde aj o druhú nohu dokážu v servise komplet prerobiť auto na ručné ovládanie.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Na príspevok na kúpu osobného motorového vozidla je nárok, ak účel jeho využitia je doprava do zamestnania alebo školy alebo špec. soc. zariadenia.

    Treba preveriť odkázanosť na individáulnu prepravu - ak sa prizná, je na to mesačný príspevok...
    no zatial boli u mna na kontrole a teraz ma uz len vyrozumeju,ale budem potrebovat dobru odpoved aby som sa pripadne vedel odvolat ale ako som pisal psychika je u tejto nemoci najdolezitejsia

    drobecek1 je offline (nepripojený) drobecek1

    drobecek1
    Treba si ujasniť pojmy a dojmy. Ľudí s preukazom ZŤP a ZŤP-S je veľmi veľa. Ale odkázanosť na individuálnu prepravu je niečo celkom iné a s preukazom vôbec nesúvisí. V posudku UPSaR musí byť doslovne napísané , že je odkázaný na individuálnu prepravu a aj to ešte neznamená že Vám ten príspevok na auto vôbec schvália. Podľa posledných informácii napr v TT sa začalo robiť že ho začali krátiť a nedávajú v prepočte 200 000 korún ale iba 180 000 korún aj keď percentuálne by tých 80% bolo 200 000 korún. Píšem to v korunách lebo sami nechce rátať tie "EVRY" A samozrejme máte nárok na príspevok len keď minimálne 2x týždenne niekam cestujete, napr, do školy, škôlky, lekárovi, na nejaký kurz, rehabilitácie alebo neviem čo. My sme chceli tiež, a pri žiadosti nás milá pani v TT upozornila, že s najväčšou pravdepodobnosťou nám zoberú nejaký iný , napr, skrátia asistenciu, zoberú benzín alebo, príspevok na ošatenie( nevyjadril som sa presne, ale dúfam že viete čo myslím). Ak necestujete nemáte nárok. Toto povedali známej, je to vozíčkarka, keď chodila ešte do školy tak dostala, teraz po 12 rokoch už chcela vymeniť za nové, už sa jej tá "fabka" pomaly začala rozpadávať ale teraz nemá nárok. Všetko to spôsobil ešte ten "hajzel" Kaník keď minister, on to vtedy strašne okresal.
    to ze mam preukaz a aky bola odpoved pre nokerlu ale ked clovek potrebuje von ako do tesca alebo len tak sa previest niekolko km aby dosiel na ine myslienky to sa nepocita?Teraz som doma druhy tyzden mal som vyhadzanu celu pusu od horucky tak som to musel vylezat isteze ale uz sa nemozem dockat kedy ma zoberu von o tomto hovorim dva tyzdne nechytit klucku od dveri von a kanik by potreboval taketo zazit co mu neprajem ale iba taky clovek dokaze pochopit toho druheho co si to sam prezil dakujem

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Za sviniarov sú väčšinou lekári,tak ja sa pridám k nim do šíku...je ti jasné,že v prípade,že sa s Tebou niečo stane,budu musieť rodinní príslušníci príspevok,ak bol priznaný,vrátiť?
    letnička Pozri príspevok
    zaujímalo by ma ako pokračujete s vybavovaním toho príspevku na kúpu OMV
    letnicka zatial nijak cakam na odpoved od uradov potom uvidim vdaka

    mako77 je offline (nepripojený) mako77

    mako77
    Ahojte mal by som tiež otazku. Otec je po chirurgickom zakroku kde mu museli odrezat nohu v predkoleni cize je odkazany na vozik tak zistujem na co vsetko má narok ale dostavam od kazdeho dost zmetlive informacie typu: ked dostaneš príspevok na upravu bytu uz nedostanes prispevok na kupu ztp auta tak sa chcem opytat v prvom rade ci je nieco taketo pravda? dalej ma teda takyto vozíckar bez nohy sancu dostat automobil? otec je v sucasnosti na PN-ke avsak uz na neplatenej a vlastne ani dalej nemoze vykonavat pracu sofera.. takze je dost mozne ze ho zamestnavatel prepusti zo zdrav dôvodov ale vidim ze sa tu dost pise ze tie tzp auta davaju hlavne zamestnanym osobne si myslim ze to je riadna blbost s ocom musim chodit na x vysetreni tyzdenne a dost by to auto pomohlo tak chcem sa spytat ake odporucate uviest dôvody ma vôbec zmysel pisat tam navstevy lekarov a pod? alebo skôr tie beznejsie veci nakupy , kino divadlo, navstevy pribuznych a podobne veci? ma s tym niekto pozitivne skusenosti? co ste napisali ako dôvody?.. dakujem za odpoved

    mako77 je offline (nepripojený) mako77

    mako77
    ahá takže keď otec nebude dochádzať do roboty tak ani nemá zmysel o to požiadať? aby som si ušetril zbytočne papierovanie... a ďakujem za odpoveď

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    mako77 Pozri príspevok
    ahá takže keď otec nebude dochádzať do roboty tak ani nemá zmysel o to požiadať? aby som si ušetril zbytočne papierovanie... a ďakujem za odpoveď
    Vždy sú možnosti. Ja som Ti napísala, ako je zákon postavený a že argumentáciou .. návšteva lekárov .. tento príspevok nedostane.

    VANUSKA je offline (nepripojený) VANUSKA

    Som VANUSKA
    Pekný večerno...tiež niekoľko postrehov ohľadne príspevku na kúpu OMV. Bolo tu povedan=e a ja s tým len môžem súhlasiť, že auto "môže" dostať len osoba ZTP, ktorá bude auto využívať do školy resp. do zamestnania. PUNK. Taký je zákon.O tom škosda polemizovať. Už si musdíme konečne zvyknúť ma tú skutočnosť, že sa šetrí a najlahšie sa šetrí na starych a na chorých. A to môže bť pri moci tak ľavá ako aj práva vláda. Treba si všimnúť, že pkiaľ jedna vláda niečo pritvrdí /viď Kaník/, druhá vláda to nenapraví/Richter/. Takže človeče pomôž si aj pán boh ti pomôže. Takže asi takto. Pokiaľ sa niekjto cití na to aby študoval, doporučujem sa prihlásdiť na externé, dialkové štúdium. Určite je v blízkosti nejaká stredná škola. Tým šikovnejším doporučujem eventuálne externé štúdium na VŠ. Pokiaľ sa na to necítite, žiadna chyba. Je tu ďalšia možnosť zamestnať sa. Ja viem ....kto zamestná chorého krypľa....Takže pekne ísť na živnostenský úrad a založiť si živnosť. A hlavne netreba zabudnúť, že prispevok na kúpuu OMV môžete dostať ak do roka zaťneter pracovať, alebo začnete študovať, alebo si otvoríte živnosť. Na príspevok však nie je žiaden zákonný nárok, ale pokiaľ spĺňate podmienky, treba čakať na odpoveď a zvážiť odvolanie na ústredie a potom resp. aj súdny spor. Ja viem, treba na to nervy, ale kde ich netreba. Nepíšem do vetra a mám v tejto oblasti aké také skúsenosti !!!!

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Jaroslav Dorusinec Pozri príspevok
    Ahoj poradaci potreboval by som pomoct s mojim problemom.Som plne invalidny cize mam 100% invalidny dochodok Dg,C34.9.Odpisujem odpoved aby odbornik vedel presne o co ide:nakolko mierou funkcnej poruchy 100%podla prilohy č.3,čast IX.,bod6 b)k zakonu č447/2008Zz.a o pen.prispevkoch na kompenzaciu tzp v zmysle § 2ods.3citov.zak.Podla par.14ods10 je odkazana na sprievodcu a t d .
    Ale aj na auto ???????
    No ja dodam ze ma poslali z nemocnice zomriet ako viacerych urcite-no chcem podotknut trochu som sa z toho vystrebal nemat družky tak som pod drnom
    Mne tiež veľa nechýbalo ...
    ale chcem o tom ze neviem ci tato diagnoza pojednava o tom ze mam rozdrveny treti stavec L3 ale aj pluca v čudu ahlavne rakovinu preto ma nemohli otvorit zrastlo sa to nejakym systemom ze beriem na to len tabletky a moje otazky su:mam narok na mot vozidlo lebo v TN mi povedali ze nie ale psychyka je myslim stejne dolezita ak nie horsia ako co kolvek ine a za druhe ako mozem robit ked nemozem.Napriklad mam lave rameno take ze nezodvihnem ruku samotnu nad hlavu.
    Zobral som na to 5x oziarenie ale nepomohlo chemoterapiu musim odmietat schudol som behom chvilky zo 70kg na 55.Som v domacej opatere.Dakujem
    Jaroslav Dorusinec Pozri príspevok
    to ze mam preukaz a aky bola odpoved pre nokerlu ale ked clovek potrebuje von ako do tesca alebo len tak sa previest niekolko km aby dosiel na ine myslienky to sa nepocita?
    NIE ..............................................
    Teraz som doma druhy tyzden mal som vyhadzanu celu pusu od horucky tak som to musel vylezat isteze ale uz sa nemozem dockat kedy ma zoberu von o tomto hovorim dva tyzdne nechytit klucku od dveri von a kanik by potreboval taketo zazit co mu neprajem ale iba taky clovek dokaze pochopit toho druheho co si to sam prezil dakujem
    Požiadam o určitú rezervu pri čítaní ...
    Mám tiež ZŤP , síce nie na 100 % ...chvalabohu...

    No niektoré skutočnosti ma zarážajú ...
    Niečo je zvýraznené , zvyšok nasleduje ...NEHODNOTÍM , vôbec nedovolím si hodnotiť nikoho zdravotný stav , nenáleží mi to ...

    ALE

    píšeš o psychologických problémoch , respektíve aj o iných , ktoré majú vplyv na ňu ...
    Vieš koĺko ľudí má depresie , psychika v prdely totálne ...ale príspevok na auto nepýtajú ...
    Chrbticu máš na dranc , no nie je jasné , či si schopný chôdze , alebo nie ...
    Poznám aj 100 % invalida , ten na motorke jazdí ...za vlastné si kúpil , tak isto ako aj auto ...
    Na príspevok na auto by si iné problémy asi musel mať , nie na prevážanie sa na prechádzky , psychika a depky medzi tieto diagnózy nepatria ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.