Zavrieť

Porady

Belice

Voľakedy dávno, keď sa voda sypala a piesok sa lial a ja som mal o 30 rokov menej, za siedmimi horami a siedmimi dolinami v oblasti medzi Novým Mestom nad Váhom a Myjavou rástla spústa belíc. Volali sme tak žlté slivky. Niekde tak volajú i žlté čerešne. Dozrievali o čosi skoršie ako slivky a pálila sa z nich dodnes veľmi cenená belovica. Boli veľmi sladké a keď sa dospelú mužskú časť populácie podarilo ostatnými členmi klanu prehlasovať, vzniknutý džem bol sladký s mierne horkastou príchuťou, lepší ako marhuľový.Moja babka a teta dávali belice na kysnutý koláč na celý plec. U nás sa tomu hovorilo "belicový báleš". Žiaľ, i belice zničila šárka........Vzdialene sa im podobá Tipala, ale nie je to celkom ono....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Počul som legendu že kdesi rastie belica ktorá je dostatočne tolerantná na šárku a rodí každý rok. Už len zohnať vrúble...
    Pokúsim sa...

    deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

    deerslayer
    Skús...mne sa podarilo na starej ringlote, ktorú si pamätám z detstva, nájsť výhonky vhodné na vrúble.....pam§tám....zlatožltá ringlota s červeným líčkom....skvelá chuť...akurát neišla od kôstky....

    vvvvvv je offline (nepripojený) vvvvvv

    vvvvvv
    zdravím
    zháňam belice už niekoľko rokov. kedysi sme ich mali plný sad pri starej turej.
    Príspevok zbalený
    spam

    Hlasovalo 3 pouzivatelov

    Neužitočné (1)
    Nevhodné (1)
    Komentár, nie odpoveď (1)
    -3

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Belice sú slivky s ktorých sa páli tá najfajnovejšia slivovica. Napríklad "Bošácká" je ich tak málo, že táto pravá slivovica už je len legenda...
    Podarilo sa mi získať a namnožiť pravé belicen z kopaníc, tak ak niekto má záujem i info dajte vedieť...
    Netreba chytať vo vode!
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kozky1 Dobrý deň, máte prosím k dispozícii tie belice?
    Lubopp Zdravím, tiež zháňam belicu. Ak by ste ešte mali nejaký kus na predaj, bol by som rád... 0948 507763
    zb1312 Dobry den, velmi rada by som si od vás stromcek Belicu kupila. Moje tel.cislo je 0944 16 99 91.
      zbaliť

    deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

    deerslayer
    Pán Wabi, musím Vás opraviť-z belíc sa páli belovica. Nechytá Vám tie belice šárka ? Nám zlikvidovala pred 20rokmi všetky....Sused zvykol do belicového podpníka štepiť marhule-kvôli mrazuvzdornosti.

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Veď o to ide, že tieto šárka nezlikvidovala a keďže doteraz dobre a pravidelne rodia mali by byť voči nej zrejme dostatočne tolerantné, podobne ako napríklad durandzie...

    paloo je offline (nepripojený) paloo

    paloo
    Konečne sa tento rok dočkám plodov

    Podarilo sa mi dopestovať z odkopku po starých stromoch dva stromky čo tento rok zarodili.Niekde som čítal že na Slovensku boli dva druhy Myjavská a Považská?
    Údajnú Považskú vraj Nemci ponúkajú ako Tipalu...
    Ako ste pokročili vy?

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Typala je typala a belica je belica. Typala je síce väčšia ale menej sladká a chuťovo to nie je žiaden zázrak. Navyše je cudzosprašná. To tá belica nezávisle od toho z ktorého regionu male iste iné parametre.
    Iste pravokorenný odkopok je lepší. Tak sa množila kedysi najviac. Ako podpník na marhulu je tiež známe len ich už toľko neni ako kedysi.
    Štepená na semenáč má však lepšiu vitalitu a rýchlejší rast.

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    paloo Pozri príspevok
    Konečne sa tento rok dočkám plodov

    Podarilo sa mi dopestovať z odkopku po starých stromoch dva stromky čo tento rok zarodili.Niekde som čítal že na Slovensku boli dva druhy Myjavská a Považská?
    Údajnú Považskú vraj Nemci ponúkajú ako Tipalu...
    Ako ste pokročili vy?
    Dala som do záhrady Bellamiru,Tipalu a Oulinskú ringlotu,výsledok ale bude až časom.Dúfam.
    cucuriedka mohla by som sa opytat na cenu belice, ak teda este stale mate?

    Milanim je offline (nepripojený) Milanim

    Milanim
    Pred dvoma tyzdnami som stepil ceresne belice do vtacnice.
    Zdroj stepov mi veľmi vyrastol do výšky, lebo bola zasadena
    medzi dvoma veľkými ceresnami. Prvotne stepy som získal
    pred asi 20 rokmi, zial zroj stepov už je zlikvidovany.
    Preto chcem zachovať tuto ceresnu aj do buducna.
    Plody sú veľmi blede, nemajú ani červené licko.
    Chuťou mi pripominaju Napoleonky. Neidu do nich ani drozdy.

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    " džem bol sladký s mierne horkastou príchuťou, lepší ako marhuľový."

    Ja som taky dzem nikdy nejedol... ... vzdy sa vsetko vypalilo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.