Zavrieť

Porady

Prechod z JU na paušálne výdavky

Dobrý deň,
prosím o radu. V r. 2009 som účtovala v JÚ, ale za rok 2010 chcem výdavky určiť percentom z príjmov / 40 %/. Rozhodla som sa teraz, nie na začiatku roku 2010. Vyplývajú mi z toho titulu nejaké povinnosti? V roku 2009 som vykazala len jeden záväzok voči ZP, ktorý bol uhradený v 1/2010. Nemala som žiadne pohľadávky, žiadne rezervy,žiadne opravné položky, a mala som zásoby materiálu . Čítala som, že už nemám povinnosť robiť dodatočné daňové priznanie za rok 2009. Mám nejaké iné povinnosti? Nejaké úpravy v r. 2010?
Ďakujem za skorú odpoved.
Usporiadat
lukin lukin

lukin je offline (nepripojený) lukin

Ďakujem za vysvetlenie, ja som myslel že ak si budem môcť uplatniť výdavky paušálom tak sa na mňa bude vzťahovať pismeno c) toho § 17: *uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i). *
a tam sa o záväzkoch nič nepíše.
Ak môžem ešte by som mal jednu podotázočku (ale tú by som mal asi zadať do témy o dani z príjmov), že po skončení podnikania som sa zahlásil na úrad práce a v novembri som mal z jednej dohody o vykonaní práce príjem cca. 40 eur - že aký typ daň.priznania mám podať - keď som bol aj živnostník aj príjem z dohody a či môžem požiadať o vrátenie dane odvedenej z tých 40 eur .
Ešte raz ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

tých 40 € uvedieš do § 5 , DP FO typ B....

a aby si si neplietol, máš 2 "operácie" v účtovníctve....
jedna je prechod zmenou účtovania výdavkov....
a druhá je ukončenie podnikania.....
0 0
lukin lukin

lukin je offline (nepripojený) lukin

Ešte by som mal jednu otázku, ked by som chcel požiadať o vrátenie dane z dohody je tam nejaká hranica, ktorú nesmiem prekročiť inak sa o daň požiadať nedá. Je to tuším okolo 3600 eur len mi nie je jasné či to je suma dokopy za všetky moje príjmy alebo to je výsledná suma keď od príjmov odpočítam výdavky.
Ďakujem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

tak napr. príjem ročný hrubý bol 5000
odpočítateľná položka na teba ako daňovníka je 3559,30
zaplatené fondy neboli , predsa to bola dohoda
-------------------------------------------------------
rozdiel je 1440,70 x 19 % daň = 273,73 €

zaplatené preddavky vo výške 500 ,-€
na vrátenie 226,27 €
1 0
lukin lukin

lukin je offline (nepripojený) lukin

ďakujem moc za radu aj trpezlivosť, ja som nadväzoval na ten môj predošlý príspevok že keď som ja SZČO aj som mal dohody tak či moje príjmy dokopy nesmú presiahnuť tých 3600 ešte raz vďaka
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ale ten príjem bol iba za dohody, ak máš aj príjem zo živnosti, musel by byť nulový, popr. vykázal by si stratu, aby ti mohli vrátiť celé preddavky, resp. aspoň časť z nich....
0 0
lukin lukin

lukin je offline (nepripojený) lukin

tak teraz mám v tom chaos, uvediem teda presné čísla:
príjmy z podnikania mám 3365
paušálne výdavky + odvody sú 1759 ked to odpočítam tak je to 1606 + 95 dve moje neuhr.faktúry ktoré mi zvýšia základ dane = 1701
príjmy z dohody 239 /z nich daň 45,41/
celkový základ dane mám teda 1940
ked si odpočítam odp.položku tak mi vychádza daň 0

Môžem teda požiadať o vrátenie tých 45,41 z dohody alebo nie, keže nie som v strate??
0 0
lukin lukin

lukin je offline (nepripojený) lukin

Veľmi pekne prosím, už len o jednu odpoveď, či môžem požiadať o vrátenie dane alebo nie (aby som nepodal chybné DP)
0 0
evinka33 evinka33

evinka33 je offline (nepripojený) evinka33

áno, môžeš požiadať o vrátenie dane.
Podstatné je, že základ dane ti nepresahuje výšku odp.položky 3559,30, keby bol vyšší už by ti vyšla kladná daň na úhradu a vtedy by si už požiadať o vrátenie nemohol.

Ospravedlňujem sa, podala som chybné informácie.
Naposledy upravil evinka33 : 24.02.12 at 19:04 Dôvod: chybné informácie
0 0
lukin lukin

lukin je offline (nepripojený) lukin

ďakujem za odpoveď, ale ja som si myslel že aj keby som malvyššie príjmy a vyšla by mi zaplatiť určitá daň napr. 5 eur, že si potom môžemuplatniť aspoň ten zvyšok (napr. v mojom prípade 40,41 eur). Ako to teda je??
Ja som si skôr nebol istý v tom že keď spočítam moje príjmy zo živnosti a zdohody tak je to suma 3604 ato už je viac ako tých 3559,30 tak že či vôbec môžem požiadať o vrátenie dane,či tam nie je podmienka že súhrn príjmov musí byť nižší ako odp. položka.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

lukin, odpočítateľná položka sa odráta od základu dane/živnosť + dohoda/ a nie od celkových príjmov, teda ak je základ nižší ako 3559,30 tak nevznikne povinnosť platiť daň a môžeš požiadať o vrátenie zaplatenej dane z dohody.
0 0
lukin lukin

lukin je offline (nepripojený) lukin

ďakujem za vysvetlenie, už mi je to jasné
0 0
Pukluš Pukluš

Pukluš je offline (nepripojený) Pukluš

Dobrý deň, je tu toho kopec o prechode z JU na paušálne výdavky, ale predsa sa chcem uistiť.

a/ V r. 2010 JU, teraz chce prejsť na paušál, ku koncu roka má jednu pohľadávku, ktorá bola uhradená v januári 2012. Má si ju prirátať k príjmom roku 2011?

b/ r. 2010 paušálne výdavky, teraz tiež uplatní paušál, ale zostala mu tiež jedna pohľadávka uhradená v roku 2012. Má to prirátať k príjmom r. 2011 alebo až r. 2012?

c/ r. 2010 JU, teraz by chcel na paušál, nemá žiadne pohľadávky, netreba dávať dodatočné DP za rok 2010?

Ďakujem veľmi pekne
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

a/ príjem roku 2012
b/ príjem roku 2012
c/ dodatočné DP sa nepodáva
2 0
mravec19 mravec19

mravec19 je offline (nepripojený) mravec19

Dobrý deň,
Prosím o radu som začiatočník

Chcela by som sa opýtať - nie som platca DPH
V roku 2010 som viedla JÚ a podla som riadne daňové priznanie
1 pohľadávka
1 zäväzok za telefón
- odpisujem 5 rok auto
- mám plusový zostatok na bankovom účte aj v pokladni

Za rok 2011 by som si chcala uplatniť paušálne výdavky
ako mám postupovať? Podáva sa dodatočné daňové priznanie?

Ďakujem
0 0
Sylvinka08 Sylvinka08

Sylvinka08 je offline (nepripojený) Sylvinka08

Prosím o radu, chcem sa uistiť, že to robím správne.

SZČO v roku 2010 viedol jednoduché účtovníctvo, zostatok pohľadávok bol 5740,- € a záväzky 270,- €.
V roku 2011 by chcel paušálne výdavky. 5.9.12 prerušil živnosť. Príjem v roku 2011 mal vo výške 5740,- čiže výška pohľadávok.

Ja to chápem tak, že zdaním príjem za rok 2011 - 570,- € a uplatním mu paušálne výdavky.

Nemusím upravovať daňové priznanie za rok 2010?
0 0