Zavrieť

Porady

Rodičovská dovolenka 2011 a práca popri nej

dobrý deň, vie mi niekto poradiť, alebo je v podobnej situácii ako sa stala mne. Zamestnankyňa išla 17.08.2010 na MD. MD jej končí 28.02.2011 a RP by mala začať poberať od 01.03.2011. Takže mojou povinnosťou je v SP urobiť zmenu k 28.02.2011 ukončenie MD, Zmenu 01.03.2011 začiatok RD a taktiež 01.03.2011 prerušenie z dôvodu č. 6. Je zamestnaná u nás na TPP - doba neurčitá, a chce sa toho 01.03.2011 vrátiť do práce. Čo treba v takomto prípade oznámiť na SP a ZP?vie mi niekto poradiť?
Usporiadat
hodmon hodmon

hodmon je offline (nepripojený) hodmon

Zdravim, mam surny problem a neviem ho vyrieist.Uz som sa pytala viackrat na roznych miestach, aj tu aj priamo v SP, ale vsade mi vravia inak. V sucasnej dobe som na RP do 19.5.2011. Na druhu matersku nastupujem 30.8.2011. Popri RP si u zamestnavatela, u ktoreho mam TPP privyrabam na dohodu.Moze sa to? Az teraz sme prisli na to, ze zrejme nie a preto to potrebujeme urychlene vyrieist.Dalsia moja otazka sa tyka buducej materskej. Uz viem , ze na nu budem mat narok,ale kazdy mi odporuca urobit inac.V SP mi bolo povedane, ze mozem ostat na rodicovskej dovolenke az do druhej materskej, privyrabat si na dohodu a tak sa mi materska vypocita ako pravdepodobna z roku 2010. Tu na porade mi vsak napisali, ze aby som mohla ostat na RD, musim dat v praci vypoved. Mojim problemom je , ze akurat to obdobie, ktore potrebujem nejako vykryt je leto a nefunguje vtedy skolka-potrebujem byt doma.Co by som mala urobit? Ak od maja nastupim spat na TPP a vezmem neplatene volno, neznizi mi to matersku?Budem musiet za letne mesiace platit odvdy? Najviac sa mi pacilo to riesenie zo SP, ze ostat na RD-zamestanana na TPP ale preruseny z dovodu RD... sice ziaden prispevok nedostanem, ale ani nemusim nic zaplatit. Viete mi povedat ako to je?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Na červené otázky odpovede :
- v r. 2011 môže sa to, v r. 2010 sa nemohlo.
- neplatené voľno materskú nezníži, ale radšej medzi neplateným voľnom a materskou by som (pre istotu) odporúčala odrobiť pár dní. Na RD môžeš byť do 3 rokov dieťaťa, ak je dieťa zdravé. Počas neplateného voľna treba ísť na ZP a prihlásiť sa ako poistenec štátu z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov (aby poistné platil štát a nie ty) - ak si toto vybavíš, nič iné platiť nemusíš. Materskú dostaneš vypočítanú z pravdepodobného zárobku - príjem ktorý by si mala, keby si robila v mesiaci, kedy pôjdeš na materskú - tento príjem potvrdzuje zamestnávateľ - do potvrdenia môže napísať tú sumu, ktorá je na zmluve alebo sumu, ktorú zarába ten, kto robí tvoju prácu. Preto ak je to možné, nech ti upraví (zvýši - samozrejme rozumne) mzdu v pracovnej zmluve - napr. po skončení RD.
Ak niekoho niečo ešte napadne, nech doplní.
0 0
hodmon hodmon

hodmon je offline (nepripojený) hodmon

takze to co mi povedali v SP, ze sa mi materska vypocita z rozodujuceho obdobia 2010 nieje pravda? bude sa pocitat za dni roku 2011 pred nastupom na novu matersku?
cize : teraz od januara mozem pracovat na dohodu ...v maji prejdem na TPP do konca juna...na jul a august vezmem v praci neplatene volno , nahlasim sa v ZP...a 30. augusta nastupim na matersku?

alebo mam este jeden variant:
hodiny ktore odrobim do maja 2011 na dohodu si "akoze"necham vyplatit az v lete na TPP, teda budem doma a to co by som zarobila teraz dostanem neskor

...len ja vzdy nechapem vypocet tej materskej, preto neviem co by som mala urobit...v praci mi potvrdia pravdepodobnu mzdu aku bude treba...len sa nechcem dopracovat k tomu, aby to bolo iba z tej sumy, ktoru naozaj dosatnem, lebo ta je nizka
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

No takto - bude sa počítať z r. 2010, ak si v tom roku robila, ale ja som pochopia, keďže RP končí 19.5.2011, že v r. 2010 si bola na rodičovskej. Ak si teda v r.2010 nemala príjem, nemôže sa počítať z r.2010, lebo neni z čoho a bude sa počítať pravdepodobný zárobok, ako som písala vyššie. (Nie za dni pred nástupom ale tak, ako som už písala).
Ak si ale robila, bude sa počítať z r.2010.

Variant do júna robiť a potom neplatené voľno až do materskej by som neodporučila (pre istotu-nejednoznačnosť zákona), ale môže byť takto - do júna robiť, potom neplatené voľno, potom pár dní robiť (alebo vyčerpať dovolenku!) až potom materská.

V princípe materská sa poćíta z vymeriavacieho základu z r. 2010, ale ak si v r.2010 bola celý rok na rodičovskej, potom nemáš VZ a materská sa počíta z pravdepodobného - to je príjem, z ktorého by si platila poistné, keby si robila v mesiaci, kedy ideš na materskú .
0 0
4326 4326

4326 je offline (nepripojený) 4326

Riešim podobnú situáciu. Som na RD. Ukončila som predošlý pracovný pomer a nastúpila som do nového zamestnania. v predošlom zamestnaní mi riadne ukončili poistenie v SP aj ZP, v novom ma zase prihlásili. Mám niekde oznamovať niečo ohľadom poberania RP? ďakujem za radu.
0 0
jankazimna jankazimna

jankazimna je offline (nepripojený) jankazimna

Dobrý den, mna by zaujimalo ci mozem dat dieta do materskej skolky ak som na rodicovskom prispeveku a chcem nastupit do prace na dohodu a kde to pripadne treba nahlasit...dohodu na SP mam uz nahlasenu...dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jankazimna Pozri príspevok
Dobrý den, mna by zaujimalo ci mozem dat dieta do materskej skolky ak som na rodicovskom prispeveku a chcem nastupit do prace na dohodu a kde to pripadne treba nahlasit...dohodu na SP mam uz nahlasenu...dakujem
Nikde, RP budeš dostávať aj naďalej. To, že budeš pracovať na dohodu, alebo na PZ, nezmamená, že prídeš o RP. Zamestnáv. ťa prihlási do SP cez RLFO ako dohodárku, pred začiatkom prác na dohodu. (píšeš, že tak urobil)
0 0
andrea33 andrea33

andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

A co v pripade, ze som zivnostnik. Zivnost mam od roku 2000, prijem v roku 2010 som nemala ziaden a v roku 2011 budem mat hruby prijem najviac 200 Eur. V sucasnosti som na rodicovskej dovolenke, poberam rodicovsky prispevok. Od januara 2012 by som chcela dat dieta /teraz ma 25 mesiacov/ na 4 hod do jasli a chcela by som znova robit na zivnost. Mam dve otazky - oplati sa mi ponechat si rod prispevok alebop radsej ist na prispevok na starostlivost o dieta? A co s odvodmi do ZP a SP? Mam sa niekde prihlasit, mam nieco zacat platit?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Počkajte, kým sa schváli to, čo má platiť po 1.1.2012. (Predpoklad je koncom októbra)
0 0
janapill janapill

janapill je offline (nepripojený) janapill

Dobrý deň, prosím Vás a neviete ako to je,ak je na predlž.materskej, nedostáva nič, ale štát za ňu platí odvody a teraz od 10/2011 začala robiť finančné sprostredkovanie podľa osobit.predpisu. Ako je to teraz s odvodmi, musí si platiť do SP a ZP? Musí sa niekde nahlásiť? Ďakujem
0 0
s_c s_c

s_c je offline (nepripojený) s_c

Dobry den,
v pripade ak je mamicka na rodicovskej dovolenke a ma dohodu o vykonani prace, podpise zamestnavatelovi vyhlasenie neplati ziadnu dan, alebo poda v roku 2012 danove priznanie typu A a dan je bude vratena?
Dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

s_c Pozri príspevok
Dobry den,
v pripade ak je mamicka na rodicovskej dovolenke a ma dohodu o vykonani prace, podpise zamestnavatelovi vyhlasenie neplati ziadnu dan, alebo poda v roku 2012 danove priznanie typu A a dan je bude vratena?
Dakujem
Ak podpíše vyhlásenie, ešte neznamená, že nebude platiť daň, to všetko závisí od výšky sumy na dohodu, ak je vyššia ako NČ daň bude platiť z rozdiely jej odmeny a samotnej NČ. Ak jej pri RZD zamestnáv. uplatní ročnú NČ, alebo v DP, ktoré podá, daň sa jej môže vrátiť, rovnako aj môže doplatiť daň. Mesačná NČ je 296,60.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať