Zavrieť

Porady

Je TOTO legislatívne možné? Český "výhradný distribútor pre Slovensko" nás odmietol!

Priatelia,
prosím o radu, pretože situácia mi už príde absolútne nehorázna...

Sme internetový obchod s detským tovarom.
Oslovili sme nemeckú firmu Kiddy ohľadom spolupráce, máme záujem distribuovať jej produkty.
Táto nás (po dlhšom čase na odpoveď) odkázala na českého výhradného distribútora (!!!) s tým, že našu požiadavku mu preposlala a bude nás kontaktovať.
Za pol roka žiaden kontakt z jeho strany nebol.
Opakovane sme hľadali distribútora pre SLovensko, opäť odkazy len na Čechy.
Kontaktovali sme teda opakovane uvedeného PÁNA, ktorý nám poslal odpoveď v zmysle:
že neuvažuje o spolupráci s našou firmou. Bez vysvetlenia, bodka...

Písali sme jemu aj nemeckej firme so žiadosťou o vysvetlenie.

Český distribútor nám ráčil napokon odpovedať, že plánuje uzatvoriť "výhradnú zmluvu" s inou firmou v našom meste (!!!) a teda neplánuje spoluprácu s nami.

Nemci odpísali, že s uvedeným pánom uzavreli EXKLUZÍVNU ZMLUVU s výhradným zastúpením tak pre Čechy ako aj pre SLovensko, a že sa nemienia starať do jeho obchodnej stratégie...

Moje výhrady ohľadom toho, že je to predsa iný štát (než Slovensko), s inou legislatívou, DPH, MENOU (!!!!) jednoducho ignorovali, a môj návrh, že teda by sme radšej brali tovar od výhradného distribútora z Rakúska (aspoň kvôli EURU) odmietli práve kvôli uvedenej EXKLUZÍVNEJ ZMLUVE..,.


Moja otázka:
1.) Môže mať česká firma výhradné zastúpenie pre SLovensko? (asi áno, ale je toto normálne???)

2.) Môže mi výhradný distribútor odmietnuť spoluprácu na predaj výrobkov (v rámci platnej legislatívy EU) a uzavrieť opäť exkluzívnu zmluvu s iným predajcom? Podotýkam, že sme riadna firma, platiaca dane a všetko s tým súvisiace ...

3.) Môže mať nejaká firma exkluzívnu zmluvu na distribúciu výrobkov v rámci EU pre iný než svoj členský štát?
(t.j. ak by sa našla firma, ktorá by chcela byť výhradným distribútorom pre Slovensko, tak ju jednoducho odmietnu, pretože majú Čecha s "exkluzívnou zmluvou", za ktorú asi zaplatil bohviečo????)

4.) Slovenské firmy sú teda v takýchto prípadoch reálne diskriminované - českí distribútori si účtujú VO ceny, ako sa im zachce (spravidla vyššie než vlastným českým firmám),
ďalej pripočítajme kurzovú stratu,
vyššie dopravné náklady (tovar sa mi posiela z Čiech a tým pádom je oveľa vyššie poštovné než pre české firmy),
nakúpiť môžem len do výšky tých 13 941,45 EUR/rok, v tom prípade platím DPH Čechám a nie Slovensku,
po prekročení tejto sumy sa musím registrovať pre daň pre nákup zo zahraničia alebo byť platcom DPH,
čo opätovne navýši cenu tovaru pre slovenských konečných spotrebiteľov...

5.) Na akú inštitúciu sa mám prípadne obrátiť so žiadosťou o preskúmanie takýchto postupov,
1.) problém českých distribútorov pre Slovensko
2.) odmietnutie predaja a uprednostnenie inej firmy (exkluzívne zmluvy) na úkor inej


Btw. nie je to len náš problém, stretávame ďalšie firmy, ktoré majú rovnaký problém s tým, že ich každý odkáže na českých distribútorov. V zahraničí ešte stále žijú v predstave Československa a vôbec im nepríde, že sme samostatný štát.

Vďaka.
Usporiadat
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

misomiso Pozri príspevok
Kolko vyrobcov ostane to je dobra otazka, ten globalizacny tlak je tu obrovsky. Je fakt, ze konkurencia sa neustale znizuje(Asi si chcel napísať, že konkurencia sa neustále zvyšuje a nie znižuje.). Je to mozne pozorovat napr. na pocte automobiliek alebo pivovarov. Proti tomu tazko nieco urobime, hoci sa nam to asi nepaci.
No vidíš, misomiso.
Sám priznávaš, že proti tomu ťažko niečo urobíme. Hlavne ak si sám výrobca a rovnako aj obchodník.
Myslíš, že by Ázijskí výrobcovia niečo podstatné na svetových trhoch dokázali, ak by nepoužívali šikovných obchodníkov? Skús nadviazať spoluprácu s výrobcom v Malajzii, alebo na Tajvane, či ťa neodkáže na svojho predajcu. Prinajlepšom ti ponúkne rovnakú cenu za akú predáva jeho oficiálny predajca. To s tou cenou však platí len v prípade veľkej objednávky a dostatočnej kapacity konkrétneho výrobcu s ohľadom na povinnosť plniť dodávky oficiálnym partnerom. To sú tí takzvaní výhradní distribútori a väčšinou si od nich zazmluvnení výrobcovia musia vyžiadať aj súhlas.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

misomiso Pozri príspevok
Ja sa ucim obchodovat v podstate rovnako dlhu dobu, ako sa ucim vyrabat. Kazdy vyrobca musi byt aj obchodnikom, ci chce alebo nechce. Aj vyber vhodneho obchodneho partnera (aby som nenelatel podvodnikovi alebo neschopnemu) ja o obchodnych zrucnostiach a skusenostiach.

Jediny rozdiel je v tom, ze hoci zo zaciatku sme sa sustredovali iba na obchod s velkoobchodnymi partnermi, teraz sa coraz viac zaciname sustredovat na koncoveho zakaznika.
V tomto čo spomínaš sa asi nezhodneme, lebo to čo ty nazývaš obchodom, je skôr podomový predaj. Chodiť po veľkoobchodných skladoch a ponúkať svoj tovar, je dosť podobné tomu "paninko a digitálky nekoupíte?" Levné, také v obchode neseženete.
----------------------------
Skutočný obchod je niečo úplne iné. Každá jedna vec sa predáva inak. Ale ako, to ti určite žiadny obchodník neprezradí a sám nemáš šancu, ako to zistiť. Jediná možnosť, ktorá ti zostáva, je pokus omyl. No a tých omylov, ktoré ťa ešte čakajú, bude neúrekom.
------------------------------
Ver tomu, že to čo ty vyrobíš za sto a dokážeš predať za dvesto s nákladmi na predaj osemdesiat, ti dobrý obchodník dokáže predať za 300 a ešte ti zaplatí tých tvojich 120 čistých, plus 5 percent navrch.
(samozrejme za predpokladu, že máš dobrý výrobok a spoľahlivú výrobu)
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ak bolo 20 pivovarov a dne su iba dva, tak sa z kvantitativneho hladiska konkurencia znizila. Napisal som to presne tak, ako som to myslel.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

jar88 Pozri príspevok
V tomto čo spomínaš sa asi nezhodneme, lebo to čo ty nazývaš obchodom, je skôr podomový predaj. Chodiť po veľkoobchodných skladoch a ponúkať svoj tovar, je dosť podobné tomu "paninko a digitálky nekoupíte?" Levné, také v obchode neseženete.
----------------------------
Skutočný obchod je niečo úplne iné. Každá jedna vec sa predáva inak. Ale ako, to ti určite žiadny obchodník neprezradí a sám nemáš šancu, ako to zistiť. Jediná možnosť, ktorá ti zostáva, je pokus omyl. No a tých omylov, ktoré ťa ešte čakajú, bude neúrekom.
------------------------------
Ver tomu, že to čo ty vyrobíš za sto a dokážeš predať za dvesto s nákladmi na predaj osemdesiat, ti dobrý obchodník dokáže predať za 300 a ešte ti zaplatí tých tvojich 120 čistých, plus 5 percent navrch.
(samozrejme za predpokladu, že máš dobrý výrobok a spoľahlivú výrobu)
Prepac, o com sa ty tu chces s kym bavit? Pozeral si posledny Den D? Tam Rostock takym dvom fesakom povedal, ze obdivuje ich naivitu kombinovanu s namyslenostou.

Obdivujem ze presne vies, ako a co komu ponukam. V nasej branzi ani ziadne velkosklady nejestvuju. Celosvetovy obchod na cely rok dopredu sa dojednava na par najvacsich svetovych veltrhoch a v dobrych restauraciach.
Naposledy upravil misomiso : 23.03.11 at 05:42
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

misomiso Pozri príspevok
Ja sa ucim obchodovat

Jediny rozdiel je v tom, ze hoci zo zaciatku sme sa sustredovali iba na obchod s velkoobchodnymi partnermi, teraz sa coraz viac zaciname sustredovat na koncoveho zakaznika.
V tomto príspevku si spomínal, že ste skúšali, atd..

Obdivujem ze presne vies, ako a co komu ponukam. V nasej branzi ani ziadne velkosklady nejestvuju. Celosvetovy obchod na cely rok dopredu sa dojednava na par najvacsich svetovych veltrhoch a v dobrych restauraciach.
No a v ďalšom píšeš, že žiadne veľkosklady nejestvujú.
Tak ako to teda máš? Čo je pravda a čo len ....omyl či dokonca lož.
-------------------------------------------------------
Ale najviac si ma dojal tým spomenutím "dňa D". Vôbec sa už nečudujem tvojim názorom, lebo konečne viem, kam na to chodíš.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať