Zavrieť

Porady

Dedičstvo-vyplatiť či nie?

Po smrti môjho otca prebehlo dedičské konanie, bol prečítaný závet, kde otec svoju polovicu domu a všetok hnuteľný majetok poukazuje v polovičnom pomere mojej sestre a jeho priateľke (rok narodenia 1933). Sme tri deti. Mňa a brata vydedil, lebo ja mám polovicu domu a bratovi netreba lebo je podnikateľ. Otec s nami nikdy poriadne nežil, iba platil výživné. S mamou rozvedení neboli a v spoločnej domácnosti nežili. (Druhú polovicu domu mi darovala pred smrťou mama s prosbou rekonštrukcie, čo som aj spravila.) Dedičského konania som sa zúčastnila iba ja so splnomocneniami a jeho priateľka. Hneď po jeho smrti mi tvrdila že otec žiadne peniaze nemal. Aj napriek tomu som nechala preveriť aspoň slov. sporiteľňu, kde našli 4 000 €. Na pojednávaní trvala na svojom dedičstve, načo sme sa dohodli že jej vyplatím 6 000 € z domu. Peniaze v banke notár rozdelil na tretiny, lebo v závete to nebolo jasne napísané.
Dotyčná pani u ktorej otec býval (neboli druh a družka) sa veľmi domáhala úmrtného listu. Nedali sme jej ho, lebo sme tušili niečo nekalé, ale aj napriek tomu nám bolo z jej strany oznámené že už ho nepotrebuje lebo ho už má.
Po podpísaní závete som sa dotyčnej pani pýtala že načo tak súrne potrebovala závet, odpovedala: "veď musela som to porušiť, veď všetko bolo na jeho mene".
Včera po nadobudnutí právoplatnosti som zistila že vybrala aj tých 4 000 €, deň po smrti otca.
Chcem sa spýtať ako postupovať v danej veci. Nevieme kde všade mal peniaze, kde účty previedla na seba. Mám jej teraz vyplatiť podiel z domu keď ona nám dlhuje peniaze? Či podať nejaké trestné oznámenie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Dedičstvo sa nadobúda smrťou. v období od smrti do právoplatnosti osvedčenia/rozhodnutia o dedičstve sa považujú dedičia za spoluvlastníkov. S majetkom možno v tom čase disponovať len so súhlasom súdu (§ 175r OSP).

    Dedička, ktorá vybrala peniaze, ktoré boli predmetom dedičského konania, je vám dlžná ich vyplatenie tak, ako ste dlžní vy jej vyplatenie z domu.
    Notár asi nemá povinnosť zisťovať vo všetkých bankách vklady či účty poručiteľa (zo skúsenosti).
    Ak by sa objavil majetok po prerokovaní dedičstva, môže sa o ňom opäť konať.

    Neopomenuteľní dedičia sa mohli svojho práva domáhať v dedičskom konaní (dospelé deti žiadať 1/2 svojho zákonného podielu), pričom sa započítava to, čo za života od poručiteľa dedič dostal. Neopomenuteľní dedičia sa môžu dovolať relatívnej neplatnosti závetu, ak nepríde k dedičskej dohode o inom rozdelení dedičstva. Po skončení konania sa môže od neoprávneného dediča domáhať len ten oprávnený, ktorý sa nezúčastnil konania (ani v zastúpení).

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Lubaba, Flinstone, rodina1, drobeceva, arizona, Xanti, GabiZ, 2009
    8

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak som dobre čítala, vy jej máte dať z domu 6000 a ona vám 4000. Započítanie môžete urobiť jednostranne tak, že jej oznámite, že v zmysle § 580 ich vzájomne započítavate - podrobne popíšete skutočnosti o vzájomných pohľadávkach s tým, že sú rovnakého druhu, splatné a spôsobilé na započítanie - kryjú sa plus 2000 jej doplatíte.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    terezamaria, GabiZ, Lubaba, Flinstone, rodina1, Katy a R, Danielle369, Xanti
    8

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    § 460 obč.z. : Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa.

    Nemala právo nakladať s účtom poručiteľa, hoci predtým mala dispozičné právo k nemu. Lenže okamihom smrti to už nebol majetok jej druha/priateľa, ale všetkých dedičov, aj keď nebolo konkrétne jasné, komu práve peniaze pripadnú. Pozri priloženú judikatúru, kde disponovala s majetkom patriacim do dedičstva manželka poručiteľa.

    Ak mala dispozičné právo k účtu a peniaze vybrala skôr, musí vám ich vydať. Ak vám ich nevydá dobrovolne, tak si ich započítate.
    Tu nejde tak o porušenie zákona, ako o to, že tie peniaze podľa dedičskej dohody patria vám. S právoplatným osvedčením o dedičstve by bola banka peniaze vydala vám.


    § 175r

    Dedičia môžu veci patriace do dedičstva počas dedičského konania predať alebo urobiť iné opatrenia presahujúce rámec obvyklého hospodárenia len s privolením súdu.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    rodina1, terezamaria, Xanti, Lubaba, Flinstone, arizona
    6

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vzájomné pohľadávky rovnakého druhu sa dajú započítať. Započítanie môže byť vykonané dohodou alebo jednostranným právnym úkonom. Zápočet je možný aj u solidárnych dlžníkoch.

    Občiansky zákonník

    Započítanie
    § 580
    Ak veriteľ a dlžník majú vzájomné pohľadávky, ktorých plnenie je rovnakého druhu, zaniknú započítaním, pokiaľ sa vzájomne kryjú, ak niektorý z účastníkov urobí voči druhému prejav smerujúci k započítaniu. Zánik nastane okamihom, keď sa stretli pohľadávky spôsobilé na započítanie

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Flinstone, rodina1, Katy a R, Danielle369, arizona
    5

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Aký uviedol dôvod vydedenia?
    Lebo ak neuviedol závažný dôvod závet by som napadla, lebo aj ty aj brat ste neopomenuteľný dedičia.
    A zo zákona vám patrí aspoň polovica vášho zákonného podielu, tj. 1/8 z otcového majetku pre teba i pre brata.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Škoda, že si sa neozvala ešte v čase, keď rozhodnutie o dedičstve nenadobudlo právoplatnosť. V prvom rade bolo treba posúdiť, aký dôvod je uvedený v závete ohľadom vydedenia.
    Rodič môže vydediť dieťa len v štyroch prípadoch, ak priamy dedič:
    • nestaral sa oňho v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
    • o poručiteľa trvalo neprejavoval záujem,
    • bol odsúdený pre úmyselný trestný čin najmenej na jeden rok,
    • vedie neusporiadaný život.
    Dôvod vydedenia – v paragrafovom znení – musí byť uvedený v závete alebo v listine o vydedení, preto je najlepšie spísať závet v takomto prípade u notára, ktorý zákon ovláda.

    Takže existujú len 4 zákonné dôvody a ak tam nie je ani jeden z nich uvedený, tak ste sa mohli domáhať svojich práv ako dedičia zo zákona a predmetný závet napadnúť. To môžete urobiť aj teraz žalobou o určenie neplatnosti závetu. Ako znie vlastne rozhodnutie o dedičstve? Kto a v akých podieloch čo získal predmetným rozhodnutím?
    Naposledy upravil GabiZ : 08.03.11 at 08:59

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Čo sa týka prevodu peňazí, ktoré previedla po smrti poručiteľa, tak je otázne, či mala disponibilné právo na účet a mohla tak urobiť. Ak ano, tak si nepomôžete. Účet však zrušiť nemohla, lebo ak nie je vlastníkom účtu, tak s nim nepohne a určite sa jej nepodarilo ich porušiť. Ak by mal aj nejaké iné účty, len v prípade, že bol jediný majiteľ účtu, by ste sa o nich dozvedeli v dedičskom konaní, pretože notár overuje všetky tieto veci v rámci dedičského konania. Ak však účty boli robené tak, že bola ona majiteľka, mohla ich zrušiť a už sa nedozviete, koľko a kde peňazí bolo. Každopádne aspoň to, čo máte v rozhodnutí o dedičstve treba napadnúť, ak nebolo dodržané to, čo som písala v predchádzajúcom príspevku.

    Nada62 je offline (nepripojený) Nada62

    Nada62
    Ďakujem za odpoveď. Dedičstvo sme uznali po formálnej stránke, nebol tam dôvod. Namietli sme relatívnu neplatnosť, načo uvedenej pani bol započítaný nižší podiel ako 1/4. S tým som sa zmierila aj napriek tomu že vyhlasuje že ako so mnou vybabrala že som na dedičskom nič nezmohla.
    Mne ide o to že vybrala peniaze deň po smrti otca. Tie peniaze mali ísť do dedičského. Včera som zistila že tie peniaze v banke nie sú a my sme platili ešte z nich poplatky :-)
    Za ďalšie jej vyhlásenie že musela všetko porušiť, lebo bolo všetko na jeho mene. Čo s tým?

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    "Po podpísaní závete som sa dotyčnej pani pýtala že načo tak súrne potrebovala závet, odpovedala: "veď musela som to porušiť, veď všetko bolo na jeho mene".

    Moment, po podpísaní závetu? Ak rušila všetko po podpísaní závetu, vtedy ešte otec žil a to znamená, že jej musel dať splnomocnenie, alebo súhlas. Upresni to, aby sa dalo lepšie v tom orientovať.

    Nada62 je offline (nepripojený) Nada62

    Nada62
    Ospravedlňujem sa! V rýchlosti som veci zle pomenovala. Malo to byť takto:
    Po podpísaní "Osvedčenia o závete" som sa dotyčnej pani pýtala že načo tak súrne potrebovala "Úmrtný list" , odpovedala: "veď musela som to porušiť, veď všetko bolo na jeho mene".


    Nada62 je offline (nepripojený) Nada62

    Nada62
    Ospravedlňujem sa, som tu po prvýkrát a ešte neviem tu behať. Ak sa dá, dajte to do jednej témy, ďakujem

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    No je mi divné, žeby niekto niečo zrušil na základe úmrtného listu. Banka práve po predložení úmrtného listu účty zablokuje (zmrazí), kým nebude vysporiadané dedičské konanie. Práveže ak mala disponibilné právo a deň po jeho smrti vybrala peniaze, určite nikomu o tomto nepovedala a peniaze vybrala. Ak ten účet ešte existuje (bol vlastníkom váš otec), tak sa dá zistiť, kedy bol urobený výber. Ale ak som správne pochopila, tak tento účet nebol ani v dedičskom konaní? Ako ste vedeli, koľko je tam peňazí? Otec zrejme nebol majiteľ, lebo notár by to zistil a aj keď s nulovým zostatkom, tak by to do dedičstva zahrnul. Štandardnou praxou totižto je, že notári zisťujú majetok zomretého vo všetkých finančných inštitúciách
    Naposledy upravil GabiZ : 08.03.11 at 10:15

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Čítam si tvoje príspevky ešte raz, lebo sa asi nerozumieme. Tak ešte raz po poriadku. Predmetný účet bol vo vlastníctve tvojho otca. Pred jeho smrťou tam bolo 4000€. Deň po jeho smrti (zrejme na základe dispozičného práva) jeho priateľka tieto peniaze vybrala. Ak bol účet predmetom dedičského konania, notár, ktorý overoval majetok zomretého vo finančných inštitúciach by tento účet objavil. V deň, kedy tieto skutočnosti notár zistil, vedel by aj zostatok na tomto účte, čiže 0 €, čo by ste sa v dedičskom konaní dozvedeli (to znamená, že doba kým prišlo k dedičskému konaniu je niekoľko týždňov povedzme a výber mal byť urobený deň po smrti vášho otca). Notár sa teda dozvedel súčasný stav na účte, teda stav k dátumu, kedy požiadal banku o informácie. Ale ty píšeš, že až po nadobudnutí právoplatnosti osvedčenia o dedičstve ste sa dozvedeli, že na účte peniaze nie sú. Tak bol ten účet predmetom dedičského konania, alebo nie? Aby sme to dali na správnu mieru a mohli dôjsť k nejakému záveru.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Mária27 Pozri príspevok
    Dedičstvo sa nadobúda smrťou. v období od smrti do právoplatnosti osvedčenia/rozhodnutia o dedičstve sa považujú dedičia za spoluvlastníkov. S majetkom možno v tom čase disponovať len so súhlasom súdu (§ 175r OSP).

    Dedička, ktorá vybrala peniaze, ktoré boli predmetom dedičského konania, je vám dlžná ich vyplatenie tak, ako ste dlžní vy jej vyplatenie z domu.
    Notár asi nemá povinnosť zisťovať vo všetkých bankách vklady či účty poručiteľa (zo skúsenosti).
    Ak by sa objavil majetok po prerokovaní dedičstva, môže sa o ňom opäť konať.

    Neopomenuteľní dedičia sa mohli svojho práva domáhať v dedičskom konaní (dospelé deti žiadať 1/2 svojho zákonného podielu), pričom sa započítava to, čo za života od poručiteľa dedič dostal. Neopomenuteľní dedičia sa môžu dovolať relatívnej neplatnosti závetu, ak nepríde k dedičskej dohode o inom rozdelení dedičstva. Po skončení konania sa môže od neoprávneného dediča domáhať len ten oprávnený, ktorý sa nezúčastnil konania (ani v zastúpení).
    Presne tak, z hľadiska občianskeho práva. Z hľadiska trestného práva, by bolo potrebné dopátrať sa k určitým nezrovnalostiam, ktoré tu v otázkach zadávateľky odzneli. Takže z občiansko-právneho hľadiska platí to, čo napísala Mária.

    Nada62 je offline (nepripojený) Nada62

    Nada62
    Otec zomrel 9.8.2010, peniaze vybrala 10.8.2010. Ja som dala notárovi na prvom pojednávaní návrh na prešetrenie v SLSP, lebo sme vedeli že tam nejaké peniazu budú. Notár si teda zo SLSP vyžiadal správu k 9.8.2010. Mám vyjadrenie SLSP o uvedených 4 000 € ku dňu úmrtia. Osvedčenie o dedičstve je z 15.2.2011. 7.3.2011 som bola dať potvrdiť právoplatnosť a šla som s papierami do banky zistiť aký je stav. Peniaze tam nie sú.
    Dnes som bola požiadať o výpis, ale bude im to trvať 3 dni, pokiaľ ho ovšem dostanem.
    Chcem sa spýtať, musím jej vyplatiť čiastku z domu, ked aj ona dlhuje nám? Podpísala som že jej prvých 2 000 € pošlem do troch dní po nadobudnutí právoplatnosti.
    S ňou sa asi nedohodnem, budem to musieť riešiť súdne, ALE AKO postupovať. Dá sa niekde nájsť vzor?
    Ďakujem

    Nada62 je offline (nepripojený) Nada62

    Nada62
    Mária27 Pozri príspevok
    Vzájomné pohľadávky rovnakého druhu sa dajú započítať. Započítanie môže byť vykonané dohodou alebo jednostranným právnym úkonom. Zápočet je možný aj u solidárnych dlžníkoch.

    Občiansky zákonník

    Započítanie
    § 580
    Ak veriteľ a dlžník majú vzájomné pohľadávky, ktorých plnenie je rovnakého druhu, zaniknú započítaním, pokiaľ sa vzájomne kryjú, ak niektorý z účastníkov urobí voči druhému prejav smerujúci k započítaniu. Zánik nastane okamihom, keď sa stretli pohľadávky spôsobilé na započítanie
    Ďakujem veľmi pekne.
    Áno, budem sa snažiť dohodnúť, ale podľa toho ako ju poznám to nepôjde.
    V prípade že nepochodím:
    - ktorý zákon/paragraf porušila?
    - kde mám dať podnet/návrh a v akom znení/podľa čoho? Alebo ako by som mohla postupovať ak mám podozrenie na výber aj iných účtov, čo ale nemám potvrdené...?

    Nada62 je offline (nepripojený) Nada62

    Nada62
    Výborné riešenie.
    Napíšte mi ešte prosím ktorý zákon/paragraf výberom peňazí porušila.
    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.