Zavrieť

Porady

žiadosť o starobný dôchodok spätne?

Dobrý den.Prosím o radu.Je možné požiadať o starobný dôchodok spätne?Stará mama mala 3 roky dozadu dôchodok manželky cca 19€.Predtým mala priznaný opatrovateľský príspevok na starého otca,ktorý jej odnali a nebola si vybaviť starobný dôchodok na ktorý v tom čase už mala nárok,lebo opatrovaním dosiahla potrebný počet odpracovaných rokov.Pred mesiacom nám starý otec umrel a teraz sa jej vybavuje vdovský dôchodok(starý otec mal dôchodok cca 400€).V sociálnej poistovni mi ani nebolo oznámené že má nárok aj na starobný dôchodok popri vdovskom,len ked som im to povedala, tak mi povedali že má.Známi mi tvrdia že mala nárok nan už aj po tie 3 roky spätne čo si nevybavila.Je možné teraz ked sa vybavuje požiadať on spätne?Má niekto podobnú skúsenosť?
Naposledy upravil busik11 : 08.03.11 at 15:52
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nárok na dôchodok plynutím času nezaniká, nárok na výplatu dôchodku má však len tri roky dozadu.

    Zákon o sociálnom poistení
    § 227
    Práva a povinnosti poistencov a príjemcov dávok
    (1) Poistenec a poberateľ dávky majú právo
    a) uplatniť si nárok na dávku a nárok na jej výplatu,
    b) požiadať Sociálnu poisťovňu o vydanie potvrdenia o nároku na dávku, o nároku na jej výplatu a o jej sume.


    § 114
    Premlčanie nároku na výplatu dávky
    (1) Nárok na výplatu dávky alebo jej časti sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa, za ktorý dávka alebo jej časť patrili.
    (2) Lehota ustanovená v odseku 1 neplynie počas konania o dávke a v období, v ktorom účastníkovi konania, ktorý musí mať opatrovníka, nebol opatrovník ustanovený.

    Hlasovalo 11 pouzivatelov

    Užitočné (11)
    drobeceva, Andyke, 2009, arizona, rodina1, terezamaria, Lubaba, Danielle369, vieraaaa, Xanti, busik11
    11

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Dostane ho celý naraz odkedy požiadal až po zaslanie prvej mesačnej splátky. Sociálka mu to rozpíše : koľko mu vyrátali ku dňu požiadavky (2 roky dozadu), koľko sa mu navýšil prvý rok (myslím k 1.7.), koľko ďalší rok (k 1.1.) ... a koľko v tomto roku (ak je to už tretí) - no, tak nejako.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zákon o sociálnom poistení (461/2003)
    § 67

    4) Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku nevzniká, ak poistenec ku dňu vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba.

    Ally Klima je offline (nepripojený) Ally Klima

    Ally Klima
    Ahojte, poprosím o radu ohľadne spätne požiadaného dôchodku. Môj otec o neho tiež spätne požiadal. Lehotu spĺňa, nárok má už dva roky. Na sociálke mu povedali, že dôchodok dostane za tie dva roky celý naraz. Avšak dnes mu došlo rozhodnutie a tam mu navýšili jeho nárok o 9 €. Čiže mu nevyplatia jeho nevybraný dôchodok celý ale po častiach. Má niekto s týmto skúsenosť? Je to naozaj tak, že nedostane ten spätný dôchodok celý naraz, ale po častiach.
    Ďakujem za akúkoľvek radu.
    Ally

    katalóg je offline (nepripojený) katalóg

    katalóg
    Ally Klima Pozri príspevok
    Ahojte, poprosím o radu ohľadne spätne požiadaného dôchodku. Môj otec o neho tiež spätne požiadal. Lehotu spĺňa, nárok má už dva roky. Na sociálke mu povedali, že dôchodok dostane za tie dva roky celý naraz. Avšak dnes mu došlo rozhodnutie a tam mu navýšili jeho nárok o 9 €. Čiže mu nevyplatia jeho nevybraný dôchodok celý ale po častiach. Má niekto s týmto skúsenosť? Je to naozaj tak, že nedostane ten spätný dôchodok celý naraz, ale po častiach.
    Ďakujem za akúkoľvek radu.
    Ally
    Ako píše Mária27 v príspevku č.5 a plus aj nevyplatené vianočné príspevky.

    katalóg je offline (nepripojený) katalóg

    katalóg
    Ak si niekto vybavuje dôchodok so spätnou platnosťou, dá sa uplatniť spätne do troch rokov.
    Ak bol počas tej doby dobrovoľne zdravotne poistený v zdravotnej poisťovni, stáva sa spätne automaticky poistencom štátu (ako dôchodca), ale pozor, tu sa vzťahuje na poistenca spätne doba iba dva roky.
    Ak si platil človek dobrovoľne zdravotné poistenie, poisťovňa by to mala vrátiť. Ak mal dlžobu voči zdravotnej poisťovni, dlh zaniká.

    Sika3008 je offline (nepripojený) Sika3008

    Sika3008
    Prajem pekný deň,
    možno som mimo témy , ale keďže sociálna poisťovňa je skúpa na slovo nemá niekto skúsenosť? :
    Spoločník súčasne aj konateľ spoločnosti ; a ešte má aj v tej istej s.r.o. pracovnú zmluvu ( jednoosobová sro) v konkurze , by si chcel podať žiadosť o predčasný dôchodok. Čo by mal urobiť ?
    Môj názor je, že treba v prvom rade ukončiť pracovný pomer (správkyňa nereaguje na moje otázky resp. pripomienky, že treba ukončiť pracovný pomer, hoci so zamestnancami ich už dávno ukončila) .
    Potom sa vzdať konateľstva, ale ako?
    A teraz čo so spoločníkom ?
    Zo s.r.o. pravdepodobne už žiadne peniaze nebudú, takže príjem je nulový.

    Ďakujem.

    žiadosť o starobný dôchodok spätne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.