Zavrieť

Porady

Spoločné užívanie chaty

Dobrý deň, prosím o radu:
Som spoluvlastníkom rekreačnej chaty spolu so svojou sestrou, každý po 1/2. Túto sme získali dedením po našom otcovi pred 25 rokmi. Keďže je bližšie k môjmu bydlisku, pravidelne ju využívam ja, sestra tam príde raz - dva krat za rok. Chatu som za ten čas postupne svojpomocne zveľaďoval, za čo som od sestry nepýtal podiel na spolufinancovaní, keďže ju využívam hlavne ja. Jedine z dane z nehnuteľnosti, ktorú platíme spoločne účtujem od nej polovicu.Teraz chce sestra prepísať svoj podiel na svojho syna, ktorý zamýšľa našu chatu za peniaze prenajímať. Ja s tým samozrejme nesúhlasím, a neprajem si, aby tam púšťal cudzích ľudí, či už za peniaze alebo len tak - svojich známych. Existuje nejaký právny predpis, ktorý by mu v tom zabránil? Musím sa s ním dohodnúť na presných termínoch, kedy kto bude chatu užívať? Môže tam bez mojho vedomia púšťať cudzích ľudí, hoci by to boli aj jeho známi?

Za radu ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Mark52 Pozri príspevok
    Dobrý deň, prosím o radu:
    Som spoluvlastníkom rekreačnej chaty spolu so svojou sestrou, každý po 1/2. Túto sme získali dedením po našom otcovi pred 25 rokmi. Keďže je bližšie k môjmu bydlisku, pravidelne ju využívam ja, sestra tam príde raz - dva krat za rok. Chatu som za ten čas postupne svojpomocne zveľaďoval, za čo som od sestry nepýtal podiel na spolufinancovaní, keďže ju využívam hlavne ja. Jedine z dane z nehnuteľnosti, ktorú platíme spoločne účtujem od nej polovicu.Teraz chce sestra prepísať svoj podiel na svojho syna, ktorý zamýšľa našu chatu za peniaze prenajímať. Ja s tým samozrejme nesúhlasím, a neprajem si, aby tam púšťal cudzích ľudí, či už za peniaze alebo len tak - svojich známych. Existuje nejaký právny predpis, ktorý by mu v tom zabránil? Musím sa s ním dohodnúť na presných termínoch, kedy kto bude chatu užívať? Môže tam bez mojho vedomia púšťať cudzích ľudí, hoci by to boli aj jeho známi?

    Za radu ďakujem.
     právo spoluvlastníka na náhradu za to, že neužíva spoločnú vec v rozsahu zodpovedajúcom jeho spoluvlastníckemu podielu, vyplýva z práva spoluvlastníka podieľať sa na užívaní spoločnej veci v miere svojho podielu;
     ak existujúce pomery neumožňujú niektorému spoluvlastníkovi plnú realizáciu tohto práva, patrí mu za to zodpovedajúca náhrada; ak náhrada poskytnutá nie je, tento spoluvlastník sa dopúšťa bezdôvodného obohatenia;
     bezdôvodné obohatenie = majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu, plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, alebo majetkový prospech z nepoctivých zdrojov; všetko nadobudnuté bezdôvodným obohatením musí byť vrátené tomu, na koho úkor sa osoba obohatila;
     v prípade, že spoluvlastník neužíva (nemôže užívať) spoločnú vec v rozsahu jeho spoluvlastníckeho podielu bez toho, že by medzi ním a druhým spoluvlastníkom bola uzatvorená nájomná alebo iná zmluva, spočíva bezdôvodné obohatenie druhého spoluvlastníka v užívaní väčšieho rozsahu predmetu spoluvlastníctva ako zodpovedá jeho spoluvlastníckemu podielu;
     vzhľadom k tomu, že spoluvlastník, ktorý vec užíva nad rozsah svojho spoluvlastníckeho podielu, nie je schopný takto spotrebované plnenie v podobe výkonu práva nájmu vrátiť, musí poskytnúť peňažnú náhradu ako ekonomickú protihodnotu toho, čo nemôže vydať;
     peňažnú náhradu nemusí vydávať len vtedy, ak medzi spoluvlastníkmi existuje zmluva o bezodplatnom užívaní spoločnej nehnuteľnosti;
     poškodený spoluvlastník sa môže domáhať vydania bezdôvodného obohatenia na súde (ak toto spoluvlastník, ktorý sa bezdôvodne obohatil, odmieta vydať dobrovoľne), a to aj spätne za minulé obdobie; v premlčacej lehote dva roky plynúcej odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil; najneskôr sa právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia premlčí za tri roky, a ak ide o úmyselné bezdôvodné obohatenie, za desať rokov odo dňa, keď k nemu došlo.

    http://www.google.sk/url?sa=t&source...UUNeOaQn0isClQ

    Takže ak by tam aj niekoho ubytoval , tak máš nárok aj Ty na podiel vo výške 50 % ....

    Spoločné užívanie chaty

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.