Zavrieť

Porady

Neuhradené PZP a škodová udalosť

Ahojte,
mám zložitý problém. V novembri som zabudla vyplatiť v požadovanom termíne havarijné poistenie. Zaplatila som ho, ale po termíne. Nevedela som, že poisťovňa automaticky ruší poistenie, pre nezaplatenie. Zistila som to, keď mi vrátili peniaze. Hneď som si s nimi opätovne uzavrela poistku. Teda auto som nemala 23 dní poistené. No v tom čase - 4 dni po tom ako mi zrušili poistku spôsobil manžel s mojim autom menšiu nehodu na skle iného auta. Všetky potrebné údaje dal poisťovni. No to, že auto už nie je poistené poisťovňa nepovedala. Teraz manžel pracuje zahraničí, a mne prišiel list z kancelárie poisťovateľov, že mám oznámiť, kde bolo auto poistené v čase nehody. Neviem, čo mám robiť, ako mám postupovať. Prosím o radu. Som z toho nešťastná. Som ochotná škodu zaplatiť, ale teraz sa bojím, že budem platiť nejakú pokutu. Ďakujem za každú odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Alena54321 Pozri príspevok
    Ahojte,
    mám zložitý problém. V novembri som zabudla vyplatiť v požadovanom termíne havarijné poistenie. Zaplatila som ho, ale po termíne. Nevedela som, že poisťovňa automaticky ruší poistenie, pre nezaplatenie. Zistila som to, keď mi vrátili peniaze. Hneď som si s nimi opätovne uzavrela poistku. Teda auto som nemala 23 dní poistené. No v tom čase - 4 dni po tom ako mi zrušili poistku spôsobil manžel s mojim autom menšiu nehodu na skle iného auta. Všetky potrebné údaje dal poisťovni. No to, že auto už nie je poistené poisťovňa nepovedala. Teraz manžel pracuje zahraničí, a mne prišiel list z kancelárie poisťovateľov, že mám oznámiť, kde bolo auto poistené v čase nehody. Neviem, čo mám robiť, ako mám postupovať. Prosím o radu. Som z toho nešťastná. Som ochotná škodu zaplatiť, ale teraz sa bojím, že budem platiť nejakú pokutu. Ďakujem za každú odpoveď
    zrejme si mala na mysli PZP, nie havarijne poistenie ...
    pre spravne vyhodnotenie situacie a pripadnu radu je potrebne vediet presne datumy a poradie jednotlivych udalosti:
    datum splatnosti poistneho, datum zaplatenia poistneho, datum poistnej udalosti (nehody), datum nahlasenia nehody v poistovni, datum kedy poistovna zrusila poistenie a k akemu datumu ho zrusila,
    Ide o PZP. Zmluvu mi ukončili 16.11., 20.11. sa stala poistná udalosť (poisťovňa pri nahlásení udalosti neinformovala, že nemám platné poistenie), 2.12. som uhradila poistenie, 8.12. mi časť zaplatenej sumy vrátili (vtedy som zavolala do poisťovne a zistila som, že mi zrušili poistku) a 10.12. som uzatvorila novú PZP s tou istou poisťovňou. Dnes mi prišiel list z kancelárie. Som z toho nešťastná. Prosím o radu

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Alena54321 Pozri príspevok
    Ide o PZP. Zmluvu mi ukončili 16.11., 20.11. sa stala poistná udalosť (poisťovňa pri nahlásení udalosti neinformovala, že nemám platné poistenie), 2.12. som uhradila poistenie, 8.12. mi časť zaplatenej sumy vrátili (vtedy som zavolala do poisťovne a zistila som, že mi zrušili poistku) a 10.12. som uzatvorila novú PZP s tou istou poisťovňou. Dnes mi prišiel list z kancelárie. Som z toho nešťastná. Prosím o radu
    v case nehody si nemala platne PZP, co v zmysle zakona o PZP znamena:

    § 24
    (2) Kancelária poskytuje z poistného garančného fondu poistné plnenie za škodu
    b) spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, za ktorú zodpovedá osoba bez poistenia zodpovednosti,

    (7) Kancelária má právo proti tomu, kto zodpovedá za škodu podľa odseku 2 písm. a), b), f) a g), na náhradu toho, čo za neho plnila.


    no, aj keby ti poistovna pred nehodou zmluvu nezrusila, v case poistnej udalosti by si mala dlzne poistne, co v zmysle zakona o PZP znamena toto:

    § 12
    Nárok poisťovateľa na náhradu poistného plnenia


    (1) Poisťovateľ má proti poistníkovi nárok na náhradu poistného plnenia alebo jeho časti, ktoré za neho vyplatil z dôvodu škody spôsobenej prevádzkou motorového vozidla, ak

    f) v čase, keď nastala poistná udalosť, bol v omeškaní s platením poistného,

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    a este co sa tyka prip. pokuty:

    § 19
    Pokuty

    (1) Obvodný úrad tomu, kto podľa § 3 ods. 1 neuzavrie poistnú zmluvu, uloží pokutu od 500 Sk do 100 000 Sk.
    Ako by som mala teraz postupovať? Mám sa s poškodeným dohodnúť mimo kancelárie na zaplatení škody? Dá sa to ešte? Myslíte, že ma kancelária nahlásila na nejaký úrad?

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    no ohľadom pokuty záleží od obvodného úradu, v každom meste pracujú inak, napr. na východe konkrétne v Spišskej Novej Vsi vyrubujú pokuty jedna radosť... ale napr. v Bratislave na to z vysoka kašlú pre zaneprázdnenosť pracovníkov... t.j. nepokutujú, pri stanovovaní pokuty zohľadňujú dlžku nepoistenia... najnižšia pokuta je od 16,60... eur

    s poškodeným sa už nedohadujte, keď Vás vyzvala SKPčka na preukazovanie poistenia, škoda bude uhradená z garančného fondu a následne ju budú regresovať od Vás... (to preto, aby sa Vám nestalo, že škodu budete platiť 2x raz cez SKP a raz poškodenému...) no záleží aj ako bolo to sklo poškodené, nakoľko bežné oderky od kamienkov idú opraviť do 66 eur...
    SKP ma v liste vyzýva, aby som oznámila názov poisťovne,v ktorej bolo poistenie uzatvorené, či som udalosť nahlásila, mám poslať vyjadrenie k skutkovému stavu a priložené je aj oznámenie škodovej udalosti k PZP, ktorú mám zrejme vyplniť.
    Poraďte, ako by som mala na ich výzvu odpovedať ?

    remenka je offline (nepripojený) remenka

    remenka
    Alenka buď rada, že je to len sklo, nám sa to stalo, ale trošku vo väčšom rozsahu, manžel spôsobil na nepoistenej ávii škodu 1800 Eur a museli sme ju pekne kancelárii poisťovateľov splácať. Ešteže súhlasili so splátkami ,, brrr som rada, že to mám za sebou - tomu sa nevyhneš a platili sme aj pokutu, ale neviem koľko som to pozrieť.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    Alena54321 Pozri príspevok
    SKP ma v liste vyzýva, aby som oznámila názov poisťovne,v ktorej bolo poistenie uzatvorené, či som udalosť nahlásila, mám poslať vyjadrenie k skutkovému stavu a priložené je aj oznámenie škodovej udalosti k PZP, ktorú mám zrejme vyplniť.
    Poraďte, ako by som mala na ich výzvu odpovedať ?
    no odpovedať pravdivo, t.j. pzp bolo uzatvorené tam a tam a poslať kopiu bielej a zelenej karty, a vyplniť hlásenie o PU najlepšie v tom istom znení ako to pôvodné do danej poisťovne... škodu budete musieť preplatiť... možno by stálo za úvahu uviesť do hlásenia, že si nie ste vedomí, že ste spôsobili danú škodu, nakľoko v súčasnosti sa vedú rozsiahle diskusie, ohľadom plnenia škôd na sklách... napr. poisťovňa wuestnerot neprepláca poškodenie skiel spôsobené ich poistencami vôbec, nakoľko nie je dostatočne preukázané, že rozbitie skla spôsobili ich klienti...

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Môžeš prezradiť, v ktorej poisťovni ste mali to PZP?

    Zarazilo ma, že poisťovňa neurgovala úhradu PZP, pri iných poisteniach "otravujú" až do uhradenia.

    Alebo záleží od poisťovne?

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Rozalka Pozri príspevok
    Môžeš prezradiť, v ktorej poisťovni ste mali to PZP?

    Zarazilo ma, že poisťovňa neurgovala úhradu PZP, pri iných poisteniach "otravujú" až do uhradenia.

    Alebo záleží od poisťovne?
    je mozne ze poistovna v case PO nahlaseni nehody vedome a naschval zrusila zmluvu k datumu pred nehodou ...
    kvoli tomu aby sa vyhla komplikovanemu procesu plnenia poskodenemu a vymahaniu plnenia od vinnika kvoli dlznemu poistnemu ...
    takto zrusila zmluvu k datumu pred nehodou a nemusi plnit vobec ... bolo by dobre vediet nazov tej poistovne

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Postup poisťovne bol úplne správny a inak ani nemohla postupovať- pzp sa neriadi občianskym zákonníkom ale zákonom o pzp- zmluva zaniká 1 mesiac po nezaplatení splatnosti poistného...,preto poisťovňa ani inak nemohla postupovať...Upomienku samozrejme nieje povinná zaslať, síce sa upomienky posielajú ale nieje to povinnosť poisťovne...

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    Rozalka Pozri príspevok
    Môžeš prezradiť, v ktorej poisťovni ste mali to PZP?

    Zarazilo ma, že poisťovňa neurgovala úhradu PZP, pri iných poisteniach "otravujú" až do uhradenia.

    Alebo záleží od poisťovne?
    nieje to tak,že by pri iných poisteniach "otravovali"., ale poisťovna je pri iných poistkách povinná zaslať upomienku,aby zmluva mohla zaniknúť-ak by neposlali výzvu,tak zmluva by nezanikla prakticky nikdy...
    Pri pzp je to úplne niečo iné, tam zmluva zaniká automaticky...
    Dobrý deň, chcem sa spýtať, či má zrušenie PZ PZP nejaký vplyv na nahlásenie škodovej udalosti z havarijného poistenia, v prípade ak vodič nezapríčinil škodu inej osobe. Zaujíma ma, či poisťovňa prihliada na skutočnosť, že PZP zaniklo.Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.