Zavrieť

Porady

Sirotský dôchodok študenta pri Dohode o vykonaní práce

Dobrý deň,
prosím o pomoc – radu pre mojho 20-ročného syna študenta VŠ v Čechách. Syn poberá sirotský dôchodok a v tomto čase má možnosť pracovať na jednom školskom projekte na „Dohodu o provedení práce“, za túto prácu by mal dostať 16.000 Kč (približne 666 EURO).
Prosím Vás o radu alebo odkaz na nejaké konkrétne ustanovenie zákona, či aj v tomto prípade bude mať syn naďalej nárok na sirotský dôchodok.
Syn dnes poslal e-mailom dotaz na Sociálnu poisťovňu Bratislava, domnievam sa, že odpoveď do 30 dní dostane, žiaľ, potrebuje sa rozhodnúť do utorka – 15.3.2011, kedy má tú Dohodu podpísať.
Prosím, ak niekto tejto problematike rozumie, aby nám poradil.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    eja48 je offline (nepripojený) eja48

    eja48
    Náš problém pomohla vyriešiť priamo Sociálna poisťovňa zrozumiteľným vysvetlením(odpoveďou synovi), že vo veci nároku na výplatu sirotského dôchodku musia byť splnené podmienky „nezaopatrenosti“ dieťaťa podľa par. 9 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení (sústavná príprava na povolanie a vek do 26 rokov). Uvádzam to sem – možno sa niekomu zíde v podobnej situácii .

    Kosto89 je offline (nepripojený) Kosto89

    Kosto89
    Mna by to tiez prave zaujimalo. Som poberatelom sirotskeho dochodku a stale som student 3 roc. VS. Lenze mam vybornu ponuku na pracu a mala by to byt na TPP takze pravdepodobne stratim tento narok na dochodok ?

    tweedle je offline (nepripojený) tweedle

    tweedle
    nárok na sirotský dôchodok nestratíš, pokiaľ nemáš 26 rokov,,
    ja tiež pracujem na TPP a študujem dokonca dennom kombinovanou formou ( externe) a dôchodok normálne poberám. Dôchodok ti však pozastavia po Bc. štátniciach, ale ak nastúpiš na II. stupeň bude ti dôchodok vyplatený aj spätne..

    Kosto89 je offline (nepripojený) Kosto89

    Kosto89
    Takze este na upresnenie aby som sa nic nespackal. Takze mam 1 rodica. Som studentom 3. roc. VS denne studium. Kedze tento rok mam lahky rozvrh tak chcem pracovat na TPP.

    A kto bude odovzdavat zdravotnu, doteraz to bol stat. Teraz to bude zamestnavatel ?

    Musim nejako oznamit socialke ze pracujem na TPP ?

    tweedle je offline (nepripojený) tweedle

    tweedle
    ak budeš na TPP odvody bude za teba platiť zamestnávateľ, nahlási ťa do ZP aj SP. ty nemusíš oznamovať nič, akurát posielať do SP potvrdenie o štúdiu,,,

    ich nezaujíma to či máš ešte aj nejaký iný príjem okrem sirotského dôchodku, pre nich je dôležité, či máš menej ako 26 rokov, či máš 1 rodiča a či študuješ denne, ak to spĺnaš máš nárok na sirotský dôchodok,,

    Sirotský dôchodok študenta pri Dohode o vykonaní práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.