Zavrieť

Porady

Podpora v nezamestnanosti 2011

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či mám nárok na dávku v nezamestnanosti, keď som za posledné obdobie troch rokov odpracoval dva roky a päť mesiacov a zbytok som bol vedený na úrade práce a poberal som šesť mesiacov dávky v nezamestnanosti. Od 15.1.2011 do terajšej doby som zamestnaný a som v skúšobnej trojmesačnej dobe, kde uvedený nový pracovný pomer som už zarátal do toho posledného obdobia troch rokov ako som už vyššie uviedol. Chcem vedieť či mám nárok na dávku v nezamestnanosti, keď počas mojej terajšej skúšobnej dobe dám výpoveď.

Za odpoveď vopred ďakujem

p. Kristián
Usporiadat
monika31334 monika31334

monika31334 je offline (nepripojený) monika31334

Dobrý deň,
chcem sa k tejto téme opýtať: začínajúci živnostník, ktorý ma veľmi nízke príjmy, by sa chcel zaregistrovať na ÚP a čerpať pol roka podporu v nezamestnanosti, aby mal aspoň nejaký príjem. (spĺňa podmienku platenia poistného za určené obdobie - donedávna bol riadne zamestnaný, podnikať začal pred 4 mesiacmi - z podnikania zatiaľ neplatí odvody do SP). Musí zrušiť, alebo prerušiť živnosť, alebo môže mať nejaké limitované príjmy zo živnosti aj popri poberaní podpory?
Ak by musel zrušiť živnosť, môže si vybaviť živnosť jeho matka - starobná dôchodkyňa - aké odvody jej zo živnosti vyplývajú?
Ďakujem
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

monika31334 Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcem sa k tejto téme opýtať: začínajúci živnostník, ktorý ma veľmi nízke príjmy, by sa chcel zaregistrovať na ÚP a čerpať pol roka podporu v nezamestnanosti, aby mal aspoň nejaký príjem. (spĺňa podmienku platenia poistného za určené obdobie - donedávna bol riadne zamestnaný, podnikať začal pred 4 mesiacmi - z podnikania zatiaľ neplatí odvody do SP). Musí zrušiť, alebo prerušiť živnosť, alebo môže mať nejaké limitované príjmy zo živnosti aj popri poberaní podpory?
Ak by musel zrušiť živnosť, môže si vybaviť živnosť jeho matka - starobná dôchodkyňa - aké odvody jej zo živnosti vyplývajú?
Ďakujem
Ak chce podporu, musí splniť "časovú" podmienku poistenia v nezamestnanosti, teda musel by v posledných 3 rokoch pred zaevidivaním sa ako nezamestnaný, byť min 2 roky (v súčte) poistený, ak mal PP na dobu neučitú. Ak mal PP na dobu určitú, tak tam sú limity trošku inakšie, Treba pozrieť na http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s a prelustrovať si to tam. Pozor, tie obdobia sa z jednotlivých kategórii nesčítavajú - bud je poistenie zo zamestnania alebo poistenie v prípade SZČO alebo dobrovolné poistenie (v jeho prípade je lehota ale iná). Čiže tu treba sledovať nie súčet SZČO dôb poistenia plus zamestnanie, ale každé jedno samostatne. Ak napr. zo zamestnania bude mať 520 dní a zo živnosti si zaplatil poistenie (tam je aj podmienka zaplatenia, nie len byť poistený) za 580 dní, tak v súčte síce podmienku 2x365 dní splní, ale nie z každého poistenia, takže nárok na dávku mu zrejme nevznikne. Sú tu ale skúsenejší, nech sa vyjadria Popri poberaní podpory v nezamestnanosti môže mať limitovaný príjem, napr. z dohody, ale nesmie mesačne presiahnuť výšku 139,90 Eur a bezodkladne odkedy začne takto pracovať (nie až po výplate, ved nejakú dohodu predsa podpíše abude ju mať v rukách) tak to nahlási a preukáže pracovníkovu UP, ktorého bude mať prideleného. Na toto by ho ten pracovník mal na prvom stretnutí upozorniť. A samozrejme bude musieť preukazovať, že si prácu aktívne hľadá.
Ale jedno je isté, NESMIE PODNIKAŤ ANI MAŤ PRÍJEM Z PODNIKANIA. TZN, stačí, ak bude mať živnosť prerušenú (to preukáže rozhodnutím zo ŽU), nemusí úplne rušiť živnosť. a hned potom sa zaeviduje sa na UP ako nezamestnaný. V tom prípade za neho odvody platí štát a započítava sa mu to aj do odpracovaných rokov pre dôchodok a aj do zápočtu rokov pre budúceho zamestnávateľa by to malo ísť (ale od 1.1.2012 už nebude treba takto preukazovať nárok na dlhšiu výmeru dovolenky......) A ešte, podporu bude môcť poberať max. 6 mesiacov.
Čiže napr. ak by sa chcel zaevidovať na UP od 1.12.2011 ako nezamestnaný, tak živnosť musí prerušiť naneskôr od 1.12., aby od 1.12. už nebol oprávený podnikať, musí sa osobne s rozhodnutím (doporučujem aj fotokópiu) dostaviť na UP, tam si vypíše žiadosť, ale môže si ju aj z netu stiahnuť a vyplniť v klude doma a priniesť. plus dobré je mať aj od posledného zam. doklad o ukončení PP a tiež doklad o najvyššom dosiahnutom vzdelaní, tiež svoj OP a na osoh môže byť aj profesijný životopis. Tam ho zaevidujú, ale po rozhodnutie o oficiálnom zaradení do evidencie si príde možno až o mesiac, dajú mu termín. A stým rozhodnutím dostane aj potvrdenie pre ZP, že je evidovaný a s tým rozhodnutím pôjde na SP, tam kde sa aj nemocenské vybavujú a požiada o výplatu dávky v nezamestnanosti. Tlačivo dajú na UP alebo si nájde na internete. S tým donedie to rozhodnutie a potvrdenia od bývalých zamestnávateľov o výške vymeriavacích základov za celé rozhodujúce obdobie. Prípadne, ak len živnosť mala alebo len dobrovolne bol poistený, zrejme bude potrebné potvrdenie od sociálnej poisťovne. A potom sa už len čaká na rozhodnutie o výške dávky a peniažky.

K matke dôchodkyni sa velmi nevyjadrím, na to sú tu múdrejší Ale odvody určite nejaké bude mať ( to sa dá zistiť na stránke www.socpoist.sk a na stránke príslušnej ZP a tiež nezabudnúť na daň z príjmu FO.....
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Betina2 Pozri príspevok
... Pozor, tie obdobia sa z jednotlivých kategórii nesčítavajú - bud je poistenie zo zamestnania alebo poistenie v prípade SZČO alebo dobrovolné poistenie (v jeho prípade je lehota ale iná). Čiže tu treba sledovať nie súčet SZČO dôb poistenia plus zamestnanie, ale každé jedno samostatne. Ak napr. zo zamestnania bude mať 520 dní a zo živnosti si zaplatil poistenie (tam je aj podmienka zaplatenia, nie len byť poistený) za 580 dní, tak v súčte síce podmienku 2x365 dní splní, ale nie z každého poistenia, takže nárok na dávku mu zrejme nevznikne. ....
toto si ako myslela nič také v §104 nevidím .. (inak povinné poistenie v nezamestnanosti pre SZČO neexistuje)
0 0
monika31334 monika31334

monika31334 je offline (nepripojený) monika31334

Ďakujem veľmi pekne, to bola naozaj vyčerpávajúca odpoveď. Takže jednoznačne živnosť musí pozastaviť. Čo sa týka nároku na podporu - živnostník bol do 30.6.2011 normálne zamestnaný - minimálne tri roky súvisle - zamestnávateľ za neho platil odvody. Od 1.7. je SZČO - zo živnosti si určite neplatil zatiaľ žiadne odvody. K 31.12. musí pozastaviť živnosť a od 1.1.2012 mu teda vznikne nárok na podporu po dobu 6 mesiacov. Nevadí, že od 1.7.-31.12. neplatí odvody?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nárok na dávky v nezamestnanosti bude mať, zákonom požadovaných 730 dní v posledných 3 rokoch bude spĺňať. Nevadí, že neplatil od 1.7.
0 0
ajkaben ajkaben

ajkaben je offline (nepripojený) ajkaben

dobry den, ako si mozem legalne "zvýsit" davku v nezamestanosti ? som na rodicovskej, ktora mi skonci 04.11.2013 a po jej skonceni za sucastnych podmienok nemam narok na podporu v nezamestanosti - zistila som si na soc. poist.
na stranke soc. poist. som nasla ze podmienkou pre priznanie davky v nezamestnanosti je platenie poistneho aspon 730 dni. ak si zalozim poistenie z maxima - t.j. odvody 59,56/mesiac x 2 roky - a ak sa z samozrejme nezmeni zakon , tak budem mat podporu 6 mesiacov po cca 1480,- Eur ?? alebo je nejaka ina "vychytavka" ako na to ?? samozrejme najradsej by som sa zamestnala, ale na malinkom mestecku s dvomi detmi a manzelom ktory robi na zmeny to bude asi tazke ...
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Katy a R Pozri príspevok
toto si ako myslela nič také v §104 nevidím tak na UP povedali kamoške .. (inak povinné poistenie v nezamestnanosti pre SZČO neexistuje) kedysi bolo, teraz už nie je .
...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať