Zavrieť

Porady

Príprava TUV

Dobrý deň.

Vie mi niekto poradiť, aká je najvýhodnejšia príprava TÚV v lete pre plne elektrifikovanú domacnosť a 2-3 osoby?
V dome je akumulačná nádrž 1000L, ktorá sa nahrieva na NT resp. teplovodnými kachľami. V zime teda nie je problém s prípravou TÚV. Ale ako to je v lete? Oplatí sa mi nahrievať celú 1000L nádrž na NT aj v lete len kvôli príprave TÚV? Či v lete radšej použiť prietokový ohrievač alebo elektrický bojler? Prietokový ohrievač zohrieva len toľko vody koľko treba, avšak spotreba je buď v NT alebo VT, kedy ako.
Preto bude asi výhodnejší bojler. Výhodnosť medzi bojlerom a akumulačnou nádržou bude asi len v rozdielnych tepelných stratách za 24 hodin. Alebo sa mýlim? A aké zvyknú byť rozdiely v tepelných stratách?
Solárne kolektory som vylúčil, po prepočte aj so zarátaním dotácie som zistil, že pre 2-3 osoby sa to neoplatí.
Usporiadat
Wlady Wlady

Wlady je offline (nepripojený) Wlady

TomasHC Pozri príspevok
Ber do uvahy, ze je dobre minimalizovat vzdialenosti medzi kotlom, zasobnikom a odbernymi miestami. Ak nemas zateplenu povalu, tak bude vyssie straty!
Povala je zatepleta, teda spon ta cast, kde bude zasobnik. Ved aj toto je dovod, preco vaham, ci zasobnik alebo boiler - straty.
0 0
michal_ michal_

michal_ je offline (nepripojený) michal_

podelím sa o môj názor....
ja momentálne používam starý obojživelník 150L. Keď sa nekúri v peci(v lete) sa denne osprchuje 5 ľudí za 4kW.
Jednoducho nahrievame 2 hodiny denne(2 x 2kW).
Akurát budeme musieť kúpiť nový, tento pôjde na zaslúžený dôchodok(ma minimálne 15rokov, prehrdzavel).

Ale všetko zlé je na niečo dobré
Rozhodujeme sa aký ideme kúpiť, a ako zisťujem..
..už ma ani nemrzí že som ho sem tam zabudol vypnúť, keď už viem o tých baktériách...

všetci riešia straty pri bojleroch,objem 40-5Ol na osobu...


všimol si niekto efektivitu ?

..keď porovnám 120L a 150L bojler:
120L zohreje vodu za 3,6 hodiny (z 15 na 65 stupňov )
150L za 4,6 hodiny (z 15 na 65)

...po prerátaní si niekto povie malí rozdiel..

..no podľa mňa, keď už len raz týždenne nahrejem na 65stupnov,teda o 1 hodinu menej (2kW), čo už teplej vody bude postačovať aj pri menšom objeme

..konečne si dáme časovač (predtým sa toho ani elektrikári radšej nedotýkali,ani termostatu ani napájania)..a teda bežná prevádzka, stačí vhodné načasovanie
.. 120L pre 5 osôb v pohode aj cez časovač
..a minimálne 30 euro hneď ušetrených pri rozdiele 150L a 12OL bojler takže bude na výdavky na výmenu bojlera
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať