Zavrieť

Porady

Vyplatené Odchodné po skončení pracovného pomeru

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu.
Vo februári sme ukončili pracovný pomer s plným invalidným dôchodcom. Keďže priznanie dôchodku doručil až v marci, odchodné sme mu vyplatili v marcovej výplate. Odvody do SP-e a ZP-e sme vypočítali so zníženou sadzbou do ZP-e a bez poistenia v nezamestnanosti. Samozrejme plus daň

Problém vznikol, že v mesačnom výkaze do SP-e tieto odvody nefigurujú a zároveň nám ich pri úhradách do SP-e vyčlenilo na účet s iným predčíslim účtu Sociálnej poisťovne.

Čo je potrebné spraviť, aby to bolo v súlade so zákonom? Mám vystaviť opravný mesačný výkaz, aby tam figurovali i odvody z odchodného? Ak áno za ktorý mesiac za marec, alebo za február?

Prosím poraďte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    MIKRA66 Pozri príspevok
    Mne v Sociálke povedali, že vyplním Výkaz poistného, kde zamestnancovi uvediem pravidelný príjem. Po skončení prac.pomeru som ho už neprihlasovala. Teraz neviem či je to tak správne.
    Malo by to byť tak - nahlási sa iba do ZP za ten mesiac, kedy to bude mať vo výpl. páske zúčtované.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Keďže ide o príjem po skončení poistenia, tento sa rozpočítava na mesiace trvania poistenia od začiatku roku (január, február). Rozpočítaný sa uvádza vo Výkaze poistného (nie v Mesačnom výkaze poistného). Aj keď v čase výplaty je už plný ID, PVN sa za toho príjmu odvedie, lebo v období, na ktorý sa príjem započítava (január, február) ešte plným ID nebol.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Ak je vyplatená ročná odmena "normálnehmu" zamestnancovi, ide o príjem zamestnanca s pravidelným príjmom, to sa vykazuje v mesačnom výkaze poistného a príspevkov. Čiže žiadne rozpočítavanie.
    Do výkazu poistného sa uvádzajú iba zamestnanci, ktorí sú prihlásení ako zamestnanci s nepravidelným príjmom, alebo ak má niekto niečo doplatené po skončení poistenia.

    mendelina je offline (nepripojený) mendelina

    mendelina
    Ja by som sa chcela spýtať, ja mám podobný prípad, odchodné jej budem doplácať v aprílovej výplate, teda v máji, len chcem vedieť, že či ju prihlasovala do SP ako zametnanca s pravidelným alebo nepravidelným príjmom.
    Táto zametnankyňa mala pracovný pomer do 28.2.2011 a teraz je starobný dôchodkyňa.

    MIKRA66 je offline (nepripojený) MIKRA66

    MIKRA66
    Mne v Sociálke povedali, že vyplním Výkaz poistného, kde zamestnancovi uvediem pravidelný príjem. Po skončení prac.pomeru som ho už neprihlasovala. Teraz neviem či je to tak správne.

    shaggy je offline (nepripojený) shaggy

    shaggy
    Odchodné som vyplatila v mzde za posledný mesiac trvania PP.
    Pracovný pomer bol ukončený ku 5.09.2011 a tým prekročil max. vym. základ - alikvótnu časť.
    odvody do SP (NP,SP,IP,PvN,GP,RF) boli len z max. VZ - alikvótna časť, je to tak správne?

    shaggy je offline (nepripojený) shaggy

    shaggy
    Pani Janka,
    chcem sa spýtať: v prípade vyplatenia ročnej odmeny pre zamestnanca HPP, považuje sa za nepravidelny príjem
    a je nutne podávať výkaz poistného - nepravidelný prijem?
    A v prípade odchodného, keď bolo vyplatené v poslednej mzde, nemal byť podaný výkaz poistného - nepravidelný prijem?
    V oboch pripadoch, v danom mesiaci prekročený max. vymariavací základ.
    Nemal byt "zvyšok" rozpočítaný na mesiace pred a odvedené poistné SP?
    Ďakujem vopred za odpoveď.
    Naposledy upravil shaggy : 01.12.11 at 21:50
    Mám otázku, Zamestnávateľ rozviazuje HPP so zamestnancom na základe dohody podľa § 60, ktorý si už požiadal o predčasný starobný dôchodok. Podľa zákona zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jehopriemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku, môže mu zamestnávateľ z vlastnej vôle poskytnúť aj viacmesačné odchodné (napr. že pracoval vo firme viac ako 15 rokov)?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.