Zavrieť

Porady

Rozdiel medzi vlastníkom a držiteľom vozidla

Dobrý deň,
rád by som sa spýtal aký je rozdiel medzi vlastníkom a držiteľom vozidla. Sú nejaké rozdiely v právach a povinnostiach, príp. prečo je to rozdelené na tieto dve kategórie, príp. kto platí pokuty napr. za technické nespôsobilosti auta a pod.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    je tam velky rozdiel, typickym prikladom je ked vlasntikom je leasingovka a uzivatel je len drzitelom,

    prava drzitela su limitovane, nemoze vozidlo predat a podobne

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    Mat 777,je to len v § 114 zákona o cestnej premávke č. 8/2009 Z.z. .
    (2) Vlastník vozidla, ktoré doteraz nebolo prihlásené
    do evidencie vozidiel, je povinný osobne toto vozidlo prihlásiť do 15 dní po jeho nadobudnutí; pritom uvedie,
    kto má byť zapísaný v osvedčení o evidencii ako jeho dr-
    žiteľ.
    (3) Ak držiteľ vozidla uvedený vlastníkom podľa odseku 2 nie je totožný s vlastníkom vozidla, vlastník vozidla je povinný dostaviť sa na orgán Policajného zboru aj
    s touto osobou. Inak sa v osvedčení o evidencii ako jeho
    držiteľ zapíše vlastník vozidla. Ak je vlastníkom vozidla
    fyzická osoba, ktorá nespĺňa podmienky ustanovené
    pre držiteľa vozidla v odseku 4, ako držiteľ vozidla sa
    zapíše zákonný zástupca vlastníka vozidla. Ako vlastník vozidla smie byť v dokladoch vozidla zapísaná len
    jedna osoba.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    MM Special, s.r.o.
    no ak by si si pozorne prečítal techničák / osvedčenie o evidencií tak by si to vedel... nakoľko vlastník vozidla je ten komu auto patrí t.j. má k nemu vlastnícky vzťah - môže auto predávať, zakladať ručiť ním a pod... držiteľ je zapísaný ako "držiteľ osvedčenia" t.j. človek, ktorý má okolo auta povinnosti ako sú uzavretie PZP, platenie pokút a pod, nakoľko sa vychádza z toho, že držiteľ osvedčenia je niečo ako "prevádzkar" auta...

    napr. v papierovom techničáku, ak nemáš na auto leasing, tak si uvedený 2x raz ako vlastník a raz ako držiteľ...

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    vlastníckje právo, jeho rozsah a z neho vyplývajúce povinnosti sú upravené v Občianskom zákonníku

    pozícia držiteľa vozidla v právnom zmysle môže vzniknúť z viacerých dôvodov (napríklad na základe nájomného vzťahu - prenájom vozidla v požičovni)

    ale ty sa zrejme pýtaš na situáciu keď ide o "dlhodobý" držiteľský vzťah, teda o auto na leasing?

    v takom prípade je gro tvojich povinnosti upravene predovsetkym v leasingovej zmluve, tu treba pozorne nastudovat
    povinnosti platit pzp, pokuty, postup pre priad havarie a podobne

    Matt777 je offline (nepripojený) Matt777

    Matt777
    A nepoznáte niekto zákon ktorý tieto veci definuje..? To by bolo najlepšie...ja som hľadal, ale to pravé som na nete nenašiel...

    Matt777 je offline (nepripojený) Matt777

    Matt777
    *IceDive - techničák som si samozrejme pozeral ale nie je tam nič viac o tom ako čisto len kto je držiteľ a kto vlastník;
    *Truch - super díky!
    *Dana9 - pekne, ďakujem; nie nemám auto na leasing len situáciu kde je jeden človek fyzická osoba vlastník a druhá držiteľ ("prevádzkovateľ") tak som chcel o tom vedieť viac konkrétností

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Matt777 Pozri príspevok
    *IceDive - techničák som si samozrejme pozeral ale nie je tam nič viac o tom ako čisto len kto je držiteľ a kto vlastník;
    *Truch - super díky!
    *Dana9 - pekne, ďakujem; nie nemám auto na leasing len situáciu kde je jeden človek fyzická osoba vlastník a druhá držiteľ ("prevádzkovateľ") tak som chcel o tom vedieť viac konkrétností
    no ved to je dost podstatne ...
    ak si ty vlastnik a prenechas auto napr. synovi, a syn bude zapisany vo velkom aj malom TP v kolonke "drzitel", znamena to, ze ho syn použiva, ze syn ma povinnost uzavriet PZP, ale tiež to ze syn ho nemoze predat ...
    ty vo velkom TP budes stale zapisany v kolonke "vlastnik" a bez teba sa s autom neudeje ziadna zmena

    hornak.ebsr je offline (nepripojený) hornak.ebsr

    hornak.ebsr
    Môže byť vlastníkom auta SRO a držiteľ vozidla štatutár s tým, že štatutár sa bude iba voziť a všetky náklady na auto bude znášať SRO (POISTKY, SERVIS, PHM, ...) ?

    Napr. kvôli cestám za hranice pri kontrolách políciou atď. by bolo lepšie keby držiteľ vozidla, ktorý sedí za volantom bol zapísaný aj v TP ? Že ?

    Alebo lepšie nechať zapísať iba SRO a auto užívať.

    minson je offline (nepripojený) minson

    minson
    Tak to posledne by zaujimalo aj mna. Prepisujem auto na firmu a rad by som vedel, ci staci zmenit vlastnika, alebo treba aj drzitela. Pytal som sa na inspektorate a o moc mudrejsi nie som. Samozrejme, ze vsetky vydavky spojene s jazdenim budu nakladmi spolocnosti.

    Dakujem
    a co robit ak ja dcera som majitelka vozidla a otec je držitelom a ja chcem auto odlasit lebo mi foter zneprijemnuje zivot,ale som bez auta,papierov,bez nicoho

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.