Zavrieť

Porady

Dedenie a vymáhanie zariadenia bytu

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na nasledujúcu vec: Po smrti mojej babky ostali dvaja dedičia-moja mama a jej brat. Babka mala majetok 2-izbový byt, ktorého sa brat mojej mami u notára vzdal v prospech mojej mami, bez nároku na náhradu (tak si to sľúbili, keďže už dávnejšie dostal mamin brat do vlastníctva časť domu). Do 15 dní sa neodvolal, rozhodnutie o dedičstve sa stalo právoplatným. Teraz (po 1,5 roku) chce však mamin brat vymáhať súdnou cestou od mami peniaze za to, že v minulosti (v priebehu 5 rokov) vložil do zariadenia bytu sumu asi 5000€, ktoré mu však babka splácala (neviem koľko, lebo žiadna písomná dohoda medzi nimi neexistovala). Zároveň aj mama dávala peniaze babke na opravu bytu, ktoré však nepýtala naspäť. Teraz (po babkinej smrti) mamin brat tvrdí, že babka mu nič nesplatila, a že zariadenie bytu (kuchynská linka, sporák, skrine, obkladačky...) patrí jemu, že pokiaľ mu mama sumu 5000€ nevyplatí, že ju dá na súd. Mama dostala u notára od brata byt s príslušenstvom, no nie zariadenie (alebo je to súčasť bytu???).

Chcel by som sa opýtať, či je možné otvoriť znovu dedičské konanie tak, že by moja mama stratila samotný byt, resp. že by musela hodnotu zariadenia bytu vyplatiť bratovi (zariadenie bytu sa v dedičskom konaní nespomína ako babkin majetok- notárka to považovala za starý nábytok)?

Zároveň, či má nárok na zariadenie bytu (resp. peniaze za zariadenie) mamin brat, keďže všetko čo vložil do bytu dal babke (ešte počas života) a teraz tvrdí, že sa údajne dohodli aj s babkou a mamou, že mu mama všetko vyplatí (čo nie je pravda), keďže ten byt bude jej a že to investoval v podstate pre ňu?

A existuje nejaká možnosť, že by dokázal, že zariadenie bytu (v byte mojej mami) je jeho majetok, keďže za to fyzicky platil (babka mu to splatila-neexistuje o tom dohoda), no väčšina faktúr je na babku (žiadna na neho) a všetky účtenky mala babka odložené (teraz ich má mama)?

Veľmi srdečne vám ďakujem za odpoveď!
I.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

alaya1 Pozri príspevok
Potrebovala by som podarit. Ak v dedicnom konani proptistrana tvrdi, ze boli darovane urcite peniaze zosnulim, co nie je pravda, nemaju o tom pisomny doklad, len tvrdia, ze maju svedka. je to relevantny dokaz- ten svedok, na sude v konani?

Prosim len overene informacie, nie dohody .dakujem.
rudopp Pozri príspevok
Mal si asi na mysli "dar" / "darca"
lebo :
Ale inak s tými 99% súhlasím.
Aha, tak ja som to zle pochopil. Myslel som, že niekto dal / požičal zosnulému peniaze a teraz to chcú od dedičov späť.

Tak priznávam omyl - ale aj tak, ak niekto chce žalovať, že zosnulý daroval niekomu peniaze (pôjde asi o dar budúcemu dedičovi), tak dôkazné bremeno je na ňom. A prísť na súd len s jedným svedkom, ktorý bude tvrdiť, že obdarovaný dostal peniaze, keď obdarovaný to bude popierať, tak žaloba bude spočívať na veľmi chabých základoch.
1 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

Chobot Pozri príspevok
Aha, tak ja som to zle pochopil. Myslel som, že niekto dal / požičal zosnulému peniaze a teraz to chcú od dedičov späť.

Tak priznávam omyl - ale aj tak, ak niekto chce žalovať, že zosnulý daroval niekomu peniaze (pôjde asi o dar budúcemu dedičovi), tak dôkazné bremeno je na ňom. A prísť na súd len s jedným svedkom, ktorý bude tvrdiť, že obdarovaný dostal peniaze, keď obdarovaný to bude popierať, tak žaloba bude spočívať na veľmi chabých základoch.
To by sa ich tam nahrnulo (aj z minulosti), keby to tak sudca uznal .
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem "chlapci". Mne to bolo tiez cudne.Ide o to, ze mam dedicny spor a brat dal na sud zalobu, lebo u notarky sme sa nedohodli.Chce ma uplne odstavit od majetku rodicov-matky. Tvrdi, ze za zivota moja matka dala za mna peniaze jednej zene s ktorou som si menila byt za vacsi. To nie je pravda.Ta zena zomrela a jej dcera im to vraj potvrdi, ze moja matka tie peniaze dala. Oni sa s tou dcerou tej pani kamaratia.
Pisomny doklad o tom nie je.
Ich advokat ma pozval na mimosudne vyrovnanie, tvrdil mi, ze takyto dokaz- svedka staci.ze nech suhlasim, lebo budem platit vysoke sudne trovy, lebo prehram. Uz mam toho naozaj plne zuby.
Naopr. vsetky vence a sviecky, ktore prinesiem na hrob, zlikviduje.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

alaya1 Pozri príspevok
Dakujem "chlapci". Mne to bolo tiez cudne.Ide o to, ze mam dedicny spor a brat dal na sud zalobu, lebo u notarky sme sa nedohodli.Chce ma uplne odstavit od majetku rodicov-matky. Tvrdi, ze za zivota moja matka dala za mna peniaze jednej zene s ktorou som si menila byt za vacsi. To nie je pravda.Ta zena zomrela a jej dcera im to vraj potvrdi, ze moja matka tie peniaze dala. Oni sa s tou dcerou tej pani kamaratia.
Pisomny doklad o tom nie je.
Ich advokat ma pozval na mimosudne vyrovnanie, tvrdil mi, ze takyto dokaz- svedka staci.ze nech suhlasim, lebo budem platit vysoke sudne trovy, lebo prehram. Uz mam toho naozaj plne zuby.
Naopr. vsetky vence a sviecky, ktore prinesiem na hrob, zlikviduje.
no, mylsím, že je čas najať si právnika. A pevné nervy.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dasi, no v ziadnom pripade ja ziadneho pravnika nehladam.len som chcela vediet, ci vypoved jedneho cloveka, ktory s danou vecou nemal nic spolocne, moze takto zavazit na sude, ze to bude postacovat ako dokaz, aj ked pisomny dokaz neexistuje.
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
No ja by som si právnika určite zobral ...... pri dnešnom stave nášho súdnictva ...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

doktor23 Pozri príspevok
No ja by som si právnika určite zobral ...... pri dnešnom stave nášho súdnictva ...
To akoze myslite naozaj, ze by tzu zenu uznali, ako relevantnu svedkynu? To je mizne, ze niekto ptide a povie, ze nieco videl, co nie je pravda, nema na to ziaden dokaz a bude to stacit?
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
už len kvôli tomu, nech protistrane vzniknú náklady....
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Prislo mi predvolanie na sud, vlastne mi oznamuju, ze nase dedicne konanie zastavuju, kym sa pravoplatne nerozhodne v sudnom konani, kde moj brat podal zalobu, ze som dostala dar mimoriadnej hodnoty a on, ze do nehnutelnosti investoval.
Ma vraj svedkynu, ze moja matka dala jednej osobe peniaze za moj byt, co nie je pravda. ta svedkyna je dcera ten osoby, od ktorej som mala byt. Ta osoba uz nezije.
Ziadne pisomne potvrdenie neexistuje.

1.Chcem sa len opytat,v tom oznameni som ja urcena ako dedic v 1.rade, moj brat, ako dedic v 2.rade, co to znamena?
2.Pravny zastupca mojho brata kedysi v 90 rokoch zastupoval mna v konani o urcenie styku s detmi rozvedenych manzelov. Ja som mu to povedala, on povedal, ze to nevadi. Je to mozne, aby teraz zastupoval mojho brata? Ja doklad o tom, ze ma zastupoval nemam.
ten jeho pravnik si ma zavolala a hustil do mna 2 hodiny. nakoniec som sumu, ktoru ziadam znizila o par desiatok, ci stovak euro. Odvtedy sa mi neozval. mam ho ziadat, aby mi potvrdil, ze som na jeho predvolanie k nemu prisla? Riesit vec dohodou?
Viete, ja na pravnika velmi peniaze nemam, tak to musim riesit takto s pomocou dobrych ludi tu na nasej porade.
0 0
renata_k renata_k

renata_k je offline (nepripojený) renata_k

alaya1, právnika si určite nájdi a dobrého, lebo ako píše doktor23, keď súd vyhráš, všetky náklady na právnika Ti uhradí protistrana. Keby si súd prehrala, aj tak musíš potom Ty zaplatiť bratovho právnika. Skúsený právnik by mal zabrániť tomu, aby si prehrala kvôli nejakej právnickej "kľučke".
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem za odporucanie, ja som skor potrebovala odpoved na moje otazky v prispevku. Bohuzial nemozem si dovolit prehrat a platit prostistrane pravnika.Takze pravnika si nehladam.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať