Zavrieť

Porady

Prosim, chcem si napisat zavet, trocha to ponahla.

Dobry vecer, poradaci. Prosim vas o pomoc.

Som rozvedena, mam jedno dieta - dospelu dceru. Zial, je chora. Zije s priatelom zhruba rok, deti nema. Teraz som ochorela aj ja, idem na operaciu a caka ma liecba. Nemam uz rodicov. Mam jedneho surodenca - brata. Okrem toho kopec bratrancov a sesternic, maju deti, niektori aj rodicov,..to teraz asi nie je dolezite.

Zavetom chcem dosiahnut predovsetkym tieto dve veci:
1. Aby v pripade, ze dcera prezije mna a zomrie, nededil jej otec (osklivy rozvod, sice davno, ale predsa..).
2. Aby v pripade, ze -nedajboze!!- prezijem svoju dceru, nededil moj brat
(pre zmenu osklive dedenie, co uz ..).
Mam sesternicu a dvoch priatelov, ktorych by som chcela do zavetu zahrnut ako dedicov. Viem, dcera musi dostat minimalne polovicu zakonneho podielu - to nie problem.

Mozem presne urcit: napr. byt dostane dcera, chalupu priatelka, pozemok ... auto ...... pricom odhadnem aby dcera dostala minimalne polovicu mnou odhadnutej terajsej hodnoty ?

Musim pouzit formulaciu o vydedeni brata a nejak to vysvetlit, aby nemohol zavet napadnut ? Predpokladam, ze nie.
Ak by dcera zomrela po mne, bude dedit jej priatel, lebo spolu ziju alebo aj jej otec ?

Prosim o co najrychlejsiu odpoved, nemam vela casu. dakujem.
Usporiadat
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

ak zomrieš ty (je to blbo povedané) tak dedí jedine a len tvoja dcéra a nik iný a už vôbec nie tvoj exmanžel. K ostatnému sa neviem moc vyjadriť. A možno ešte niečo - dedičské konanie sa konať v podstate nemusí, ak všetko čo máš ešte za života daruješ komu chceš - je to tvoje právo, ale pozor na zriadenie vecného bremena, aby si nezostala bez strechy nad hlavou
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
cicka1982 cicka1982

cicka1982 je offline (nepripojený) cicka1982

Ahoj Kristínka, závet by bol riešením tvojej situácie. Mali by ste napísať závety obidve, aj ty aj tvoja dcéra. V závete sa uvedie, že dedičom bude tvoja dcéra (pre prípad, že ťa prežije), a závet poskytuje možnosť určiť aj náhradných dedičov, pre prípad, že by dedič zo závetu v čase tvojej smrti nežil. To isté by urobila aj tvoja dcéra, s tým, že by v závete uviedla ako dediča teba ako matku. Samozrejme, že sa môžu určiť aj iné osoby, iba ty ako rodič si viazaná tým, že dieťa nemôžeš pri dedení opomenúť. A majetok sa môže závetom odkázať komu ako chceš. Myslím, že toto by bolo riešenie tvojej situácie.
Radila by som ešte navštíviť na spísanie závetu notára, budeš mať istotu, že ho budeš mať napísaný správne, lebo u závetu niekedy spôsobí neplatnosť aj maličkosť, ktorá sa uvedie nesprávne, zároveň ti poradí najlepšiu možnú variantu a hlavne sa závet automaticky aj zaregistruje do centrálneho registra závetov, takže sa nemôže stať, že by sa po smrti nenašiel, nedajbože by ho niekto zničil. Takže toľko asi. Držím palce, aby si tie závety ešte dlho nepotrebovala....
Naposledy upravil cicka1982 : 07.05.11 at 06:52
2 0
kristinka1 kristinka1

kristinka1 je offline (nepripojený) kristinka1

Dobry den, vcera som sem napisala prosbu o rady: "Prosim, chcem si napisat zavet, trocha to ponahla" - Prosim o nejake rady, co najskor, za par dni idem na operaciu..
Teraz mi napadli dalsie otazky:
Najrychlejsie bude napisat zavet cely vlastnou rukou, s nazvom a presnym datumom, vsakze ?
Ale: kde ten zavet ulozit ? Asi v zalepenej obalke (radsej asi v dvoch) u ludi, ktori by inak nededili. Ale predsa len - nechcem, ay to citali, ak budem ok. Kedysi boli pecatne vosky a prstene, ale teraz ..?
Alebo doma, nechat kluce od bytu u priatela (nebude dedit, ale verim, ze toto by vybavil), ale zasa .. ako obalku zalepit ..
Mozem takto doma napisany zavet iba ulozit u najblizsieho notara ? Da sa to aj cez vikend ? Ako sa zavet dostane na svetlo sveta v spravny cas ? Notar musi niekam ulozenie zavetu hlasit? Prejednanie dedicstva sa notarom prideluje podla nejakeho kluca, pokial viem.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

neotváraj novú tému, všetko môžeš riešiť v tej prvozaloženej. Požiadaj moderátora o zlúčenie.
0 0
cicka1982 cicka1982

cicka1982 je offline (nepripojený) cicka1982

súhlasím, môže majetok aj darovať, lenže ona chce zabrániť tomu, aby nededil jej bývalý manžel po ich spoločnej dcére a to by sa mohlo stať. V prípade, že by dcéra prežila matku, dedila by po nej jej majetok a následne keby zomrela, a nemá deti, dedili by jej manžel a rodičia. Manžela nemá a matka by už nežila. Takže by dedil otec!!! Aj keby mala manžela, dedil by podľa II. dedičskej skupiny aj manžel aj otec.
Naposledy upravil cicka1982 : 07.05.11 at 06:53
1 0
cicka1982 cicka1982

cicka1982 je offline (nepripojený) cicka1982

odpísala som ti v prvej téme... nechcem robiť reklamu notárom, ale ja by som si závet určite dala napísať notárom, a to som u notára pracovala 6 rokov a viem ako sa závety píšu a predsa by som radšej chcela mať istotu, že bude správne. Raz sa nám stal prípade, že človek napísal závet vlastnou rukou a len vymenil dátum a podpis, tz. že najskôr sa podpísal a až pod to na spodok strany napísal dátum, dedičia závet napadli a súd určil, že je neplatný. Takže ja by som vsadila na istotu. Neviem presne koľko to stojí teraz ale predtým to bolo cca 50 Euro za jeden závet.
0 0
kristinka1 kristinka1

kristinka1 je offline (nepripojený) kristinka1

cicka, dakujem !!
Prave som vyrobila dalsi prispevok, kde sa pytam okrem ineho aj na to, co si mi sem napisala.
Takze, ak dcera napise zavet (nema neopomenutelnych dedicov) urci si dcera koho chce ? Kym zijem, ona nic moc nevlastni. Ak by som zomrela skor a dcera by neurobila zavet, dedil by zrejme jej otec a priatel ( ziju v spolocnej domacnosti vyse roka), vsake? Ale ak dcera napise zavet, moze "obdarovat" koho chce ?
Cez vikend asi notari nerobia.. stacilo by ulozenie zavetu.
Ja viem, ze som hlupa, ze som toto odkladala. Tieto nyslienky som totiz usilovne odhanala alebo som si vravela, ze Po Tom mi to moze byt jedno. Lenze zistujem, ze teraz mi to nie je jedno.
Neviete niekto fintu s niecim podobnym ako je pecatny vosk ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Kristínka, prikladám ti zoznam notárov s tlf.kontaktom. Určite niektorý z nich pracuje aj v sobotu, ak to velmi súri a nepočká do pondelka ...

http://www.google.sk/url?sa=t&source...Rri3n_T_lKcqjg
1 0
cicka1982 cicka1982

cicka1982 je offline (nepripojený) cicka1982

kristinka1 Pozri príspevok
cicka, dakujem !!
Prave som vyrobila dalsi prispevok, kde sa pytam okrem ineho aj na to, co si mi sem napisala.
Takze, ak dcera napise zavet (nema neopomenutelnych dedicov) urci si dcera koho chce ? Kym zijem, ona nic moc nevlastni. Ak by som zomrela skor a dcera by neurobila zavet, dedil by zrejme jej otec a priatel ( ziju v spolocnej domacnosti vyse roka), vsake? Ale ak dcera napise zavet, moze "obdarovat" koho chce ?
Cez vikend asi notari nerobia.. stacilo by ulozenie zavetu.
Ja viem, ze som hlupa, ze som toto odkladala. Tieto nyslienky som totiz usilovne odhanala alebo som si vravela, ze Po Tom mi to moze byt jedno. Lenze zistujem, ze teraz mi to nie je jedno.
Neviete niekto fintu s niecim podobnym ako je pecatny vosk ?

Áno kristínka, máte pravdu, dcéra môže svoj majetok odkázať komu chce, pokiaľ nemá deti. Zo zákona by dedil je otec a mohla by aj spolužijúca osoba, pokiaľ preukáže, že spolu žili najmenej po dobu jedného roku pred jej smrťou v spoločnej domácnosti a z tohto dôvodu sa starali o spoločnú domácnosť.
Notári cez víkend nerobia, keby ste sa s niektorým dohodli cez týždeň, možno by niektorí urobil výnimku. Skúste na stránke www.notar.sk si vyhladať notárov a pozrieť ich úradné hodiny, ale pochybujem. To uloženie závetu tiež môže urobiť do centrálneho registra iba notár.
1 0
kristinka1 kristinka1

kristinka1 je offline (nepripojený) kristinka1

Cicka, moc dakujem.
Samozrejme, mas pravdu, vzhladom na to, co (myslim majetok) by sa zavetom pojednavalo, je cena za jeho spisanie prijatelna.
Lenze ja so blba, stale som sa tym v duchu odmietala zaoberat, v nedelu idem do nemocnice a v pondelok mam operaciu.
Musim to este vymysliet s ulozenim. Pomoc !!
A dakujem za radu, v texte zavetu mozem napisat aj datum a dovod, preco zavet, myslim, ze duplicita nevadi a trocha ukecanosti mi "citatelia" zavetu odpustia.
Hlavne dufam, ze zavet vobec nepride na svetlo bozie a po prepusteni z nemocnice zajdem za notarom a urobime nepriestrelny - to je myslim formou notarskej zapisnice.
Paneboze, stoj pri mne.
0 0
kristinka1 kristinka1

kristinka1 je offline (nepripojený) kristinka1

Teraz teda urobim rukou pisany zavet a (verim) po prepusteni z nemocnice "definitivny", vlastne tam mozeme zajst aj s dcerou.
Ja "svojich" ludi vybavim vo svojom zavete a ona tiez. Je to smutne, ale fakt mi je milsie, aby po mojej dcere (moj majetok) dedil jej priatel s ktorym zije a ini jej priatelia. Ked uz nemam vnucata.
Prepacte, ze sa opakujem: idem vyrobit zavet. Urcim ako dedicov dceru a na menej nez polovicu (ono to bude este vyraznejsie menej) "svojich ludi".
Formulacia: "Pre pripad, ze sa moja dcera nedožije prejednavania tohoto testamentu, určujem ako náhradných dedičov: ....." .. je ok ?
Dedičov treba definovat krstnym menom a priezviskom ? bydliskom ? alebo aj datumom (rokom) narodenia alebo niečím ďalším ?
Vetou o bratovi, tj. ze si nezelam, aby po mne dedil, to vobec nemam komplikovat ?
Alebo je lepsie uviest: " tymto zavetom de facto vylucujem z dedenia mojho brata.. " ?
Dakujem!!!
0 0
kristinka1 kristinka1

kristinka1 je offline (nepripojený) kristinka1

dakujem !
0 0
kristinka1 kristinka1

kristinka1 je offline (nepripojený) kristinka1

zaujimave, kam sa to zasunulo, bolo to podakovanie veronikesad za ten link na notarov. Idem opatrne skusit telefonovat ..
0 0
cicka1982 cicka1982

cicka1982 je offline (nepripojený) cicka1982

kristinka1 Pozri príspevok
Teraz teda urobim rukou pisany zavet a (verim) po prepusteni z nemocnice "definitivny", vlastne tam mozeme zajst aj s dcerou.
Ja "svojich" ludi vybavim vo svojom zavete a ona tiez. Je to smutne, ale fakt mi je milsie, aby po mojej dcere (moj majetok) dedil jej priatel s ktorym zije a ini jej priatelia. Ked uz nemam vnucata.
Prepacte, ze sa opakujem: idem vyrobit zavet. Urcim ako dedicov dceru a na menej nez polovicu (ono to bude este vyraznejsie menej) "svojich ludi".
Formulacia: "Pre pripad, ze sa moja dcera nedožije prejednavania tohoto testamentu, určujem ako náhradných dedičov: ....." .. je ok ?
Dedičov treba definovat krstnym menom a priezviskom ? bydliskom ? alebo aj datumom (rokom) narodenia alebo niečím ďalším ?
Vetou o bratovi, tj. ze si nezelam, aby po mne dedil, to vobec nemam komplikovat ?
Alebo je lepsie uviest: " tymto zavetom de facto vylucujem z dedenia mojho brata.. " ?
Dakujem!!!
Písať vlastnou rukou!!!

"Ja dolupodpísaná (meno, priezvisko, rodné číslo, miesto bydliska) pre prípad svojej smrti zriaďujem tento závet (poslednú vôľu):

Opíšete komu ako delíte majetok a tak. Brata tam spomínať netreba, keďže on nie je neopomenuteľný dedič. K dedičom treba uviesť aspoň dátum narodenia, ideálne by bolo rodné číslo, bydlisko.

Treba aby bol datovaný miestom, dňom, mesiacom a rokom jeho napísania.
Nakoniec pod všetkým podpísaný.
7 0
cicka1982 cicka1982

cicka1982 je offline (nepripojený) cicka1982

kristinka1 Pozri príspevok
Cicka, moc dakujem.
Samozrejme, mas pravdu, vzhladom na to, co (myslim majetok) by sa zavetom pojednavalo, je cena za jeho spisanie prijatelna.
Lenze ja so blba, stale som sa tym v duchu odmietala zaoberat, v nedelu idem do nemocnice a v pondelok mam operaciu.
Musim to este vymysliet s ulozenim. Pomoc !!
A dakujem za radu, v texte zavetu mozem napisat aj datum a dovod, preco zavet, myslim, ze duplicita nevadi a trocha ukecanosti mi "citatelia" zavetu odpustia.
Hlavne dufam, ze zavet vobec nepride na svetlo bozie a po prepusteni z nemocnice zajdem za notarom a urobime nepriestrelny - to je myslim formou notarskej zapisnice.
Paneboze, stoj pri mne.
Držím palce Kristínka, nech Vám to dobre dopadne!!!
1 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

len malá podotázka, nie je potrebný aj pri vlastnoručne písanej poslednej vôli potrebný alebo aspoň vhodný podpis dvoch svedkov? Alebo je toto nutné len pri písaní v PC.
0 0
cicka1982 cicka1982

cicka1982 je offline (nepripojený) cicka1982

willma Pozri príspevok
len malá podotázka, nie je potrebný aj pri vlastnoručne písanej poslednej vôli potrebný alebo aspoň vhodný podpis dvoch svedkov? Alebo je toto nutné len pri písaní v PC.
Dvaja svedkovia sú potrební iba keď sa nepíše závet vlastnou rukou.
4 0
kristinka1 kristinka1

kristinka1 je offline (nepripojený) kristinka1

je to normalne fuska, datumy narodeni a adresy vytahujemz katastralneho portala, tak snad to bude ok.

Este by ste mi mohli poradit, ako dosiahnut, aby aj tento provizorny zavet vysiel na svetlo bozie a pritom - nemusi kazdy hned vediet, co to tu riesim ...

Nasla som aj par notarov, ktori uviedli aj mobily, niektori su ochotni stretnut sa mimo uradnych hodin. Este som nevolala, ale snad to nejak zvladnem. Teraz by som chcela nie spisovat zapisnicu, iba ulozit moj vlastnorucny zavet. Co vy na to? (hlavne Cicka)

Dakujem, ze nam drzite palce. Musi to dobre dopadnut. Takato zla praca proste MUSI vyjst nazmar !!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
držím palce, aby si sa namáhala zbytočne.............
teda aby si sa v poriadku vrátila a závet mohla roztrhať.
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Drobná poznámka: Pri spisovaní poslednej vôle (bŕŕŕ - smutné to slovné spojenie ), pri spomínaní dedičov nie je potrebné písať adresu (tá sa môže niekoľkokrát meniť). Dôležité je, aby dedič bol jednoznačne identifikovaný - na to sa používa krstné meno a priezvisko, dátum narodenia a rodné číslo. Tieto údaje sú smerodajné!

Ale najlepšie by bolo, aby sa takéto nemuselo písať, veď život je tak krásny, treba myslieť optimisticky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať