Zavrieť

Porady

Ručí aj manželka ručiteľa svojím majetkom?

Manžel začal ručiť svojej mame ešte za slobodna. Teraz prestala jeho mama splácať dlh. Pri prípadnej exekúcii môže exekútor siahnuť aj na moju časť majetku? Sme v bezpodielovom spoluvlastníctve. Dalo by sa predísť zhabaniu majetku prepisom všetkého majetku na mňa, príp. na dieťa? Alebo by pomohlo vysporiadanie BSM?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ...ak si mala majetok nadobudnutý za slobodna a môžeš to dokázať, tak je to tvoj majetok...ale ak ste manželia,majetok nadobudnutý v manželstve, aj dlhy sú spoločné..
    ..exekútor bude v prvom rade vyzývať neplatiča (matku) o zaplatenie dlhu, aj o preukázanie jej majetku, na ktorý sa dá siahnuť (úspory, vkladné knižky, nehnuteľnosť,plat- ak je zamestnaná,tak aj adresa zamestnávateľa, alebo poberá dôchodok,do súpisu majetku musí uviesť všetky skutočnosti..tlačivo o .súpise majetku jej pošle exekútor,keď jej oznámi, že je na ňu uvalená exekúcia pre neplatenie dlhu...pokiaľ matka nespláca dlh a má nejaký príjem, z ktorého sa dá splácať, treba to oznámiť exekútorovi, vtedy sa vymáha dlh od dlžníka v prvom rade..
    ...u ručiteľa je to tak isto,ale ide len o jeho majetok,bohužiaľ, ak ste manželia,o váš spoločný..prepísať majetok nemôžeš,v exekúcii je zákaz narábania s majetkom v čase vydania exekúcie...
    ..je dôležitá komunikácia s exekútorom, vždy sa nájde spôsob, ako dlh vyrovnať,exekučný súpis majetku na predaj je posledná "štácia""..
    Ďakujem pekne za odpoveď. Exekúcia nám ešte priamo nehrozí, lebo svokra občas zaplatí a keď neplatí, tak platí manžel. Len som to chcela riešiť skôr, lebo keď je už vydaný exekučný príkaz, tak je neskoro. Chceme kúpiť dom a keď ešte nie sme exekuovaní, môžem ho napísať len na seba? Taktiež máme nejaké úspory, ktoré chcem prepísať na seba. Máme len spoločný majetok. Ešte mám podotázku: v akom zákone je napísané, že exekútor žiada splatenie dlhu najprv od dlžníka až potom od ručiteľa? Ja som čítala, že je na rozhodnutí exekútora, komu prvému zhabe majetok, či už nehnuteľnosť alebo príjmy a väčšinou vraj berie to, čo ľahšie speňaží. A manžel zarába, svokra má len dôchodok, svokra má starý dom, my ideme kúpiť nový. Takže je jasné, že náš majetok je pre exekútora lukratívnejší. Ako by postupoval v tomto prípade. Ešte niečo, svokra brigáduje, dá sa aj tento príjem exekuovať? Ďakujem za odpoveď.

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ...ak ste manželia, majetok je spoločný...dom bude spoločný a ak by sa niečo stalo, ty, ako majiteľka, budeš musieť sa z manželom vyrovnať finančne..je to nadobudnuté v manželstve, teda spadá pod BSM.
    ..na splatenie dlhu je v prvom rade dlžník a v druhom rade ručiteľ...zákon na to nie je, ale exekútori v snahe mať dlh čo najskôr vyrovnaný, oslovia všetkých zainteresovaných...dlžník sa zväčša neozve ...exekútor musí osloviť svokru, môže jej siahnuť na dôchodok exekučným príkazom..to je prvá cesta, ostatné nasledujú...pokiaľ má svokra dôchodok, je to jej príjem a ten je napadnutý prvý, lebo ona je dlžník...a predaj jej domu nehrozí, pokiaľ má stály príjem..

    Ručí aj manželka ručiteľa svojím majetkom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.