Zavrieť

Porady

Podnájom - oprava práčky

Ahojte poraďáci,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Bývam 2 mesiace v podnájme, riadne na zmluvu. Pokazila sa nám však práčka, majiteľka ju dala opraviť a teraz chce, aby sme tú opravu zaplatili my nájomníci. Mne sa teda vôbec nepáči, prečo a z akého dôvodu by sme to mali hradiť my a hlavne, keď ja som tam len 2 mesiace.
V nájomnej zmluve mám, že mi byt necháva v prenájme aj s rôznymi vecami a tam bola aj tá práčka uvedená.
Tak teraz neviem, či má oprávnenie požadovať od nás zaplatenie opravy, alebo proste len skúša, aby to nemusela zaplatiť ona.
Za odpoveď Vám už vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Z poruchy sa niekedy môže priamo vydedukovať, či bola spôsobená zlou manipuláciou, opotrebením, chybou výrobku a pod. to by sa malo brať do úvahy prvé.

    Keby sme to vzali podľa zákona, hovorí o tom občiansky zákonník v § 682, že máš vrátiť prenajatú vec tak, ako si ju prebrala - teda práčku si mala dať opraviť ty. V § 687 a Nariadenie vladá 87/1995 v § 5 hovorí o drobných opravách v byte. V prílohe v nariadení sú vymenované ako zariadenie len súčiastky bytu (namontované), nie spotrebiče. Lenže to nariadenie je také staré (je v ňom aj "pľuvadlo"), že hodnoty vtedy a teraz sú dosť neporovnateľné.

    § 682
    Ak sa nájom skončí, je nájomca povinný vrátiť prenajatú vec v stave zodpovedajúcom dojednanému spôsobu užívania veci; ak sa spôsob užívania výslovne nedohodol, v stave, v akom ju prevzal, s prihliadnutím na obvyklé opotrebenie.

    § 687 obč.z.
    (2) Ak nájomná zmluva neurčuje inak, drobné opravy v byte súvisiace s jeho užívaním a náklady spojené s bežnou údržbou uhrádza nájomca. Pojem drobných opráv a nákladov spojených s bežnou údržbou bytu upravuje osobitný predpis.

    § 5 NV 87/1995
    (1) Drobnými opravami v byte súvisiacimi s jeho užívaním (ďalej len "drobné opravy") sú opravy bytu, miestnosti neslúžiacej na bývanie, ktorá je súčasťou bytu, ich príslušenstva, zariadenia a vybavenia, ako aj výmeny drobných súčiastok jednotlivých predmetov zariadenia alebo vybavenia, ktoré sú uvedené v prílohe tohto nariadenia.
    (2) Drobnými opravami sú aj opravy bytu, miestnosti neslúžiacej na bývanie, ktorá je súčasťou bytu, ich príslušenstva, zariadenia a vybavenia, ako aj výmeny drobných súčiastok jednotlivých predmetov zariadenia alebo vybavenia, ktoré nie sú uvedené v prílohe tohto nariadenia, ak náklad na jednu opravu neprevýši sumu 6, 64 eura. Ak sa vykonáva na tej istej veci viac opráv, ktoré spolu súvisia, je rozhodujúci súčet nákladov na všetky tieto opravy.
    Príloha č.1
    B. Elektrické zariadenie:
    1. oprava, výmena vypínačov všetkých druhov, poistiek a ističov všetkých druhov, zásuviek, tlačidiel, objímok, zvončekového a signalizačného zariadenia, včítane tlačidla pri vchode, transformátora, zvončeka i miestnej batérie, ak patrí k bytu,
    2. oprava osvetľovacích telies, prípadne výmena ich jednotlivých súčastí.

    Hlasovalo 9 pouzivatelov

    Užitočné (9)
    Lubaba, Anja111, terezamaria, veronikasad, arizona, Danielle369, Zita5, Marína, verkaz
    9

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    No to je to čo píšem o tých cenách - pôvodne to bolo 200 Sk, zmena je len prepočet na eurá: bieda! Mala by si dať návrh na novelu.

    simbata je offline (nepripojený) simbata

    simbata
    No ja netuším či sa práčka pokazila zlou manipuláciou, nakoľko som tam dva mesiace a práčka už pamätá nejaký ten rok. Určite sa nepokazila mojou zlou manipuláciou, ani ju nepreplňujem, ani s ňou nehýbem. Tiekli dvierka.
    Čiže ak oprava dvierok stála 25 eur, tak od nás peniaze vyžadovať nemôže, ak som to správne pochopila....
    Možno to niekomu príde, bože, čo ten nájomca chce, ale ak platím nemalé peniaze za nájom, ozaj som tam len 2 mesiace, v byte sú v podstate staré elektrospotrebiče a niekto chce odo mňa zaplatiť za opravu práčky, ktorá sa používa už roky, tak mi to príde ako dosť odveci. Ale možno to tak je... len som s tým nerátala. To aby som sa radšej potom pozrela po novom byte, nakoľko chladnička pamätá ešte dátum môjho narodenia a rúra možno ešte skôr, ak si zmyslí, že nám to dá potom všetko zaplatiť, tak ďakujem pekne....

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    simbata Pozri príspevok
    No ja netuším či sa práčka pokazila zlou manipuláciou, nakoľko som tam dva mesiace a práčka už pamätá nejaký ten rok. Určite sa nepokazila mojou zlou manipuláciou, ani ju nepreplňujem, ani s ňou nehýbem. Tiekli dvierka.
    Čiže ak oprava dvierok stála 25 eur, tak od nás peniaze vyžadovať nemôže, ak som to správne pochopila....
    Možno to niekomu príde, bože, čo ten nájomca chce, ale ak platím nemalé peniaze za nájom, ozaj som tam len 2 mesiace, v byte sú v podstate staré elektrospotrebiče a niekto chce odo mňa zaplatiť za opravu práčky, ktorá sa používa už roky, tak mi to príde ako dosť odveci. Ale možno to tak je... len som s tým nerátala. To aby som sa radšej potom pozrela po novom byte, nakoľko chladnička pamätá ešte dátum môjho narodenia a rúra možno ešte skôr, ak si zmyslí, že nám to dá potom všetko zaplatiť, tak ďakujem pekne....
    Vy a majiteľka to nerozlúsknete .Najviac by vedel opravu posúdiť opravár.Jediný ten vie , že či to je opotrebovaním tesnenia , alebo nesprávnou manipuláciou.Ak to je nesprávnou manipuláciou , tak opravu treba uhradiť , ak ukončenie životnosti tesnenia ,tak je to na rub prenajímateľa.

    Ja som laik v tejto veci,ale tiež si myslím, že záleží ako máte uzatvorenú zmluvu .

    Na jednej strane viem pochopiť prenajímateľa (to nie len Vášho,ale všeobecne), prečo by on mal hradiť opravy , ktoré zapríčiní nájomca a na druhej strane chápem aj nájomcu, prečo by mal hradiť opravu 20 ročnej dosluhujúcej práčky , ktorá je súčasťou prenajímanej nehnuteľnosti.

    To je len vyjadrenie môjho názoru, ako pozerám na vec .

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Majiteľka by nemala mať prístup do bytu bez tvojej prítomnosti. Toto by si mala mať odobrené v zmluve o nájme bytu.
    Čo sa týka tej opravy - skús sa dohodnúť s vlastníckou na alikvotnej čiastke, veď tá práčka má už svoje roky. Prípadne si daj svoju práčku a túto nikde uložte.

    Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

    Lubaba
    Mária27 Pozri príspevok
    Z poruchy sa niekedy môže priamo vydedukovať, či bola spôsobená zlou manipuláciou, opotrebením, chybou výrobku a pod. to by sa malo brať do úvahy prvé.

    Keby sme to vzali podľa zákona, hovorí o tom občiansky zákonník v § 682, že máš vrátiť prenajatú vec tak, ako si ju prebrala - teda práčku si mala dať opraviť ty. V § 687 a Nariadenie vladá 87/1995 v § 5 hovorí o drobných opravách v byte. V prílohe v nariadení sú vymenované ako zariadenie len súčiastky bytu (namontované), nie spotrebiče. Lenže to nariadenie je také staré (je v ňom aj "pľuvadlo"), že hodnoty vtedy a teraz sú dosť neporovnateľné.

    § 682
    Ak sa nájom skončí, je nájomca povinný vrátiť prenajatú vec v stave zodpovedajúcom dojednanému spôsobu užívania veci; ak sa spôsob užívania výslovne nedohodol, v stave, v akom ju prevzal, s prihliadnutím na obvyklé opotrebenie.

    § 687 obč.z.
    (2) Ak nájomná zmluva neurčuje inak, drobné opravy v byte súvisiace s jeho užívaním a náklady spojené s bežnou údržbou uhrádza nájomca. Pojem drobných opráv a nákladov spojených s bežnou údržbou bytu upravuje osobitný predpis.

    § 5 NV 87/1995
    (1) Drobnými opravami v byte súvisiacimi s jeho užívaním (ďalej len "drobné opravy") sú opravy bytu, miestnosti neslúžiacej na bývanie, ktorá je súčasťou bytu, ich príslušenstva, zariadenia a vybavenia, ako aj výmeny drobných súčiastok jednotlivých predmetov zariadenia alebo vybavenia, ktoré sú uvedené v prílohe tohto nariadenia.
    (2) Drobnými opravami sú aj opravy bytu, miestnosti neslúžiacej na bývanie, ktorá je súčasťou bytu, ich príslušenstva, zariadenia a vybavenia, ako aj výmeny drobných súčiastok jednotlivých predmetov zariadenia alebo vybavenia, ktoré nie sú uvedené v prílohe tohto nariadenia, ak náklad na jednu opravu neprevýši sumu 6, 64 eura. Ak sa vykonáva na tej istej veci viac opráv, ktoré spolu súvisia, je rozhodujúci súčet nákladov na všetky tieto opravy.
    Príloha č.1
    B. Elektrické zariadenie:
    1. oprava, výmena vypínačov všetkých druhov, poistiek a ističov všetkých druhov, zásuviek, tlačidiel, objímok, zvončekového a signalizačného zariadenia, včítane tlačidla pri vchode, transformátora, zvončeka i miestnej batérie, ak patrí k bytu,
    2. oprava osvetľovacích telies, prípadne výmena ich jednotlivých súčastí.
    Mária, super si poradila, už si to idem aj uložiť.

    "Nájomca sa zaväzuje vykonávať bežnú údržbu vnútrajšku prenajatých priestorov po celú dobu nájmu."

    Ak je v nájomnej zmluve takáto veta, spadá tam teda
    § 687 obč.z. + § 5 NV 87/1995
    a ako je to s opravou napr.: nádržky na WC alebo vodovodnej batérie, alebo oprava plynových kachiel ...len do sumy 6,64 €?

    simbata je offline (nepripojený) simbata

    simbata
    No vyjadrenie opravára - sprostredkované cez prenajímateľku bolo vraj také, že dávame veľa prášku do práčky, čo spôsobuje, že je v práčke veľa peny a preto sa to pokazilo. Čo je úplna volovina, pretože ani jedna z nás do práčky veľa prášku nedáva, nemôžeme si to dovoliť ani z finančného hľadiska, keďže všetky 3 pracujeme v štátnej správe. Normálne sa tam dáva jeden vrchnáčik tekutého prášku. Ale vraj ho tam dávame veľa, preto pena vytláča dvierka.
    Ja teda nie som technik, ale úprimne väčšiu volovinu som nepočula a vrchnáčik tekutého prášku je úplný štandard, ktorý dáva asi každý v domácnosti, ak to nie je ešte v mnohých domácnostiach aj viac.

    felix1 je offline (nepripojený) felix1

    ja felix1
    simbata Pozri príspevok
    No vyjadrenie opravára - sprostredkované cez prenajímateľku bolo vraj také, že dávame veľa prášku do práčky, čo spôsobuje, že je v práčke veľa peny a preto sa to pokazilo. Čo je úplna volovina, pretože ani jedna z nás do práčky veľa prášku nedáva, nemôžeme si to dovoliť ani z finančného hľadiska, keďže všetky 3 pracujeme v štátnej správe. Normálne sa tam dáva jeden vrchnáčik tekutého prášku. Ale vraj ho tam dávame veľa, preto pena vytláča dvierka.
    Ja teda nie som technik, ale úprimne väčšiu volovinu som nepočula a vrchnáčik tekutého prášku je úplný štandard, ktorý dáva asi každý v domácnosti, ak to nie je ešte v mnohých domácnostiach aj viac.
    A preco si nenajdes cas na to aby si bola pri oprave pracky??? Ak je problem v nadmernom mnozstve saponatu asi postacuje na odstranenie problemu znizenie jeho mnozstva aj bez servisneho zasahu. Ak ho nadalej davkujete v rovnakom mnozsve a pracka ,,nepeni,, bol problem niekde inde. Sprostredkovane vyjadrenie opravara je nedoveryhodne. Premrhala si sancu argumentovat vo svoj prospech pri uhrade za opravu. Akceptuj, alebo si hladaj nieco nove. Mozno sa poucis ze najnizsia cena nezarucuje vyhodnost najmu.

    simbata je offline (nepripojený) simbata

    simbata
    felix1 Pozri príspevok
    A preco si nenajdes cas na to aby si bola pri oprave pracky??? Ak je problem v nadmernom mnozstve saponatu asi postacuje na odstranenie problemu znizenie jeho mnozstva aj bez servisneho zasahu. Ak ho nadalej davkujete v rovnakom mnozsve a pracka ,,nepeni,, bol problem niekde inde. Sprostredkovane vyjadrenie opravara je nedoveryhodne. Premrhala si sancu argumentovat vo svoj prospech pri uhrade za opravu. Akceptuj, alebo si hladaj nieco nove. Mozno sa poucis ze najnizsia cena nezarucuje vyhodnost najmu.
    A ako vieš, že som si nechcela nájsť čas na to byť pri oprave? majiteľka bola v byte bez nášho vedomia dopoludnia, kým sme boli všetky 3 v práci a poobede už len zavolala, že bola s opravárom v byte. Tak pardón, že nie som jasnovidec.
    A tiež neviem, skadiaľ je tá info o najnižšom nájme. 200 eur za najmenšiu izbu v petržalskom byte mi teda nepríde nijako málo.
    Takže len na objasnenie situácie.

    Podnájom - oprava práčky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.